Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Смарт контакт

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #91
    От: Смарт контакт

    Както си забелязал - датчиците работят не само с локална инфраструктура... И затова комуникацията обикновено е критичното място.
    Навярно си забелязал на снимката на екрана по-горе - част от датчиците и изпълнителните механизми са на 500км от 'локалната ми ' инфраструктура...
    Ако сега реша да сменя рутера вкъщи, или ако се смени рутера на 'дистанционната точка', то това може да създаде проблеми, защото дадения чип комуникира по точно определен протокол, и например няма 5GHz достъпност... Което създава определена зависимост - как да балансираш с хардуера така, че устройствата да са максимално дълговечни...
    Но като изтече времето - остаряват морално поради изменения в инфраструктурата и щеш не щеш - се налага 'коренна промяна' (ако си писал софтуер - знаеш за какво става въпрос - фирма още ползва моя специфична програма, дето съм я писал 1991-92г, и пренаписал 2003-4г, но вече я ползват през виртуална машина, защото програмата твърдо не иска да работи на ОС след уиндоус ХР Морално остаряла е..)
    Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
    Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

    Коментар


    • #92
      От: Смарт контакт

      Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
      Да вземем да внесен някаква яснота, че май трудно се разбираме. Въпреки че темата е озаглавена "смарт контакт", в нея освен контакти, се разглеждат и датчици за отчитане на някакви параметри.
      Та, да погледнем датчиците - типично бачкат с локална инфраструктура. Често начинът им на комуникация няма нищо общо с типичните мрежи. Локално има нещо което поема тая информация, прави и каквото има да и прави, и я мета нанякъде.
      И какво ще му остарее на това нещо? Особено пък морално?

      Като изясним тая част, ще отидем и на "контактите" - тоест, джаджи които се достъпват дистанционно през интернет.
      Основната идея е управлението на консуматорите, когато не си в имота. От там цялата ти "локална инфраструктура" отива в канала, заедно с неадекватните примери за "дъртия усилвател". Или за да ти стане по-ясно идеята е "Как да си пусна пръскачките на вилата в Петрич, докато съм на море в Албена" Датчиците спомагат за автоматизацията, но може без тях.

      Коментар


      • #93
        От: Смарт контакт

        Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
        И какъв е проблема да го оставя да комутира отопление, или охлаждане?
        Само аз ли не разбирам каква световна заплаха ни готвят жълтите?...
        Недей за важни отдалечени неща, изключително лесно се саботира домашна интернет връзка
        И ако си на голямо разстояние от обекта, то може да бъдеш изнуден да се разхождаш колкото пъти си поиска някой келеш

        @ak101 какво мислиш за : " Пръскачките ти ще спрат, когато платиш ххх.битконя на...."
        байо, кажи ти моите и аз твоите кривици, па да се поправим и все (за)едно да вървим, ако ще бъдем хора.
        Един луд: на много простите хора всичко им се вижда сложно…
        Суперспам - спама на суперите

        Коментар


        • #94
          От: Смарт контакт

          Неслучайно споменах правилната организация...
          За мен риска си струва - 'щракваш климатика и бойлера' 2-3 дни преди да отидеш на дистанционното място, и като отидеш - всичко е комфортно, топло, с топла вода и т.н.... Ако не тръгне - не е болка за умиране...
          А важните неща - като например защита на едните бойлери ги решавам полу-офлайн... В смисъл - дистанционно мога да променя параметри - например да задам температура на включване на циркулационна помпа, която размесва бойлерите и изравнява температурата, изключваща прегряване. Ако няма нет - системата работи напълно автономно по последни зададени данни...
          Ако някой (или аз) задам некоректни данни, отличаващи се от безопасния диапазон - ще сработи пак офлайн 'крайната защита'. Това - на ниво електрониката/чипа, и далеч преди да се достигне до електромеханични, термични защити, или защити по налягане...
          Така, че има решение... Да, ако ми манипулират интернета - ще загубя данните от датчици и навярно няма да мога да командвам 'ръчно' системата. Но тя ще си остане безопасна - ще поддържа автоматично нещата в безопасни граници дори и в напълно офлайн режим (с помощта на А1 сме тествали нещата )...
          Разбира се, че има риск при неправилна постановка, но когато е преценен риска и се правят нещата с мислене - има и решение/изход..
          В допълнение - дистанционните ми датчици и управления работят безотказно повече от година. С изключение на няколко 'офлайн' режима от по няколко часа (заради проблем с Ардуиното при смяна на СД картата, А1 загуба комуникация в целия град, и умиране на рутера ми), системата работи безотказно, и след отстраняване на проблема - възстановява напълно работоспособността си в рамките на минута-две.. А офлайн си работи съгласно зададените параметри - т.е. отново безопасно...
          Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
          Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

          Коментар


          • #95
            От: Смарт контакт

            Първоначално публикуван от DBRS Преглед на мнение
            Недей за важни отдалечени неща, изключително лесно се саботира домашна интернет връзка
            И ако си на голямо разстояние от обекта, то може да бъдеш изнуден да се разхождаш колкото пъти си поиска някой келеш

            @ak101 какво мислиш за : " Пръскачките ти ще спрат, когато платиш ххх.битконя на...."
            Повечето модули може да си им настроиш график, нет ти трябва само за нстройка.

            Плащаш $5 и слагаш друг модул.

            Коментар


            • #96
              От: Смарт контакт

              Бах`ти полемиката.
              За всички е ясно, че водеща е цената за тези тези умни го.на.
              Ако е за 5 гущера е ясен риска.
              Или се предполага, че би трябвало.
              Очевидно рядко се правят такива предположения.
              Рядко се взема предвид и вероятността за:

              https://youtu.be/ChmUC0OysoU

              За някои хора дори е обидно да ползват нещо такова.
              Дори да се изключим онези, които нямат топки да превключват 3kW през нещо за 5 гущера.
              Някои пък не обичаме да правим усилие за нещо, което ще живее... НИКОЙ не може да каже колко.
              Без контрол върху това, дори на цената на 5 гущера.
              Аз съм от тази група, нищо, че не правя планове за повече от няколко месеца.



              Враг усраине

              Коментар


              • #97
                От: Смарт контакт

                Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
                Както си забелязал - датчиците работят не само с локална инфраструктура... И затова комуникацията обикновено е критичното място.
                Навярно си забелязал на снимката на екрана по-горе - част от датчиците и изпълнителните механизми са на 500км от 'локалната ми ' инфраструктура...
                Не знам защо трябва да навлизаме в конкретика... Има куп начини отдалечената точка да стане част от локалната инфраструктура, преточваща каквито искаш данни и протоколи.

                Първоначално публикуван от ak101 Преглед на мнение
                ...неадекватните примери за "дъртия усилвател"...
                Това беше по повод на изключително адекватното ти изказване, как софтуерът бил остарявал в момента на написването му...
                Следвайки логиката ти, това остаряване очевидно създава функционални проблеми. И се зачудих 'що изобщо има работещи джаджи в които е вложен някакъв софтуер...
                Като се замисля, може и до програмист да е де. Дано ти да не си от тия чиито софтуер остарява преждевременно!
                Не чета коментари и не отговарям на такива.

                И коментаторите...

                Коментар


                • #98
                  От: Смарт контакт

                  Аз дъртия усилвател го смених, не щото му остаря фърмуера, ами щото ми се прииска да има дистанционно усилване поне. После по-младия го смених щото исках да има 5.1. Последния сигурно ще го сменя щото няма стриймване.

                  Та така и с контактите. Някои ги смених не щото им остаря фърмуера (BTW повечето от тях имат и OTA ъпгрейди) ми щото не успях да ги закача за Google Home-a.

                  Даа, джаджите не са това, което бяха и ми е по-добре да мисля за тях като за консуматив.

                  Коментар


                  • #99
                    От: Смарт контакт

                    Заради остаряването на софтуера си ползвам затворена екосистема за "умните" джаджи. Собствен firmware. Като WiFi-я на 2.4GHZ стане демоде ще мина на протокол за mesh комуникация между устройствата. Даже може и по-рано да мина, защото с 10те закачени устройства към WiFi мрежата има постоянен трафик по нея, пък "експертите" твърдят, че електромагнитните замърсявания са вредни.

                    Само че по-горното е вариант само за хората със свободно време и знания как да изградят такива системи. А те са малка част от калабалъка...

                    Коментар


                    • От: Смарт контакт

                      Остаряването на софтуера не е толкова заради грешки или проблеми в конкретните устройства, колкото заради развитието на технологиите около тях. Едно време масата в хола ми беше пълна с дистанционни управление за всяка джаджа поотделно. Сега с едно дистанционно управлявам да не кажа всичко в къщи, ама това без нови интерфейси, протоколи и т.н., т.е. софтуер няма как да стане.

                      Подобно нещо се случва и с умните къщи. Сега имам 10-тина app-a за да управлявам разните контакти, лампи, роботи, климатици ... Малко по малко, и за моя изненада, взе да ми харесва да ги управлявам с глас, да им правя логически връзки, ама тези които го могат. Които отпаднат от процеса, ще се сменят, даже и да си работят както са проектирани. Диалектика

                      Коментар


                      • От: Смарт контакт

                        Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
                        Това беше по повод на изключително адекватното ти изказване, как софтуерът бил остарявал в момента на написването му...
                        Следвайки логиката ти, това остаряване очевидно създава функционални проблеми. И се зачудих 'що изобщо има работещи джаджи в които е вложен някакъв софтуер...
                        Като се замисля, може и до програмист да е де. Дано ти да не си от тия чиито софтуер остарява преждевременно!
                        И колко софтуер имаш във въпросният "усилвател"?
                        Логиката ми няма как да я следваш, защото пак не си я разбрал. Непрестанното добавяне на нови функции прави софтуера по-удобен. Остарял софтуер не значи бъгав.
                        Последният софтуер, който съм писал беше един "Hello world" на QBasic преди 15 години. Дъртата кафеварка още си работи с него

                        Коментар


                        • От: Смарт контакт

                          Все повече се убеждавам че форума ни е заприличал не, ами надминал бг мамите....
                          Тъжно ми става
                          о 88 з 417 оо 4 - Стоян

                          Коментар


                          • От: Смарт контакт

                            Първоначално публикуван от stojan_defender-a Преглед на мнение
                            Все повече се убеждавам че форума ни е заприличал не, ами надминал бг мамите....
                            Тъжно ми става
                            колега, и там е зле. четя го редовно.
                            Тук поне може да намериш с кого да пиеш една бира. На тая възраст по-голем кеф няма!
                            Публикувайте отговор

                            Коментар

                            Активност за темата

                            Свий

                            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                            Зареждам...
                            X