Обява

Свий
Няма добавени обяви.

"Дръдрене" вретеното на струг

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: "Дръдрене" вретеното на струг

    На каква стъпка това? Струга го видях че е СУ582 или нещо такова.

    При мен, на стомана S355, и без охлаждане работата не става. Свредло 35 или 36, подаване 0.08.
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

    Коментар


    • #32
      От: "Дръдрене" вретеното на струг

      Немога да писна снимката, струшките излизат навити, дълги с дебелина 0.4мм
      [SIZE=5][FONT=Comic Sans MS] UAZ 469 for off-road[/FONT][/SIZE]

      Коментар


      • #33
        От: "Дръдрене" вретеното на струг

        Видях го клипа. Питах какава е стъпката на подаването. Не винаги има пряка връзка между нея и дебелината на стружките, особено пък при пробиване.
        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

        Коментар


        • #34
          От: "Дръдрене" вретеното на струг

          Подаването го права на усет, струга е веилер и е цифровизиран. Закачам седлото на супорта и подавам на ръка, според звуците които издава и къде най добре реже, при тънка стружка има провлачване и само грее,износва свредлото. Хубаво е да има дебела стружка за да има рязане и да не се износва инструмента.
          [SIZE=5][FONT=Comic Sans MS] UAZ 469 for off-road[/FONT][/SIZE]

          Коментар


          • #35
            От: "Дръдрене" вретеното на струг

            Има такава теория за пробиването- че колкото по-дебела стружката, толкова повече енергия остава в нея, съответно не се предава на инструмента и той не се загрява.
            Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

            Коментар


            • #36
              От: "Дръдрене" вретеното на струг

              Не е само за пробиването, ами и за фрезоването и за струговането. Всяка пластина си има диапазон на стружка, където работи добре. 12-пластинната фреза на 600 оборота и максимално подаване и попътно фрезоване, след сваляне на 10 кила стружки и разхвърлянето им в радиус от 2 метра около фрезата, можеше да се държи с ръка за пластините неограничено време, тоест температура около 50 градуса и надолу. А стружките излизаха сини.

              На струга - същата работа - подаване и стружка над минималните за пластината, и детайла и ножа стоят студени, а стружките излизат сини, с нулево отбиване.
              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

              Коментар


              • #37
                От: "Дръдрене" вретеното на струг

                Момчета, ама моля ВИ . Някой да внесе малко ясното за регулирането на двуредовите ролкови цилиндрични лагери на вретеното на C5. Моя е с 1 двуредов ролков цилиндричен лагер от страната на патронника, там има и двоен аксиален, а в задния край откъм лирата е САМО двуредов ролков цилиндричен.
                В предния нямам луфт, но в задния се усеща на ръка, радиален такъв.
                По номенклатура при такъв вид окачване се препоръчва натегнат до упор аксиален лагер, работещ под натяг преден ролков и с лека хлабина заден ролков.
                В ръководството е описано как се регулира аксиалния и предния радиален ролков, ала за задния пише - по аналогия на предния сиреч - сваляш вретеното от машината и монтираш/регулираш лагера със специални измервателни уреди с луфт до 3 микрона!!!

                Аз нямам подходящите уреди да направя такиванизмервания и все си мисля, че хората в завода произвел някога машината са имали и са регулирали което както трябва. Не ми се ще да сваля или преработвам каквото и да било.

                Гайката на задния лагер е до упор, но луфта остава. Предполагам че редулирането става чрез специална конусна втулка под вътрешната черупка на лагера, но са само предположения. Моля който е разглобявал да даде малко жокер....

                Коментар


                • #38
                  От: "Дръдрене" вретеното на струг

                  Малко ми убягва - как се регулира радиален ролков лагер? Все съм си мислел че не подлежат на такова нещо.
                  Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                  Коментар


                  • #39
                    От: "Дръдрене" вретеното на струг

                    Пламен
                    ....аз ги точа с флекса бургиите за тва толкова грозно изглеждат....ама дупчат свирепо Камъните на шмиргела ми отдавна нямат ръбове
                    I. Stoyanov.
                    ..... доколкото виждам на снимката за ц5 дето я е постнал i208 и двата радиални лагери са с конусна вътрешна черупка. И щом хлабината на предния лагер от към универсала е регулиран в норма .....а задния е стегнат до упор с гайката....и все още хлопа ....за мен значи, че или задния лагер ти е чао...или така са си произвели двата конуса за преден и заден лагер на шпиндела.....не еднакви. Щото освен с натяга в конуса на вътрешната черупка .....и стегнатостта на сглобката на външната черупка....други опции за реглаж не виждам. Според мен точно това прави колегата пуснал темата.....прави реглажа на лагеруването в двата края на шпиндела (преден и заден ) независими.....независимо колко са износени лагерите .. с ква стегнатост с къв натяг са в леглата.....или ква грешка има в конусите на шпиндела. Аз на твое място избушвам задния лагер ....пускам му една стружка на вътрешната черупка челно,където се спира в борда на шпиндела...и драмата приключва. Ще му освободиш място за натягане с гайката... Или нов лагер....ма дали конуса на шпиндела е колкото трябва.....и натяга в лагерното гнездо на външната черупка.....тва не виждам кой може да каже :mrgreen
                    ....поправка ,сега видях че не се спира в борда на шпиндела а в гривна някаква.....а гривната се спира в борд на шпиндела....демек още по лесно....стружка на гривната.
                    Последно редактирано от kalin3000; 19-12-18, 18:17.

                    Коментар


                    • #40
                      От: "Дръдрене" вретеното на струг

                      Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                      Малко ми убягва - как се регулира радиален ролков лагер? Все съм си мислел че не подлежат на такова нещо.
                      АнджЪк де!!! Но ръководството твърди че може.
                      Първоначално публикуван от kalin3000 Преглед на мнение
                      Пламен
                      ....аз ги точа с флекса бургиите за тва толкова грозно изглеждат....ама дупчат свирепо Камъните на шмиргела ми отдавна нямат ръбове [emoji38]
                      I. Stoyanov.
                      ..... доколкото виждам на снимката за ц5 дето я е постнал i208 и двата радиални лагери са с конусна вътрешна черупка. И щом хлабината на предния лагер от към универсала е регулиран в норма .....а задния е стегнат до упор с гайката....и все още хлопа ....за мен значи, че или задния лагер ти е чао...или така са си произвели двата конуса за преден и заден лагер на шпиндела.....не еднакви. Щото освен с натяга в конуса на вътрешната черупка .....и стегнатостта на сглобката на външната черупка....други опции за реглаж не виждам. Според мен точно това прави колегата пуснал темата.....прави реглажа на лагеруването в двата края на шпиндела (преден и заден ) независими.....независимо колко са износени лагерите .. с ква стегнатост с къв натяг са в леглата.....или ква грешка има в конусите на шпиндела. Аз на твое място избушвам задния лагер ....пускам му една стружка на вътрешната черупка челно,където се спира в борда на шпиндела...и драмата приключва. Ще му освободиш място за натягане с гайката... Или нов лагер....ма дали конуса на шпиндела е колкото трябва.....и натяга в лагерното гнездо на външната черупка.....тва не виждам кой може да каже :mrgreen
                      ....поправка ,сега видях че не се спира в борда на шпиндела а в гривна някаква.....а гривната се спира в борд на шпиндела....демек още по лесно....стружка на гривната.
                      Съгласен. Но за целта вретеното на земята. Не че нещо но не ми се пипа там,нищо че е просто и нищо че може да се регулира. За мен е възможен реглаж единствено на аксиалните лагери. На радиалните - не!

                      Ето малко нагледен матрОал от преди 5 мин:

                      От 5 стотни радиална хлабина и 3 аксиална, минах на 3 радиална и 2 аксиална.

                      Коментар


                      • #41
                        От: "Дръдрене" вретеното на струг

                        Предния и задния радиални ролкови лагери се регулират независимо един от друг.Шийката на вала е конусна и колкото по на вътре по конуса влиза лагера,се увеличава диаметъра,който описват ролките.
                        За да се натегне някой то тези лагери,трябва да се свали дистанционната втулка,която ограничава лагера,да не влиза по на вътре по конуса и да се прешлаифа,това ако лагера на си е заминал.
                        При смяна или регулиране на тези лагери има няколко проблема.
                        1.Хората,които са го правили това упражнение,или не са сред живите,или са на преклонна възраст.
                        2.Много трудно да се намерят измервателни инструменти с точност 0.001мм,ако някой ги има,надали ще ги даде на някой да ги ползва,което е напълно разбираемо.
                        3,Станьо беше писал,че дистанционната втулка трябва да има успоредност с точност 2 микрона.


                        Поздрави!!!
                        Pajero 2.5.TDI GLS Super Selekt
                        лодка RIGIFLEX CAP370+YAMAHA 15hp. four stroke

                        Коментар


                        • #42
                          От: "Дръдрене" вретеното на струг

                          Ако имаш луфт трябва да разглобиш задният възел и да провериш да ли лагера ти е вред. Без мазане може би е за смяна,иначе трябва да се шлайфа дистанционната втулка на размер.

                          Коментар


                          • #43
                            От: "Дръдрене" вретеното на струг

                            щом не ти се разглабя.....тогава едно манговско решение като ти дойде музата....издялкай си нова капачка с лагер в нея....опашката на шиндела изглежда ок.

                            Коментар


                            • #44
                              От: "Дръдрене" вретеното на струг

                              Първоначално публикуван от валкиса Преглед на мнение
                              Ако имаш луфт трябва да разглобиш задният възел и да провериш да ли лагера ти е вред. Без мазане може би е за смяна,иначе трябва да се шлайфа дистанционната втулка на размер.
                              За сега луфта по време на работа на струга е недоловим под стотна. Пробвах да режа и "дъдренето" е едвам доловимо само при докосването на ножа в детайла, което е нормално.

                              Първоначално публикуван от kalin3000 Преглед на мнение
                              щом не ти се разглабя.....тогава едно манговско решение като ти дойде музата....издялкай си нова капачка с лагер в нея....опашката на шиндела изглежда ок.
                              Ми не , ще си купя лагери и ще ги сменя ако трябва, но такива доработки няма да си правя.
                              Просто искам да събера още малко опит и мнение по темата. Не само да си разглобявам и сглобявам без резултат..
                              Последно редактирано от I.Stoyanov; 19-12-18, 21:20.

                              Коментар


                              • #45
                                От: "Дръдрене" вретеното на струг

                                Е точно тая комбинация с тия два двуредови ролкови лагера е още по-загубена и трудна за реглаж, и нормална работа при струг. Трудно за регулиране, и гаранция ти давам, че лагерите се вкопават в задния ред ролки, където се пада баш аксиалното усилие. Ако са качествени лагери и регулирани прецизно ще изкарат години. Ама ако се сложат ментаци ще са аут за няколко месеца!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X