Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Разрешително за огнестрелно оръжие – въпроси?

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Разрешително за огнестрелно оръжие – въпроси?

    Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
    Ако не се използва, нищо не те заплашва, не работиш с това оръжие, то е просто скъпа играчка. Вид вещомания-да притежавам нещо...ама за какво ми е, не е много ясно. Ако искаш да стреляш-има клубове, стрелбища. Ако те влече лова, познавам тъкмо три жени-запалени почти до болестно състояние ловджийки. Една комшийка още от ученическите години тръгна към спортната стрелба и в момента има нейна си школа в Германия. Желанието да си имаш желязо на кръста пък се решава с един газов пищов...външно са неразличими от бойните им аналози, на всичкото отгоре тежат повече от тях.
    С тоя стремеж-изцяло самоцелен-за придобиване на оръжия, не се прави нищо друго, освен да се помпа корупцията сред ниските нива полицейски началници. Те щото и без тях са малко корумпирани....
    Касата с оръжието е голяма отговорност. Често ги разбиват. В момента, в който разберат, че някъде има каса с патлак-смятай, че са я преслушали. Просто оръжието се продава веднага. Клиенти има колкото искаш.
    Може и така да е, но според моите критерии, в това също няма нищо лошо. :-) Защо да не сбъднеш свое желание, ако имаш възможност за това и при положение че не вредиш никому? По тази логика, човек трябва да се ориентира само към практичното и семплото. Аз принципно съм антипод на това, във всяко отношение.

    Коментар


    • #17
      От: Разрешително за огнестрелно оръжие – въпроси?

      Властите в БГ се водят от съвсем друга идея, обаче. Това само като първи проблем. Ти си обикновен гражданин. Не си от "нашите". Това е една особена категория хора-бивши и настоящи военни, полицаи, разузнавачи, дори един бивш пожарникар знам с разрешително. Хванаха го нещо да краде там от пожарната, уволниха го и това не му попречи да си извади разрешително.
      За КНО говорим, нали...ловджиите са друга история.
      Изобщо в държавата е пълно с хора, заемащи някаква служба някъде, на които в служебната карта им пише, че имат право да носят оръжие. Като си напуснат службата, повечето си вадят съвсем законни разрешителни. Въобще...по улиците ни е пълно с оръжие! Буквално е пълно! До там е стигнал "строгият" контрол на държавата-той се изразява само в "строги" правила за корупцията. А оръжието е или в споменатите "наши" хора, или в престъпниците, на които пък изобщо не им трябват разрешителни.
      Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

      Коментар


      • #18
        От: Разрешително за огнестрелно оръжие – въпроси?

        Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
        .....Ти си обикновен гражданин. ...
        факт
        Първоначално публикуван от Flame_In_Black Преглед на мнение
        Здравейте, исках да публикувам питането си в тази тема – www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=227699 .....5. Преди време бях чувала за "спонсорство" на съответното МВР, което трябва да ти издаде разрешителното. Доколкото разбирам, явно става въпрос за нещо нелегално или полулегално. Някой има ли идея за какво точно става въпрос? Може и на лични, ако е конфиденциална информация.!
        Първоначално публикуван от Flame_In_Black Преглед на мнение
        Връзки нямам, бих могла да търся чрез познати, ама вероятно ще ударя на камък, а и не ми се иска да разправям наляво и надясно за оръжия.
        Финансов стимул бих могла да предоставя при нужда, но пък как да стане? Малко съм неоправна с тия неща.
        А тези простотии се правят от името на всички ни.
        Даника
        Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

        Коментар


        • #19
          От: Разрешително за огнестрелно оръжие – въпроси?

          Съвсем приятелският ми съвет е да ходиш да стреляш по стрелбища като ти се стреля и да оставиш главоболията с оръжието настрани. Силно не си струва, за да си купиш собствен Макаров. Понеже има и една друга уловка, и тя е че ти издават разрешително, купуваш си мечтаният пистолет (скъп и красив разбира се), след 5 години ти отказват подновяване поради "отпаднала необходимост". След което следва продажба на безценица, т.е пищова остава на кръста на някой на който му е позволено да има.

          Коментар


          • #20
            От: Разрешително за огнестрелно оръжие – въпроси?

            Този вариант е особено популярен от времето на Ц.Ц. насам, защото дефакто тоя персонаж и сега кадрува в полицията. Преди това не беше толкова застъпен.
            Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

            Коментар


            • #21
              От: Разрешително за огнестрелно оръжие – въпроси?

              Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
              Властите в БГ се водят от съвсем друга идея, обаче. Това само като първи проблем. Ти си обикновен гражданин. Не си от "нашите". Това е една особена категория хора-бивши и настоящи военни, полицаи, разузнавачи, дори един бивш пожарникар знам с разрешително. Хванаха го нещо да краде там от пожарната, уволниха го и това не му попречи да си извади разрешително.
              За КНО говорим, нали...ловджиите са друга история.
              Изобщо в държавата е пълно с хора, заемащи някаква служба някъде, на които в служебната карта им пише, че имат право да носят оръжие. Като си напуснат службата, повечето си вадят съвсем законни разрешителни. Въобще...по улиците ни е пълно с оръжие! Буквално е пълно! До там е стигнал "строгият" контрол на държавата-той се изразява само в "строги" правила за корупцията. А оръжието е или в споменатите "наши" хора, или в престъпниците, на които пък изобщо не им трябват разрешителни.
              При сегашното положение както няма военна служба вече има една голяма категория хора която няма дори и елементарни навици за работа с огнестрелно оръжие . Курса е като шофьорския дава някакво нормативно право и минимум знания . Аз имам документирани права да работя и ремонтирам от 22 калибър до 125 мм танково оръдие и съм го работил това . Бившите и действащи полицаи и военни преминават през доста сериозна подготовка касаеща работата с оръжието и е нормално те по лесно да получават достъп до него след като целия му живот е минал в работа с оръжие . Аз имам 3 броя законно притежавани КНО ама все пак и аз съм бивш някакъв и инструктор по някои стрелби Към колежката за да е нормативно изрядна да си смени личната карта защото кварталния много добре знае че в този апартамент никой не живее а и да не знае го разбира за 2 минути от домуоправителя . Втория проблем е че оръжието или е на кръста или се съхранява в каса на указания в разрешителното за съхранение адрес . Ако не дай боже ти разбият касата и изчезне от там ти не носиш административна отговорност защото си спазил изискванията на закона . Ако има някой да каже и една добра дума за нея на началника на РПУто най върши работа .
              Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

              Коментар


              • #22
                От: Разрешително за огнестрелно оръжие – въпроси?

                Първоначално публикуван от Ilia801 Преглед на мнение
                Понеже има и една друга уловка, и тя е че ти издават разрешително, купуваш си мечтаният пистолет (скъп и красив разбира се), след 5 години ти отказват подновяване поради "отпаднала необходимост". След което следва продажба на безценица, т.е пищова остава на кръста на някой на който му е позволено да има.
                Извинявай, ако въпросът е глупав, но защо чак "на безценица"?

                Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
                Към колежката за да е нормативно изрядна да си смени личната карта защото кварталния много добре знае че в този апартамент никой не живее а и да не знае го разбира за 2 минути от домуоправителя .
                Мда, точно както предполагах. Явно това ще се окаже главният проблем, ако изобщо успея да се сдобия с разрешително. Личната карта няма как да си я сменя – поне не за момента. Защото се водя собственик на необитаемото жилище, а същевременно понастоящем самата аз живея в друг квартал, под наем. Малко е "кауза пердута" ситуацията.

                Сетих се да ви питам и още нещо, макар, както вече стана ясно, шансовете ми да се сдобия с лично оръжие да са минимални – има ли някакви изисквания и условия по отношение на оръжието, което можеш да си купиш, след като се сдобиеш с разрешително? Имам предвид – като строго определени характеристики. И колко (ориентировъчно) би струвал един "скъп и красив" пистолет, както се изрази някой по-назад.

                Отново благодаря на всички ви за насоките и добронамереното отношение!

                Коментар


                • #23
                  От: Разрешително за огнестрелно оръжие – въпроси?

                  Докато са на работа, тези служители са обвързани от изключително строги правила за използване на оръжието. Които изчезват в мига, в който вече не са на работа. Остават общите категории за самоотбраната и крайната необходимост по НК.
                  И тук има една особеност-тия норми са от 40-те години. Безумно остарели. Писани в епоха, когато на практика не е имало друго оръжие освен служебно и всички с оръжие са били обвързани от такива правила. Една огромна част от хората с разрешително, към днешна дата са абсолютно негодни психически да носят оръжие. Заради това и 90% от инцидентите с оръжие у нас стават със законно такова.
                  Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                  Коментар


                  • #24
                    От: Разрешително за огнестрелно оръжие – въпроси?

                    Първоначално публикуван от Flame_In_Black Преглед на мнение
                    Мда, точно както предполагах. Явно това ще се окаже главният проблем, ако изобщо успея да се сдобия с разрешително. Личната карта няма как да си я сменя – поне не за момента. Защото се водя собственик на необитаемото жилище, а същевременно понастоящем самата аз живея в друг квартал, под наем. Малко е "кауза пердута" ситуацията.

                    Сетих се да ви питам и още нещо, макар, както вече стана ясно, шансовете ми да се сдобия с лично оръжие да са минимални – има ли някакви изисквания и условия по отношение на оръжието, което можеш да си купиш, след като се сдобиеш с разрешително? Имам предвид – като строго определени характеристики. И колко (ориентировъчно) би струвал един "скъп и красив" пистолет, както се изрази някой по-назад.

                    Отново благодаря на всички ви за насоките и добронамереното отношение!
                    Практически няма ограничение към калибър ; марка и модел . Всичко което се предлага в магазините като пистолет или револвер . Моето лично мнение е че за жена все пак не са подходящи тежките калибри . Когато и работата не е да пазиш първата дама на САЩ примерно една Берета 73 в калибър 22 ЛР е идеалното оръжие за жена . Много евтин боеприпас никакъв откат перфектна точност и леко като грамове оръжие . За това аз освен двата тежки пистолета в калибър 9 х 19 и 7.62 х 25 имам за да си поддържам формата едно Марго 22 калибър . Сега за него ича боеприпаси които по спиращо действие и пробивна сила се доближават доста до големите калибри . Казуса с жилището не е нерешим поне аз до колкото знам има 2 категории постоянен и настоящ адрес .
                    Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                    Коментар


                    • #25
                      От: Разрешително за огнестрелно оръжие – въпроси?

                      Благодаря ти за поясненията! :-)

                      Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
                      Казуса с жилището не е нерешим поне аз до колкото знам има 2 категории постоянен и настоящ адрес .
                      Това е така, но аз, доколкото разбрах, касата задължително трябва да бъде монтирана в жилището ти по постоянен адрес (т.е. този, вписан в ЛК), а не по настоящ. Демек, точно описание на ситуацията, в която съм в момента и която едва ли ще се промени близката година. Точно затова казвам, че май това с желанието за лично оръжие отпада към момента. Просто няма да съумея да отговоря на изискванията...

                      Коментар


                      • #26
                        От: Разрешително за огнестрелно оръжие – въпроси?

                        Първоначално публикуван от Flame_In_Black Преглед на мнение
                        Извинявай, ако въпросът е глупав, но защо чак "на безценица"?!
                        Защото ако се стигне до казусът, който разисках в предния ми пост, имаш определен от закона срок (1 година ако помня правилно), в който можеш да се отървеш законно от оръжието (т.е да го подадеш). След това се изземва от КОС. Колегите от системата могат да дадат повече детайли но като цяло това е което се случва.

                        Както сама разбираш, пазарът на такива неща в КМБ е изключително свит, така че ще кандисаш на доста ниска сума пред лицето на обективната реалност.

                        Отностно цените - грубо един Макаров е към 300лв. Глок 17 e около 1200лв.

                        Коментар


                        • #27
                          От: Разрешително за огнестрелно оръжие – въпроси?

                          мда
                          Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
                          В настоящия момент има една ясно очертана европейска тенденция-придобиването на лични оръжия да става все по-трудно.....
                          И това
                          Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
                          Властите в БГ .....
                          Ми нашепват едни такива помисли : - Давай да си вадя всички възможни разрешителни докато все още може ...
                          Или може и да не съм прав .
                          Познавам баятлък хора с арсенал дето не е помирисвал КОС.
                          Предимно от украински и турски произход(арсенала) .
                          По презумпция - ще ми излезе м/у два и пет пъти по-ефтино за едно и също нещо.
                          Така или иначе няма да го ползвам активно и ще стои в бойна готовност .
                          В единия случай ще ме насерат от проверки , в другия никой нищо не знае!
                          Кое е за предпочитане?

                          Носенето на оръжие си е голямо задължение ако си интелигентен и съвестен човек - хем го имаш , хем не трябва да го ползваш!
                          В тоя ред на мисли - по-добре нелегално за почти без пари .
                          Мисля си все още....

                          Коментар


                          • #28
                            От: Разрешително за огнестрелно оръжие – въпроси?

                            Първоначално публикуван от Rachido4x4 Преглед на мнение

                            Ми нашепват едни такива помисли : - Давай да си вадя всички възможни разрешителни докато все още може ...
                            Или може и да не съм прав .
                            Познавам баятлък хора с арсенал дето не е помирисвал КОС.
                            Предимно от украински и турски произход(арсенала) .
                            По презумпция - ще ми излезе м/у два и пет пъти по-ефтино за едно и също нещо.
                            Така или иначе няма да го ползвам активно и ще стои в бойна готовност .
                            В единия случай ще ме насерат от проверки , в другия никой нищо не знае!
                            Кое е за предпочитане?

                            Носенето на оръжие си е голямо задължение ако си интелигентен и съвестен човек - хем го имаш , хем не трябва да го ползваш!
                            В тоя ред на мисли - по-добре нелегално за почти без пари .
                            Мисля си все още....
                            И между 2 и 5 години ако те хванат
                            Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                            Коментар


                            • #29
                              От: Разрешително за огнестрелно оръжие – въпроси?

                              Всъщност няма да те "спаси" ако нямаш твои хора в системата, защото разрешителните са срочни.
                              Ако пък се стигне до използване, разликата между законно и незаконно е по-скоро на теория, защото пак си важи критерия за наши и ваши. Ако е от "нашите" се разследва по един начин, ако не е-по друг. С притежанието е същото.
                              Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                              Коментар


                              • #30
                                От: Разрешително за огнестрелно оръжие – въпроси?

                                Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
                                И между 2 и 5 години ако те хванат
                                Не съм сигурен дали е САМО толкова.
                                Стоян Б. би могъл да внесе правилната информация по случая , макар , че бягаме от темата - "Как да си завъдя безпроблемно КНО?"
                                Сега обсъждаме придобиването , нали?

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X