Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Въпрос за мед

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Въпрос за мед

    Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
    Благодаря за линка, явно все пак нещо се губи.
    Успокоявам се че го ям и захаросан и не се заигравам с топене.

    Коментар


    • #17
      От: Въпрос за мед

      Колеги, всички употребявате термина "захаросан", по-редно е да се казва "кристализирал", както е и в линка малко по-нагоре. Щото под "захаросан" някой може да има и нещо друго предвид.
      У нас е прието, че загряване до 40-45 градуса не променят с нищо свойствата и качествата на продукта. Аз лично, когато доставям на колеги, познати, роднини и т.н. винаги агитирам да консумират директно, без втечняване. За семейна употреба - също. За чай или кафе - меда да се слага не като се смъкне джезвето от котлона, ами малко преди да се почне да се пие от чашата, например.
      Мед в микровълнова... който става на бонбон - това надявам се е проява на английски хумор
      От масовия мед в България, Акациевият мед /зависи има ли примеси и от още някои неща/ не кристализира с години. Неспециалист обаче много трудно може да различи инвертиран сироп от акациев мед. Преди няколко години си направих експеримент - произведох си една туба инвертиран сироп по класическия метод и занесох по едно бурканче от най-малките на няколко колежки, на които редовно съм давал мед. Не можаха да разберат, че е фалшификат, ами даже много го харесаха... Та се наложи да им изнеса кратка лекция.

      Коментар


      • #18
        От: Въпрос за мед

        Втечняване на мед в микровълнова - НИКОГА не правете това.
        Кристализирал мед се втечнява за денонощие на около 38/40 градуса.
        В домашни условия можете да си втечнявате бурканите с мед, като ги оставите на някой прозорец на припек за ден два ( трябва да ги завъртате от време на време) или на някой радиатор на парното.
        Use since:
        OpenBSD 3.x
        FreeBSD 4.x
        Centos 5.x Debian 3.x Ubuntu 7.x Аз съм фен на OpenWRT.

        Коментар


        • #19
          От: Въпрос за мед

          Хм, снимките на Борето ми напомнят, че трябва да кажа няколко думи за меда от рапица. Само ще маркирам и заострям внимание по простата причина, че у нас за него обикновено се говори крайно негативно /понякога има известни основания по една или друга причина, но в масовия случай - не/, цената му е ниска /което напълно устройва пък търговци и производители/, а в Англия например и Сев. Европа си го ценят хората. Препоръчват го особено за жените - при остеопороза и проблеми с щитовидната жлеза. Без подробности, някой ако се интересува - ще намери. Същото и при сърдечни и чернодробни проблеми. За проблеми с гърлото и гласните струни /един от корифеите в пчелари форума преди години каза че си има постоянни клиенти - оперни певци/, особено разтворен в топло мляко. Аромата /или миризмата/ не била допадала на някои хора, казват, но на вкус не е натрапчиво сладък и понеже почти не е алерген може да се дава на деца. Башка че и понеже глюкозата му е почти над 50%, има подсилващ и укрепващ ефект. Много е подходящ и за домашна направа на крем-мед и тогава въпросите за втечняване че да има как да си мажем филийките направо отпадат.
          Това е общо взето, аз си го ям с наслада /кога го има / а лично за мен и за семейството нумеро уно си е смеската рапица/акация, също когато я има. На второ място остава късният букет, като зависи - ако има достатъчно дива мента и бодиляк, може и начело да излезе.

          П.п. Хаха, как щях да забравя... преди няколко години се похвалих у пчеларския как си изкарах няколко целувки от една колежка... Алергична е, ама аз и давам по един-два буркана рапица, да си има у тях, за чайче, за тва, за онова. Беше луднала тогава по колоезденето, правеше някви обиколки с десетки километри и прочие. И един понеделник, февруари или март - ми разправя. Събота-неделя и се напукали зверски устните почва наред с всички мазила дето ги има у тях /а па въпросната е окумуш и ги разбира тея работи/, е да ама не, не става, тръгва някакъв бяс, истерия и секунди преди да почне да троши и да хвърля, се сеща че има малко мед в бурканя /от Моя мед/, хаха, натюр продукт. И само след няколко намазвания през половин час, резултатът е поразяващ... Е няма как, тука вече трябваше да проверя как са нещата... Мдаа, нищо лично, просто професионален подход, направих комплексна оценка на въздействието на продукта... Е имаше лека суматоха от което се възползвах да изнеса една кратка сказка пред няколко колеги относно непопулярните качества на меда от рапица, добит в екостопанства от полуекстензивен тип, хаха. Немедлено получих поръчки за няколко буркана, а пък нашата героиня директно ми ги заяви в малки разфасовки, направо за козметични нужди...
          Последно редактирано от jordanov sv; 13-12-18, 11:45.

          Коментар


          • #20
            От: Въпрос за мед

            Хаха, Йорданов, развесели ме много с тази лакърдия за рапичния мед. Бях я чел навремето и в пчеларския форум.

            Относно микровълновата - наистина медът се втечнява перфектно, но се нагрява до висока температура и му се променя състава. Това, че не се усеща на вкус е без значение.

            При декристализация на висока температура се повишават нивата на ХМФ, което се оказва доста вредно вещество. Повече информация ето тук - https://aktivnipotrebiteli.bg/тест/1...лен-мед

            Затова трябва бавно нагряване до към 40-45 градуса.

            Коментар


            • #21
              От: Въпрос за мед

              Първоначално публикуван от FreeBSD Преглед на мнение
              Втечняване на мед в микровълнова - НИКОГА не правете това.
              Аз не знам защо някой би ползвал микровълнова-не само за мен......?!?!?!?!?
              Cherokee WJ 4.0L- NP242
              Honda Africa Twin XRV 750

              Коментар


              • #22
                От: Въпрос за мед

                Първоначално публикуван от kalinntv Преглед на мнение
                Аз не знам защо някой би ползвал микровълнова-не само за мен......?!?!?!?!?
                Aбсолютно съгласен съм с това.
                Не съм някакъв маниак по био храни и здравословно хранене но подгрята вода в микровълнова бих ползвал максимум да си измия краката.
                Никога не бих сложил в устата си нещо преминало през тази идиотщина.
                А това да прекараш мед през нея е...
                Предпочитам да си спестя коментара!
                Враг усраине

                Коментар


                • #23
                  От: Въпрос за мед

                  Първоначално публикуван от Esper Преглед на мнение
                  Aбсолютно съгласен съм с това.
                  Не съм някакъв маниак по био храни и здравословно хранене но подгрята вода в микровълнова бих ползвал максимум да си измия краката.
                  Никога не бих сложил в устата си нещо преминало през тази идиотщина.
                  А това да прекараш мед през нея е...
                  Предпочитам да си спестя коментара!
                  Понеже често си топля супата на микровълнова, понякога и по-твърда храна , силно съм любопитен с какво е толкова неприемливо това, че чак граничи с идиотщина?

                  Коментар


                  • #24
                    От: Въпрос за мед

                    Първоначално публикуван от сто Преглед на мнение
                    Понеже често си топля супата на микровълнова, понякога и по-твърда храна , силно съм любопитен с какво е толкова неприемливо това, че чак граничи с идиотщина?
                    И аз така.
                    Спрете се вече с тези промити мозъци, и манията по био, еко и прави краставици.
                    Ма мода, велика сила, няма спиране.

                    В моята кухня микровълновата е може би най-важния уред. Със сигурност най-използваният.
                    И да-мед съм си разтопявал в нея, и о, чудо-все още съм жив и в прекрасно здраве.
                    Ма аз съм имунизиран срещу модата, та затова не се разболявам.
                    Има ли желание-има и начин!

                    Коментар


                    • #25
                      От: Въпрос за мед

                      Принципът на подгряване.
                      Нищо не е същото след като е преминало през този булшит.
                      Мога да си позволя да не ям неща с разместена молекулярна структура.
                      И нямам никакво намерение да убеждавам когото и да било в тезата че да са нужни нАучни аргументи.
                      Но ако не ми трябва буркан с мед обаче по-добре да не го купя отколкото да го съсипя в скапаното микроваве!
                      Враг усраине

                      Коментар


                      • #26
                        От: Въпрос за мед

                        Че е гад гад е, ма телефона в джоба не е по- малка. Освен ако не е смарт- тогава си е ад.
                        А тези простотии се правят от името на всички ни.
                        Даника
                        Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                        Коментар


                        • #27
                          От: Въпрос за мед

                          Първоначално публикуван от Esper Преглед на мнение
                          Принципът на подгряване.
                          Нищо не е същото след като е преминало през този булшит.
                          Мога да си позволя да не ям неща с разместена молекулярна структура.
                          И нямам никакво намерение да убеждавам когото и да било в тезата че да са нужни нАучни аргументи.
                          Но ако не ми трябва буркан с мед обаче по-добре да не го купя отколкото да го съсипя в скапаното микроваве!
                          Микровълновата променя молекулярно не повече от слънцето, електрическата скара или пък дървените въглища.
                          В случая с меда го казаха ясно - топи се на температури до 50 градуса, а това е трудно приложимо в микровълновата и за това не е добра идея.
                          И аз като Кольо заедно с хладилника най-много използвам микровълновата и изобщо нямам притеснения, че може по някакъв начин да ми навреди.
                          Citroen C-Crosser 2.4 бензин ръчка 2009г.
                          Телефон - в профила!

                          Коментар


                          • #28
                            От: Въпрос за мед

                            Тъпата технология я отебах преди повече от 15 години.
                            Няма нищо общо с веган, еко и био забежки от които съм толкова далече колкото мошински каруцар от оперното изкуство
                            Просто тая технология за храна за мен е неприемлива.
                            А когато става въпрос за нещо толкова натурално като пчелен мен е направо безумно.
                            Но... Хора всякакви!
                            Враг усраине

                            Коментар


                            • #29
                              От: Въпрос за мед

                              Спор няма, ма не е и да гнетеш вафли, чипсове и тн вместо да сгрееш паничка. Мед не бих пъхнал и под дуло.
                              А тези простотии се правят от името на всички ни.
                              Даника
                              Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                              Коментар


                              • #30
                                От: Въпрос за мед

                                Първоначално публикуван от Esper Преглед на мнение
                                Тъпата технология я отебах преди повече от 15 години.
                                Няма нищо общо с веган, еко и био забежки от които съм толкова далече колкото мошински каруцар от оперното изкуство
                                Просто тая технология за храна за мен е неприемлива.
                                А когато става въпрос за нещо толкова натурално като пчелен мен е направо безумно.
                                Но... Хора всякакви!
                                Има писано по въпроса достатъчно. Няма и нищо на техологията и чисто теоретично е дори по-безвредна от примерно печенето на барбекю, химически промяната е много по-малка. Да сложим край на пъпия спор в тази тема.
                                Citroen C-Crosser 2.4 бензин ръчка 2009г.
                                Телефон - в профила!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X