Обява

Свий
Няма добавени обяви.

"Дръдрене" вретеното на струг

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: "Дръдрене" вретеното на струг

    Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
    Да разбирам че оригинално е един конусен и един аксиален лагер, а ти го правиш с 2 конусни?
    Да, оригинално е така и би трябвало да работи добре, но напрактика е страшно капризен възел за регулиране. С двата ролкови лагера се родихме при нас. Струговете станаха да ри е кеф да работиш с тях, преди беше чудо.

    Утре ще пристигне новия лагер и продължавам със сглобяването, ще снимам.

    Коментар


    • #17
      От: "Дръдрене" вретеното на струг

      Не знам дали нещо не ми убягва,но ми изглежда че при обиране на луфта,конусния ролков лагер натиска съчмения аксиален,ако е така изпълнено както изглежда на снимката.

      Коментар


      • #18
        От: "Дръдрене" вретеното на струг

        Конусния лагер работи повече на радиални, отколкото на аксиални усилия. При аксиалните "подмръдва" малко или с цената на изтънен маслен филм, или с цената на лека деформация.

        На мен ми се струва че проблема е повече в изпълнението, а не във вида на лагерите. Механизма трябва да е така настроен че луфт да няма. Чисто аксиалния лагер си е съвсем класическо решение за шпиндел, който трябва да поема аксиални натоварвания и поне аз не съм виждал шпиндел без такъв.

        В "нормалното" машиностроене (българското и руското са малко встрани от това, ИМХО), когато се търсят нулеви или минимални луфтове, възела се проектира да работи на лек натяг, а материалите се подбират така че този натяг да се запазва в целия температурен диапазон, при който работи машината/възела.

        Във всичкия руски ширпотребски автопром например, нещата са иначе - при жигула, москвич, нива и т.н. легерите на главините (2 конусни, ако не се лъжа) се регулират да имат лек луфт, иначе свършват бързо. Ще рече че при навлизане в "щатен режим", този луфт се намалява/обира от температурните разширения, или поне би-трябвало, иначе няма причина да свършват бързо при лек натяг в покой.

        Точно обратното е при всички японски возила, направени отново с 2 конусни регулируеми лагера - там се настройват с лек натяг, а при процеса на замяна се сработват и улягат със сериозно натягане и въртене, след което се охлабват и докарват до щатния натяг, при което луфта е нула, и е нула постоянно. (за терано например нормално без реглаж изкарват по 20-40000км и продължават да са с нулев луфт). Нямам задълбочени обяснения защо това работи, но или възела е проектиран така че да може с деформации да поддържа режим така че натяга върху лагерите да не се увеличава, или материалите са подбрани така че температурния режим да не влияе на натяга.

        Таа, чини ми се че кучето е заровено другаде, не точно в замисъла на възела като такъв, а по-скоро в технологичните възможности на производството и влаганите материали.

        Видно от снимките - толкова грубо обработен машинен детайл като края на оста на вретеното от снимките, трудно ще видите в някоя японска или немска машина, независимо има ли или няма смисъл (както няма в случая). Това просто идва да покаже каква е била технологичната култура и възможности на производителя или линията/цеха, в който нещото е произведено. От там и проблемите, на пръв поглед идващи от никъде.

        ПП: Съмнавам се при тая постановка (новата такава), струга да издържа сравними аксиални усилия при същите параметри като заводското решение с чисто аксиален лагер. Което никак не означава че в 99% от случаите с това решение проблеми няма да има, поради простия факт че режимите с голямо аксиално натоварване при такъв струг обикновено никак не са чувствителни към точност. Например при пробиване с голям размер свредло. На мен редовно ми се случва да пробивам със свредло 36 например, без водещ отвор. Не ме питайте защо - не е важно. Въпроса е че усилието е сериозно (окапва ми ръката да въртя подаването на задното седло, а на самоход е изключено нещо да се получи - изключва веднага), а дали ако беше с конусен лагер, той би поддал с някоя и друга стотна няма никакво значение. Машината не се оплаква никак - просто свършва работата и толкоз.

        Вибрации при рязане и при мен има, обаче, на C11MT. И не знам откъде са. Ще опитам реглаж и на това. Ножодържача е нов, кръстатия супорт е сервизиран и луфтове няма. Остава да са лагери, преден или заден, но пък не мога да премеря значими луфтове там, да не кажа никакви. И двата ми универсала са от магазина, основния TOS, другиа китайски. Фланците и на двата са нови, на първо пристъргване.
        Последно редактирано от sparkybg; 18-12-18, 12:50.
        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

        Коментар


        • #19
          От: "Дръдрене" вретеното на струг

          До към 40-45мм трябва да можеш да пробиваш със малка стъпка директно на самоход.За да не се получава някъде бъркаш,най-често проблема е във заточването на свредлото.
          Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

          Коментар


          • #20
            От: "Дръдрене" вретеното на струг

            Най-малката за оборотите, с които се пробиват такива дупки, е 0.08 при мен. И заводски острено и аз го острих - все тая. При такива размери в центъра на свредлото имаш едни сигурно 10мм, които се мачкат и изнасят настрани, а не се режат. Не го виждам как ще стане без усилие. С водещ отвор, дори малък такъв (примерно 8мм), хавата е коренно различна, ама няма кой да се занимава.

            Пробвах самоход. Изключва.
            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

            Коментар


            • #21
              От: "Дръдрене" вретеното на струг

              Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
              ...При такива размери в центъра на свредлото имаш едни сигурно 10мм, които се мачкат и изнасят настрани, а не се режат...
              Центъра също подлежи на заточване, но изтънява, става по-крехък и това решение не е подходящо за всякакви материали и режими на работа...
              Не чета коментари и не отговарям на такива.

              И коментаторите...

              Коментар


              • #22
                От: "Дръдрене" вретеното на струг

                Ако се присади един NN лагер дали няма да се получи по добре.

                Коментар


                • #23
                  От: "Дръдрене" вретеното на струг

                  ......това си е чист мазохизъм с оригиналния връх на бургия по голяма от 12 мм да се пробива директен отвор. Моите ги кастря и в средата и външния заден не режещ ръб.....има повече свободно място на върха и изкарва по лесно стружките в дълбок отвор.
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:oie_18172555a44iD9Rb.jpg
Прегледи:1
Размер:72.5 КБ
ID:5804894

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:oie_18172510cgMKA8K3.jpg
Прегледи:1
Размер:366.8 КБ
ID:5804895

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:oie_18172315Gv5de0O6.jpg
Прегледи:1
Размер:272.3 КБ
ID:5804896
                  Последно редактирано от kalin3000; 18-12-18, 17:45.

                  Коментар


                  • #24
                    От: "Дръдрене" вретеното на струг

                    Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                    Най-малката за оборотите, с които се пробиват такива дупки, е 0.08 при мен. И заводски острено и аз го острих - все тая. При такива размери в центъра на свредлото имаш едни сигурно 10мм, които се мачкат и изнасят настрани, а не се режат. Не го виждам как ще стане без усилие. С водещ отвор, дори малък такъв (примерно 8мм), хавата е коренно различна, ама няма кой да се занимава.

                    Пробвах самоход. Изключва.
                    Точно върхът се преработва,правят с скосове така,че тия да речем 10мм да останат примерно 5мм.Прерабатва се и режещата част,трябва да има ясно изразен режещ ръб и сериозна затиловка.Досега нито едно заводски заточено свредло не е работило при мен,повечето са със равен или обратен ъгъл на режещият ръб и си искат работа на шмиргела.

                    P.S.Калин е показал как,като не е баш това начина.Отнема се само в "гръб" и се прави продължение на режещият ръб,без да се скосява под странен ъгъл.
                    Заточено на "бод"(като това в случая),се използва за директно просвредляване на отвори без да се ползва центрово свредло на разни пробивни машини.
                    Последно редактирано от petroffbg; 18-12-18, 18:12.
                    Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

                    Коментар


                    • #25
                      От: "Дръдрене" вретеното на струг

                      Въобще не е проблем да се пробива директно, зависи от материала който се обработва.Аз само на неръждаема и инструментална стомана пускам приходна бургия с малък диаметър. С 11 няма проблеми при подходящи подаване и обороти да пробива на самоход и ф40 добре заточено свредло.
                      "Българинът ще стане велик гражданин на света в деня, когато зареже най-долното си качество - винаги да гледа да мине тънко и да не си плати справедливо за това, което получава!"
                      Ат.Буров.

                      Коментар


                      • #26
                        От: "Дръдрене" вретеното на струг

                        С5 шпиндел- хлабина в преден и заден двуредов ролков лагер NN ТРИ ХИЛЯДНИ ОТ МИЛИМЕТЪРА, Аксиално изпълнение има два вида - с два аксиални лагера и с един сдвоен. Хлабината за аксиалните е описано подробно в ръководството кок се убира.
                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:C5.jpg
Прегледи:1
Размер:577.6 КБ
ID:5804897
                        С8 шпиндел
                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SU320_C8.jpg
Прегледи:1
Размер:540.1 КБ
ID:5804898
                        Лагеруване на шпинделен възел в анлайтунга на FAG - трета схема
                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:1.jpg
Прегледи:1
Размер:586.0 КБ
ID:5804899Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2.jpg
Прегледи:1
Размер:550.3 КБ
ID:5804900
                        Същото при руснаците но шлифованата втулка е сцепена на две за да не се разглабя целият шпиндел https://www.youtube.com/watch?v=Le4okutjOEY
                        Колегата от Дупница с Ц 5 от другата тема неправилно натяга гайката за да убере луфта на двуредовият радиален лагер с вътрешна конусна гривна. Той вече е спрян от шлайфаната шайба и така само натяга аксиалния лагер. Ако му е единичен сдвоен ще увреди резбата на гайката, ако е варианта с двата аксиални лагера ще си купува нови
                        Отделно точността от 1 стотна се постига от еднократното базиране на борверг при обработка гнездата на лагерите. През голямото гнездо свободно минава ножа за малкото- вижда се на схемата. Като се слагат преходни втулки за насаждане отзад на конусни лагери няма как да се запази търсената точност
                        Последно редактирано от i208; 18-12-18, 18:38.

                        Коментар


                        • #27
                          От: "Дръдрене" вретеното на струг

                          Лагер NN отзад не може да има, защото не може да поеме аксиалното усилие на вретеното и като види зор бързо бързо ще вкопае задния ред ролки в гривните. Такива изгъзици с NN сме срещали сложени на разни машини, където не им е работата и за има няма седмица две ела виж какви луфтове отимват. Единия ред ролки се вкопава в гривните с десети понякога

                          Иначе колегата от горния пост е прав, че тия отвори се отварят на един път и двата, като през големия отвор се прокарва инструмента за задния отвор. Заводски е така. Не трябва да има никакви завъртания или прехващания при финалната обработка на тези два отвора! Вярно е, че няма как с абсолютна точност да се хване старото лагерно тяло и да се поведе втория лагер по вече съществуващия такъв, но ако се докара до стотана-две, ще работи. При нас 15години работят вече така и няма никакви проблеми. Най-правилно е да се изработи едно ново лагерно тяло на, което лагерните легла за двата лагера да се изкарат на едно захващане, барабар с външната повърхнина за захващане на целия детайл в корпуса. Малко е чепато за измерване и обработка на вътрешния лагер към универсала при изработката, но не е невъзможно!

                          Коментар


                          • #28
                            От: "Дръдрене" вретеното на струг

                            Първоначално публикуван от petroffbg Преглед на мнение
                            Точно върхът се преработва,правят с скосове така,че тия да речем 10мм да останат примерно 5мм.Прерабатва се и режещата част,трябва да има ясно изразен режещ ръб и сериозна затиловка.Досега нито едно заводски заточено свредло не е работило при мен,повечето са със равен или обратен ъгъл на режещият ръб и си искат работа на шмиргела.

                            P.S.Калин е показал как,като не е баш това начина.Отнема се само в "гръб" и се прави продължение на режещият ръб,без да се скосява под странен ъгъл.
                            Заточено на "бод"(като това в случая),се използва за директно просвредляване на отвори без да се ползва центрово свредло на разни пробивни машини.

                            Коментар


                            • #29
                              От: "Дръдрене" вретеното на струг

                              Първоначално публикуван от i208 Преглед на мнение
                              С5 шпиндел- хлабина в преден и заден двуредов ролков лагер NN ТРИ ХИЛЯДНИ ОТ МИЛИМЕТЪРА, Аксиално изпълнение има два вида - с два аксиални лагера и с един сдвоен. Хлабината за аксиалните е описано подробно в ръководството кок се убира.
                              [ATTACH=CONFIG]976760[/ATTACH]
                              С8 шпиндел
                              [ATTACH=CONFIG]976761[/ATTACH]
                              Лагеруване на шпинделен възел в анлайтунга на FAG - трета схема
                              [ATTACH=CONFIG]976762[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]976763[/ATTACH]
                              Същото при руснаците но шлифованата втулка е сцепена на две за да не се разглабя целият шпиндел https://www.youtube.com/watch?v=Le4okutjOEY
                              Колегата от Дупница с Ц 5 от другата тема неправилно натяга гайката за да убере луфта на двуредовият радиален лагер с вътрешна конусна гривна. Той вече е спрян от шлайфаната шайба и така само натяга аксиалния лагер. Ако му е единичен сдвоен ще увреди резбата на гайката, ако е варианта с двата аксиални лагера ще си купува нови
                              Отделно точността от 1 стотна се постига от еднократното базиране на борверг при обработка гнездата на лагерите. През голямото гнездо свободно минава ножа за малкото- вижда се на схемата. Като се слагат преходни втулки за насаждане отзад на конусни лагери няма как да се запази търсената точност
                              В ръководството пише че се регулира аксиалния лагер до упор и се законрря гайката. А радиалния е напасван заводски!
                              За задния нищо не пише.
                              Ти от къде четеш за Ц5 и кой колега визираш

                              Коментар


                              • #30
                                От: "Дръдрене" вретеното на струг

                                Аз пробивам неръждаема стомана 304 с бургия ф50 без да пробивам преди това с по малка, даже имам и заснето видео и ще го потърся за да ви покажа, всичко зависи от начина по който е заточено свредлото.
                                https://www.facebook.com/ruslan.grah...8476833177280/
                                тук незнам дали ще можете да видите.
                                Последно редактирано от Р.Граховски; 19-12-18, 09:31.
                                [SIZE=5][FONT=Comic Sans MS] UAZ 469 for off-road[/FONT][/SIZE]

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X