Обява

Свий
Няма добавени обяви.

По-добре паднал зад бара, отколкото прав пред струга (С-5)

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • По-добре паднал зад бара, отколкото прав пред струга (С-5)

    Здравейте колеги казвам се Илия и съм нов в форума и ,като цяло в металообработването, любител съм и желание не ми липсва да се науча. Тъй като съм от козлодуй и тука Стругарите на частно са кът, нищо че в АЕЦ има колкото щеш си купих струг ц5 предполагам от първите модели тъй, като снимка точно на същия трудно намерих дори в интернет. Изчел съм доста ваши постове и теми и разбирам, че само вие бихте могли да ми помогнете да вкарам тази машина в ред, колкото е възможно. Общо взето след закупуването и преди няколко дни вече съм започнал да я чистя основно и разглобих целия супорт, защото абсолютно всички гресьорки, пресмасленки маслени канали и т.н. бяха до такава степен запушени че само механично беше възможно да се прочистят и прокарат. Струга има 3 основни проблема с, които трябва да се справя. Първия е лирата ( ще приложа снимки) имам общо 6 зъбни колела, като средното не е монтирано и липсва втулката за оста на средното колело, трябва ми паспорт за този струг тъй ,като тези, които свалих от ваши теми за ц5м и ц5мб не съм сигурен дали са за него, защото има доста различни детайли. Втория проблем е в лоста който зацепва 3те положения на ръчен ход на супорта и самоход надлъжен и напречен, липсва една част (ще приложа снимка) която е побългарена, която се навива и така зацепва самоходите, но е побългарена ужасно неудобно. И третия проблем е с трифазния ток, струга е с 4кв двигател 1430об/Мин нямам възможност да вкарам трифазен ток, защото мястото кадето живея не е мое. Вариантите са преправяне на двигателя на монофазен, смяна на двигателя с монофазен 2.2 от стария материал или новите руски китайски и т н. Двигатели по 3,4кв монофазни. Какво бихте избрали вие като решение за двигателя, може ли да се намери липсващата част на супортната кутия и как да наредя лирата.. благодаря на всички предварително за отговорите поздрави, респект. За съжаление не мога да кача снимки в този пост ще опитам в следващия.

  • #2
    От: Някой виждал ли е такава фреза?

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:S90217-212242.jpg
Прегледи:1
Размер:323.5 КБ
ID:5809171

    Коментар


    • #3
      От: Някой виждал ли е такава фреза?

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:S90219-002728.jpg
Прегледи:1
Размер:463.3 КБ
ID:5809172Натиснете снимката за да я уголемите

Име:received_559249171226093.jpeg
Прегледи:1
Размер:132.5 КБ
ID:5809173Натиснете снимката за да я уголемите

Име:received_352706088787497.jpeg
Прегледи:1
Размер:95.8 КБ
ID:5809174Натиснете снимката за да я уголемите

Име:received_404255233451829.jpeg
Прегледи:1
Размер:109.4 КБ
ID:5809175Натиснете снимката за да я уголемите

Име:received_2102032229882112.jpeg
Прегледи:1
Размер:92.4 КБ
ID:5809176Натиснете снимката за да я уголемите

Име:received_551870361885388.jpeg
Прегледи:1
Размер:110.3 КБ
ID:5809177Натиснете снимката за да я уголемите

Име:received_588043268289560.jpeg
Прегледи:1
Размер:99.0 КБ
ID:5809178

      Коментар


      • #4
        От: Някой виждал ли е такава фреза?

        Незнам защо но ми реже снимките форума като ги качвам.Натиснете снимката за да я уголемите

Име:received_234123580828706.jpeg
Прегледи:1
Размер:44.1 КБ
ID:5809192Натиснете снимката за да я уголемите

Име:received_239504340326744.jpeg
Прегледи:1
Размер:78.7 КБ
ID:5809193Натиснете снимката за да я уголемите

Име:received_254467775445119.jpeg
Прегледи:1
Размер:80.6 КБ
ID:5809194Натиснете снимката за да я уголемите

Име:received_2315374001814447.jpeg
Прегледи:1
Размер:75.9 КБ
ID:5809195Натиснете снимката за да я уголемите

Име:received_2125104140900977.jpeg
Прегледи:2
Размер:127.3 КБ
ID:5809196Натиснете снимката за да я уголемите

Име:received_2631623203545465.jpeg
Прегледи:1
Размер:78.1 КБ
ID:5809197Натиснете снимката за да я уголемите

Име:received_342099156645910.jpeg
Прегледи:2
Размер:79.7 КБ
ID:5809198 това е въпросната побългарена част Натиснете снимката за да я уголемите

Име:received_805381366461781.jpeg
Прегледи:1
Размер:127.1 КБ
ID:5809199Натиснете снимката за да я уголемите

Име:received_348590685740085.jpeg
Прегледи:1
Размер:108.5 КБ
ID:5809200Натиснете снимката за да я уголемите

Име:received_1122728811218862.jpeg
Прегледи:2
Размер:97.3 КБ
ID:5809201Натиснете снимката за да я уголемите

Име:received_365365160861528.jpeg
Прегледи:1
Размер:73.6 КБ
ID:5809202Натиснете снимката за да я уголемите

Име:received_250714632523226.jpeg
Прегледи:1
Размер:111.7 КБ
ID:5809203Натиснете снимката за да я уголемите

Име:received_2085591384864615.jpeg
Прегледи:1
Размер:72.1 КБ
ID:5809204
        На тези снимки супорта е в състоянието в което го купих вече съм го разглобил и изчистил.

        Коментар


        • #5
          От: Някой виждал ли е такава фреза?

          Здравей, ако искаш може да помолим някой модератор да ти премести снимките и въпросите в нова тема. Че тази първо е за фрезата, след това е достатъчно задръстена от мойте фотоси .

          На питането ти - струга който си купил е много старо производство - преди 1967г. Като изключим многото години и очевидно некомпетентен персонал работил на него - не е идеално лош. Надявам се да не си дал много паричи за него. От снимките се вижда, че паралелите на са много износени което е добре. Но май тук свършват хубавите новини (споко няма да се стряскаш, просто ти поднасям информацията в по-реалистичен вид), този модел стругове са 2 типа - с лагери на шпиндела и с бронзови втулки. Какъв е твоя ще разбереш като отвориш скоростната кутия. Като разбереш ще коментираме.
          За документация - МНооооООоого трудно !!! А повярвай ми, макар и не много ясно написана спестява много мислене и проба-грешка при ремонта. Най-малкото ще видиш таблицата за резбите и подаванията, което май липсва при теб. А и тази за оборотите...
          Болта на лирата не е драма - при мен и двата си ги направих нови с нови втулки. По-скоро ще ти е зор да си намериш зъбни колела за нея.
          За електромотора, има колеги дето са преправяли успешно Ц8 (много по малък от твоя струг) с двигател 2.2кВ, но аз съм виждал такъв дето се зори при големи подавания с малкия мотор. Относно твоето Ц5- не мисля, че е добра идея да го подкарваш с нещо по-малко от 3кВ. А 3кВ. са на ръба за монофазен мотор - аз имах такъв на компресора преди да пусна трифазния ток. Работи година и то не много често и изгоря, сега е пренавит трифазен и няма грижи, а при все, че е български на ММмоторс - Етрополе. Колко ще карат китайсо руски я с медни, я с алуминиеви бобини... Ти си преценяваш.
          Отвратително измърляното "нещо" ще трябва да го видиш на някоя машина като твоята и да си го направиш. Не е сложно, ако прилича на лоста като на моя Ц5.
          Като намериш решение на горните проблеми, може да го разглобиш и почистиш, ако те кефи и боядисаш. Но до тогава моя съвет е да си помислиш добре относно това колко пари си дал до тук, какво ще правиш не него и дали като дадеш още толкова колкото си дал до сега, ще имаш функционална изобщо машина, на която ще можеш да правиш поне стандартните метрични и цолови резби, както и да имаш що-годе някакви точности при обработка на вътрешните, външните и челните повърхнини. Съжалявам, че ти убих мерака. Но повярвай ми - минал съм по този път, сега минавам и с фрезата. Машини на 50+ години, най-важното работили сред малОумници, тЪпанари, некАдърници без потдръжка или с минимална такава, състояща се в измърляне на счупената част и повреда на 3 други работещи е мнооого трудно да възстановиш. А понякога и невъзможно, чисто от финансова гледна точка. Тъй като има един повратен момент в живота на всяка машина, техника, дори и автомобил след която връщането в нормално работно и функционално състояние е мноого трудно, време и финансово емко.
          НО ако си тЪп и упОрит к'Ат мЕн ще успееш

          п.п. ако искаш звънни да си полафим - тела е под автара ми
          Последно редактирано от I.Stoyanov; 19-02-19, 08:03.

          Коментар


          • #6
            От: Някой виждал ли е такава фреза?

            Благодаря колега за отговора, ако искат модератоеите да преместят постовете ми в нова тема. Аз се опитах да направя нова тема но нещо не можах. Относно струга, като видях че в нета една снимка не може да се намери ми стана ясно, че не е добре работата и това е доста поостарял дядо. Купил съм го за 1000лв с транспорта дойде на 1200, идеята ми не е да съм стругар а да мога да престържа и разпробия нещо когато ми се налага за собственни нужди защото тука няма каде да ида като ми се наложи. Ще ми се и единственно да мога да правя стандартни милиметрови резби за да мога да завърша някой детаел. Преди да го купя го изпробвах на място престъргах едно желязо колкото да видя дали ще има биене странни шумове луфтове в супорта и т.н. и ми се стори че всичко е наред. Самохода го изпробвах с гйковер на гайката на зъбното колело на лирата работи и напречния и надлъжния с каква точност преди да изпробвам няма как да знам.. Струга беше в един автосервиз на един човек, който ми каза че го има от 2004г всичко на всичко човека имаше към него 4 ножа от които 3 бяха счупени едвам заточих един да успея да го изпробвам. Общо взето той ми показа два обратни избивача (чука) за ламарина, които е правил на него. Горе долу каза, че само това е направил на него тъй ,като не е стругар и разбира колкото да включи 3 те предавки на ръчка Б и съединителя.. в сервиза имаше масло и гняс чак по стените струга беше затрупан с авточасти и от това общо взето беше в такова състояние и изринах 2 кофи засъхнала смазка от него. Вярвам,че ще ми върши работа за моето (домашен майстор) хоби но ще видим.. гледах аз и аз двигателите на ММмоторс и, като се има предвид че диаметъра на оста на техните двигатели е 28мм а отвора на шайбата е също толкова или 27 направо ще пастне без да се прави нова шайба. Лошото е че техните мотори 3,4кв са 400 500лв и ми се вижда прекалено много за такъв двигател, ще го мисля как ще стане.

            Коментар


            • #7
              От: Някой виждал ли е такава фреза?

              Каде изобщо би могло да се види такава машина в работещо състояние?

              Коментар


              • #8
                От: Някой виждал ли е такава фреза?

                При мен в учебна практика има 5 броя С 5 като 2 са от твоя модел . Принципно работят доста условно шпинделите се въртят и се подава на ръка . Сега съм ги натрупал на склад в единя цех . Имах и паспорта за твоя модел но го подарих на някой и убий ме не помня на кой . Такъв един имаше работещ в другия завод в момента е пак работещ във Владо Тричков . Пак през форума го продадох .
                Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                Коментар


                • #9
                  От: Някой виждал ли е такава фреза?

                  Първоначално публикуван от gaberov Преглед на мнение
                  Здравейте колеги казвам се Илия........ нямам възможност да вкарам трифазен ток
                  аз имах преди години същия проблем....на твое място бих проверил за варианта връзване на ел.двг. в триъгълник и добавяне на кондензатори,като евтино решение на проблема с трифазния. Грубо към 10 год. не съм имал проблеми с недостиг на " мощност" а понякога съб.и неделя е бримчил до откат по 10 часа....докато не започнат да ми се огъват краката на обратно. Двигателя беше 2.2 кв.
                  https://m.vbox7.com/play:adddd0a3e0

                  Коментар


                  • #10
                    От: Някой виждал ли е такава фреза?

                    Sek_1 понеже виждам че си от София струговете в София ли се намират? Аз много често имам път към София, има ли възможност да видя на място такъв ще ми бъде от много голяма помощ.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Някой виждал ли е такава фреза?

                      Първоначално публикуван от gaberov Преглед на мнение
                      Sek_1 понеже виждам че си от София струговете в София ли се намират? Аз много често имам път към София, има ли възможност да видя на място такъв ще ми бъде от много голяма помощ.
                      В София Технически университет но реално работещ в момента нямам . Седят на склад . Заповядай ще ти ги покажа . Този беше перфектен и го продадох
                      https://www.offroad-bulgaria.com/sho...d.php?t=189519
                      Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                      Коментар


                      • #12
                        От: Някой виждал ли е такава фреза?

                        С двигателя вече се убедих, че всичко друго е компромис ще се вкарва трифазен ток, днес ходих в ЧЕЗ и ме изненадаха приятно, като ми казаха, че за 500лв можем да си пуснем нова партида трифазен ток. Или да променим фазното напрежение на вече съществуващата партида понеже е за битови нужди но с мощност до 12 кв за само 100лв правят монофазната партида теифазна. В къщата не се използват повече от 5кв на веднъж по груби сметки така, че има достатъчно резерв от време на време да си пускам и струга

                        Коментар


                        • #13
                          От: Някой виждал ли е такава фреза?

                          Много ще съм благодарен някакви координати за връзка с теб Sek_1? Телефон или нещо по някакъв начин да се свържа с теб, когато идвам към софия.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Някой виждал ли е такава фреза?

                            Като гледам какъв струг си продал на същата цена май аз малко съм се прекарал, моя има доста проблеми и липси разглобих и изчистих Перфектно целия супорт смазах го но въпреки това се движи много трудно... В всички страни или по тежко си вървят на тези модели или аз съм позатегнал клиновете. Но ако ги разхлабя за да започне да се движи по лесно започват луфтове..

                            Коментар


                            • #15
                              От: Някой виждал ли е такава фреза?

                              Първоначално публикуван от gaberov Преглед на мнение
                              Много ще съм благодарен някакви координати за връзка с теб Sek_1? Телефон или нещо по някакъв начин да се свържа с теб, когато идвам към софия.
                              0878 791 796 Станьо . Струга не е лош за работа като твоята от дъжд на вятър аз ако трябва да работя на такъв на третия ден ще се обеся над него Долу в завода имах 4 струга тоя С 5 един ТОS SV 18 RA Него го взе един приятел за същите пари . Оставил съм си за поддръжка на машините един С 11 МВ на 2000 мм междуцентрово и един Ганц който лови 650 мм без да свалям Н моста пак на 2 метра . Моя личен е С 11 МТ на 2 метра .
                              Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X