Обява

Свий
Няма добавени обяви.

"Дръдрене" вретеното на струг

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: "Дръдрене" вретеното на струг

    Първоначално публикуван от brad4edat Преглед на мнение
    Е точно тая комбинация с тия два двуредови ролкови лагера е още по-загубена и трудна за реглаж, и нормална работа при струг. Трудно за регулиране, и гаранция ти давам, че лагерите се вкопават в задния ред ролки, където се пада баш аксиалното усилие. Ако са качествени лагери и регулирани прецизно ще изкарат години. Ама ако се сложат ментаци ще са аут за няколко месеца!
    Ако говорим за първия от ляво вариант от тая картинка:


    При прецизно регулиране и добри лагери честно казано не виждам от къде би могъл да дойде проблем с каквото и да е. Не че има лошо отзад да е с още 2 конусни, ама там аксиално усилие няма и е безсмислено.
    Не виждам и от къде би могло да дойде аксиално усилие върху ролковите лагери, ако аксиално/радиалните да ргулирани правилно и си вършат работата.
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

    Коментар


    • #47
      От: "Дръдрене" вретеното на струг

      Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
      Малко ми убягва - как се регулира радиален ролков лагер? Все съм си мислел че не подлежат на такова нещо.
      И аз им се пулих бая, докато схвана идеята.
      Вътрешната черукпа е под конус, на шпиндела - също конус, с гайка я натягагаш и се разчита да се разтегне там някакви стотни и да обере луфта. Много е ограничено, не може да се обира луфт до безкрай, както при другите лагери.
      0 8 9 8 4 8 1 3 3 0

      Коментар


      • #48
        От: "Дръдрене" вретеното на струг

        Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
        Ако говорим за първия от ляво вариант от тая картинка:


        При прецизно регулиране и добри лагери честно казано не виждам от къде би могъл да дойде проблем с каквото и да е. Не че има лошо отзад да е с още 2 конусни, ама там аксиално усилие няма и е безсмислено.
        Не виждам и от къде би могло да дойде аксиално усилие върху ролковите лагери, ако аксиално/радиалните да ргулирани правилно и си вършат работата.
        Имаенно като катинката от ляво е реализирано лагеруването на моя шпиндел. Аз обрах което колкото можа без разглобяване. Така или иначе, производителите на лагери, препоръчват при този тип лагеруване - с 2 ролкови двуредови цилиндрични лагери и 2 срещуположни аксиални, да се оставя задния ролков с лека хлабина. Предполагам тези 3 стотни, които останаха са тамън . А и трябва да се вземе предвид факта, че регулирането и измерването е направено при температура на железата ~5*C , което също е факт.

        Краси по-долу е пояснил.

        Първоначално публикуван от travelling Преглед на мнение
        И аз им се пулих бая, докато схвана идеята.
        Вътрешната черукпа е под конус, на шпиндела - също конус, с гайка я натягагаш и се разчита да се разтегне там някакви стотни и да обере луфта. Много е ограничено, не може да се обира луфт до безкрай, както при другите лагери.
        - мдам

        Коментар


        • #49
          От: "Дръдрене" вретеното на струг

          Баш тази схема е за стругове,и ако ти се вкопават лагерите значи нещо си объркал .Сдвоеният опорен лагер ти гарантира аксиалното натоварване а

          Коментар


          • #50
            От: "Дръдрене" вретеното на струг

            Първоначално публикуван от travelling Преглед на мнение
            И аз им се пулих бая, докато схвана идеята.
            Вътрешната черукпа е под конус, на шпиндела - също конус, с гайка я натягагаш и се разчита да се разтегне там някакви стотни и да обере луфта. Много е ограничено, не може да се обира луфт до безкрай, както при другите лагери.
            Да, попрочетох и това е варианта. Двуредовите ролкови обикновено се водят "прецизни" или поне тоя на фрезата и тоя на струга ми. И струват торба пари. Явно говорим за много малки хлабини изначално и разтягането на вътрешния ринг по тая схема е достатъчно за обирането им.
            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

            Коментар


            • #51
              От: "Дръдрене" вретеното на струг

              C11MT - аналогичен случай:
              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:c11lageri.png
Прегледи:1
Размер:261.2 КБ
ID:5804952
              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

              Коментар


              • #52
                От: "Дръдрене" вретеното на струг

                Успоредността на притискащите шайби в този възел е 2 - 3 микрона по спесификация на SKF и FAG ! Навремето в ЗММ за да го постигнат бяха разработили специална машина . Та всеки сам да си преценява какво може да постигне в извън заводски условия .
                Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                Коментар


                • #53
                  От: "Дръдрене" вретеното на струг

                  Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
                  Успоредността на притискащите шайби в този възел е 2 - 3 микрона по спесификация на SKF и FAG ! Навремето в ЗММ за да го постигнат бяха разработили специална машина . Та всеки сам да си преценява какво може да постигне в извън заводски условия .
                  С моя проЗт акъл реших, че постигането на такива точности вкъщи/в гаража/в някъде си са малко.. недостижими, изключвайки чистата доза късмет

                  Коментар


                  • #54
                    От: "Дръдрене" вретеното на струг

                    Практически нищо не можеш да постигне вкъщи. В ръководството на C11MT пише:
                    1. Набива се външния пръстен в скоростната кутия.
                    2. Измерва се вътрешния му диаметър с точност 0.001 (ъпсурд, без доста скъпи инструменти, дето почти никой няма)
                    3. Слага се вътрешния пръстен върху шпиндела и се натяга толкова че диаметъра по ролките са е с 0.002 - 0.003 по-малък - това е съвсем абсурдно да го измериш без спец инструменти.
                    4. Измерва се нужната дебелина на подложен/притискащ пръстен.
                    5. Пришлайфва се притискащия пръстен с точност 0.005мм към измереното
                    6. Същото за задния лагер.
                    7. Монтира се щпиндела и аксиалните лагери се стягат до упор, с лек натяг.
                    8. Пуска се на 2000 оборота половин час и се гледа лагерното тяло да не е на повече от 40 градуса над околната температура.

                    Практически нищо от това не може да се свърши истински в средностатистическа стругарска работилница. Може само да се разчита че ако се понавият притискащите гайки ще пообере допълнително някоя и друга хилядна радиално, мерейки луфта на шпиндела с микрометър с хилядни.
                    Единствено аксиалните могат да се регулират, ако са придобили луфт.

                    Разбирай, ако имаш аксиален луфт - него можеш да обереш. За радиалния забрави.

                    ПП: 3-те стотни луфт са таман x10 спрямо нормата, за сух лагер. По време на работа от масления филм има допълнително дообиране на щатните 2-3 хилядни.

                    Просто са ти поизносени износени лагерите.

                    С какви хлабини са излязли от завода е съвсем друг въпрос. По стар соц обичай това силно зависеше от това за кого са правени машините. Естествено тая схема работи - ако машината е поръчана за техникума в Сусурлево, там нито някой ще тръгне да измерва, нито има нужното за да го направи.

                    ППП: И не на последно място - като стигнеш да мериш стотни, вече всичко мърда като живо при всяко усилие, дори леко такова. А за хилядни да не говорим. Тоест измерения аксиален луфт на шпиндела с побутване нагоре/надолу силно би зависил от усилието, с което се бута шпиндела, и хич не е сигурно че има нещо общо с истинския луфт на лагера.
                    Последно редактирано от sparkybg; 20-12-18, 11:39.
                    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                    Коментар


                    • #55
                      От: "Дръдрене" вретеното на струг

                      Именно поради тази причина оставям бещата в този си вид, без да задълбавам повече, нито пък да преработвам каквоти и да било.

                      За 50 годишна машина, като моята всичко е идеално

                      Коментар


                      • #56
                        От: "Дръдрене" вретеното на струг

                        Темата е за други стругове,лагерите струват едни пари но когато вадиш пари с тази машина ще ги дадеш.

                        Коментар


                        • #57
                          От: "Дръдрене" вретеното на струг

                          Първоначално публикуван от валкиса Преглед на мнение
                          Темата е за други стругове,лагерите струват едни пари но когато вадиш пари с тази машина ще ги дадеш.
                          То проблема е,кой ще ги смени.
                          Имам C8M,но фланеца на универсала е на конус,като по новите С8С и СУ320. Сега взе да ме гложди, при мен какво е изпълнението на задния лагер,дали е като при С8С с двуредов ролков или като при струга от първият пост,с единичен конусен.Явно тия дни, ще се разглобява.

                          Поздрави!!!
                          Pajero 2.5.TDI GLS Super Selekt
                          лодка RIGIFLEX CAP370+YAMAHA 15hp. four stroke

                          Коментар


                          • #58
                            От: "Дръдрене" вретеното на струг

                            Значи всички с8 са отзад с ролков и аксиален ,а ат пред по старите са с бронзова втулка демек с плъзгащ лагер.Аз моят го преработих с NN от пред и с новите шпиндели,а 320 су им сложиха и опорен лагер и те нямат проблеми.

                            Коментар


                            • #59
                              От: "Дръдрене" вретеното на струг

                              Първоначално публикуван от валкиса Преглед на мнение
                              Значи всички с8 са отзад с ролков и аксиален ,а ат пред по старите са с бронзова втулка демек с плъзгащ лагер.Аз моят го преработих с NN от пред и с новите шпиндели,а 320 су им сложиха и опорен лагер и те нямат проблеми.
                              Дааа ръководството което имам е за СУ320 и от там съм се объркал,че и Ц8Ц е изпълнено така. Да разбирам,че или трябва периодично да се регулира задния лагер,или трябва да се правят преработки,като при колегата.

                              Поздрави!!!
                              Pajero 2.5.TDI GLS Super Selekt
                              лодка RIGIFLEX CAP370+YAMAHA 15hp. four stroke

                              Коментар


                              • #60
                                От: "Дръдрене" вретеното на струг

                                Първоначално публикуван от piars Преглед на мнение
                                То проблема е,кой ще ги смени.
                                Имам C8M,но фланеца на универсала е на конус,като по новите С8С и СУ320. Сега взе да ме гложди, при мен какво е изпълнението на задния лагер,дали е като при С8С с двуредов ролков или като при струга от първият пост,с единичен конусен.Явно тия дни, ще се разглобява.

                                Поздрави!!!
                                Ако само за това ще разглобяваш , или нямаш вино, или ти е дошло в повече...
                                В миналото ще остане, каквито сме били...

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X