Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Тюрлюгювеч от бира, кисело мляко и т.н.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Стари автомобили на служба

    Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
    ... но някои разправяха, че се и къпели (на село резонно бивахме през лятото)...
    Эхх, ти не си ли разбрал, че хората са постролили истинксия комунизъм- къпали са се в мляко....

    Което ми напомня на един случай с дядо ми. Обръща се такава цистерна с мляко при катастрофа. Съответно млякото шурнало по улицата и дядо ми се изцепил: "Другари, комунизмът дойде- по улиците потече мляко..."
    Кой'т не скача е червен, кой'т не скача е червен!

    Коментар


    • #17
      От: Стари автомобили на служба

      Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
      Последната четвърт на '70-те и първата на '80-те. Какво значи вана - имаше бетонно корито, облицовано с фаянсови плочки (вкопано в земята, както стана въпрос). В Смолско държавна ферма никога след началото '60-те (когато по естествени причини свършват иззетите от хората животни) не е имало. Това мляко се събираше от хората, отглеждащи по няколко животни, като единственият параметър, който се следеше в пункта е масленост, защото по него се плаща.
      Тази история с вносните племенни стада и относително съвременно оборудване (все по "второ направление") е от средата на '80-те нататък, когато вече нямаше никакъв шанс за реинкарниране на селското стопанство и животновъдството в частност и ефектът му беше само катализиране на окончателния колапс.
      Не знам кое са реинкарнирали и кое не,но чужденците,които идват по морето и до ден днешен питат за сиренето с шарените тенекии,сигурно ще е ставало за ядене.

      Коментар


      • #18
        От: Стари автомобили на служба

        Ставаше и още как, даже по-голяма част от гръцкото за износ беше си българско, ама нали видиш, че няма такова племе като нашето което с такава наслада само да си плюе на суратя? Тука редовият корифей би отронил скромно - "антропология", но Паисий и десетки други преди него и след него са го казали много по-истински. Що не плюят така поляци, французи, италианци за тяхната си продукция? И там какви издънки излизат чат-пат по медиите ама всичко бачка на макс и не само. Братчед имам бачка в Англия на едни понички ли са, кексчета ли и той не знай, цялата им ХВП е на макс, всякви има там - индийци, негри, румънци, ама бачкат и не плямпат.
        Ся разбирам, че нашто млекарство се крепяло на бабичките с козичките и биволичките, ще падна от смях. Няма ли някой очевидец да излезе и да каже, че у тяхно село са карали млякото направо с ремаркетата дето изкарват лайната от фермите? Възможно е, както казах мърлячи и долни хора има навсякъде из наште земи.
        В наше село пък, беше срамота ако зимата в двора си имаш по-малко от пет овце... Дядките бяха пощуряли и се надпреварваха кой по-хубави да изкара напролет. Гледаха ги с мерак, не като повечето сегашни овчарчета-печалбарчета. Дядо поне за две-три овце получаваше по някакви левове от държавата, за да поддържа линията. Нямаше земна сила /вкл. и аз/ която да го накара да зазими по-малко от шест овце - "В нашия род от памтивека сме гледали овце и толкоз". Чак пролетта 99-та остригах последната ни овца и след полвин година приключихме с тях. "Частните" овце бяха поне 1500, кооперативните 3-4 хиляди, крави - 300-400-500. Млякото от овцете не сме го продавали, само на сирене и за домашна консумация. В кравефермата трактористи и фуражири разни бяха със сини работни дрехи, доячите - бели престилки. Бойлери, бани, хладилни всичко както е по снимките горе в албума. Доста години даваха мляко на Данон, предполагам, че и Сек е товарил там преди тях. Всъщност проблемите със суровината почнаха точно 80-те, като почна да отпада поколението на дядо и баба. Следващото вече беше предимно по заводите. Първо започнаха да вкарват трактористи и шофьори по фермите, после направо цигани събрани от кол и въже, затворници и т.н. Добре че се бяха усетили факторите доста преди това и ударно вкарваха модерните технологии. Ама дойде промяната и никой нямаше да ни остави тая продукция да излезе на "свободния" пазар. Щото щяхме да смажем с качество западните фермери, а тва няма как да стане. Първият опит го направиха ликвидационните комисии, ама само ритане по кокалчетата беше това, все още. Даже нашта малка провинциална Сердика, дето даже я няма на снимки в албума на Сек, започна да товари тирове за близката чужбина на Запад, с превъзходно сирене и при тотален срив на суровинната база. И в един прекрасен момент дойдоха едни "наши хора" софиянци, поработиха една година-две и айде катинар на портала.
        А една от Докторките която тогава работеше там, преди няколко години /вече в качеството си на служител на много висока позиция в централната власт/, след един семинар в Швейцария разказваше, че тук ако някой си позволи да произвежда при условията в които се работи във високопланинските мандри в Алпите, направо ще влезе в затвора. А там - плащат им за автентичност

        Коментар


        • #19
          От: Стари автомобили на служба

          Кога е роден дядо ти?
          И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

          Коментар


          • #20
            От: Стари автомобили на служба

            Първоначално публикуван от jordanov sv Преглед на мнение
            Ама дойде промяната и никой нямаше да ни остави тая продукция да излезе на "свободния" пазар. Щото щяхме да смажем с качество западните фермери, а тва няма как да стане.
            Ох, ке Умра
            ил загина...

            Ти френско (пр. Candia) или италианско (Parmalat да речем) мляко през живота си опитвал ли си? За немско или холандско няма да питам.
            Ама не "вносно" мляко от "Лидъл" (там долния ляв... ъгъл)
            "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

            Коментар


            • #21
              От: Стари автомобили на служба

              Ох, Наборе, недей!
              Не съм и виждал таквоз дажи, ний тука още в пещерите живеем. И викаш, холандското голяма вкусотия, а? Едно от известните сирена тука из нашенско напоследък го правят точно с холандско, кондензат... С автоцистерни оттам го карат, е вярно, не са кат Камаза на Сек, хаха, ами са модерната работа.


              Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
              Кога е роден дядо ти?
              17-та година, между войните. До 99-та беше в пълна кондиция и с хипер активност, по днешните мярки.


              П.п. Верно, че жигулка комби имаше и в нашта болница, ама то това не е точно линейка, няма и как да бъде при положение че имаше богат избор от подходящи МПС-та Медицински автомобил или нещо такова, винаги има нужда и от такива коли, тип "универсал"

              Коментар


              • #22
                От: Стари автомобили на служба

                Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
                Ох, ке Умра
                ил загина...

                Ти френско (пр. Candia) или италианско (Parmalat да речем) мляко през живота си опитвал ли си? За немско или холандско няма да питам.
                Ама не "вносно" мляко от "Лидъл" (там долния ляв... ъгъл)
                Такова ли?
                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:packshot_joghurt_3-5_big.png
Прегледи:1
Размер:246.4 КБ
ID:5806121
                Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

                Коментар


                • #23
                  От: Стари автомобили на служба

                  Първоначално публикуван от cecoa1 Преглед на мнение
                  Такова ли?
                  ===
                  Не съм опитвал такова. Хубаво ли е?
                  Предполагам, че не се прави в Клета Майка? Дано поне плащат на "Ел Би Булгарикум" или както там сега се нарича, за ... де да знам за какво - закваската ли, наименование за произход ли...
                  Млякото за съжаление е субсидирана продукция в ЕС и често се лее по улиците от "западни" фермери.
                  "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                  Коментар


                  • #24
                    От: Стари автомобили на служба

                    Първоначално публикуван от jordanov sv Преглед на мнение
                    17-та година, между войните. До 99-та беше в пълна кондиция и с хипер активност, по днешните мярки.
                    Демек е продукт на царска България.
                    И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                    Коментар


                    • #25
                      От: Стари автомобили на служба

                      Не знам за Вас, но аз сирене и кашкавал, вече само от Одрин купувам...

                      Коментар


                      • #26
                        От: Стари автомобили на служба

                        Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
                        Не съм опитвал такова. Хубаво ли е?
                        Предполагам, че не се прави в Клета Майка?
                        Перфектно е, но се прави за Северна Германия, и го няма около мен, щото съм в най-южната част.
                        Аз консумирам едно на Шварцвалдмилк, от Фрайбург, което е най-близко до българското, даже може би по-добро, но нищо не споменават на опаковката за България.
                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:4046700005194_BQM_Bighurt_15_500g_440x440.png
Прегледи:1
Размер:108.9 КБ
ID:5806126

                        В нета излиза и едно друго, пише че е "истинско българско", с нарисуван един дядо с калпак, но не съм го срещал...
                        Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

                        Коментар


                        • #27
                          От: Стари автомобили на служба

                          Нещо за киселото мляко в зората на соца (демек как е било в царската България)

                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:km1 (2).jpg
Прегледи:1
Размер:36.8 КБ
ID:5806132

                          Какво беше в края на соца помним всички
                          И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                          Коментар


                          • #28
                            От: Стари автомобили на служба

                            Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                            Какво беше в края на соца помним всички
                            От онзи воден разтвор на тебешир в найлоновите торбички не можеше да се закваси кисело мляко.
                            "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                            Коментар


                            • #29
                              От: Стари автомобили на служба

                              Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
                              От онзи воден разтвор на тебешир в найлоновите торбички не можеше да се закваси кисело мляко.
                              Мм.
                              Отделно поантата е друга - както пише краве мляко се ползва от немайкъде
                              И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                              Коментар


                              • #30
                                От: Стари автомобили на служба



                                Щяхме ги затрупа с качествена продукция гадните капиталисти, дееба …

                                P.S.: около средата - края на 80-те майка ми работеше в селския пункт за събиране на мляко (единствен и началник, и работник).
                                Млякото се събираше (това от ТКЗС + "частните" стопани) във гюмове, които пък биваха държани във вана с вода. Цистерната го прибираше мисля всеки ден.
                                Кравите ги дояха както са си в обора, в лайната (миеха виметата естествено, с една кофа вода - целия обор..)
                                За единия обор помня бяха докарали (като всяко хлапе се врях де що има техника) някакво оборудване - предполагам хладилна вана, което така и никога не заработи (излезна от найлоните)..
                                Последно редактирано от BulAf; 06-01-19, 20:15.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X