Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Мониторинг на 12 волтова инсталация

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Мониторинг на 12 волтова инсталация

    Първоначално публикуван от kuzdov Преглед на мнение
    Нещо не схванах как се изправя звезден център и откъде ще дойдат тия 20 ампера повече. Трите допълнителни диода са за регулатора или лампата за зареждане, не помня. Можеше да ги изкараш на отделна плочка извън алтернатора ако са тези, за които си мисля. Все едно, вече си намерил решение.
    намерих схема

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:a5b8a.png
Прегледи:1
Размер:4.2 КБ
ID:5807839
    -Чем занимаетесь по жизни?
    -Ну в последнее время - в основном офигеваю от происходящего.
    -Историята се пише с кръв, а се чете с пот!

    Коментар


    • От: Мониторинг на 12 волтова инсталация

      Първоначално публикуван от Roninn Преглед на мнение
      ....Ако искаш събота или неделя ще ти дам здрави диоди 140 Ампера стига да ти влезнат в употреба...
      Няма нужда засега, но все пак благодаря. Ще пробвам да видим какво ще се получи. Другия генератор си е с оригиналната диодна плочка, и поне видимо си е работил съвсем нормално. Колектора има минимални следи от износване. Тогава просто трябваше да закърпя положението.
      -Чем занимаетесь по жизни?
      -Ну в последнее время - в основном офигеваю от происходящего.
      -Историята се пише с кръв, а се чете с пот!

      Коментар


      • От: Мониторинг на 12 волтова инсталация

        Първоначално публикуван от Roninn Преглед на мнение
        И да,на празен ход,обтяжната играе чак става невидима.


        Обтяжката ще и се е@е мамата. Ако сложиш инерционна ролка ,ще се успи.
        Калин Владов,09РСПБЗН

        Коментар


        • От: Мониторинг на 12 волтова инсталация

          Първоначално публикуван от kalin09 Преглед на мнение
          Обтяжката ще и се е@е мамата. Ако сложиш инерционна ролка ,ще се успи.
          Айде ся, не го вкарвай колегата в моя филм. Цъ, аз съм режисьора и НИДАААМ. ТочкЪ.
          -Чем занимаетесь по жизни?
          -Ну в последнее время - в основном офигеваю от происходящего.
          -Историята се пише с кръв, а се чете с пот!

          Коментар


          • От: Мониторинг на 12 волтова инсталация

            Първоначално публикуван от kuzdov Преглед на мнение
            Т.е. казваш, че една намотка ако се върти в едно и също магнитно поле и и сложиш още един диод ще изкара повече ток от хармоници ....? Сериозно питам?
            Не е една намотка, а са цели три.

            И елементарно превключване от звезда в триъгълник ще ти даде 71% повече ток - това, предполагам, че не те смущава?

            Коментар


            • От: Мониторинг на 12 волтова инсталация

              Да де, ама тука триъгълник не става. Не знам, може и аз да пропускам нещо.
              П.П. Имам някакви бледи спомени, че мощните електродвигатели страртираха в звезда и после се превключваха в триъгълник и беше нещо свързано с хлъзгането и КПД, ама .... нещо не виждам връзка тука. Забравям, баси ....
              Последно редактирано от kuzdov; 25-01-19, 23:35.
              "Законите са много хубаво нещо, ама когато важат само за другите..."
              Неизвестен мъдрец

              Коментар


              • От: Мониторинг на 12 волтова инсталация

                Първоначално публикуван от kuzdov Преглед на мнение
                Да де, ама тука триъгълник не става.
                Става и даже има такива алтернатори по мпс. Ама рядко се прилага защото води до по-тънки намотки, които се навиват по-скъпо и повече страдат от вибрации.

                Включването на големите матори на звезда и после на триъгълник е за да не опукат бушоните. Все едно да ги пуснеш първо на 70% от напрежението докато развъртат ама там са в ролята на консуматори.

                При източниците, ако всяка фаза в звездата ти е 220в/17А, на триъгълник става 3 по 380в/10А - нещо като безплатен траф със 100% КПД.

                Алтернаторът в колата е трифазен генератор с много голямо индуктивно съпротивление, заради което обикновено се ползва като регулируем източник на ток (в мотоциклетите даже не е и регулируем, ама принципът е същият). Безплатния траф пак го имаш ама на високи обороти имаш излишък от напрежение, та не ти пука ако го размениш за повече ток. Можеш да го превключваш в движение триъгълник/звезда и над средни обороти вместо 100 ще имаш 170 ампера. Примерно. Ама пък релетата ще ти утрепят надеждността.

                А диодите вързани на средната точка на звездата позволяват да протича "триъгълен" ток в моментите, в които той е по-изгоден въпреки свързването в звезда.
                Последно редактирано от Ясен; 27-01-19, 09:00. Причина: грешка, посочена от travelling

                Коментар


                • От: Мониторинг на 12 волтова инсталация

                  То това хубаво, ама би ли ми обяснил как диодите от група 7 допринасят за тия допълнителни 20 или колкото там ампера?
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Бош алтернатор.png
Прегледи:1
Размер:5.5 КБ
ID:5807861
                  "Законите са много хубаво нещо, ама когато важат само за другите..."
                  Неизвестен мъдрец

                  Коментар


                  • От: Мониторинг на 12 волтова инсталация

                    Първоначално публикуван от kuzdov Преглед на мнение
                    То това хубаво, ама би ли ми обяснил как диодите от група 7 допринасят за тия допълнителни 20 или колкото там ампера?
                    Не допринасят. Това не е изправяне на звездния център, а изправител за захранване на регулатора.

                    В #106 е схемата с изправяне на звездния център.

                    Коментар


                    • От: Мониторинг на 12 волтова инсталация

                      Ахам, видях я. Но там диодите са 11, не 9. Иначе диодната група 7 освен за захранване на регулатора служи и за изравняване на напреженията от двете страни на лампата и да я гаси, когато алтернатора работи ...
                      Първоначално публикуван от KingofROAD Преглед на мнение
                      Плочката е стар модел Бош, и генератора е Бош. Всичко е кербовано и заварено. не е предвидена за ремонти и смяна на диоди.
                      Изгорелите диоди са спомагателни, долкото разбирам изправя се и звездния център. Това добавя едни 20-на ампера да речем.

                      Стандартната схема на Ларионов за трифазен генератор е с 6 диода. Тази е с 9.
                      Нали за това говорехме? Или аз нещо не съм разбрал? За това питам отде ще стане тая магия ...
                      Последно редактирано от kuzdov; 26-01-19, 13:31.
                      "Законите са много хубаво нещо, ама когато важат само за другите..."
                      Неизвестен мъдрец

                      Коментар


                      • От: Мониторинг на 12 волтова инсталация

                        Явно се бъркат двете неща.

                        Коментар


                        • От: Мониторинг на 12 волтова инсталация

                          Първоначално публикуван от kuzdov Преглед на мнение
                          Ахам, видях я. Но там диодите са 11, не 9. Иначе диодната група 7 освен за захранване на регулатора служи и за изравняване на напреженията от двете страни на лампата и да я гаси, когато алтернатора работи ...

                          Нали за това говорехме? Или аз нещо не съм разбрал? За това питам отде ще стане тая магия ...
                          Аз неправилно съм се изразил. Минаха почти две години оттогава. И схемата бях забутал някде, че се наложи да я търся наново. Но изгорелите диоди бяха група 7. И възбуждане и заряд нямаше. Разположени са точно между двете силови плочки, и дори и да успя да ги разглобя, после не ясно как ще сглобя така, че да е близо до оригиналната сглобка. Всичко е заварено или кербовано. Старата диодна плочка ми стои, и някой ден мога да се пробвам да ги сменя. Ако не стане, ще стои за диоди.
                          -Чем занимаетесь по жизни?
                          -Ну в последнее время - в основном офигеваю от происходящего.
                          -Историята се пише с кръв, а се чете с пот!

                          Коментар


                          • От: Мониторинг на 12 волтова инсталация

                            Абе аз разбрах още отначало, че бъркаш двата щата, ама Ясен с неговите хармоници ме вкара в някакви размисли, та се зачудих дали пък аз нещо не греша .... Как да е, дискусия подкрепена с теория не вреди. А за тая плочка ако диодите са прекъснали въобще не е необходимо да ги вадиш. Ако съпротивлението им е мегаоми хич не ги пипай, а запой по един кабел и свържи 3 подходящи диода "и пак си в играта" ... Може да ги монтираш на едно радиаторче отделно, но ще трябва да изкараш кабел от катодите към кабела, който е за лампата и регулатора и 3 кабела от намотките за анодите.
                            "Законите са много хубаво нещо, ама когато важат само за другите..."
                            Неизвестен мъдрец

                            Коментар


                            • От: Мониторинг на 12 волтова инсталация

                              Не са прекъснали, пробили са. Съпротивлението им е клонящо към нула. Набити са на някаква междинна тънка плочка, между двете силови. Предпочетох да купя нова плочка, макар и без звездния център, щото тази така или иначе е на около 23-24 годИн, та не е първа младост.

                              Иначе диви хармоници в генератора най-вероятно има. Защото работи на много по-висока честота и в зависимост и от оборотите на двигателя. Оригиналната шайба е около 2,5-3х по-малка от тази на коляновия вал (инерционната е още по-малка на външен диаметър). И честотите в намотките на генератора би трябвало да поне няколко KHz на празен ход. В обороти скачат няколко пъти. И хармониците съответно и те.
                              -Чем занимаетесь по жизни?
                              -Ну в последнее время - в основном офигеваю от происходящего.
                              -Историята се пише с кръв, а се чете с пот!

                              Коментар


                              • От: Мониторинг на 12 волтова инсталация

                                Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                                20 ампера в повече от изправянето на звездния център могат да дойдат ако алтернаторът е трифазен около 130 ампера. На 5-фазните звездният център допринася по-малко ама пак има смисъл и пак го слагат.

                                А звездният център допринася, защото напрежението на намотките не е строго синусоидно, а има яки хармоници (те са главно заслуга на изправителя ама това не променя нещата). И в частност третият хармоник на трите фази на звездния център излиза синфазен и ако го вкараш в още едно рамо на изправителя получаваш +15% ток във високите обороти.
                                @Ясен, това е написано в украинския източник http://mlab.org.ua/articles/electric...generator.html откъдето са схемите с "изправен звезден център", не е лошо да сме по-критични към по-голяма част от писанията относно електротехника из интернет, аз например чисто и просто не бих им се доверил, защото:

                                1. Няма нито една подобна схема на изправител в нито един надежден източник
                                2. Най-простата електротехническа теория ни казва, че там ток в идеалния случай няма как да протече, е той случая няма как да е идеален, но и няма как при 120-130 А там да текат 20 А, обяснението им за хармониците е доста объркано, но да не задълбаваме ...
                                3. В ръководствата на Haynes North America, Inc., което е организация с много по-сериозна репутация, схемата с "изправен звезден център" я има, само че изправеното, чрез два диода напрежение на неутралния проводник не служи, за да се добави към напрежението от останалите фази, а служи само и единствено за измерване на напрежението на алтернатора (разликата в потенциала м/у неутралния проводник и някоя от фазите) и се подава към управлението на регулатора (друг вариант е да се подава напрежение м/у две фази).


                                При източниците, ако всяка фаза в звездата ти е 220в/17А, на триъгълник става 3 по 380в/10А - нещо като безплатен траф със 100% КПД.
                                Тука също е объркано, ако имаш 220V / 17А фазно:

                                Звезда: 380 V / 17 A линейно | V ф = 1.73 Х V л ; I ф = I л

                                Триъгълник: 220 V / 30 A линейно | V ф = V л ; I ф = 1.73 X I л

                                Затова не се свързва мощен алтернатор в триъгълник, за някакви специални приложения може и да има.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X