Обява

Свий
Няма добавени обяви.

ФУ 321 РЕМОНТ

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: ФУ 321 РЕМОНТ

    Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
    При 251/321 не ми се е случвало да включи 2 хода едновременно та не знам дали прави голяма беля

    Аз като разглеждах чертежите и като разглобявах моята фреза не видях причина да не може да работи на два хода едновременно.
    Пробвах фрезата да работи на два хода едновременно и няма проблеми. Даже и на трите може да се движи едновременно, но ако е в работен режим, мисля че ще товари много и електромотора, и скоростите.
    При тия фрези драмата не е да не счупи нещо, а да не прецакаш детайл докато работи, като ръгнеш в друга посока. Ако ги няма тия изключвателите, дори и да вкараш втори лост супорта почва да се движи или на Х-дясно, У-пред, Z-горе, или в другата им противоположност.
    ЗА ДА МОЖЕШ, ТРЯБВА ДА ЗНАЕШ!!!

    Коментар


    • #32
      От: ФУ 321 РЕМОНТ

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_9506.JPG
Прегледи:1
Размер:767.3 КБ
ID:5810923


      Ето това е схемата на свързване на лостовете за хода на супорта. След доста мъдрене я разгадах от оригиналната схема.... Тоя КЦ много ме объркваше....
      Тук няма тия циклите дето са заложени в оргиналдЪто.
      Относно долната част мисля, че е ясна:
      К3 и К4 са бобините на двата контактора
      ИК са краините изключватели, съответно на Хд, Уп, Zг, Хл, Уз, Zд
      По горната част Хд, Уп, Zг, Хл, Уз, Zд са нормално затворените ключета на "шау-бау" групите.
      У' е допълнителния "шау-бау", който се намира при лоста за У посоките(този от дясната страна). Този ключ се натиска и в двете посоки на лоста У(когато лоста е на горе и на долу). Единствено, когато У е в неутрално положение ключа не е натиснат. Заради него става магията фрезата да не може да работи в две посоки едновременно.
      Малко разяснение за тези дето не го схащат много:
      Когато включим самогод по Х (без значение на ляво или дясно) тока минава по веригара: У'(NC) - Zг - Zд - Уз -Уп
      Когато включим по Z (без значение на ляво или дясно) тока минава по веригата: Хл - Хд - Уз - Уп
      Когато включим по У(без значение на ляво или дясно) тока минава по веригата: Хл - Хд - Zд - Zг - У'(NO)

      И нещо важно относно силовата схема! Контактора P5, който е свързан за две от намотките на главния електродвигатгел. Бобината му е на 380 волта и през оперативната му ветига минава захтанването на К2(контактора за спирачката).
      Без тоя контактор(ако искате да имате такава спирачка) падат предпазителите(и тия на фрезата, и тия в таблото на помещението). Ролята му е да забави задействането на спирачката непосредствено след изключването на главния електромотор.
      ЗА ДА МОЖЕШ, ТРЯБВА ДА ЗНАЕШ!!!

      Коментар


      • #33
        От: ФУ 321 РЕМОНТ

        При нас баба 320 си движи и в две посоко едновременно. Нищо не се чупи и си реве като мечка по същия начин без промяна в бойния и вик. Само че ако движи нагоре или надолу и бутнеш ръчката за наляво тя почва да се движи надясно. Обръща посоката! Идея си нямам фабрично ли е така или нещо някога е пипано.
        Имаме руска фреза която движи по трите посоки едновременно и не обръща посоките. За това отначало се учудихме на 320 че обръща посоката. Виж дали може и по трите да движи на един път си нямам идея. Но по принцип това задвижване е малка глезотия понякога когато искаш някъде бързо да преместиш масата в няколко посоки.

        Коментар


        • #34
          От: ФУ 321 РЕМОНТ

          Привет! Днес проверих нашата 320. Значи когато се движи масата нагоре и надолу + наляво и надясно всичко е ОК, и посоките не се объркват! Но нали съм голям акъл, забравих да проверя, какво става при пуснат самоход напред и назад на масата + ляво и дясно. Но съм 100% убеден, че в едно положение се разменя самохода наляво и надясно, и явно е точно тази комбинация дето забравих да проверя днес Но нищо не се чупи и не гърми при нашата. Може някога нещо да е барницана и за това да няма проблем сега...

          Коментар


          • #35
            От: ФУ 321 РЕМОНТ

            Най- добре ако има някой чертежтите на 320-ката да го качи, за да разгледаме каква и е конструкцията. И аз не виждам защо някой би конструирал нещо да се чупи от едно невол бутане на втори лост!
            Търсих документация в нета, ама само се продава такава за по 20 кинта. Дали няма да има в някоя библиотека?
            Последно редактирано от graf_fon_kochev; 25-03-19, 06:38.
            ЗА ДА МОЖЕШ, ТРЯБВА ДА ЗНАЕШ!!!

            Коментар


            • #36
              От: ФУ 321 РЕМОНТ

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:фреза лагери.JPG
Прегледи:1
Размер:1.01 МБ
ID:5811058Натиснете снимката за да я уголемите

Име:фреза табло.JPG
Прегледи:1
Размер:976.7 КБ
ID:5811059

              IT IS ALIVE!!!

              Дзверо вече функционира по предписание. Това са всички лагери от фрезата, може би липсват 4-5 бройки ама като цяло са толкова.
              По таблото на на втория ред са контакторите като от дясно на лява са:
              К1 - за големия електродвигате, като този първоначално го бях взел 25А, но го смених с 32А, защото клемите му пожълтяха...
              К2 - това е контактора за моторната спирачка
              К3 и К4 - контакторите за самохода
              К5 - контактор за водната помпа. Този си го добавих аз и си изкарах едно копче от пред на таблото за сгода. Помпата може да се стартира само когато е пуснато вретеното и се спира с главния електродвигател.
              К6 - Р2 според схемата. На снимката няма лепенка и се намира от ляво на К5. Това е контактор за бързия ход. Изключва тока към единия електромагнитен съединител и включва другия
              К7 - Р5 според схемата. Най-отгоре при предпазителите. Това е контактора за моторната спирачка бобината му е на 380v, а всички останали са на 24V.
              Аз използвах контактори за Р2 и Р5 , защото не съм много запознат с това какво се предлага на пазара, но най-вероятно има и некви релета за управление.
              На третия ред са моторните защити, съответно за водната помпа, подавателния електромотор и за главния електромотор.
              Под тях са двете грец схеми. Тези са за по 50А и струват по 3 кинта, което си е екстра цена. Сложени са на някакъв алуминиев радиатор(някаква заготовка за радиатор, само изкопах част от ребрата, за да влезнат схемите).
              На вратата на таблото изкарах само два ключа. Единия е главен за цялото захранване, а другия е за реверс на шпиндела.
              Общо взето това е са остава само да и се кефя
              Решил съм и да сменя таблицата от страни с инокс, ама трябва да намеря къде да ми я гравират на лазер. Ако някой знае къде да казва.
              ЗА ДА МОЖЕШ, ТРЯБВА ДА ЗНАЕШ!!!

              Коментар


              • #37
                От: ФУ 321 РЕМОНТ

                Твърде много си заложил на българската продукция в ел. оборудването и дано не береш ядове с него. Елмарк по принцип покриват средно качество, но това е само по принцип. Тя заради това и цената е такава.
                Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                Коментар


                • #38
                  От: ФУ 321 РЕМОНТ

                  Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
                  Твърде много си заложил на българската продукция в ел. оборудването и дано не береш ядове с него. Елмарк по принцип покриват средно качество, но това е само по принцип. Тя заради това и цената е такава.
                  Спок, аз такива много техни неща съм използвал и честно да ти каза, въпреки твърденията всичко си работи и то както следва. Може и аз да съм карък та да ми се падат читави де.
                  Но все пак цената е фактор момчета, ако, човека беше сложил АББ или Шнайдер щеше да вложи поне 5х цената на сегашното оборудване, поне! А и машината не е на луната и да се счупи нещо ще го подмени

                  Всеки иска убаво, ама пусти парички...

                  Браво за труда!!!
                  Мераклийска работа, много да те радва, да ти служи вярно и да всяка стружка =стотинка!!!

                  Коментар


                  • #39
                    От: ФУ 321 РЕМОНТ

                    Първоначално публикуван от I.Stoyanov Преглед на мнение

                    Браво за труда!!!
                    Мераклийска работа, много да те радва, да ти служи вярно и да всяка стружка =стотинка!!!
                    Благодаря колега!

                    Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
                    Твърде много си заложил на българската продукция в ел. оборудването
                    Не бих казал, че е българска продукция. По скоро е претапициран китаец.
                    ЗА ДА МОЖЕШ, ТРЯБВА ДА ЗНАЕШ!!!

                    Коментар


                    • #40
                      От: ФУ 321 РЕМОНТ

                      Първоначално публикуван от graf_fon_kochev Преглед на мнение
                      Най- добре ако има някой чертежтите на 320-ката да го качи, за да разгледаме каква и е конструкцията. И аз не виждам защо някой би конструирал нещо да се чупи от едно невол бутане на втори лост!
                      Търсих документация в нета, ама само се продава такава за по 20 кинта. Дали няма да има в някоя библиотека?
                      Графе, тук има на руски за 251 https://rustan.ru/sites/default/file...%20russian.pdf

                      Коментар


                      • #41
                        От: ФУ 321 РЕМОНТ

                        Първоначално публикуван от i208 Преглед на мнение
                        Графе, тук има на руски за 251 https://rustan.ru/sites/default/file...%20russian.pdf
                        Лелее това е еб@си подробната документация! Направо попадение! Благодаря!
                        Само в сайта не намирам бутон за сваляне на документация за другире машини.
                        ЗА ДА МОЖЕШ, ТРЯБВА ДА ЗНАЕШ!!!

                        Коментар


                        • #42
                          От: ФУ 321 РЕМОНТ

                          Първоначално публикуван от brad4edat Преглед на мнение
                          Аз друго ще те помоля колега теб и някой друг ако има такова животно. Когато си готов с нея и я пуснеш да кажеш дали реве като пиринска мечка от два километра! При на с имаме една такава от 15 години. Умрял да си ще се възкръснеш като работи, еле пък над 400об.мин. нагоре е ад. Направо трябва да си с шлемофони ако работиш повече от 15 мин. на нея, че ще оглушееш. Винаги си е била такава шумотевица от както я имаме и няма промяна в звука през годините. Работи почти всеки ден и никога не е давала ядове ама много реве много нещо бре... Такава ли си е шумна сглобката или нещо нашата си е за нови лагери или ново зъбно колело някое...
                          Ааа, колега, от това ти мнение надолу просто не можах да се концентрирам в темата...
                          А след останалите ти мнения, вече ревях като пиринска мечка, ама от смях...
                          Да си жив и здрав, скоро не ме е болял толкова корема от смях!

                          Коментар


                          • #43
                            Здравейте, хубава тема и мен скоро ме очаква приключението с една 321 и нейните кабели. Понеже си взех една голяма фрезичка TOS FA5B-H искам да питам в Пловдив някъде да има машини на който могат да се пооправят паралелите, защото реално това и е проблема. Някой да си има напредстава? Пробката за
                            ​​​​​​ наливане на масло в ръчната помпа за смазване на паралела не е развивана никога от 80-та година насам ...

                            Коментар

                            Активност за темата

                            Свий

                            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                            Зареждам...
                            X