Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Размери блок на X22SE ОФБ 2.2

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Размери блок на X22SE ОФБ 2.2

    Здравейте,
    започвам ремонт на мотора X22SE заради заминали сегменти. Гледам,че буталата минават над ръба на блока. Това нормално ли е за мотора?
    В руската книга гледам дават максимално отклонение от 0,4мм - това за изскачането на буталото ли е? И понеже има няколко дебелини на гарнитурите които намирам от 1.3 мм през 0,1 до 2.0 мм - колко трябва да е гарнитурата при здрав мотор и такъв с 0,4 отклонение - опит/идеи?!

    Мотора ми дойде с ремонтна табела и незнам дали не е пипан/шлайфан блока - предстои ми мерене на всичко по него на първо време дали си заслужава да се прави или направо друг. Явно преди мен е чупил клапани, защото има следи по буталата и главата откъм цилиндър. Главата я гледах, мерих и е наред - та ще я обслужа.
    Гледам евентуално, че германците заменят целия X22SE направо с X22XE от Синтра - една генерация са. До колкото намирам разликите са в по-голям ход на разпределителните валове(били по-добри) и картер+цедка+маховик (взимали се от SE мотора). Блокът на XE може ли да се комбинира с глава от SE?

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Pages from Manual_Opel_Frontera_B_Gusi-Lebedi_2009.jpg
Прегледи:1
Размер:443.8 КБ
ID:6153374

  • #2
    От: Размери блок на X22SE ОФБ 2.2

    Мога само да потвърдя, че в книгата пише за максимално допустимо излизане на буталата над равнината на блока 0.4мм!
    Honda XL600LM, 1987
    Honda HR-V, 1.6, 3 drs, 4WD, 1999
    Opel Frontera B Sport, Y22DTH, 2003

    Коментар


    • #3
      Привет DefileR_Co,
      Засякох темата ти, преди повече от седмица, но понеже, не съм достатъчно запознат с спецификите на твоя двигател, и нямам точни отговори на поставените от теб въпроси, се въздържах от коментар.
      Напролет, правих обслужване на глава на X22XE, ще споделя моите замервания и открити данни, по част от поставените ти въпроси. С уговорката, че нямам наблюдения върху твоя мотор.
      На X22XE монтиран на Vauxhall Frontera ДБ, 97г. буталата излизат над повърхността на блока на 0,4мм +/- 0.02 мм, на двигател, отработил ресурс около 300к км.
      Съществуващата глава, с височина 134,1 мм, сервизирах,но и до сега не зная, оригинална ли е, или е от X22SE. По документацията която гледах, на Haynes , за Х22ХЕ дават 96мм. В ръководството от което си публикувал снимки, дават 134 мм.
      На съществуващата глава на моя двигател, има една допълнителна "глава", на която се намират температурния датчик, изход към радиатора на парното и каналите за прехвърляне на изгорелите газове към входящия колектор, т.н ЕГР се монтира на нея. Пиша това, за да съобразиш дали твоята глава прилича на моята.
      Избора на различни по дебелина гарнитури, според мен, трябва да съобразиш с промяна на степента на сгъстяване. По тясна гарнитура + щлайф на главата, ще го промени.
      Предлагам хипотеза, че по вероятно е, да не е пипан болока. Допуска на размера на блока в документациите които ползвам, е само 0.05мм, докато на главата и дават шлайф размери до 0.5 мм, с допуск от 0.025 мм. Смятам, че масово на ремонти, пипат главата, а при притеснения в равниността на блока, мажат с уплътнителна маса и така ги затварят.
      Останалите параметри по глава на X22XE и X22SE, като ход, височина на клапана в главата, и други размери са еднакви, имайки предвид сравняване на документацията която ползваш и тази която аз имам. За жалост, не съм виждал глава на X22SE, така че имай едно на ум, за това което пиша.
      Поздрави,
      ПитерД.

      Коментар

      Активност за темата

      Свий

      В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

      Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

      Зареждам...
      X