Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Мнение за скоростната кутия!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Мнение за скоростната кутия!

    Здравейте на всички и Весела Коледа !

    Млад шофьор съм все още, но страстта ми към офф роуда и колите предназначени за това е голяма.
    От доста време се замислям да ди взема кола, по - скоро джип. Със сигурност във форума има такава тема или поне е засягана. Все още съм начинаещ в тази сфера, но с ваша помощ се надявам да ги схава нещата, триковете и тнт. Автомобилите между, които се колебая са: (Land Rover Discovery 1 или 2) и (Range Rover "Classic" или P3. Знам, това са доста различни автомобил. Смятам да използвам един от тях в пълния му потенциал - истински офф роуд, но и все пак за предвижване из града.

    Главния ми въпрос, за който се надявам да получа всякакво мение,най - вече компетентно е: За тези автомобили коя скоростна кутия е по - подходяща - ръчна или автоматична? Попринцип аз предпочитам ръчната, но първо искам да чуя и различни мнения и точно поради тази причина се допитвам до вас!

    Благодаря ви предварително!

  • #2
    От: Мнение за скоростната кутия!

    Тази, с която си свикнал.

    С напредване на възрастта и доходите, много хора променят предпочитанията си в посока автоматична скоростна кутия. Причините за това са добре известни, каквото и да разправят.

    А при високите спортни постижения няма някаква видима доминация на ръчни или автомати.

    Коментар


    • #3
      От: Мнение за скоростната кутия!

      Първоначално публикуван от danchobg Преглед на мнение
      Здравейте на всички и Весела Коледа !

      Млад шофьор съм все още, но страстта ми към офф роуда и колите предназначени за това е голяма.
      От доста време се замислям да ди взема кола, по - скоро джип. Със сигурност във форума има такава тема или поне е засягана. Все още съм начинаещ в тази сфера, но с ваша помощ се надявам да ги схава нещата, триковете и тнт. Автомобилите между, които се колебая са: (Land Rover Discovery 1 или 2) и (Range Rover "Classic" или P3. Знам, това са доста различни автомобил. Смятам да използвам един от тях в пълния му потенциал - истински офф роуд, но и все пак за предвижване из града.

      Главния ми въпрос, за който се надявам да получа всякакво мение,най - вече компетентно е: За тези автомобили коя скоростна кутия е по - подходяща - ръчна или автоматична? Попринцип аз предпочитам ръчната, но първо искам да чуя и различни мнения и точно поради тази причина се допитвам до вас!

      Благодаря ви предварително!
      Аз карам Д2 автомат.
      Имай предвид следното:
      1. Автомата не можеш да го лашкаш напред назад при затъване; Това му е най големия недостатък според мен.
      2. Но можеш да тръгнеш с пълзене там където с ръчката си е със въртене на гуми;
      3. На всички разходки дето съм бил досега заедно с Д2 ръчка и същите гуми - там където аз съм на бързи те са вече от много време на бавни. Т.е. като си с автомат се ползват по рядко бавни.
      4. Ако дърпаш тежки неща като ремаркета и подобни автомата пак е с предимство и е много по щадящ за трансмисията;
      5. Специално за Д2/4.0 ръчка каквото съм карал не едно и две - супер неудобен за каране автомобил откъм скоростна кутия, доста по невървящ и нервен от автомата.
      6. Един ремонт на автомат е 2000+ лева какъвто вече направих тази година. Просто го лифтнах преди 3 години и с големите гуми автомата се натовари по сериозно. Сега след ремонта смених и предавателните числа на раздатката да облекча трансмисията.

      За избора на автомобил имай предвид следното:
      1. Д2 е голям и тежък крокодил. Не става в заводски вид за тежък офроад. При ползване с големи и агресивни гуми се чупят доста неща по трансмисията. Ето едно клипче където Д2 затъва там където другите минават (минута 6:34)


      https://www.youtube.com/watch?v=rALFHvPNl4s


      2. Д2 е много неманеврен в градска среда с голям радиус на завой, харчи и много гориво.
      3. Има доста други автомобили които са със заводски по здрави мостове и раздатки - Гей класа, Патрул и т.н.
      4. Предимството/недостатъка му на асфалт/офроуд е фултайм задвижването
      5. Основно предисмтво е цена на придобиване и по нормални цени на резервни части от гореспоменатите.
      Последно редактирано от rosen_offroad; 25-12-18, 13:53.
      Land Rover Discovery II, V8 4.0
      VW Golf VI variant
      Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

      Коментар


      • #4
        От: Мнение за скоростната кутия!

        Първоначално публикуван от danchobg Преглед на мнение
        ... Автомобилите между, които се колебая са: (Land Rover Discovery 1 или 2) и (Range Rover "Classic" или P3. Знам, това са доста различни автомобил. Смятам да използвам един от тях в пълния му потенциал - истински офф роуд, но и все пак за предвижване из града...
        Не е ясно какво разбираш под "истински офф роуд", но за тая цел не става никой от изброените. Това са тежки джипове, подходящи за продължителни експедиции, вкл. по лоши пътища. За истински офф роуд са подходящи коли с къса база, по-леки и маневрени, със LSD и блокажи.
        ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

        Коментар


        • #5
          От: Мнение за скоростната кутия!

          Ръчка си вземи,нещо леко двувратка и просто ммммммм Вранглер един вид и подобни с опция за донаджипване.


          Тежко,дълго,автомат.........като се ожениш и багажа ти е едни 500 кила
          TOYOTA SEQUOIA ‘11
          W140 S420 '99

          Коментар


          • #6
            От: Мнение за скоростната кутия!

            За точно изброените не знам нищо, ама както казват хората преди мене, тежко не е за офроуд. За кола в града, само автоматик. За семейство, голямо с 3 реда седалки, пак автоматик. За в гората, леко, късо, и аз съм за ръчка. Даже последно време съм се замислил за играчка- Вранглер 6 цилиндъра с ръчка. Ама това за семейство е мъка /Или поне е мъка в сравнение с това, което сега са ни детевози. Знам, дупе знае 2 и 200.../.
            Аз съм и за поне V6, по-добре V8, ама при вас с тоя бензин...
            И понеже не става с няколко коли /ъхъ, аз не карам повече от 1000 километра на година ама имаме 4 гъзовоза/, решавай кои са ти приоритетите.
            https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

            Коментар


            • #7
              От: Мнение за скоростната кутия!

              Странни съвети - аз само 5 години след тежки разходки просто мия джипа и следващият ден съм с него в Бизнес парка. В смисъл - всеки викенд - офф, през седмицата - из София.
              После ми писна бързането и си взех и един градски, но 5 години не ми пречеше да обикалям всякакви кътчета, да го бухам в калта и после баня - и на работа.
              Но щом казват хората, че не става - не става, няма сега да спорим.
              Само да вметна, че РР (в последствие и Диското) са на перфектната 100 инчова база

              Дали да е Д1, Класик или друга марка - няма значение - избери каквото ти е на сърце, мани ги ората кво си чешат клавиатурите - те са избрали вече какво да обичат
              Колкото повече книги четат децата ви, толкова по-малко ще слушат чалга!

              Коментар


              • #8
                От: Мнение за скоростната кутия!

                Разбирам написаното от хората, че на тази възраст този вид автомобил е голям за мене, но на мене си ми допадат. Трудно ще ми се промени мнението, не случайно пиша в дискусията ( на Land Rover ). Но ми е нужна повече информация спрямо автоматичната и ръчната скоростна кутия. Коя ще е по подходяща, обслужването им, проблеми и при двете, но и плюсовете също ще ми е приятно да прочета.

                Коментар


                • #9
                  От: Мнение за скоростната кутия!

                  Първоначално публикуван от danchobg Преглед на мнение
                  Разбирам написаното от хората, че на тази възраст този вид автомобил е голям за мене, но на мене си ми допадат. Трудно ще ми се промени мнението, не случайно пиша в дискусията ( на Land Rover ). Но ми е нужна повече информация спрямо автоматичната и ръчната скоростна кутия. Коя ще е по подходяща, обслужването им, проблеми и при двете, но и плюсовете също ще ми е приятно да прочета.
                  Колега тук ти описаха вариантите с Дискавъри Серия 1 и Серия 2, личните ми впечатление от Двете возила първото вече е в графа "Класика" части оригинални трудно се намират, но ги има като цена поносими. 100 Инчова база. Удобно за в гората и града (макар ъгъла на завиване да е по тесен от на Серия 2), за магистрала трябва да имаш здрави нерви, повече от 120 трудно вдига, дори с големи гуми е некомфортен да се кара по магистрала 100 му е крайсерската скорост и до там. Предимството на Серия 1 с 300ТДИ двигател и Р380 скорости ръчка, правилно подържан или ремонтиран няма какво да се пипа повече поне 500к километра, естествено чорбите се сменят по често на офф машина, влизаш къде ли не и влиза какво ли не по агрегатите.
                  Диско 2 е друга бира, части оригинални като цена са 2Х пъти по скъпи от на Серия 1, не всички имат изнесен блокаж, Ръчката е пак със Р380 скорости, Двигателя има дребни болежки, но е с верига и пробега му след основен ремонт е 1мил километра. Пак обаче трябва да се наливат правилните чорби. Комфорта е по добър от на Серия 1, климатроник срещу климатик на първата серия, крайсерската скорост е 140 километра, удобен за магистално каране, подобрена спирачна система, ъгъла на завиване е по широк от на Серия 1, по маневрен като цяло. Обаче - по дълга база 110 инча, рамата за сметка на купето е по податлива на корозия, при Серия 1 и рамата и купето изискват винаги редовно реставриране на период около 5 години, Серия 2 купето е "монокок", има 2-3 дредни места за реставриране, рядко има проблем с корозия по купето, реставрация ще е нужна на 15 години, там пък агрегатите страдат повече, мостовете са с АБС датчици редовно трябва да се почистват, ако не се прави се проявят така наречените "трима амигос", чест проблем е и дизеловата помпа в резервоара, оригинално е 500-700 лева, след което и дават пробег 250к - 300к километра, респективно в БГ с нашата нафта стойностите са наполовина, има много датчици и електроника, Серия 1 страда от подобни проблеми, но може да се окастри и да се пали само с един кабел с + към акумулатора в екстремна ситуация.

                  Гумите на двата джипа по книжка са идентични 205/80/16 или 235/70/16, разликата е захвата на джантите към главините, при Серия1 има по голям избор от джанти за оффроуд, Серия 1 може по лесно да се пригоди и с броня за офф, Серия 2 има недостатък, че трябва да се преработва казанчето за чистачките, намира се в предната част на бронята

                  Коментар


                  • #10
                    От: Мнение за скоростната кутия!

                    Такова нещо "малка-голяма" според възрастта няма. Кой както е свикнал. Примерно аз в града предпочитам да се придвижвам с буса, защото е висок. Видимост във всички посоки, винаги си наясно пред теб или зад теб кой каква простотия иска да направи. С колата ми е крайно некофортно-гледам на тоя пред мен номера и не знам две коли напред какво се случва.
                    За дълъг път обаче колата е по-удобна.
                    От гледна точка на удобство, автоматът е за предпочитане пред ръчните скорости. Има една особеност- ако нещо се повреди по автомата, имаш проблем-по сервизите го гледат като голям камък, части се чакат със седмици.
                    Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                    Коментар

                    Активност за темата

                    Свий

                    В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                    Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                    Зареждам...
                    X