Обява

Свий
Няма добавени обяви.

ФУ 321 РЕМОНТ

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • ФУ 321 РЕМОНТ

    Мислех да направя темата след като съм завършил ремонта, но стигнах да дилема.... и ще ми е необходим съвет.
    Така, сдобих се с фу 321 и започнах да я притягам. От притягане май стана реставрация ама както и да е.
    Фрезата се оказа доста амортизирана, поне от към лагери. Та лека полека смених всички лагери, които са в нея.
    Стигнах да шпиндела и има нещо, което ме съмнява. Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCI0009.JPG
Прегледи:1
Размер:397.0 КБ
ID:6155427Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCI0009.JPG
Прегледи:1
Размер:397.0 КБ
ID:6155427
    Отбелязал съм с "Х" разстоянието което ме съмнява. При мен е малко по различно. Самия фланец с пружинките (това е този, който се пада най в дясно вътре в разстоянието Х) е с диаметър колкото външната гривна на шпинделния лагер и опира в чугунен борд(ръб) на самото тяло на фрезата. Задния лагер на шпиндела е ролков без да се натяга като пози на чертежа. Само това е разликата с това от чертежа.
    При сглобено състояние имам едни 4 мм луфт между фланеца, гривната на шпинделния лагер, гривната окола аксиалния лагер, фланеца с пружинките и чугуненото тяло.
    Така ли трябва да бъде или нещо куца... Нвите лагери са със същите размери. При "оригиналното" сглобяване този луфт си го имаше, защото шпиндела беше изместен напред (самите следи от износване на гривната на големия лагер го показват, а и имаше несъответствие между зъбните колела).
    Има ли някой, който е ремонтирал такава фреза и знае ли дали трябва да е така или тези неща трябва да са уплътнени?

    Ето малко снимяици..
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_9249.JPG
Прегледи:1
Размер:351.7 КБ
ID:6155428Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_9250.JPG
Прегледи:1
Размер:578.6 КБ
ID:6155429
    На дъното на скоростната кутия имаше около 2мм стружки. Когато ги миех ми стана ясно как се прави метакила на авто боите.. хехе
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_9264.JPG
Прегледи:1
Размер:245.2 КБ
ID:6155430Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_9273.JPG
Прегледи:1
Размер:263.4 КБ
ID:6155431
    Новите лагерчета
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_9295.JPG
Прегледи:1
Размер:250.4 КБ
ID:6155432Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_9301.JPG
Прегледи:1
Размер:265.4 КБ
ID:6155433
    И малко тунинг на фрезата. Сложих два магнита да събират стръжките, некои лагери кинат джеба.
    Единия го навих с болче за дъното, а другия го сложих в близост до смукатела на маслената помпа, та да събира каквото минава от там и да не му дава да се качва по лагерита.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_9303.JPG
Прегледи:1
Размер:315.3 КБ
ID:6155434Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_9305.JPG
Прегледи:1
Размер:257.8 КБ
ID:6155435
    И една нова вилка.... Така става, когато се занимаваш с некой неща за севте.
    Иначе когато работиш внимателно нещата си стават.
    ЗА ДА МОЖЕШ, ТРЯБВА ДА ЗНАЕШ!!!

  • #2
    От: ФУ 321 РЕМОНТ

    Ако сменяш предният NN трябва да го натегнеш предварително без дистанционната втулка и като измериш разтоянието между лагера и борда на вретеното.И тогава или прешлайфаш втулката или правиш нова.Задният трябва да е NU,той придържа вретеното и няма реглаж.Провери цедката на помпата,продухай всички тръбички за мазането в това число и тези на масата.

    Коментар


    • #3
      От: ФУ 321 РЕМОНТ

      Първоначално публикуван от валкиса Преглед на мнение
      Ако сменяш предният NN трябва да го натегнеш предварително без дистанционната втулка и като измериш разтоянието между лагера и борда на вретеното.
      Като натегна лагера извън фрезата, как ще разбера дали е хлабав или достатъчно натегнат?

      Основното ми питане беше относно външните втулки.
      ЗА ДА МОЖЕШ, ТРЯБВА ДА ЗНАЕШ!!!

      Коментар


      • #4
        От: ФУ 321 РЕМОНТ

        Предният фланец трябва да опира в лагера без хлабина.

        Коментар


        • #5
          От: ФУ 321 РЕМОНТ

          Разглобих шпиндела отново и след измерването се оказа, че фланеца между аксиалните лагери е с 5 мм по-тесен...
          Некой недотавник е сглобявал машината, ама какво ли ме учудва...
          Изработих нов фланец с половин десета по-дебел, за да съм сигурен, че ще уплътни пакета.
          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_9370.JPG
Прегледи:1
Размер:561.4 КБ
ID:5809556
          Мидтра как се обработва фланец от четирите му страни без да се сваля от универсала.
          Така всички повърхнини са перфектни една спрямо друга.
          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_9378.JPG
Прегледи:1
Размер:907.2 КБ
ID:5809557Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_9382.JPG
Прегледи:1
Размер:765.6 КБ
ID:5809558Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_9383.JPG
Прегледи:1
Размер:717.0 КБ
ID:5809559


          След като събрах шпиндела(този път без зъбните колела), за да измеря за предния фланец ударих на греда.
          Не мога да измеря хлабината на лагера. Слагам индикаторен часовник и напъвам с един лост, и стрелката не мърда, а лагера не е стегнат хъбаво дори.
          Въпреки това, че стрелката на часовника не мръдва, когато завъртя шпиндела има ролки, които не опират в двете гривни и не се въртят(значи все пак има някакъв луфт между ролките и гривните).
          Някой ще даде ли предложение как да регулирам хлабината на правилно? Как да измеря най-адекватно колко да е дебел предния фланец?
          ЗА ДА МОЖЕШ, ТРЯБВА ДА ЗНАЕШ!!!

          Коментар


          • #6
            От: ФУ 321 РЕМОНТ

            Аз друго ще те помоля колега теб и някой друг ако има такова животно. Когато си готов с нея и я пуснеш да кажеш дали реве като пиринска мечка от два километра! При на с имаме една такава от 15 години. Умрял да си ще се възкръснеш като работи, еле пък над 400об.мин. нагоре е ад. Направо трябва да си с шлемофони ако работиш повече от 15 мин. на нея, че ще оглушееш. Винаги си е била такава шумотевица от както я имаме и няма промяна в звука през годините. Работи почти всеки ден и никога не е давала ядове ама много реве много нещо бре... Такава ли си е шумна сглобката или нещо нашата си е за нови лагери или ново зъбно колело някое...

            Коментар


            • #7
              От: ФУ 321 РЕМОНТ

              Цех, в който работи 321-ца се познава през две улици. Често ходя до едни предприятия...има дограмаджии, едни дето бъркат латекс, едни правят шкафове...Един ден отивам при мебелистите...от портала още се чува звук все едно ще излита реактивен самолет. Дограмаджиите купили фреза. На тия край тях им се ревеше.
              Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

              Коментар


              • #8
                От: ФУ 321 РЕМОНТ

                Нещо не са им в ред машините . Определено машините серия ФУ 251/321 не са от най шумните . 30 години работя на 321 и още не съм оглушал
                Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                Коментар


                • #9
                  От: ФУ 321 РЕМОНТ

                  Първоначално публикуван от brad4edat Преглед на мнение
                  Аз друго ще те помоля колега теб и някой друг ако има такова животно. Когато си готов с нея и я пуснеш да кажеш дали реве като пиринска мечка от два километра! При на с имаме една такава от 15 години. Умрял да си ще се възкръснеш като работи, еле пък над 400об.мин. нагоре е ад. Направо трябва да си с шлемофони ако работиш повече от 15 мин. на нея, че ще оглушееш. Винаги си е била такава шумотевица от както я имаме и няма промяна в звука през годините. Работи почти всеки ден и никога не е давала ядове ама много реве много нещо бре... Такава ли си е шумна сглобката или нещо нашата си е за нови лагери или ново зъбно колело някое...
                  Вчера я сглобих моята и я пуснах за проба, но без масло и с отворен капак от към таблото, за да виждам какво се случва. Наклепах зъбните колела с грес и сипах на отворените лагери масло. Фрезата е тиха, та тиха. Направо ми напълни душата. Няма ниски, няма високи обороти, до фрезата можеш да седиш и да си говориш с кякого без да повишаваш тон, за да се чувате. Пробвах я така, за да огледам предавките как са и се оказа, че остана да се сменя още едно зъбно колело (аз смених едно, а преди това са сменявали още едно). При оглед по зъбите му нямаше нищо, но когато е в работен режим (в смисъл през него се предава въртящ момент) играе кючек, пък и тропа на барабанчета . Колелото има износване отвътре на шлиците и играе върху вала. Дори когато е на вала и го пробваш с ръка едвааам се усеща хлабината, но при работа бая тракаше, щом на брат ми от 5 метра му направи впечатление, че нещо не е наред.
                  Вешата фреза най-вероятно има износени зъбни колела е лагери щом звучи така. Общо взето май всички фрези са така. По заводите едва ли са им сменявали маслата, за да се запазят машините(нищо чудно Бай Иван да си е прибирал маслото в жигулето и каде дома). Когато е нова машината има интензивно износване на зъбните колела докато улегнат едно спрямо друго. Съответно и образъване на финни стружки. Ако не се смени маслото, както е предписано след определени часове, помпата качва стръжките и си вършат тяхната работа по лагерите. А относно предавките дали са читави зависи какъв персонал е работил на машината. Когато не са подбирани добре работните режими, зъбните колела започват на дават фира, а по заводите на никой не му дрема за машините ("Е@ал съм я, като се счупи, че докарат нова" - думи на стар стругар).
                  Подготвил съм и малко тунинг за задния капак, за да я обезшумя още. Заварил съм му няколко прегради от профил, за да го поизправя (родното производство е криво) и ще му сложа репрен да обира звуковите вълни от мотора. Въпреки, че репрена май покриваше ниските честоти по-добре, той ми е най-лесното решение.
                  ЗА ДА МОЖЕШ, ТРЯБВА ДА ЗНАЕШ!!!

                  Коментар


                  • #10
                    От: ФУ 321 РЕМОНТ

                    Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
                    Цех, в който работи 321-ца се познава през две улици. Често ходя до едни предприятия...има дограмаджии, едни дето бъркат латекс, едни правят шкафове...Един ден отивам при мебелистите...от портала още се чува звук все едно ще излита реактивен самолет. Дограмаджиите купили фреза. На тия край тях им се ревеше.
                    Те тая ми е най разнебитената . Толкова е разнебитена че съм я писал за бракуване няма да я местя и пак е нормално шумна . https://www.vbox7.com/play:625e7ce9a5
                    Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                    Коментар


                    • #11
                      От: ФУ 321 РЕМОНТ

                      Така, събрах фрезата! Смених двойката зъбни колела, които тропаха с нови и се оказа, че пак тробат... Ебати таш..а! Явно българските машини са си ке..фи! Честно казано много ме е яд, че положих толкова усилия и резултата е такъв.
                      Погледнато по таблицата ми тропа на средната вертикала(200,125,160,1600,1000,1250). Проблемното зъбно колело е второто на втория вал. При внимателен оглед забелязах, че има доста голям луфт между зубите. С новото зъбно колело луфта го има още, но е малко по-малък. Предполагам, че може да е конструктивен компромис, за да могат да се редят и другите предавки, пък и зъбите са прави. Иначе на другите скорости се успа(до колкото е възможно).
                      Ето и малко снимки:
                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_9393.JPG
Прегледи:1
Размер:895.2 КБ
ID:5809828Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_9402.JPG
Прегледи:1
Размер:721.1 КБ
ID:5809829Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_9417.JPG
Прегледи:1
Размер:1.12 МБ
ID:5809830

                      Малко тунинт на опашката на вретеното. Липсваше ми капака и се наложи да се направя нов.

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_9418.JPG
Прегледи:1
Размер:848.1 КБ
ID:5809831Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_9419.JPG
Прегледи:1
Размер:846.4 КБ
ID:5809832Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_9422.JPG
Прегледи:1
Размер:766.2 КБ
ID:5809833

                      А това ми е неотменния помощник! Без негова помощ нямаше да успея!

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_9395.JPG
Прегледи:1
Размер:800.6 КБ
ID:5809834

                      Ето и малко клипчета. Едното е на бавни обороти, а другото на високи.



                      Последно редактирано от graf_fon_kochev; 28-02-19, 21:17.
                      ЗА ДА МОЖЕШ, ТРЯБВА ДА ЗНАЕШ!!!

                      Коментар


                      • #12
                        От: ФУ 321 РЕМОНТ

                        Песен е!
                        Нашата совалка ще си кара така, докато някой ден се наложи да се ремонтира и тогава ще я мислим

                        Коментар


                        • #13
                          От: ФУ 321 РЕМОНТ

                          Песен е!
                          Нашата совалка ще си кара така, докато някой ден се наложи да се ремонтира и тогава ще я мислим
                          Всъщност тя се оказа малко по-стария модел Ф320. Ако я пуснеш над 500об. или недай си Боже над 600... създава се изкривяване не времепространството, изниква черна дупка и се кани да се телепортира в друго измерение!

                          Коментар


                          • #14
                            От: ФУ 321 РЕМОНТ

                            Постигнал си отличен резултат.
                            Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                            Коментар


                            • #15
                              От: ФУ 321 РЕМОНТ

                              Благодаря за оценката! Това с изкривяването на времепространството ме изкефи! Даже си го и представих хахах

                              Има ли някой все пак във форума, който е виждал от близо такава нова новеничка фреза?Да каже дали е нормално така да тропа на тия предавки!
                              Така се произвеждат машините ли или какво?
                              ЗА ДА МОЖЕШ, ТРЯБВА ДА ЗНАЕШ!!!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X