Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Няколко въпроса за отворена отоплителна система

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Няколко въпроса за отворена отоплителна система

    Имам няколко конкретни въпроса та ...

    1.Разширителния съд - как да подбера колко литра да е? Сигурно колкото е по-голяма системта - по-голям ми трябва. Логично.

    2. Пак за разширителния съд. Намирам в нета два начина на свързване. Единия на студената вода, и другия край на съда остава отворен. Втория вариант, връщане в топлата вода през почти затворен кран. Има ли значение кое ще избера? Сякаш ми се вижда по-добре да е свързан и другия край.

    3.Като почна да пълня системата предполагам трябва да се ориентирам до кога да пълня по тръбичката на разширителния съд? Може би като видя че почва да се пълни и трябва да спра или има друга схема?
    "Когато целта е всичко и пътят е без значение"

    Grand Cherokee Limited 2.7CRD

  • #2
    От: Няколко въпроса за отворена отоплителна система

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:razshiritelen_syd_za_otvorena_sistema_shema.jpg
Прегледи:1
Размер:52.5 КБ
ID:5806704

    Това трябва да ти даде малко яснота.За обема е според зависи големината на системата.
    Няма страшно в умирачката...
    Страшното е да си жив!...

    Коментар


    • #3
      От: Няколко въпроса за отворена отоплителна система

      Аз съм направил изхода с тръба надолу да слиза на 2-3 см. от плочките. Разширителя е в баня на втори етаж. При евентуално превиране на систематаизлишната вода е близо до сифон. Пускам студена преди котела и отгоре си излиза врялата. Така можеш и лесно да продухваш системата,поне първоначално да издухаш мръсотии и ръжди.
      Sent from my Nokia s fenerche

      Коментар


      • #4
        От: Няколко въпроса за отворена отоплителна система

        Моя разширителен съд е 33 л. за система от около 150 л. вода. Вързан е на студената вода. След като напълниш системата и след като обезвъздушиш, водата в разширителя трябва да е малко над половината съд , затова като я напълниш първоначално остави разширителя по- пълен за да не доливаш впоследствие.

        Коментар


        • #5
          От: Няколко въпроса за отворена отоплителна система

          От табличката в един умен сайт се установи че водата от 4 до 100 градуса се разширява с около 5%. От това следва, че съдът трябва да е има-няма 10% от обема на инсталацията и при нормална температура да е пълен на около 1/3.

          Пак в същия умен сайт пише че етиленгликолът се разширява двойно повече - и това трябва да се отчете ако стопанинът е баровец и не иска да му замръзва. Ако системата е с подово отопление, за горна граница вместо 100 може да се вземе 50 градуса.

          Коментар


          • #6
            От: Няколко въпроса за отворена отоплителна система

            Първоначално публикуван от Interceptor Преглед на мнение
            Имам няколко конкретни въпроса та ...

            1.Разширителния съд - как да подбера колко литра да е? Сигурно колкото е по-голяма системта - по-голям ми трябва. Логично.

            2. Пак за разширителния съд. Намирам в нета два начина на свързване. Единия на студената вода, и другия край на съда остава отворен. Втория вариант, връщане в топлата вода през почти затворен кран. Има ли значение кое ще избера? Сякаш ми се вижда по-добре да е свързан и другия край.

            3.Като почна да пълня системата предполагам трябва да се ориентирам до кога да пълня по тръбичката на разширителния съд? Може би като видя че почва да се пълни и трябва да спра или има друга схема?
            Моя съд за 10 точки радиатори и 30 кв.м подово +23 кв водна риза е към 15 литра ,но аварийната тръба съм я заварил.по ниско ,така че е реално 10.Връзва се на топлата на някой от първите изходи на събирателния колектор-разпределител и се монтира в по-висока точка поне 1.80-2.00м.,не пречи и повече.В моя случай е на тавана на къщата и аварийната излиза директно на покрива.Изолиран е добре с каменна вата и алуминиево фолио за минимални топлозагуби.Така е от 20.и кусур години.Правил съм всякакви па.ни системи,такова разположение си е класически вариант от време.оно.Наклони на тръбите и системата си работи и без помпа при нужда.Поздрави !
            Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

            Коментар


            • #7
              От: Няколко въпроса за отворена отоплителна система

              Къщата е на два етажа и имам два колектора (разпределителя). Системата е в заварено положение частично изградена.
              Мисля да свържа съда на единия край на горния разпределител - там където по принцип се слага обезвъздушител, с някакъв тройник и после обезвъздушителя.
              От една страна всичките 5 изхода са ми заети, от друга няма да минава през кранче.

              Изпратено от моят Moto E (4) Plus с помощта на Tapatalk
              "Когато целта е всичко и пътят е без значение"

              Grand Cherokee Limited 2.7CRD

              Коментар


              • #8
                От: Няколко въпроса за отворена отоплителна система

                Баш там го вържи.По схемата която аз съм ти сложил.Обезвъздушител там няма да трябва тъй като разширителя ти се явява най-висока точка след него.
                Тъй като е отворен съд въздуха си излиза през отдушника му.Преливника го вържи така,че АКО СЛУЧАЙНО СИСТЕМАТА ЗАВРИ ДА НЕ ИЗГОРИ НИКОГО!
                Т.е. най-добре вкарай излизащата от него тръба директно в канала.
                Пиши ми един телефон на лично ако искаш да ти обясня,че ме мързи да пиша на дълго.
                Няма страшно в умирачката...
                Страшното е да си жив!...

                Коментар


                • #9
                  От: Няколко въпроса за отворена отоплителна система

                  Първоначално публикуван от Interceptor Преглед на мнение
                  ....

                  3.Като почна да пълня системата предполагам трябва да се ориентирам до кога да пълня по тръбичката на разширителния съд? Може би като видя че почва да се пълни и трябва да спра или има друга схема?
                  Пълниш докато прелее.По-добре да е препълнен,отколкото да е празен.И без това след време,тръбичката ще стане кафява и няма да виждаш нивото.
                  Дизелов Jeep, не е Jeep.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Няколко въпроса за отворена отоплителна система

                    На схемата по горе има преливник и отдушник. Поне едното е излишно.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Няколко въпроса за отворена отоплителна система

                      Колегите са прави .Връзвай там и препълвай да потече!Задължително.Преди другата зима пак препълни .!Успех!
                      Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

                      Коментар

                      Активност за темата

                      Свий

                      В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                      Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                      Зареждам...
                      X