Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Мониторинг на 12 волтова инсталация

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Мониторинг на 12 волтова инсталация

    Първоначално публикуван от petkov_bb Преглед на мнение
    Преди повече от 15 г. ползвах монофазен 1450 об. с монтирани две шайби (трапец и пистова) и за основа "люлка" , а за алтернаторите направена от мен стяга . Отделно на масата един акумулатор, ампермер от товарен автомобил и кабели... Оставях 10-15 минути да работи и след това на машината.
    Нищо особено като конструкция и инвестиция.
    Не поддържам механична работилница. Но приемам адекватна логистична подкрепа.

    Имам аналогов осцилоскоп и фотоапарат, както и електрическите неща необходими за експеримента.

    Коментар


    • От: Мониторинг на 12 волтова инсталация

      Ще трябва някой от колегите при Вас да се включи ,че разстоянието е над 300км.
      Установка ще скалъпя за половин час и алтернатори се намират за тест. Преди малко разхвърлях на Аудито 120А на Vaieo (0038 903 023 S) и гледам не са се минали-6 диода,диаметъра на колектора е само 14мм.(вероятно на по малък четките няма да правят необходимия контакт).
      Ротора с лагерите е 3кг,а статора 1.5кг. със тялото комплект 5.5 кг. -тежи си.
      Мисля ,че ако можеха от по малко тегло да извадят повече,нямаше да се минат. Големи "евреи" станаха всички производители!!!

      Коментар


      • От: Мониторинг на 12 волтова инсталация

        Първоначално публикуван от petkov_bb Преглед на мнение
        Като лаик в тази област не разбрах- е ли възможно "невъзможното"?
        Опита ми да "попия" информация нещо не се получи (вероятно заради "базата"),а ми беше интересно като енигма.
        Понеже спомените ми от "Теоретични основи на електротехниката" и "Електрически машини и апарати" са много бледи и допускам, че може да съм забравил как се изправя звезден център и има ли въобще приложение, затова оставям капацитетите и практикуващите в областта да го обяснят ... Според мен тая двойка диоди е сложена единствено за работа в авариен режим. Т.е. ако отпадне една от фазите поради прекъсване, да се осигури малко допълнителен ток, колкото да може да се домъкне колата до сервиз. Може и да греша, де то с тия хармоници съвсем се хвърлих в джаза .... Някога трансформаторите ги изчислявах наум и винаги ми се получаваха, ама мина доста време от тогава....
        Последно редактирано от kuzdov; 02-02-19, 13:29.
        "Законите са много хубаво нещо, ама когато важат само за другите..."
        Неизвестен мъдрец

        Коментар


        • От: Мониторинг на 12 волтова инсталация

          При отпадане на една от фазите в автомобилен алтернатор изправителят се превръща в обикновен еднофазен изправител (Грец). Пулсациите се увеличават, мощността намалява с около 45% ама все някак ще се пътува.

          Коментар


          • От: Мониторинг на 12 волтова инсталация

            Това ми е напълно известно както теоретично, така и от практиката. Единственото, което не схващам е за какво точно допринасят тия диоди от средната точка където теоретично не би трябвало да има потенциална разлика спрямо ни една от фазите при изправна верига.
            "Законите са много хубаво нещо, ама когато важат само за другите..."
            Неизвестен мъдрец

            Коментар


            • От: Мониторинг на 12 волтова инсталация

              Теоретично трифазната система е идеално балансирана, на практика винаги има някакъв дисбаланс.
              -Чем занимаетесь по жизни?
              -Ну в последнее время - в основном офигеваю от происходящего.
              -Историята се пише с кръв, а се чете с пот!

              Коментар


              • От: Мониторинг на 12 волтова инсталация

                Двата диода са мощни, т.е. се очаква да тече сериозен ток през тях.
                А тези простотии се правят от името на всички ни.
                Даника
                Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                Коментар


                • От: Мониторинг на 12 волтова инсталация

                  Първоначално публикуван от KingofROAD Преглед на мнение
                  Теоретично трифазната система е идеално балансирана, на практика винаги има някакъв дисбаланс.
                  Вероятно съм изуснал нещо в изложението ВИ,но ......
                  -"Теоритично","на практика".......
                  Обяснявате, че след смяна на изправителният блок от 120А алтернатора ВИ е станал 90-100А и е констатирано "на празен ход".Интересно е (94 пост) и твърдението за "поддържа подзаряда"......
                  (Това е отговора "за попиването".)


                  А сега за да не продължаваме в тази плоскост,ако имате полезна за всички автентична, реално приложима информация -споделяйте! Все пак това е основната идея на техническата част от Форума.

                  Коментар


                  • От: Мониторинг на 12 волтова инсталация

                    Първоначално публикуван от KingofROAD Преглед на мнение
                    Теоретично трифазната система е идеално балансирана, на практика винаги има някакъв дисбаланс.
                    Тука лекинко не съм съгласен. Може да има дисбаланс само ако нещо не е наред. При условие, че броят намотки е еднакъв, навити са с еднакъв проводник и се намират в едно и също въртящо се магнитно поле, няма какво да предизвика различна индукция в тях. Или греша нещо .... ?
                    "Законите са много хубаво нещо, ама когато важат само за другите..."
                    Неизвестен мъдрец

                    Коментар


                    • От: Мониторинг на 12 волтова инсталация

                      При 7-8в и 30-40А, че и повече, не е ненормално да не е 0. Имах обаче голф с 40а генератор и той беше изпълнен така, нищо че токът е под 15а.
                      А тези простотии се правят от името на всички ни.
                      Даника
                      Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                      Коментар


                      • От: Мониторинг на 12 волтова инсталация

                        Първоначално публикуван от kuzdov Преглед на мнение
                        Тука лекинко не съм съгласен. Може да има дисбаланс само ако нещо не е наред. При условие, че броят намотки е еднакъв, навити са с еднакъв проводник и се намират в едно и също въртящо се магнитно поле, няма какво да предизвика различна индукция в тях. Или греша нещо .... ?
                        Знаеш, че на практика няма 100% еднаквост, винаги има някакви максимално/минимално допустими допуски, които ти осигуряват баланс различен от нула. И това още на празен ход. А при по-високи честоти, диви хармоници и товар, нещата на практика могат да се различават от теорията.
                        -Чем занимаетесь по жизни?
                        -Ну в последнее время - в основном офигеваю от происходящего.
                        -Историята се пише с кръв, а се чете с пот!

                        Коментар


                        • От: Мониторинг на 12 волтова инсталация

                          Ето го батко бе
                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:1024px-DC_voltage_profile_of_B6_three-phase_full-wave_rectifier.jpg
Прегледи:1
Размер:73.7 КБ
ID:5808226
                          (Батко е Уве Мартенс / Уикипедия)
                          ---

                          Това, което ни интересува е "common mode", т.е. звездният център спрямо изправеното напрежение. Трионообразното.

                          На фигурата е показан "напреженов" режим на изправителя - източникът има малко вътрешно съпротивление и звездният център не се клати много.

                          В "токов" режим обаче (като в автомобилен алтернатор в обичайния му режим), звездният център се клати пропорционално на напрежението без товар (независимо има ли товар или не) и при натоварване това напрежение става по-високо от изправеното, защото никой не го товари. Е те тогава, с два допълнителни диода, звездният център почва да допринася.

                          Диодите в звездния център имат допълнителната роля да пазят намотките от това "common mode" напрежение, което в един натоварен 12в алтернатор лесно минава 100 волта.

                          Коментар


                          • От: Мониторинг на 12 волтова инсталация

                            Първоначално публикуван от KingofROAD Преглед на мнение
                            Знаеш, че на практика няма 100% еднаквост, винаги има някакви максимално/минимално допустими допуски, които ти осигуряват баланс различен от нула. И това още на празен ход. А при по-високи честоти, диви хармоници и товар, нещата на практика могат да се различават от теорията.
                            Тия алтернатори да не ги навиват в час по трудово с тел от простора каквато намерят ..... В електротехниката практиката ако се различава от теорията, значи нещо не е наред ... С обяснението на Ясен съм склонен да се съглася.
                            Последно редактирано от kuzdov; 02-02-19, 19:36.
                            "Законите са много хубаво нещо, ама когато важат само за другите..."
                            Неизвестен мъдрец

                            Коментар


                            • От: Мониторинг на 12 волтова инсталация

                              В четвъртък динамото ми отказа за пореден път.Новото динамо го носих за профилактика,смениха му пръстените и четките,проблема си остана със пресвяткането на фаровете,но колата си върви ,пали и т.н И спрях да обръщам внимание.

                              В четвъртък обаче ,светна лампата за зареждане,извадих мултицета,няма никой от алтернатора.Нямах време да се занимавам ,идваха празници,днес Гергьовден обаче ,трябваше да обърна внимание,за моя изненада магазина за части работеше,съмнявах се пак в пръстените ,купих комплект и четки със държача.Разглобих всичко,пръстените перфектни,четките почти нови.

                              Меря на пръстените,няма никой.Звъня е магазина да ми дадат нов генератор или нов статор.Запразнили....взех да меря и се усъмних в спойките.Извадих горния пръстен,и мустака на долния пръстен имаше студена спойка.Извадих и втория пръстен,почистих новите пръстени,набих новите ,запоих здраво ,напластих долната спойка,така че да опре в горния пръстен,и да няма вибрации.Реших да попълня със силикон между пръстените ,че не намерих лак в гаража.

                              Затворих всичко и скъсах едната шпилка и ми причерня.

                              Старите





                              Скъсаната шпилка , добре че стърчеше леко.




                              Заварих един болт



                              И извадих гадината

                              Последно редактирано от Roninn; 06-05-19, 20:42.
                              Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
                              Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
                              Анатолий Пейчинов o8875о9815
                              https://dvrbg.com/

                              Коментар


                              • От: Мониторинг на 12 волтова инсталация

                                Останалото време от Гергьовден,ми мина във направата на специфичната шпилка,нещо от към 3 часа ми отне,но от ф6 от неръждавейка,направих ф5 ,нарязах резбите,и стана 1:1 със оригиналната.Сглобих всичко,запалих и лампата продължи да свети .....за щастие след минута загасна,заряда на студен мотор закова 14.4 със светнати фарове.

                                Всичко работи.След малко ще видя и фаровете дали пресвяткат още.
                                Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
                                Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
                                Анатолий Пейчинов o8875о9815
                                https://dvrbg.com/

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X