Обява

Свий
Няма добавени обяви.

С какво да обработим ръждясала поцинкована ламарина ? :)

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: С какво да обработим ръждясала поцинкована ламарина ?

    Разредителят за Протекта е екстрационен бензин.
    Обикновеният върши същата работа.
    "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

    Коментар


    • #32
      От: С какво да обработим ръждясала поцинкована ламарина ?

      Така е, съгласен съм. Аз по принцип от години за боите ползвам само бензин.
      Но на такъв обект разликата в цената ще бъде 50 до 100 лева. Да си преценят хората.

      Коментар


      • #33
        От: С какво да обработим ръждясала поцинкована ламарина ?

        Колеги, трогнал от всичката тази бърза реакция, полезни мнения и готовност за съдействие .
        Аз също мислех да наема хубава песъкоструйка и да почистя ръждата, но се замислих дали няма наистина да износи повече ламарината. Това хале е от старите дебели ламарини око 2мм дебелина и сигурно е живяло поне 20-30 години до сега. Имайки предвид колко усилия положихме тук в планината да изравним терена, да положим бетона и да го монтираме, хич не ми се иска за спестени едни 1-2000 лева да му съкратя живота . С други думи не бих казал, че търсим чак-най евтиното решение за сметка на качеството. А по скоро нещо средно, но да изкара поне още 20 години .

        Хубавото е, че ръждата не е на люспи, а е такава здраво захваната, така че не мисля да я насилвам с нещо повече от водоструйка.
        От толкова време чета теории и какви ли не решения открих, но най-обичам доказаните от дълъг опит теории. Колегата ме зарадва много със своя опит, който е минал през същото преди 10 години, като го е обработил с феролит и все още е държи. ( феролита не е толкова скъп), в обяви съм виждал да продават на добри цени, наливно, изглежда, като да е останал от едно време в мазета , което не знам дали в случая е добре или не(срок на годност има ли няма ли).
        Но дори нов не е толкова скъп. Дори бих го минал повечко ръце с пистолета ако знам, че ще го предпази по-дълго???

        Относно мястото на училището, намираме се в ю. Витоша, с. Ярлово, на 30км от Сф. Но сме в процес на изграждане. Видео материалите в youtube са от предишното ни място до Благоевград, където функционирахме 3 години, но понеже сме млади и неопитни и на доверие изградихме всичко върху подарена от добър човек земя, заради добрата кауза. И 3 години след това собственика ни накара да се махнем и затова сега се местим. Както казах грешката е наша, когато ни подаряваха земята доверието е нещо хубаво, но щеше да е полезно да я бяхме прехвърли на името на сдружението. За жалост мястото, което напуснахме пустее от тогава и жалко за много растения, градини, езерце, за които никой не се грижи. Предлагахме на собственика да му закупим мястото дори няколко пъти над реалната му цена, тъй като има много съидейници, които ни подкрепят и биха помогнали, но той прояви някакъв неразбираем инат и не искаше пари.

        Както и да е, урокът е научен, сега си купихме земя на сдружението. Започнахме на ново с много повече опит, и много по-близо до столицата, от където идваха и повечето деца. И лека по лека пак ще го изградим, за да продължим нашия малък опит да сме полезни поне с нещо мъничко на децата.
        Относно коментара за НПО, ние се регистрирахме още преди години като сдружение в обществена полза (НПО), но не знам дали искаме да се занимаваме с разни проекти, европейски пари и тем подобни- може би нямаме опит да го направим, може би не ни се усложнява живота и търсим някаква независимост. Или зависимост само от съидейници с добри намерения.

        Благодаря отново за всичката подкрепа

        Коментар


        • #34
          От: С какво да обработим ръждясала поцинкована ламарина ?

          Първоначално публикуван от jordanov sv Преглед на мнение
          Също бих предложил Протекта 3в1. По магазински цени това е 2000 - 2500 лева.
          М
          Колега би ли ми казал , как достигна до тази цена? за каква площ при каква разходна норма и каква цена на литър?
          Благодаря

          Коментар


          • #35
            От: С какво да обработим ръждясала поцинкована ламарина ?

            Извинявам се за забавата.
            Сега гледам, има баки Протекта 20л/кг по 12 лв килото идва. Дават разходна норма едно кило за 10 до 15 метра квадратни. Смятай ги лев за квадрат. Хубавото на тая боя е че минаваш веднъж и точка. Основата трябва да е грубо почистена, щото колкото по-гладко, по-малко разход на боя. Иначе ръждата нека си стои. Другото което - има различни цветове, може да си направите комбинация от два или три цвята. Аз моята ламарина търках грубата ръжда с бормашината до що годе гладко, после един парцал и минавам с четката.
            Феролит също съм ползвал навремето, а и той си беше много популярен. Там обаче трябва по-добра подготовка на основата и грундиране... Има и различни производители на феролит, не всичкият е качествен, иначе по е евтин, да. Абе може и с него, но не знам като труд, цена и качество /дълготрайност/ кое ще е по-доброто.
            А иначе халето ви е екстра, не го мисли толкоз. Тия складове едно време по нашия край им викахме "холандски". Има тука до работата един такъв, помня го от поне трийсе години и през ден минавам край него, ама оня ден ходих пак специално да го гледам. Дебело и здраво железо, целият е кафяв, ръждата му е много повече от на вашия и нищо чудно да си изкара още толкоз без да протече. Интересно, че има някои листове ламарина, които все още не са ръждясали...
            Планирайте хубаво нещата и измислете точната технология. Специално внимание на мерките за безопасност! Там стълби, въжета - умната. Споменаха се деца някъде напред, аз лично чужди деца не бих оставил да работят на високо. Далеко съм, иначе с удоволствие бих се включил поне с един трудоден.

            Коментар


            • #36
              От: С какво да обработим ръждясала поцинкована ламарина ?

              Подкрепям за 3 в 1, "Протекта" е бюджетно решение. Минимум две плътни ръце си трябват, за тази площ най-добре машинно нанасяне. Ако се нанесе небрежно, бързо избива ръждата. За целта най-добре да се повикат бояджии с машина от фирма. Измиването преди боядисване с хидроструйка през лятото ще е благотворно. За пясъкоструй забравете - скъпо удоволствие, а и не си струва. "Протектата" пазарувам от фирмения магазин на "Оргахим", ползвам отстъпка като редовен клиент.
              На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор.
              "Погледнато формално, всичко е нормално. Погледнато нормално, всичко е формално!"-Радой Ралин

              Коментар


              • #37
                От: С какво да обработим ръждясала поцинкована ламарина ?

                Първоначално публикуван от Blagodarq Преглед на мнение
                Това хале е от старите дебели ламарини око 2мм дебелина
                Със сигурност не е 2 мм,
                Най-вероятно е 4 пъти по-тънко, хайде нека да е три. Демек-0,5-0,7 мм. Просто по-дебелата ламарина се обработва много по-трудно, и тежи, тежи...
                Хвани някой който може да мери с шублер, и измерете.

                Но това няма значение де.
                Според мен най-работещото решение е миене със струйка, и после боя. Протекта, или феролит.
                Но моето предложение което дадох по-горе-за покриване с нова ламарина е по-добрия вариант.
                Да, двойно по-скъп, но пък е много по-добро решение.
                Лична аз, ако разполагам с бюджет бих сложил нови ламарини. Макар, че и с тези ще изкара още много, щом не са пробити от ръжда...
                Има ли желание-има и начин!

                Коментар


                • #38
                  От: С какво да обработим ръждясала поцинкована ламарина ?

                  Сребърен феролит, мажете директно отгоре както можете, и ще изкара няколко годинки.
                  "Джипът започва да върви, като спре да ти е жал за него"УАЗ 469ТЕРАНО 2,7ТДПЕЖО 307 1,6хди

                  Коментар


                  • #39
                    От: С какво да обработим ръждясала поцинкована ламарина ?

                    Ще отворя една скоба в темата, но вече няколко човека го твърдят, а не мога да си го обясня.

                    Водоструйката за случая била по-добро решение от песъкоструйката?!?

                    1. Силата на струята към механичната здравина на корозиралите вече повърхности. Нямам как да измеря двете сили, но не бих се обзаложил, че силата на песъкоструя е по-голяма от тази на водоструйката. Та тук не бих дал предимство на никой от методите

                    2. Качеството. На всеки е ясно, че главния катализатор за окислението на метала е водата (в т.ч. влажност, пари и т.н.). Тук с водоструйката чистим окислението и веднага оставяме катализатор за следващо такова. Ясно е, че тук печели песъкоструя.

                    3. Цена. Нямам идея относно разхода на пясък. Но със сигурност е по-скъп от водата. Намерих цена само на чувал от 25 кг - 7-8 лв. По нея тон би струвал към 350 лв. Предполагам, че на биг бег цената би била под 200 лв и би било достатъчно за цялото хале. Тук предимството е за водоструйката.

                    4. Удобство. И при двете имаш маркучи и кабели. При едното се мокриш, а при другото се пепелявиш (май има такава дума). Недостатъка на песъкоструйката е, че трябва по-мощем компресор, който трудно би бил постижим с монофазно захранване, което се предполага, че е на обекта.

                    В заключение ще кажа, че водоструйката е по-евтин и лесен начин, но не е по-качествен, и то не на кой знае колко по-ниска цена.

                    ПП. поста ми беше само за сравнението на песъко и водоструй. Протекта не съм ползвал, а Хамършлак (щото такова има при нас). Колкото и да се замислям, всичко за което съм ползвал такова е било за машини, които съм реновирал и после продал, и нямам преки наблюдения как се държи на външни условия. Преди двайсетина години - бащата турил някакъв железен външен кенеф на новата вила. Аз го правих от вън, той от вътре. Не помня да съм го жулил до чист метал. Ръждопреобразувател, грунд и боя. След няколко години влезе в една сграда (покрихме го), но все още от вън си е на боя. Бащицата отвътре само с боя - още същата година ръждата изби над нея...

                    Коментар


                    • #40
                      От: С какво да обработим ръждясала поцинкована ламарина ?

                      Още в началото предложих 3в1 на коя да е фирма. Разни водоструйки и пясъциа... айде стига, хората им е скъпо кола да закарат на пясък, вие цяло хале? За един калник отиват около 5-10 кила пясък... а за хале? Всичко по-скъпо от 2 ръце 3в1 е икономически неизгодно - по-добре направо смяна на тенекетата!

                      Правите си 2-3 телени четки тип метла, нещо да не се навеждате, че боли кръста и махате грубата ръжда, после валячета и 3в1... даже къв да е алкиден бълвоч (в това число и феролит) Тия ламарини са горещо поцинковани, ръждата е общо взето повърхностна, докато от другата страна има още цинк, няма да се пробие.
                      После смерти плохие десептиконы попадают в Автоваз

                      Коментар


                      • #41
                        От: С какво да обработим ръждясала поцинкована ламарина ?

                        Чуденката ми беше за водоструйка и песъкоструй. Другото е ясно. Само с практика на различни места на един и същ обект би се доказало има ли смисъл и нужда и до каква степен от почистването преди боядисване с 3 в 1.

                        Коментар


                        • #42
                          От: С какво да обработим ръждясала поцинкована ламарина ?

                          Нито водо, нито пясъко струйка е оправдано. Това е тенекия на покрив, не задъжа вода, няма сол. Почистват се люспите и се маже 3в1. Не е автомобил, няма кухини, няма сол... https://www.olx.bg/ad/lt-lamarina-ot...tml#ddccfc55f5 - ето произволана обява от продавалник 9лв на квадрат.
                          После смерти плохие десептиконы попадают в Автоваз

                          Коментар


                          • #43
                            От: С какво да обработим ръждясала поцинкована ламарина ?

                            Първоначално публикуван от jordanov sv Преглед на мнение
                            Планирайте хубаво нещата и измислете точната технология. Специално внимание на мерките за безопасност! Там стълби, въжета - умната. Споменаха се деца някъде напред, аз лично чужди деца не бих оставил да работят на високо. Далеко съм, иначе с удоволствие бих се включил поне с един трудоден.
                            Момчетата са окомуш и преди около 3 години самички демонтираха въпросното хале, беше близо до експоцентъра. Жалко,че тогава не им е дошло на акъла след демонтажа да се случи галимацията с борбата срещу ръждата, щеше да е в пъти по лесно. Както казват колегите, най-удачно е боя 3в1. Не знам обаче как ще се държи тя върху незасегнатите от ръждата участъци.
                            Гледам в ляво- няма нищо, гледам в дясно пак няма нищо и си викам: Аааааа тука има нещо!

                            Няма вече Диско,няма вече Pinz...

                            Коментар


                            • #44
                              От: С какво да обработим ръждясала поцинкована ламарина ?

                              3в1 си е търговско понятие, общо взето ортофсфорна киселина и алкиден грунд, който прилича на боя, чисто технологияно даже би имало по-добра адхезия с поцинкована ламарина отколкото каквото и да е било друго покритие, което не е специално за целта
                              После смерти плохие десептиконы попадают в Автоваз

                              Коментар


                              • #45
                                От: С какво да обработим ръждясала поцинкована ламарина ?

                                Това че са окумуш им личи и е похвално, затова ги харесах. Щях иначе да питам, що не са направили обработката още на земята, ама то понякога не става така както ни се иска.
                                Също мисля, че Протектата няма да има проблем никакъв с неръждясалата ламарина. Иначе, като купувах моята /от магазин с представителство на Оргахим/, продавачът ми обясни някои работи /е той си е търговец де/ и например ми препоръча за едното обектче Протекта за поцинкована ламарина. Имат такава някаква, там май грунда беше отделно. Абе варианти всякакви.

                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20180902_090556[1].jpg
Прегледи:2
Размер:416.9 КБ
ID:5809691

                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20181007_141920[1].jpg
Прегледи:2
Размер:335.5 КБ
ID:5809692
                                Ей две снимки от мене в процес на работата какво става. Ламарината е на около трийсет.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X