Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Избор на Full time или ТОД за предотвратяване от изхвърляне от завой?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Избор на Full time или ТОД за предотвратяване от изхвърляне от завой?

    Бе явно, липсата на истинска зима ни разглези много.
    Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
    Из "Златния телец"

    Коментар


    • #32
      От: Избор на Full time или ТОД за предотвратяване от изхвърляне от завой?

      Аз имам Рав4 -2 и тази зима ми е първата с нея. И тя е фул тайм и мога да кажа, че за вървене по път с разрохкан сняг върви. По равно, по баир със завой няма проблем, но скороста трябва да е съобразена със завойте, даже и по-ниска. В момента е с четири нови зимни гуми Петлас 235-60-16, които се държат учудващо добре на мокро и заснежено шосе. Може би защото са нови. За дълбок сняг 30-40 см. вършат някаква работа, но не роват добре. Та мисълта ми беше , че като се спускам по стръмен асфалтов път с разрохкан сняг колата звива трудно, просто недозавива и това е при 10-15км/ч. На кола само с предно, като изключиш от скорост, само със спирачката може да вземеш даден завой. Като го направих това на Тойотата направо си тръгна с вратите на страни, добре, че нямаше коли отсреща. Е с газ си влезе в пътя, но ми се сви под лъжичката.. Питането ми е при спускане по стръмни завой как е най-добре да се пдхожда ? На скорост и леко на спирачката, та дори, ако трябва и на първа да включа. Или при такова пълзене може и само на спирачка да се спуска. Конкретния завой е първия ляв стръмен от Горна Баня към Бонсови поляни. Сигурно го знаят доста хора.

      Коментар


      • #33
        От: Избор на Full time или ТОД за предотвратяване от изхвърляне от завой?

        Първоначално публикуван от purkinie Преглед на мнение
        Искам да си купя джип и да забравя за сегашната ми кола с която се метнах в канавката.
        Вече не ми се вкарват пари в нея , затова се оглеждам, чета и следя форума с цел да се ориентирам за модел и марка , които да го следя в сайтовете за продажби с цел да Ви стана и аз "колега".
        Трябва да се радваш, че не си бил с джип (демек, нещо по-високо), щото щеше да си намачкаш тавана, което задължително ще се случи ако си вземеш и продължаваш да караш така.
        ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

        Коментар


        • #34
          От: Избор на Full time или ТОД за предотвратяване от изхвърляне от завой?

          Първоначално публикуван от Edo Преглед на мнение
          Е аз си признавам - наистина дава чувство на залепване към пътя, но щом надвишиш сцеплението на гумите в завой, предницата недозавива и го изправяш. Имаш време само да пуснеш газта и да се прекръстиш с надеждата, че гумите ще захапят преди да излетиш в канавката. Това със 100/S4 от 1994 година!
          С 80 куатро ,късно видях завоя и........ в нивата. След включване на блокаж раздатка и заден мост си излезе като "БТР" на пътя.
          Проблемите са 99% в задкормилното....................................

          Коментар


          • #35
            От: Избор на Full time или ТОД за предотвратяване от изхвърляне от завой?

            На спускане на мокро, заледено и заснежено, аз лично ползвам моторна спирачка. Никога изключено от скорост. Плавно с превключванията, плавно със спирачката ако се налага, плавно с волана и плавно с газта. Газ в средата на завоя, в никакъв случай. Спирачка, също. Намалява се преди завоя, не в самия завой. Това, независимо от типа предаване.
            При предно и газ в завоя, го изправяш. При задно и 4х4, тръгваш с вратите напред.
            При излизане от завой с предно и газ, никакъв проблем. Със задно или парт тайм, ефект "камбана" (поредни презавивания с контриране, докато не отпуснеш газта).
            Your conscience is all you can take to your grave.

            Коментар


            • #36
              От: Избор на Full time или ТОД за предотвратяване от изхвърляне от завой?

              Няма техника която да отмени законите на физиката. Без значение, торсен, халдекс или куп електроника или чисти нови гуми.
              Инвестирай някой лев да шофираш на лоша настилка- едно време имаше едно рали училище и хората учеха на макадам или кал и сняг зимата с различни коли- на предно, на задно и 4х4.
              Иначе следващата тема ще е "подхлъзна ми се джипа"...
              Надявам се да не приемеш като критика този съвет.
              Казвам го от опит- 5 зими с кола на задно (бмв е30+е34), 3 с кола на предно и после джип с 3 твърди блокажа.

              Успех!

              Първоначално публикуван от purkinie Преглед на мнение
              Искам да си купя джип и да забравя за сегашната ми кола с която се метнах в канавката.
              Вече не ми се вкарват пари в нея , затова се оглеждам, чета и следя форума с цел да се ориентирам за модел и марка , които да го следя в сайтовете за продажби с цел да Ви стана и аз "колега".

              Коментар


              • #37
                От: Избор на Full time или ТОД за предотвратяване от изхвърляне от завой?

                Първоначално публикуван от purkinie Преглед на мнение
                Здравейте на всички и за Много Години!

                Причината за поредната тема за избор на джип е ситуацията , която ме сполети вчера.
                С кола с предно предаване с 4 зимни гуми на ляв завой със сняг ( може да е имало и лед не съм сигурен, все пак беше -8 градуса) колата поднесе и се натресах в канавката. Въпреки, че знаех за завоя и бях намалил колата, явно че скоростта е била повече и се набутах в канавката.
                Докато чаках помощ за да ме изкарат от там си мислех,че ако бях с джип/СУВ не би трябвало да се случи това, НО има едно НО!!!

                1. Ако джипа е с TOD или аз както го разбирам - постоянно зацепен един мост ( било то преден или заден) и след превъртане на същият се включва другият - си мисля че пак бих се хвърлил в канавката ( визирам Хонда ХРВ, ЦРВ , Киа Спортич ) тъи като времето за сработване и реакция от моя страна е много малко - пак казвам,че не съм имал и не съм карал джип. Прав ли съм?

                2. Ако джипа е Full Time ( и двата моста има задвижване) БИ трябвало да не се хвърля в канавката?Визирам Лада Нива, Jeep Grand Cherokee, ML,X5?

                3. Има ли трети вариант?

                Вече близо година следя форума за избор на джип, но вчерашната ситуация беше много съдбоносна.
                Мисълта ми е , да не взема някакъв модел ,който ще се метна пак по въбите - тогава много ще ме е яд ( не е казано, че пак няма да излитна от пътя ,но все пак би ми помогнал от тази ситуация)?

                П.С. Имам и друга кола, която е със задно предаване с ABS ,ESP и съм сигурен, че ако бях с нея, нямаше да залитна в канавката?
                Само иформативно - как влезе в завоя? С газ, без газ, спирачка, на скорост.. рязко ли завъртя волана, или плавно, с леко връщане при недозавиването, та евентуално да добие сцепление отпред? Инак ESP и подобните му помагат понякога в подобни ситуации. Понякога, защото и те имат граница, отвъд която са безсилни.

                Коментар


                • #38
                  От: Избор на Full time или ТОД за предотвратяване от изхвърляне от завой?

                  Конкретно по темата ... за сняг и подледяване фул тайм!
                  Mitsubushi Pajero 2.5 TDi SS TOP
                  Hyundai Santa Fe 2.0 CRDi 113h.p. 4WD automat 2004
                  Nissan Terano 2.4i дълго с газ
                  0888383218 /ако не вдигна ,значи вадя риба/

                  Коментар


                  • #39
                    От: Избор на Full time или ТОД за предотвратяване от изхвърляне от завой?

                    Първоначално публикуван от sapuna Преглед на мнение
                    Конкретно по темата ... за сняг и подледяване фул тайм!
                    И пак по темата:
                    Първоначално публикуван от purkinie Преглед на мнение
                    ...2. Ако джипа е Full Time ( и двата моста има задвижване) БИ трябвало да не се хвърля в канавката?Визирам Лада Нива, Jeep Grand Cherokee, ML,X5?
                    Jeep Grand Cherokee преди 2005 г. по-често НЕ е full-time, само някои модификации.
                    "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                    Коментар


                    • #40
                      От: Избор на Full time или ТОД за предотвратяване от изхвърляне от завой?

                      А колко хубаво беше преди -само задно предаване и по това време на годината, на улицата оставахме само карачите.
                      Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
                      Из "Златния телец"

                      Коментар


                      • #41
                        От: Избор на Full time или ТОД за предотвратяване от изхвърляне от завой?

                        При тази ситуцация няма никакво значение с какво задвижване си. С предно спасява газ и навит волан, а не спирачка.
                        Преди няколко години тъкмо бях сменил колата и още не я познавах добре. Имам едно спускане което прави лек ляв завой, а аз трябва да завия на дясно по другата улица. Спускам си както трябва на първа, но тъй като е сравнително сръмно и доста заледено леко обирам със спирачката за да не се засилва много. Точно когато не трябва явно натиснах малко повече спирачката(както казах още свиквах с колата, а спирачките и ковяха), колелата блокираха, колата изгасна и тръгна яко да се засилва като бобслей по писта. За 1-2 секунди успях да натисна съединителя, да запаля със стартера и после яко газ, волана вече беше навит и с помоща на ръчната успях да я завъртя и вкарам в правилния път надясно.
                        В такава ситуация с каквато и задвижване да си натиснеш ли спирачката продължаваш напред, само газ помага и дори ръчна за завъртане в правилната посока, изтървал ли си скоростта да е по висока вероятно нищо няма да помогне.
                        Citroen C-Crosser 2.4 бензин ръчка 2009г.
                        Телефон - в профила!

                        Коментар


                        • #42
                          От: Избор на Full time или ТОД за предотвратяване от изхвърляне от завой?

                          Първоначално публикуван от petkov_bb Преглед на мнение
                          Пълна подкрепа за твърдението и за допълване с качествени гуми и разумно професионално управление.
                          Проблемите възникват дори при наличие на едно несъответствие - скорост,пътна обстановка,водачески умения и "възможности на автомобила".
                          И аз подкрепям на 100% освен всичко доброто старо куатро има и нисък център на тежестта сравнено с повечето в клас СУВ.А за да няма такива случки освен инвестиране на пари в нов автомобил,инвестиране на пари и време в каране по заснежен/заледен път,уменията на шофьора никоя кола не може да ги замести.От моя опит ако се търси кола,която да е "послушна" добре е да е възможно по-късичка,доста по лесно се изправят.А ако е само на предно и упорито недозавива,взимате си кола с истинска ръчна между седалките и я почвате като верижна машина.

                          Коментар


                          • #43
                            От: Избор на Full time или ТОД за предотвратяване от изхвърляне от завой?

                            Първоначално публикуван от коко келеша Преглед на мнение
                            А колко хубаво беше преди -само задно предаване и по това време на годината, на улицата оставахме само карачите.
                            ... а сегааа, фултайм, ТОД, ала-бала, или избираш къде да седиш, по канавките или вкъщи на топло с винце в ръка.
                            ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                            Коментар


                            • #44
                              От: Избор на Full time или ТОД за предотвратяване от изхвърляне от завой?

                              Първоначално публикуван от Двигателист Преглед на мнение
                              Само иформативно - как влезе в завоя? С газ, без газ, спирачка, на скорост.. рязко ли завъртя волана, или плавно, с леко връщане при недозавиването, та евентуално да добие сцепление отпред? Инак ESP и подобните му помагат понякога в подобни ситуации. Понякога, защото и те имат граница, отвъд която са безсилни.
                              Забелязах ,че не съм намалил достатъчно преди още да вляза в завоя и затова започнах да намалявам допълнително преди да вляза в него. С влизането в завоя на скорост , спирачката не беше натисната, но след като разбрах че няма да мога да изляза от него съм натиснал спирачката и колата поднесе. Опитах се да я оправя с волана ,но не можах. Надявах се да спре преди канавката ,т.к. скоростта бе малка ,но като шейна се пързалят с бавна скорост. И хубаво че в канавката имаше някакво възвишение на което колата спряна томбак и всичко свърши. Задницата беше на метър от пътя, не бях влязал много навътре , приятел с BMW x-drive седан ме издърпа като коркова тапа.
                              Ясно е,че ако бях с джип и ако карах така , щеше да имам по-големи поражения!
                              Въпреки всичко трябва да се внимава.

                              Коментар


                              • #45
                                От: Избор на Full time или ТОД за предотвратяване от изхвърляне от завой?

                                Първоначално публикуван от Иван Жоров Преглед на мнение
                                При тази ситуцация няма никакво значение с какво задвижване си. С предно спасява газ и навит волан, а не спирачка.
                                Преди няколко години тъкмо бях сменил колата и още не я познавах добре. Имам едно спускане което прави лек ляв завой, а аз трябва да завия на дясно по другата улица. Спускам си както трябва на първа, но тъй като е сравнително сръмно и доста заледено леко обирам със спирачката за да не се засилва много. Точно когато не трябва явно натиснах малко повече спирачката(както казах още свиквах с колата, а спирачките и ковяха), колелата блокираха, колата изгасна и тръгна яко да се засилва като бобслей по писта. За 1-2 секунди успях да натисна съединителя, да запаля със стартера и после яко газ, волана вече беше навит и с помоща на ръчната успях да я завъртя и вкарам в правилния път надясно.
                                В такава ситуация с каквато и задвижване да си натиснеш ли спирачката продължаваш напред, само газ помага и дори ръчна за завъртане в правилната посока, изтървал ли си скоростта да е по висока вероятно нищо няма да помогне.
                                Не мога да се съглася. Вярно, че всяка ситуация си е индивидуална, но... На хлъзгаво с предно, даването на много газ води до недозавиване, без значение колко е навит волана. Дори имам пресни впечатления отпреди един час като се прибирах от работа по сравнително непочистен път. Отбивайки от главния път с повече газ, директно започва за изправя завоя. Намаляваш газта и влиза като по релси. Понякога дори леко спирачката помага да се спре недозавиването (натоварва предницата), но особено на спускане не бих го препоръчал, защото лесно става презавиване и тогава (при предно) би помогнало подаването на газ. Това поведение на предното предаване (недозавива, да не кажа, че понякога направо отказва да завива при ускорение с повече газ) много ме дразнеше в началото, когато след години на задно, подкарах авенсис. Някак всичко беше наобратно, в сравнение със задното.
                                Последно редактирано от Двигателист; 10-01-19, 21:12.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X