Страница 1 от 7 1 2 3 4 5 ... ПоследенПоследен
Резултати 1 до 20 от 137

Тема: Ваучери за храна

Публикации
    897
    Точки (при гласуване)
    5

По подразбиране Ваучери за храна

От доста време са ми интересни тези ваучери /талони/. За тях не се плащат осигуровки. Според мен си е начин за укриване на осигурителен доход, при това узаконен начин. Защо съществуват в този си вид, ако може някой да обясни.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор.
    "Погледнато формално, всичко е нормално. Погледнато нормално, всичко е формално!"-Радой Ралин

Място
    София
    Публикации
    5,084
    Точки (при гласуване)
    24

По подразбиране От: Ваучери за храна

Има квота от МФ на национално ниво, разпределяна между операторите. Има и максимум (май) на осигурявано лице - т.е. не можеш да плащаш на някой цялата заплата във ваучери, ако това ти е тънката мисъл

А ако искаш някой да ти го обясни в детайли - всички оператори на ваучери си имат телефони. Звъниш, питаш, отговарят ти.
    NIKSD: Самосъзнанието се мери по липсите във фиша за заплатата...
    Ясен: Това е пораженчески подход. Аз обмислям как да започнат да МИ плащат данъци.

Място
    София
    Публикации
    23,461
    Точки (при гласуване)
    83

Какъв в същност ти е проблемът?!? "Укриване на осигурителен доход"?!? Това е законово регламентирано и се отчита като социален разход. Освободен от данък и осигуровки, но не и от ДДС.

Лимитът за ваучери е до 60 лв месечно. Над този лимит, доколкото ми е известно, започват да играят данък и осигуровки.

Публикации
    610
    Точки (при гласуване)
    11

Мисля, че наскоро ги прецакаха нещо с ваучерите, защто говориха по новините, но така и не обърнах внимание. В супермаркетите гледам си ги ползват още.

Място
    София
    Публикации
    15,708
    Точки (при гласуване)
    35

В общи линии почти навсякъде дават или пари или ваучери . По силните фирми си имат столове където обикновено храната за работещите е безплатна .
    Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

Място
    София
    Публикации
    23,461
    Точки (при гласуване)
    83

Цитат Мнение на dragozow Преглед на публикациите
    Мисля, че наскоро ги прецакаха нещо с ваучерите, защто говориха по новините, но така и не обърнах внимание. В супермаркетите гледам си ги ползват още.
    Прецакали са фирмите-оператори на ваучери, като са ги задължили да внасят ДДС веднага. Иначе доста фирми дават на служителите си ваучери за храна. Като част от / в допълнение на заплатата.

Ясен е офлайн Супер Модератор | news |
    | ОС || СзО || +ПЛ || ТП |* МСС *
    | Модератор |
    Място
    София
    Публикации
    47,905
    Точки (при гласуване)
    60

Просто една банда търговци са решили, че под благовиден предлог могат дискретно да насочат част от дохода на едни социални слоеве, към себе си.

А понеже предлогът е благовиден, тези доходи са олекотени от други благовидни тежести и това дава конкурентно предимство на тези търговци.
    Увереност по Аптекарски: ...Удивително е колко категорични съждения по някое време преминават в " ми не го знаех това..."

Място
    Kleta Majka Balgariq
    Публикации
    16,295
    Точки (при гласуване)
    38

Цитат Мнение на Ясен Преглед на публикациите
    Просто една банда търговци...
    Схемите на Ковачки с търговия с гласове не бяха ли свързани с някакви ваучери за храна?
    Свлачищата по морето най-удачно се укрепват с ваканционни селища точно до водата, а на защитеното езеро Шабла ще му е най-добре да бъде пресушено.

Място
    София
    Публикации
    3,039
    Точки (при гласуване)
    14

Ваучери за храна съм получавал при една от предишните ми работи, когато ни ги дадоха тъпите ваучери, веднага и заплатата ни беше по-малка с 60 лева, не стига че не ни се полагаха отгоре към заплатата както е по принцип, ами не можех и един сапун да си купя, само храна и то от определена верига, така съм ги намразил тези ваучери, че ги давах на една колежка 60 лева ваучера, а тя ми даваше 50 лева кеш за да не се занимавам с тъпите ваучери, добре че на сегашната ми работа ги няма тези простотии.

Има смисъл само ако са наистина отделно от заплатата, но не и да и да ми ги удържат колкото им е стойността им от заплатата ми, добре че се махнах навреме тогава и работя по-добра работа.
    Ако младите знаеха , а старите можеха...

Място
    София
    Публикации
    23,461
    Точки (при гласуване)
    83

Цитат Мнение на Павел Василев Преглед на публикациите
    ... давах на една колежка 60 лева ваучера, а тя ми даваше 50 лева кеш за да не се занимавам с тъпите ваучери,
    Eй това мрънкането на българина край няма. Бил се занимавал с "тъпите ваучери". Мъка ми е за тебе, щом ти е било проблем, като плащаш в магазина, да сметнеш колко ваучера трябва да дадеш.
    Скапани са били не ваучерите, а работотаделят ти, щото ти е давал част от заплатата във вид на ваучери. В същност, той дали не ти е давал и заплатата "в плик", щото ваучерите, дадени като част от заплатата, май не подлежат на освобождаване от данък и осигуровки.

А иначе доста фирми дават на персонала си по 60 лв във вид на ваучери допълнително към заплатата. Па някои на туй отгоре поемат и медицински разходи до някакъв лимит. Сигур крият данъците, мамицата им и чорбаджии-изедници!

Място
    София
    Публикации
    3,039
    Точки (при гласуване)
    14

Цитат Мнение на Чавдар (V93) Преглед на публикациите
    Eй това мрънкането на българина край няма. Бил се занимавал с "тъпите ваучери". Мъка ми е за тебе, щом ти е било проблем, като плащаш в магазина, да сметнеш колко ваучера трябва да дадеш.
    Скапани са били не ваучерите, а работотаделят ти, щото ти е давал част от заплатата във вид на ваучери. В същност, той дали не ти е давал и заплатата "в плик", щото ваучерите, дадени като част от заплатата, май не подлежат на освобождаване от данък и осигуровки.

А иначе доста фирми дават на персонала си по 60 лв във вид на ваучери допълнително към заплатата. Па някои на туй отгоре поемат и медицински разходи до някакъв лимит. Сигур крият данъците, мамицата им и чорбаджии-изедници!
    Мъка не мъка, тогава бях ерген, живеех сам и имах нужда от повече нехранителни продукти, също така определената верига магазини от които имах право да пазарувам не бяха от евтините и популярните и силно ограничени като верига, така че въпросните 10 лева комисионна за колежката, си беше добре дошло за всеки от нас, сега ако ги получавах, нямаше да е проблем защото като имаш вече семейство с дете, доста пазаруваме хранителни продукти, та такива ти ми работи.

Но това което най-ме дразнеше е че беше за сметка на заплатата 100% а не отделно.
    Ако младите знаеха , а старите можеха...

Място
    София
    Публикации
    5,084
    Точки (при гласуване)
    24

Цитат Мнение на Павел Василев Преглед на публикациите
    Но това което най-ме дразнеше е че беше за сметка на заплатата 100% а не отделно.
    Виновни за което несъмнено са ваучерите, а не бившия ти работодател.
    NIKSD: Самосъзнанието се мери по липсите във фиша за заплатата...
    Ясен: Това е пораженчески подход. Аз обмислям как да започнат да МИ плащат данъци.

Място
    София
    Публикации
    15,708
    Точки (при гласуване)
    35

Цитат Мнение на Чавдар (V93) Преглед на публикациите

Ваучерите за конкретна верига магазини по принцип са голяма дивотия . Може просто да не пазарувам в нея или да няма наблизо . В квартала примерно няма Фантастико най близкия ми е в Дървеница .
    Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

Място
    Kleta Majka Balgariq
    Публикации
    16,295
    Точки (при гласуване)
    38

Цитат Мнение на sek.1 Преглед на публикациите
    Ваучерите за конкретна верига магазини по принцип са голяма дивотия . Може просто да не пазарувам в нея или да няма наблизо . В квартала примерно няма Фантастико най близкия ми е в Дървеница .
    То няма как да бъде иначе. Трябва конкретните вериги магазини, ресторанти и т.н. да се съгласят да участват в системата и да приемат въпросните ваучери.
    Свлачищата по морето най-удачно се укрепват с ваканционни селища точно до водата, а на защитеното езеро Шабла ще му е най-добре да бъде пресушено.

Място
    София
    Публикации
    23,461
    Точки (при гласуване)
    83

Цитат Мнение на sek.1 Преглед на публикациите
    Факт. Ваучерите, които ни даваха през 1992-93 важаха даже не във верига, а само в един конкретен магазин. Обаче тези, които съм виждал напоследък, се приемат във всички вериги, че някои даже и в квартални магазини. Т.е. никакъв проблем в това отношение.

Публикации
    897
    Точки (при гласуване)
    5

Цитат Мнение на ag ro Преглед на публикациите
    ...Защо съществуват в този си вид...
    Това горе ми беше въпроса. Ваучерите се дават в повечето случаи точно вместо част от парите за заплата. Стотина човека по 60 лв = 6000 лв фрз, ама не му се дължат осигуровки към 40% на това фрз, т.е. 2400 лв по-малко влизат в бюджета на държавата /нои, здравна каса и прочее/. Работника не печели нищо, работодателя спестява 2400 лв,/при фрз за 100 души това е едно нищо/, бюджета губи 2400 лв, питам кой печели. Засега Ясен по-горе посочи кой печели, което съвпада и с моето виждане по въпроса. Защото, ако реша да организирам столова във фирмата и храня хората безплатно, със сигурност ще надмина с много сумата от 60 лв на човек. Горницата ще я обложат моментално, при което мероприятието си губи смисъла - по-добре да дам тези пари на хората, те по-добре знаят какво да правят с тях. Затова питам - ваучерите в този си вид кому носят полза?
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор.
    "Погледнато формално, всичко е нормално. Погледнато нормално, всичко е формално!"-Радой Ралин

Ясен е офлайн Супер Модератор | news |
    | ОС || СзО || +ПЛ || ТП |* МСС *
    | Модератор |
    Място
    София
    Публикации
    47,905
    Точки (при гласуване)
    60

Цитат Мнение на Bogoljub Gagic Преглед на публикациите
    Схемите на ... търговия с гласове ...
    Почти няма "схема" у нас, която да не е свързана И с търговията с гласове.

Ковачки се беше поувлякъл - ваучерите му бяха само за конкретен магазин (не знам как ги беше прекарал през счетоводните процедури ама той можеше такива работи), в който магазин нямаше НИЩО (като в 1988г) и от време на време "пускаха" някакви хранителни стоки на високи цени. А той месеци наред даваше САМО ваучери, без заплати.
    Увереност по Аптекарски: ...Удивително е колко категорични съждения по някое време преминават в " ми не го знаех това..."

Място
    София
    Публикации
    23,461
    Точки (при гласуване)
    83

Цитат Мнение на ag ro Преглед на публикациите
    Това горе ми беше въпроса. Ваучерите се дават в повечето случаи точно вместо част от парите за заплата.
    ...
    Затова питам - ваучерите в този си вид кому носят полза?
    В кой си вид?!? Видът, който аз знам, се явява като допълнително "морковче" извън заплатата, а не част от нея. От този вид полза имат тези, които получават въпросните ваучери. Със сигурност полза имат операторите на такива ваучери. Предполага се, че някаква полза трябва да има и работодателят, който предлага такъв бонус за да привлече/задържи персонала си (някои освен ваучери дават и други бонуси).

А че има велики нашенски бизнесмени, които цакат персонала си и държавата като дават ваучери вместо част от заплатата, сигурно има. Ама те такива цакат и далеч по-сериозно. Примерно с осигуряване на минималния праг, където се спестява не от 60 лв, а от стотици, че и повече. Или с използване на персонал, който изобщо няма трудови договори и т.н.

Място
    Шумен / Козлодуй
    Публикации
    1,930
    Точки (при гласуване)
    15

Почти на всякъде където съм работил съм взимал ваучери и са ги взимали почти във всеки магазин. Общо взето или те хранят(рядко) или ти дават ваучери към заплатата, а не като част от нея. Аз предпочитам да има стол и да ме хранят, но повечето хора си предпочитат ваучерите.
    Интерестно е как оправдават ваучерите над 60лв.?
    Suzuki Samurai SJ80 (Заводски на пружини)
    Toyota Avensis 2.0 16V 128к.с., ГИ, 1998г.
    Телефон - в профила!

Място
    Хубава си, моя горо, миришеш на младост
    Публикации
    349
    Точки (при гласуване)
    9

Първообразът на ваучерите и измислен и създаден от Хенри Форд в неговите автомобилни заводи.

Ясно му е било, че работниците за да са мотивирани да работят добре, трябва да не мислят за основната човешка нужда - храната.Така създава работнически стол в който с минимално прекъсване от работния процес работниците да се нахранят максимално близо до работно си място, с минимална загуба на време и отново да се върнат в работния процес.

Той създава и условия за най-елементарните хигиенни нужди - направил е съблекалня в която да се преобличат с работното си облекло и душове на който да се изкъпят след работа.

Така е повишил както производителността(количеството), така и мотивацията на работниците -качеството на свършената работа.

Така че няма нищо за "укриване" .

Това че българинът-работодател за пореден път изопачава и изкривява една система за мотивация на работници, за някакви дребни стотинки печалба си е за негова сметка.Както виждате все по-трудно е да си намериш качествен работник...

Времето в което работодателите ще трябва да мотивират работниците да работят добре настъпи поне преди няколко години.

Интересното е че от "некачествени работници" и липсата на работници се оплакват само български работодатели...Чуждите фирми-работодатели в България намират начин да мотивират работниците си българи да работят качествено и добре и дори да поддържат тази тяхна мотивация.

Същото е и в чужбина - чуждите работодатели не се оплакват от българите работещи там.

Само на Бай Ганя в България не му отърва ...

Страница 1 от 7 1 2 3 4 5 ... ПоследенПоследен

Сходни теми

1. Кола трепач
    От Barbaron във форум Разкази, случки, хумор, поздравления и игри
    Отговори: 5
    Последно мнение: 07-03-07, 16:14

Правила за публикация

• Вие не можете да публикувате нови теми
  • Вие не мжоете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да добавяте прикачени файлове
  • Вие не можете да редактирате собствените публикации
  •