Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Вентилатор парно WJ

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Вентилатор парно WJ

    Здравейт, колеги.След дълги перипетий с двигателя на моят Джип(успешно отремонтиран),колата е приведена в прилично техническо състояние.Ноооо тази любов ще е трудна.Имам проблем с парното:
    -когато запаля колата и поработи известно време парното тръгва и си духа нормално в повечето случаи.
    -паля колата и парното,по точно вентилатора,не тръгва дори и след като двигатела е загрял.След време,когато реши,тръгва и работи нормално.Днес ми направи впечатление че,клапите не се чуват когато местя различните настойки в опит да променя нещо.Вентилатора също не тръгва в никакъв режим.
    -обобщено вентилатора на парното тръгва когато си иска.Забелязъм съм го сутрин когато карам детето на градина.Обикновенно тръгва след като съм оставил детето,добре че подгрева на седалките работи.Прехода от дома до градината е около 12км,като преди това паля колата 10-на мин по рано.
    Моля,ако някой може да ме насочи къде,каво да проверя!

  • #2
    От: Вентилатор парно WJ

    Смени си буксата и презапои си клемичките от вътрешната страна на реостата (таралежа) и ще се оправи.

    Коментар


    • #3
      От: Вентилатор парно WJ

      Първоначално публикуван от FABARM Преглед на мнение
      Смени си буксата и презапои си клемичките от вътрешната страна на реостата (таралежа) и ще се оправи.
      това около вентилатора ли е???

      Коментар


      • #4
        От: Вентилатор парно WJ

        Реостата(таралежа)

        Коментар


        • #5
          От: Вентилатор парно WJ

          Първоначално публикуван от dobiles Преглед на мнение
          това около вентилатора ли е???
          Да там е , хванат е с две болтчета
          Еди Рангелов : 0885 088 444
          Няма незаменими има незабравими хора !!!

          Коментар


          • #6
            От: Вентилатор парно WJ

            Благодаря Ви.Ще го сваля през почивните дни.

            Коментар


            • #7
              От: Вентилатор парно WJ

              Да не отвярям нова тема, щото е конкретно по въпроса:

              Ако вентилатора пили постоянно, има всички шансове да не се оправи с презапояване на буксата.

              Предполага се, че сте свалили управлението (таралежката) и сте отворили капачката. Ако не сте - цялото чудо се намира приблизително над големият пръст на левият крак на пасажера... или на десният, ако сте с десен волан.
              Мястото се докопва, като се разкопчаят девете клипси под жабката (ако кората изобщо я има, доста често липсва). Самите клипси се разкопчават с нещо остро, че малко не си личи кое е стопорният пин и кое е клипсата. Ако ги прецакате - има същия размер японски по всички яончета в неизчерпаеми количества, не е страшно.

              Има една букса на самото управление (там точно има само една 'кутийка', няма с какво да се сбърка) и един кабел, който отива на вентилатора. Разкопчавате буксата от вентилатора (от към вратата, вижда се ясно), разкопчавате буксата от самото управление, развивате двете видии, които крепят управлението към въздуховода, издърпвате внимателно кабела за вентилатора и готово. Ако кабела се заплете из релетата, побутнете внимателно с пръст, излиза.
              Ако са ви дебели пръстите ... или ако са ви в повече килограмите и не можете да се наврете чак отдолу ... ми не знам, намислете си начин Ако обаче тръгнете да развивате крепежа на тавата на климатика, първо, че няма нужда, второ, ако изкарате каквото не трябва от където не трябва, после ще се видите в чудо. Та ... няма нужда.

              Капачката е на 4 щипки, вади се лесно с малка отверка... или с две, ако ви треперят ръцете Самата платка се крепи на радиатора с 2 болчета с линбус... не помня колко, нещо сравнително дребно беше, стандарен размер. Резбата дали е инчова - никога не съм проверявал, не знам, та не ги губете

              И конкретно интересната част:
              От всички, които са ми попадали, винаги е изгорял транзистора, и примерно в половината случаи - и обратният диод. И двете са прилепени с пружинна скоба към стърчока в средата на платката. С малка отверка вадите пружинната скоба (отверката се пъха в тясната част на скобата, между скобата и радиатора и повдигате нагоре).
              ПРЕДИ да предприемете по-нататъшни действия, с някакъв мултицет премерете краката на транзистора (онова с трите крака). Ако ви даде късо някъде, случаят е ясен. Ако никъде няма късо, става по-интересно и се лекува по друг начин, но затова после.

              Разпоявате внимателно транзистора - платката е еднострана, така, че ако не сте съвсем с две леви, е лесно. По желание, може СЛЕД това да премерите диода. Мери се..... а, баси, ако не знаете как се мери диод, по-добре не пипайте там...
              Ако диода е жив - ваша си работа, можете да го оставите и да смените само транзистора. Ако е опукал или ако (като мен) предпочитате да си вържете гащите, сменете го и него.

              Диода беше някаква 8 амперова древност, произволен шотки на стотина (пък и 60 да е...) волта / 8ампера или нагоре върши работа, а и да не е шотки, просто произволен бърз диод с нужното разположение на краката. То май в тоя корпус всичките са с поне толкова ток...
              Транзистора е индустриално обозначение и поне аз не можах да го изровя, но предвид схемата, има десетки варианти на заместители. Аз лично използувам IRF3710, просто защото ги ползувам за други работи и винаги ги имам под ръка.. а и държат отлично на пропуснати пикова, за разлика от 540 например... както и да е, варианти бол.
              ВНИМАТЕЛНО със самото запояване! Не толкова заради запойките, колкото заради това, че частите трябва да ПРИЛЕПНАТ максимално добре на радиатора СЛЕД монтажа!

              паста, подложка, паста, пружинната скоба, стягате платката, слагате капачката и монтирате всичко по обратен ред. И готово, имате си работещ вентилатор.
              Подходящ транзистор може да се намери за 1-2 лева примерно, зависи от магазина, диод - пак за толкова.

              теоретично има шансове още 2-3-4 неща да се белосват, но практиката за момента показва само това. Ако опрете някъде на дебело - цялата схемка е най-обикновен степ-даун. На мен малко ми е тъпо 8-10 ампера през степ даун и то за четков мотор... ама както и да е.Схемата е леко смотана, но е елементарна и ремонтируема/заменяема.

              Поздрави и успех!

              П.П. Снимкни не слагам, защото няма смисъл - всичко е лесно и достъпно.

              П.П.П. Модулите на ZJ са то ли близки, то ли съвсем същите, не съм се бъзикал скоро с тях, но и проблем и решението са идентични, поне тия, с които съм се сблъсквал.
              Последно редактирано от tef4o; 13-07-19, 13:29.
              О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

              Коментар

              Активност за темата

              Свий

              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

              Зареждам...
              X