Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Неръждавейка + кислол

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Неръждавейка + кислол

    По някакви причини в мивката от неръждавейка попадна кислол.
    Резултата е неравномерно почерняване на мивката.

    Питането ми е - поправимо ли е това, и ако да - как?

  • #2
    От: Неръждавейка + кислол

    Има разтвори за полиране на неръждавейка. Но предлагам да изчакаш седмица-две преди да вземаш радикални мерки.

    Коментар


    • #3
      От: Неръждавейка + кислол

      Магнит лови ли я?

      Коментар


      • #4
        От: Неръждавейка + кислол

        Ясене, много се надявах да предложиш някаква чудодейна микстура, с която да полея, намокря, накисна и да блесне отново. Полирането ще е трудна работа, защото повърхността е релефна - с нищожен профил, но не гладка.

        Пенчо, магнита я подминава и никакво внимание не и обръща.

        Коментар


        • #5
          От: Неръждавейка + кислол

          Прав е ясен .Киче.и полиране.Така се оправяме по басейните.Перила,стълби,неръждаеми елементи от всякакъв вид.Понякога се почиства с киселинни разтвори ,попада по неръждаеми елементи и после полиране,трудоемко е ,но е начин!
          Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

          Коментар


          • #6
            От: Неръждавейка + кислол

            Мдаа, явно кечето ме зове.
            Имам паста ГОИ - зелена, имам и паста за полиране на хромирани изделия. Ще пробвам.

            А защо трябва да изчакам две седмици?

            Коментар


            • #7
              От: Неръждавейка + кислол

              Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
              Мдаа, явно кечето ме зове.
              Имам паста ГОИ - зелена, имам и паста за полиране на хромирани изделия. Ще пробвам.

              А защо трябва да изчакам две седмици?
              Защото може и да се оправи само.

              Коментар


              • #8
                От: Неръждавейка + кислол

                С много търкане. Няма друг начин.
                Сглобил съм чисто нова кухня, предния ден дойде, събрал съм всички модули, всичко е окачено, монтирал съм мивката, смесител и в 9 вечерта остана само да закача клапата на канала за мръсната вода, която се отваря/затваря от една ръчка горе до смесителя. Много гъзурчене е да се закачи, нямах сили тоя ден повече.
                На другата сутрин обаче преди мен там се появява по-голямата сестра на майка ми. Пуска водата в мивката и вижда, че не се оттича. Жената е на 75 години, жив продукт на зрелия соц, електроинженер. За нея канал ако не тече, значи е запушен и никаква сила не може да я убеди, че това не е така. Съответно-отива до железарията, купува една бутилка Каналин и смело излива цялата бутилка в мивката. Аз се появявам два часа по-късно и съм посрещнат с въпроса защо съм сглобил всичко без преди това да отпуша канала.
                Нищо не стана от тая мивка. Каналинът я беше изял-имаше дупка.
                Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                Коментар


                • #9
                  От: Неръждавейка + кислол

                  Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
                  Пенчо, магнита я подминава и никакво внимание не и обръща.

                  В спомените ми от преди 40+ години има разлика между неръждаема стомана и евтиния заместител - алпака.
                  Познай кое не го хваща магнита.
                  Пак по спомени в алпаката има и мед и от там ти е проблема с ксилола.

                  Та търкане му е майката.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Неръждавейка + кислол

                    Пенчо, по една случайност имам едно парче от неръждавейка, с известен ми състав - 08Х18Н10. Тя също не се "лови" от магнит.

                    Определено смятам да послушам Ясен - да изчакам, надявайки се.

                    Ако не се оправи - не знам как де, ще я почна с кечето.

                    Както казах, мивката ми не прилича нито на чиния от алпака, нито на мивка от алпака - сиреч, не е гладка. Релефа на повърхността и ме спира от немедлено полиране.
                    Може пък да е от релефна алпака, знае ли човек?

                    Коментар


                    • #11
                      От: Неръждавейка + кислол

                      Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
                      ...
                      В заводите, където сглобяват неръждаеми съдове, ползват смес от азотна и фосфорна киселина, около 25% разтвор за чистене и полиране, НО!!!!! Нито дебелината, нито видът на твойта неръждавейка е същият. Както стана дума, на прекалено много неща започнахме да викаме "неръждавейка". Ако прибегнеш до кичето, добре е известно време "детайлът да се прибере на сухо и проветриво място" иначе може да почне корозия. Защо ръждясва "неръждавейката" е един друг въпрос, по който чичо Гошо мълчи. Друг път ще го бистрим на по бира.
                      Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Неръждавейка + кислол

                        Правилното наименование,ако не ме лъже паметта, е "ленена оптика" и полирането й е трудна работа със съмнителен успех.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Неръждавейка + кислол

                          Някъде четох за петна по мивките от "инокс" че се чистят със сода за хляб, посипана върху мократа мивка и покрита с домакински кърпи, накиснати с оцет. След това се измива с мека гъба и сапун. Не съм го пробвал, може и да е глупост.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Неръждавейка + кислол

                            Първоначално публикуван от сто Преглед на мнение
                            Някъде четох за петна по мивките от "инокс" че се чистят със сода за хляб, посипана върху мократа мивка и покрита с домакински кърпи, накиснати с оцет. След това се измива с мека гъба и сапун. Не съм го пробвал, може и да е глупост.
                            Ами и аз бях чувал - и пробвах веднага...

                            Не помогна, обаче съвета на Ясен върши работа - нещата са в доста по-добро състояние, отколкото веднага след гафа.

                            Ясене, благодаря!
                            Ще чакам още.

                            Венци, за бира винаги има време - с удоволствие.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Неръждавейка + кислол

                              Качествена мивка е невъзможно да се разяде от каналин или кислол.Редовна практика е неръждаеми елементи и басейни да се мият със солна киселина,кислола и каналина сравнени с нея са направо като течен сапун,смисъл.,че качествена неръждавейка издържа на киселина директно.От черна неръждавейка производствена, съм правил резервоари за киселина.Мивка може да направи петна от двата битови препарата ,но да се разяде,трудна работа.
                              Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X