Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Бормашина DUSS S32 II

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Бормашина DUSS S32 II

    Здравейте,

    "Нов" съм във форума, макар че го следя от години. Срещнал съм тук доста информация, която е полезна за най-различни хора, с най-различни интереси, за което - поздравления.

    В тази тема искам да попитам хората с по-голям опит в металообработката и/или машиностроенето относно една немска бормашина (тази в заглавието на темата), която закупих наскоро. В частност - интересува ме обслужването й. В интернет не мога да намеря никаква смислена информация за бормашината. Единственото, което установих е, че работи с инструменти, имащи накрайници морзов конус 3. В немския ebay има още няколко такива машини, за които продавачите пишат, че работят със свредла до 32 за метал и до 80 за дърво. И това е, общо взето, всичко, което успях да намеря като информация.

    Другото, което установих е, че е окомплектована с "бърз" патронник
    RÖHM Spiro 1-13 мм., който е с конусна опашка морз 2, а към машината се захваща с преходник морз 2/3 (тези неща въобще не ми бяха ясни, та се наложи няколкодневно ограмотяване чрез чичко Гоогле). Патронникът беше почти блокирал, въртеше се изключително трудно с две ръце. При първата проба на пробиване на мека стомана около 3 мм. дебелина, патронникът се държеше добре при бургии 5 мм. и 8 мм., но изпусна бургия 10 мм. Поинтересувах се още и се оказа, че това е самозатягаш се патронник и не е нормално да изпуска инструмента.

    След като го разглобих и почистих (а излезе страшно много мръсотия от него) патронника вече се върти нормално на ръка, но за да го изпробвам чакам да дойде от немско нов преходник, защото този, който беше на машината, въобще не ми хареса - имаше две дълбочки вертикални надирания (по дължината на оста), получени неизвестно от какво, защото след преглед, вътрешния конус на шпиндела изглежда съвсем наред, без надрано или завлечен материал - това поне според мен, а аз съм лаик в тази област.

    Прилагам снимки на машината и патронника и ще съм благодарен ако сведущите споделят повече информация за тях, ако имат желание.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:pic4.jpg
Прегледи:1
Размер:483.9 КБ
ID:6155586Натиснете снимката за да я уголемите

Име:pic3.jpg
Прегледи:1
Размер:414.3 КБ
ID:6155587Натиснете снимката за да я уголемите

Име:pic2.jpg
Прегледи:1
Размер:120.1 КБ
ID:6155588

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_3544.jpg
Прегледи:1
Размер:404.6 КБ
ID:6155589Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_3545.jpg
Прегледи:1
Размер:428.3 КБ
ID:6155594Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_3547.jpg
Прегледи:1
Размер:245.5 КБ
ID:6155590Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_3548.jpg
Прегледи:1
Размер:270.1 КБ
ID:6155591Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_3550.jpg
Прегледи:1
Размер:284.0 КБ
ID:6155592Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_3553.jpg
Прегледи:1
Размер:298.3 КБ
ID:6155593

  • #2
    От: Бормашина DUSS S32 II

    Да купуваш/чакаш преходник от немско е беапредметно - от тук можеш да си купиш без никакви дертове.

    Не мога да съм сигурен, но най-вероятно и самия патронник е на конус към опашката си, понякога в дъното фиксиран и с болт. Конусите за патронници с тоя размер са общо взето 2 вида. Можеш да си набавиш направо морз 2 към конуса на твоя патронник и да е без преходник, което по скромното ми мнение е най-добрия вариант. Стига да може да се извади де.

    Малко съм скептичен по отношение на пробиване на 32мм дупка в стомана с тая машина, но пък не е задължително да съм прав.
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

    Коментар


    • #3
      От: Бормашина DUSS S32 II

      Машината вероятно е добра,стойката е идеална но да пробива тези диаметри е невъзможно.Значи ПК 032 няма да може да ги пробие а тя е доста по голяма от тази на снимката.

      Коментар


      • #4
        От: Бормашина DUSS S32 II

        Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
        Да купуваш/чакаш преходник от немско е беапредметно - от тук можеш да си купиш без никакви дертове.

        Малко съм скептичен по отношение на пробиване на 32мм дупка в стомана с тая машина, но пък не е задължително да съм прав.
        Режим на рязане при свредловане на въглеродна конструкционна стомана със свредло с диаметър 30 мм
        1 подаване S=0.28 mm/об
        2 скорост на рязане V= 28 m/min
        3 Осова сила F = 9650 N
        4 Въртящ момент М= 75 N m
        5 Мощност на рязане Р= 2,35 кW
        Демек само силата по остта на патронника при свредло не 32 мм а 30 мм е 1 тон.

        Коментар


        • #5
          От: Бормашина DUSS S32 II

          @sparkybg
          Имаш предвид да се набие морз 3 към патронника (написал си морз 2, а той в момента е с такъв). Няма фиксиращ болт на опашката към патронника, по принцип този патронник го дават стандарт B16 за опашката към него (което не знам какво точно значи - конус ли е, или термо-сглобка на цилиндър фи16).

          Относно размера, предполагам, че сте прави всички, аз не разбирам от големи отвори, защото най-големия, който съм пробивал досега е 12 с ръчна дрелка (т.е. разширяване от 10, той пък разширен от 6... ).

          Ето какво пише на етикета, та сигурно са се поизхвърлили немците. Четох някъде (т.е. видях табелка с данни на по-нова такава машина), че на 4-та скорост (575 об.мин) се ползват свредла до 10 мм., на 3-та (330 об/мин) - до 15 мм., на 2-ра (180 об/мин) - до 23 мм. и на 1-ва (105 об/мин) - до 32 мм.

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:img6.jpg
Прегледи:2
Размер:84.0 КБ
ID:5809648

          П.С. Извинявам се за грешката в заглавието на темата. Машината е DUSS D32 II (написал съм грешно DUSS S32 II).

          Коментар


          • #6
            От: Бормашина DUSS S32 II

            Такива патрони се продават и тук.
            Този динозавър какъв е всъщност-АЕГ или нещо източношвабско?
            Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

            Коментар


            • #7
              От: Бормашина DUSS S32 II

              Първоначално публикуван от i208 Преглед на мнение
              Режим на рязане при свредловане на въглеродна конструкционна стомана със свредло с диаметър 30 мм
              1 подаване S=0.28 mm/об
              2 скорост на рязане V= 28 m/min
              3 Осова сила F = 9650 N
              4 Въртящ момент М= 75 N m
              5 Мощност на рязане Р= 2,35 кW
              Демек само силата по остта на патронника при свредло не 32 мм а 30 мм е 1 тон.
              Свредлата с тия размери обикновено са директно с конусни опашки. Редовно ползвам 2-3 такива, едното с размер ако не се лъжа точно 32мм. Опашка - морз 3, с преходник към седлото на струга, който е морз 5. Няма мърдане.

              Та, мисълта ми е че патронника е най-малкия проблем. Самата електро-механична част не я виждам да устиска на толкова, поне по снимките. До към 20-25мм вероятно може, ама от там нагоре ми се чини само добро пожелание, в някой мек алуминий или от сорта.

              Нормален патронник от към 13-14мм нагоре изпуска като го предобриш, нищо че моя хваша доста над 13мм. Свредло 32мм с опашка 13мм е смешка, дето не си струва да я коментираме изобщо. Дори патронника да не изпусне, опашката ще се счупи или осуче. За такова или универсал, или цанга. А при тия размери дори и перфектна цанга (ER40 например) се случва да изпусне - имам една , мисля почти най-големия размер за ER40, от която имам 3 бройки - предобряш нерщо малко и е готова - после става само за бургии, но не и за прецизно фрезоване.
              Последно редактирано от sparkybg; 24-02-19, 22:34.
              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

              Коментар


              • #8
                От: Бормашина DUSS S32 II

                Патронника е РЬОМ- водеща фирма за патронници и универсали в ГФР, бормашината и тя е федерална.
                Патронника обаче е терзан много и ще ти изпуска при големи свредла. А май е и престъргван - имах негово братче, и работеше идеално в обхвата 1- 12 мм.
                По принцип над 16 мм се работи основно с конусна опашка и съответния морзов преход.
                Аз бих сменил патронника с нов, та дори и на същата фирма.
                Напиши ”патронник ROHM” се и виж резултатите.
                За машината- и аз се съмнявам за големи дупки на станока- най-вече поради захващането.
                От друга страна, ако е четирискоростна, като сегашния им модел- 120/210/380/650 об./min и върт.момент на 1-ва скорост >250Nm- що пък не. (Справка Duss bohrmaschine)
                Последно редактирано от dedoKoko; 25-02-19, 00:04.
                Ясен: ”в Наречен си лекувам нервите от форумното модериране...”

                Коментар


                • #9
                  От: Бормашина DUSS S32 II

                  Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                  Свредлата с тия размери обикновено са директно с конусни опашки. Редовно ползвам 2-3 такива, едното с размер ако не се лъжа точно 32мм. Опашка - морз 3, с преходник към седлото на струга, който е морз 5. Няма мърдане.

                  Та, мисълта ми е че патронника е най-малкия проблем. Самата електро-механична част не я виждам да устиска на толкова, поне по снимките. До към 20-25мм вероятно може, ама от там нагоре ми се чини само добро пожелание, в някой мек алуминий или от сорта.

                  Нормален патронник от към 13-14мм нагоре изпуска като го предобриш, нищо че моя хваша доста над 13мм. Свредло 32мм с опашка 13мм е смешка, дето не си струва да я коментираме изобщо. Дори патронника да не изпусне, опашката ще се счупи или осуче. За такова или универсал, или цанга. А при тия размери дори и перфектна цанга (ER40 например) се случва да изпусне - имам една , мисля почти най-големия размер за ER40, от която имам 3 бройки - предобряш нерщо малко и е готова - после става само за бургии, но не и за прецизно фрезоване.
                  Със свредло 50 мм ми се е случвало да ми изключи кинетичния предпазен съединител на супортната кутия на моя С 11 На фрезата имам държател ИСО 50 с цанга 32 мм но никога не съм рискувал със свредло в стомана директно с нея . И там свредла с конусни опашки и дорник .
                  Последно редактирано от sek.1; 25-02-19, 05:51.
                  Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                  Коментар


                  • #10
                    От: Бормашина DUSS S32 II

                    Виж какъв е конуса на патронника.
                    Наистина не си заслужава да чакаш опашка от нейде си, в БГ се продават по 10-15лв

                    А за максималните диаметри и дали ще издържи мотора зависи от подавабето.. ако не бързаш и не напъваш сериозно защо да не успее и над ф25 та и до 30мм
                    I'm not Lost, I'm Discovering !

                    088 три 3 четири 0 94 нула - Филип

                    Коментар


                    • #11
                      От: Бормашина DUSS S32 II

                      Пуснах отговор още снощи, но нещо не излезе в темата.
                      Предполагам, че немците неслучайно я дават да пробива до Ф32 мм., въпреки че повече се доверявам на вашия опит.
                      Това обаче не е толкова важно за мен, защото аз едва ли някога ще пробивам с бургия повече от Ф16-18, тъй като машината ще я ползвам за собствени нужди или както е модерно да се казва - ще е за хоби приложение.
                      Но за да се изясни този въпрос по принцип, както каза един колега по-горе, сигурно все пак е възможно, защото машината е с 4 скорости на оборотите, 105, 180, 330 и 575, като съответно на някои табелки на по-нови такива машини дават за пробиване на отделните скорости до следните размери - 575 об/мин - до
                      Ф10, 330 об/мин - до Ф15, 180 об/мин - до Ф23 и 105 об/мин - до Ф32. Прилагам също снимка на табелката.

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:img6.jpg
Прегледи:2
Размер:84.0 КБ
ID:5809678

                      Относно патронника - преходника 2/3 вече съм го поръчал и го чакам. Както каза колегата по-горе, може би наистина ще е по-добре да мина директно на опашка Морз 3, но при разглабянето на патронника за почистване не видях вариант да се избие съществуващата опашка (макар че може просто аз да не съм видял, защото не разбирам много), защото ако може да се избие, то това трябва да се прави с дорник през отвор с женска резба, в който се навива болта (или плунжера, не знам как точно да го назова), който движи челюстите на патронника.

                      Също така, в мнението ми от снощи, което така и не се появи, уточних, че съм допуснал грешка в изписването на модела на машината в заглавието на темата. Машината е DUSS D32 II (а не DUSS S32 II).

                      На няколко места намирам оскъдна информация, че машината била Maintenance Free (на чист български), т.е. нямала нужда от обслужване, защото била със собствена смазочна система и не знам какви си четки на колектора. Аз такова животно не знам да съществува, което даже да няма нужда от смяна на маслото след едно или повече десетилетия работа. Но това не е информация от официален документ, а само намерени откъслечни коментари в интернет на немски език и преведени на български чрез гоогле преводач.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Бормашина DUSS S32 II

                        Колко е хода по височина на машината,утре ще видя моята с какви обороти я дават че ми стана интересно.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Бормашина DUSS S32 II

                          Първоначално публикуван от cayman Преглед на мнение
                          Пуснах отговор още снощи, но нещо не излезе в темата.
                          Предполагам, че немците неслучайно я дават да пробива до Ф32 мм., въпреки че повече се доверявам на вашия опит.
                          Това обаче не е толкова важно за мен, защото аз едва ли някога ще пробивам с бургия повече от Ф16-18, тъй като машината ще я ползвам за собствени нужди или както е модерно да се казва - ще е за хоби приложение.
                          Но за да се изясни този въпрос по принцип, както каза един колега по-горе, сигурно все пак е възможно, защото машината е с 4 скорости на оборотите, 105, 180, 330 и 575, като съответно на някои табелки на по-нови такива машини дават за пробиване на отделните скорости до следните размери - 575 об/мин - до
                          Ф10, 330 об/мин - до Ф15, 180 об/мин - до Ф23 и 105 об/мин - до Ф32. Прилагам също снимка на табелката.

                          [ATTACH=CONFIG]982468[/ATTACH]

                          Относно патронника - преходника 2/3 вече съм го поръчал и го чакам. Както каза колегата по-горе, може би наистина ще е по-добре да мина директно на опашка Морз 3, но при разглабянето на патронника за почистване не видях вариант да се избие съществуващата опашка (макар че може просто аз да не съм видял, защото не разбирам много), защото ако може да се избие, то това трябва да се прави с дорник през отвор с женска резба, в който се навива болта (или плунжера, не знам как точно да го назова), който движи челюстите на патронника.

                          Също така, в мнението ми от снощи, което така и не се появи, уточних, че съм допуснал грешка в изписването на модела на машината в заглавието на темата. Машината е DUSS D32 II (а не DUSS S32 II).

                          На няколко места намирам оскъдна информация, че машината била Maintenance Free (на чист български), т.е. нямала нужда от обслужване, защото била със собствена смазочна система и не знам какви си четки на колектора. Аз такова животно не знам да съществува, което даже да няма нужда от смяна на маслото след едно или повече десетилетия работа. Но това не е информация от официален документ, а само намерени откъслечни коментари в интернет на немски език и преведени на български чрез гоогле преводач.
                          Двете черни капачета отстрани на електромотора много ми приличат на технологични отвори за изваждането на четките, та едва ли е съвсем Maintenance Free.Ако знаеш оборотите на електромотора и се сметне предавката, лесно може да се пресметне ще пробива ли това чудо със свредло 32мм или не.Аз предполагам, че оригиналният патронник е бил до 16мм захват и са го сменили с бързостягащ за удобство, но ако я позлваш за домашна употреба и патронника не е убит от работа, мисля, че ще ти свърши прекрасна работа.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Бормашина DUSS S32 II

                            Айде гледдайте:
                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:D32-II-Bild-1.jpg
Прегледи:1
Размер:249.6 КБ
ID:5809752

                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:D32-II-Liste1-1.jpg
Прегледи:1
Размер:377.7 КБ
ID:5809753
                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:D32-II-Liste1-2.jpg
Прегледи:1
Размер:386.8 КБ
ID:5809754
                            Прикачени файлове
                            Последно редактирано от dedoKoko; 26-02-19, 21:55.
                            Ясен: ”в Наречен си лекувам нервите от форумното модериране...”

                            Коментар


                            • #15
                              От: Бормашина DUSS S32 II

                              Кой би тръгнлал на такава машина да пуска 3 десети стружка с Ф32 ? Според мен с предварително 10мм, по-малко подаване и малко вд40 ще стане работата.
                              0 8 9 8 4 8 1 3 3 0

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X