Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Смяна подгревни свещи на Терано 2.7

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Смяна подгревни свещи на Терано 2.7

    Искам да си сменя подгревните свещи на Тераното 2.7

    Още от миналата зима, в големите студове някой от цилиндрите пали по-късно от другите. Сега започна и в не чак толкова студено време. Иначе пали от четвърт, просто не всички цилиндри.

    Та въпросът ми е каква марка да са свещите и някакви съвети при отвиването на старите.
    Nissan Terrano 2,7 TDI

  • #2
    От: Смяна подгревни свещи на Терано 2.7

    На горещ двигател се отвиват. Като търсиш свещи в някои интернет магазини си има въртящия момент, с който се затягат (има го и в сервизното ръководство) и въртящия момент, при който се късат.

    Аз съм с оригинални, та не мога да дам предложения за марки. Сменял съм 2 пъти, но съм мерил компресия повече пъти (мери се през отворите на свещите) - никога не е имало даже наченка на проблем с отвиването на свещите.

    Сутрин изчаквай 3-4 секунди след изгасването на лампата и тогава пали. И като въртиш задържай ключа с една идея по-дълго (говорим за десети от секундата след палене). Това, което описваш, го прави и с чисто нови оригинални свещи. Просто ако е правен за южна Европа (моят е) предполагам малко са съкратили времето за подгряване. Свещите греят и след изгасване на лампата обаче. Греят докато антифриза достигне 60 градуса температура.
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

    Коментар


    • #3
      От: Смяна подгревни свещи на Терано 2.7

      Чакам и втори път подгрявам. Пали много бързо, въобще не се чуди, но някой от цилиндрите се събужда 2-3 оборота след другите. Ще разхвърлям и ще меря съпротивление. Но искам да ги сменя всичките.

      Излизат ми BOSCH 0 250 312 001 и ги намирам за 60-тина лв бройката. BERU GN994 и те са там някъде като цена. Иначе има и по 25лв на Ашика и Denso за 35 лв. Но не ми се рискува с евтини.

      А в оригиналната кутийка на Нисан не са ли Бошови свещи?

      Гледам в каталота на Beru пише следното:

      Tightening torque from [Nm] 15 - 20
      Failure Moment [Nm] 35

      Nissan Terrano 2,7 TDI

      Коментар


      • #4
        От: Смяна подгревни свещи на Терано 2.7

        Първоначално публикуван от bullet_pk Преглед на мнение
        Чакам и втори път подгрявам.
        Безсмислено е. Просто изчаквай след като изгасне лампата 2-5 секунди. По-добрия вариант е. Пак - свещите греят и след като изгасне лампата. Чак на 40-тата секунда спират, ако до тогава не си запалил. А ако си запалил, спират при 60градуса на антифириза.

        Първоначално публикуван от bullet_pk Преглед на мнение
        Пали много бързо, въобще не се чуди, но някой от цилиндрите се събужда 2-3 оборота след другите. Ще разхвърлям и ще меря съпротивление. Но искам да ги сменя всичките.
        Да, познато ми е, дори при нови оригинални свещи и при компресия като от завода. Със свещи в ред чакаш 3-5 секунди след лампата, завърташ и задържаш една идея време след палене (десети от секундата). Това само на температури под нулата. И никога няма да ти го направи повече тоя номер. Ако палиш веднага след като изгасне лампата и пускаш веднага ключа, пак ще го прави от време на време, дори след като ги смениш.

        Няма какво да ги мериш - купуваш и сменяш. Всичките. Beru са добри, но скъпи, за Bosch не знам. Denso също са добри, ако са оригинални. NGK също са евтини и не са лоши.
        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

        Коментар


        • #5
          От: Смяна подгревни свещи на Терано 2.7

          Сега гледам по каталозите, че за Терано 2.7 125 к.с. предлагат 2 вида свещи. Едните са с дължина на подгряващия щифт 16 мм, а другите са с дължина 19 мм ... Странното е, че в каталозите на различните марки, дават ту по-късите, ту по-дългите.

          Трябва да сваля някоя, да премеря и тогава да поръчвам, а ми се щеше първо да поръчам и направо да ги сменя.
          Nissan Terrano 2,7 TDI

          Коментар


          • #6
            От: Смяна подгревни свещи на Терано 2.7

            Все тая.
            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

            Коментар


            • #7
              От: Смяна подгревни свещи на Терано 2.7

              Виждам,че се върви към покупка и няма лошо,но ако се окажат изправни старите и проблема е другаде..........................
              За това първо "докторската" дейност и след това е лекуването,а търговците се радват на обратния подход.

              Коментар


              • #8
                От: Смяна подгревни свещи на Терано 2.7

                ... и да допълня, както и Спарки ти каза, развиване само на топло, но го правиш с динамометричен ключ настроен на 40Nm, или както му викаме, на 4 кила , и ако не тръгнат, а изщрака, внимавай щото може да се скъсат, а предполагам после филма ти е ясен.
                Ако всичко с развиването мине добре, завиваш новите на студено с 20-25Nm, като намазваш добре резбите с медна грес или на спрей, освен ако нямаш специална керамична за свещи.
                ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                Коментар


                • #9
                  От: Смяна подгревни свещи на Терано 2.7

                  Първоначално публикуван от Джоу (x3mrjoe) Преглед на мнение
                  ... и да допълня, както и Спарки ти каза, развиване само на топло, но го правиш с динамометричен ключ настроен на 40Nm, или както му викаме, на 4 кила , и ако не тръгнат, а изщрака, внимавай щото може да се скъсат, а предполагам после филма ти е ясен.
                  Ако всичко с развиването мине добре, завиваш новите на студено с 20-25Nm, като намазваш добре резбите с медна грес или на спрей, освен ако нямаш специална керамична за свещи.
                  Джоу само да попитам ти колко свещи си отвил.За протокола аз само едни но с гайковръта при деди у гаража.
                  ПП За мен решението е фирмен сервиз.Работата срещу пари.Ако се скъса свещ те да се оправят.
                  Последно редактирано от ivo-police; 01-02-19, 18:32. Причина: Допълнение

                  Коментар


                  • #10
                    От: Смяна подгревни свещи на Терано 2.7

                    Първоначално публикуван от ivo-police Преглед на мнение
                    Джоу само да попитам ти колко свещи си отвил.За протокола аз само едни но с гайковръта при деди у гаража.
                    Верно ли ме питаш ?!
                    С изключение на последните четири години, не давам никой да ми бара нищо по колите, като свещите на Мусото, които смених за пореден път (които не знам защо горят независимо от марката) преди нова година съм ги развил и навил сам !
                    Ако не вярваш на това което ти казвам, питай Дедо кой ми стегА предните лагери когато правих това при него точно преди две години, или bocho 64, при който правих същото в края на ноември.

                    Всичко написано в тоя форум е от личен опит, а ако съм писал за нещо което не е от емпиричен такъв, изрично съм го споменал !

                    В джипа, освен комплект инструменти за бърза помощ, имам медна грес, фиксатор за резби, а скоро хвърлих един раздвижващ спрей и такъв с бяла грес.
                    Последно редактирано от Джоу (x3mrjoe); 01-02-19, 18:41.
                    ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                    Коментар


                    • #11
                      От: Смяна подгревни свещи на Терано 2.7

                      Новите и на топло да ги завие, няма проблем. Моите всичките пъти са отвивани и завивани на топло. Даже след като махна интеркулера и всичко останало, точно преди да отвивам свещи паля мотора за 2-3 минути - не друго, ама като съм мерил компресия при не до там топъл сезон за 30-ината минути докато сваля всичко има отчетливо изстиване на мотора.

                      Нито съм слагал разни химии (медни греси и прочие), нито нещо друго специално. И динамометричен ключ не съм ползвал даже. Само като завивам новите ги завивам и отвивам по няколко пъти преди стягането, да си легнат хубаво в леглата в дъното ако има някое боклуче.

                      Свещите на тераното са сравнително къси и не се късат чак толкова лесно. Ако някоя се позапъне (субективно) опитвам напъване и в двете посоки за раздвижване. Никакви ядове не съм имал - ако е само да сменя свещи, сигурно за нещо като 20 минути без никакво бързане става работата.
                      Последно редактирано от sparkybg; 01-02-19, 19:13.
                      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Смяна подгревни свещи на Терано 2.7

                        Аз също не ползвам динамометричен ключ за свещите, но това е едно от нещата които не давам на друг да прави ако имам някакво отношение към автомобила.
                        За човек като колегата пуснал темата е най-добре да ползва динамометричен ключ за да си спести гредите следствие на по-скромен опит, а и няма лошо нещата да се правят както са предписани от производителя.

                        P.S. Ако подгревните свещи не тръгнат да се развиват преди 4 кила, добре е с проблема да се заеме някой който го е правил и друг път, щото нещата могат да отидат към обезглавяване.
                        Последно редактирано от Джоу (x3mrjoe); 01-02-19, 19:15.
                        ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                        Коментар


                        • #13
                          От: Смяна подгревни свещи на Терано 2.7

                          Първоначално публикуван от Джоу (x3mrjoe) Преглед на мнение

                          P.S. Ако подгревните свещи не тръгнат да се развиват преди 4 кила, добре е с проблема да се заеме някой който го е правил и друг път, щото нещата могат да отидат към обезглавяване.
                          Подкрепям предложението,ако колегата е със съмнения в крайния резултат.

                          След натрупан опит (десетки скъсани и извадени) предлагам да не се ползва гайковерт (идеята на Иво) защото се губи контрола над усукването и въпреки разклинващия ефект на ударите може да се скъса свеща. Всеки на който се налага често да влиза в такава "борба" използва определена последователност.
                          Аз ползвам евтин китайски пневматичен секач с дроселиране на въздуха(контрол над броя и енергията на ударите),а едно от шилата съм преработил и "завършва" с квадрат 3/8". Върху вложката прилагам контролитано усилие и вибрации чрез "секача" .Това "приспособление" всеки може да изпълни за 10-15 минути и ползва при всички проблемни винтови съединения.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Смяна подгревни свещи на Терано 2.7

                            Първоначално публикуван от petkov_bb Преглед на мнение
                            Подкрепям предложението,ако колегата е със съмнения в крайния резултат.

                            След натрупан опит (десетки скъсани и извадени) предлагам да не се ползва гайковерт (идеята на Иво) .....
                            Иво е написал какво е направил а каква му е идеята пише по надолу след /пп/.Чети до края.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Смяна подгревни свещи на Терано 2.7

                              Имам динамометричен ключ от Лидлските, ще пробвам. Ако скъсам нещо, ще го мисля. Нали има хора, които вадят скъсани свещи и без да се сваля главата.

                              Nissan Terrano 2,7 TDI

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X