Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Домашен сървър

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Домашен сървър

    Първоначално публикуван от KingofROAD Преглед на мнение
    Преди 3-4 години пробвах FreeNAS. Сега обаче по-горе колегата подсказва, че много са засилили хардуерните изисквания. Аз бих потърсил по-стара версия тук - https://forums.freenas.org/index.php...s-8-3-1.17434/

    Като пак трябва да се провери за минималната конфигурация.
    По-старата версия ако има Интернет свързаност скоропостижно ще развъди недоброжелателни приложения, има причини софтуера с отворен код да минава към по-нови версии, хубаво е да се има в предвид!
    Бъдете живи и здрави!

    Коментар


    • От: Домашен сървър

      Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
      По-старата версия ако има Интернет свързаност скоропостижно ще развъди недоброжелателни приложения, има причини софтуера с отворен код да минава към по-нови версии, хубаво е да се има в предвид!
      Това с абсолютно същата сила важи за абсолютно всеки софтуер, който има Интернет свързаност, а не само с отворения код.

      Коментар


      • От: Домашен сървър

        Ако тези компютри вървят винаги, какви са сметките за тоците? Аз сигурно и шума не бих изтърпял...

        Иначе по същество. 32-битова версия на CentOS, Ubuntu, или каквото ти харесва. Software Raid, конфигурация на LVM ако искаш, и експортираш чрез NFS.

        Относно Windows вариант си нямам представа, след като не го ползвам.

        Коментар


        • От: Домашен сървър

          С подходящата техника сметките не са космически...
          Май бях споделял по-рано в темата - Микросървъра на НР с 2х2ТБ + ССД консумира около 40Вт в нормално състояние... Вероятно ако го изпържиш с голямо натоварване ще скочи до около 70... Или до около 100Вт с още два HDD...
          Захранването му ако не се лъжа бе 120-150Вт...
          Шума? При нормална температура в стаята и чист сървър - вентилатора държеше 11%. Което за вентилатор голям диаметър означава - практически безшумен. Сървъра ми бе в спалнята и не ме е притеснявал...
          Да, сега съм изхвърлил всичко да работи в килера, защото вързах онлайн UPS, който си е доста шумен...

          А за стар компютър като NAS - ако не работи постоянно - става... Ако очакваш да стои постоянно включен - не става. Висока консумация и трупане на грешки (т.е. през няколко дни ще трябва да го рестартираш)...
          Това пробвано с Уиндоус и Линкукс...
          Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
          Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

          Коментар


          • От: Домашен сървър

            Тъй-като сложих един дистанционно управляем ключ на входа на UPS-а, който измерва и енергия, мога да дам малко по-достоверна информация за консумацията...
            Конфигурацията на електрическия 'клон' : HP Микросървър GEN7, UPS Powermust 1000VA Online, 4 портов WIFI рутер.
            Консумация през последната седмица - 1.6 - 2.5кВч/ден... Обикновено се държи твърдо под 2кВч, но е имало някакъв пик и около 2.5кВч/ден, който навярно е породен от UPS - вероятно си е тествал и презареждал батериите...
            Та общо взето - не изглежда страшен разход..
            Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
            Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

            Коментар


            • От: Домашен сървър

              Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
              Тъй-като сложих един дистанционно управляем ключ на входа на UPS-а, който измерва и енергия, мога да дам малко по-достоверна информация за консумацията...
              Зависи колко вярно измерва въпросния контакт. Че някои мерят с рулетката и отвеса...
              Не чета коментари и не отговарям на такива.

              И коментаторите...

              Коментар


              • От: Домашен сървър

                Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
                Тъй-като сложих един дистанционно управляем ключ на входа на UPS-а, който измерва и енергия, мога да дам малко по-достоверна информация за консумацията...
                Конфигурацията на електрическия 'клон' : HP Микросървър GEN7, UPS Powermust 1000VA Online, 4 портов WIFI рутер.
                Консумация през последната седмица - 1.6 - 2.5кВч/ден... Обикновено се държи твърдо под 2кВч, но е имало някакъв пик и около 2.5кВч/ден, който навярно е породен от UPS - вероятно си е тествал и презареждал батериите...
                Та общо взето - не изглежда страшен разход..
                2.5квч за ден или 2.5кв по 24ч всеки ден?
                WG 2.7 CRD

                Коментар


                • От: Домашен сървър

                  Ако микросървъра на ХП успее да изконсумира 2.5kW, то той ще се разтече в шкафа в който е инсталиран...
                  Не чета коментари и не отговарям на такива.

                  И коментаторите...

                  Коментар


                  • От: Домашен сървър

                    Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
                    Ако микросървъра на ХП успее да изконсумира 2.5kW, то той ще се разтече в шкафа в който е инсталиран...
                    Съвсем логично, но явно тази събота започва прекалено късно за мен ;-)
                    WG 2.7 CRD

                    Коментар


                    • От: Домашен сървър

                      Аз ги виждам като 80-на вата, което е съвсем реалистично.

                      Коментар


                      • От: Домашен сървър

                        Обикновено показва 67-68Вт моментна мощност (без UPS доколкото се сещам - друг уред показваше около 40-45Вт - т.е. UPS при заредени батерии консумира около 20-25Вт).
                        Разбира се, че показанието е 1.6-2.5кВч/ДЕН, а не на час Втората стойност се получи само един ден, та затова заподозрях тест на батериите на UPS през него ден...
                        Дали е вярно показанието - предполагам грешката не е прекалено голяма , защото самият UPS показва абсолютно същите стойности за напрежение (+/- 0.5V)... Показанията на 'измерващ консумацията контакт' с отделен дисплей също показваше същите стойности.
                        Тока не съм го мерил с точен уред, но нямам основание за съмнение - предполагам отклонението в отчетената мощност е в границите на 5%, така, че за мен данните са достатъчно достоверни..
                        Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                        Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                        Коментар


                        • От: Домашен сървър

                          Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
                          ...Дали е вярно показанието - предполагам грешката не е прекалено голяма , защото самият UPS показва абсолютно същите стойности за напрежение (+/- 0.5V)... Показанията на 'измерващ консумацията контакт' с отделен дисплей също показваше същите стойности.
                          Тока не съм го мерил с точен уред, но нямам основание за съмнение - предполагам отклонението в отчетената мощност е в границите на 5%, така, че за мен данните са достатъчно достоверни..
                          Ако не се лъжа, относително наскоро го коментирахме в друга тема. Може би тая за умните контакти.

                          Та, при реактивен товар, P = U * I не работи. Това че устройството било измервало напрежението с малка грешка не е достатъчно условие за да измери вярно и мощността при реактивен товар. А щом в него подрънкват капацитивни или индуктивни елементи, то той почти със сигурност е такъв.
                          Не чета коментари и не отговарям на такива.

                          И коментаторите...

                          Коментар


                          • От: Домашен сървър

                            Устройството измерва доста повече параметри освен напрежението...
                            Така достатъчно ясно ли е (току-що чукнах един скрийн-шот) ?
                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:snf.jpg
Прегледи:1
Размер:53.0 КБ
ID:5809980
                            Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                            Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                            Коментар


                            • От: Домашен сървър

                              Повечето такива измерители (измерителни контакти, електромери за търговско измерване и тн) работят достатъчно бързо в 4 квадранта. Т.е. оправят се криво-ляво и с реактивен ток.

                              Коментар


                              • От: Домашен сървър

                                Точно това имах предвид... Честотата на мрежовият ток е несравнимо по-ниска от възможностите за сканиране дори на тъпо, но съвременно чипче...
                                То може да си прави множество измервания на ток и напрежение по време на само един цикъл на синусоидата, та и затова продължавам да предполагам достатъчно точни/достоверни измервания...
                                Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                                Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X