Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Избор на струг, лесна работа или не съвсем!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Избор на струг, лесна работа или не съвсем!

    От 10тина години следя темите свързани със стугарство и стругове. Не съм учил стугарство, но ако имаше курс бих се записал веднага. Стугарските ми умения са общо взето общи, придобити с висене в РМЦ - то на завода преди да го закрият. Имам едно стругче буквално от музеят на българското машиностроене . Струг наречен С4 от механо техникум Пловдив през 63та година. Общо взето буди само подигравки в стругарите, но на мен ми даде база в стугарството и го уважавам. Сега съм се навил да си взема нещо приличащо на истински струг. Молбата ми е да обсъдим реално каква машина като марка и модел да търся и евентуално ако някой удари едно рамо с оглед ще е чудно. Работил съм предимно на с8с и малко на с11. Първо мислех гледам за с8с или су320, но общото мнение е лошо, та*ак струг. Мисля да отделя около 3000лв за машина, не са много, но това е бюджета като цяло. С10 и с11 за тези пари са тотална щета, на обява всички са без луфтове и малко работили, но на място положението без да се вглеждаш много е отвратително. Някак все едно не е точно за мен тази големина все още но мерак голям. Намерих корейски Кусон 3 в тези пари се вмества, но всички казват да бягам от него.На живо съм виждал един в нашето РМЦ, за 7-8 години не го видях в действие нито един път. Единственото предимство което изтъкваха стругарите работили на него беше че можел да прави някаква много рядка Резба, но всичко друго му било лошо. Като цяло ми беше харесал модела по данни, но ме разубедиха няма съединител и тн. Сега пък се оглеждам в су400, но не мога да намеря данни, паспорт и тн. Другото което ми привлича вниманието е машина с означение с404т. Няма представа дали се вмества в бюджета, но и това е сложна тема. От години чета в форума как с8 струва по 500 лв, а реално на обяви под 1500-2000 са точно като за Надин. Ако може да разясните малко положението, че съм като патица в мъгла.Няма да си изкарвам прехраната с тази машина, но мисля да я ползвам като помощното стрдство в автосервиз.

  • #2
    От: Избор на струг, лесна работа или не съвсем!

    Зависи какво разбираш под " помощно".
    Ако е леко помощно и С8С ще върши работа.
    Идеалният вариант е читав С11. Но там с бюджет от 3000 освен дараци едва ли ще намериш.Или увеличи бюджета или вземи читав С8.Преди 15-16 г.имаше все още читави С11 за около 3500-4000 , сега е голям късмет ако уцелиш такъв за около 5000. Моят С11МВ го взех , 2002г. с пазарлък за 3500.Успех и късмет в търсенето!
    "Българинът ще стане велик гражданин на света в деня, когато зареже най-долното си качество - винаги да гледа да мине тънко и да не си плати справедливо за това, което получава!"
    Ат.Буров.

    Коментар


    • #3
      От: Избор на струг, лесна работа или не съвсем!

      Спокойно, следи обявите и ще си намериш. Хубаво е да напишеш от къде си, може някой да удари едно рамо.
      0 8 9 8 4 8 1 3 3 0

      Коментар


      • #4
        От: Избор на струг, лесна работа или не съвсем!

        Стругове на пазара колкото искаш, но всичките са с някакви дефекти. Вариантът да вземеш машина с повреди или износване и да разчиташ някой да ти я ремонтира, граничи с фантастика. Във Враца беше мисля последния завод в БГ, където се правеше основен ремонт на стругове и където продаваха ремонтирани. Едва ли още съществува още като завод.
        Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

        Коментар


        • #5
          От: Избор на струг, лесна работа или не съвсем!

          Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
          Стругове на пазара колкото искаш, но всичките са с някакви дефекти. Вариантът да вземеш машина с повреди или износване и да разчиташ някой да ти я ремонтира, граничи с фантастика. Във Враца беше мисля последния завод в БГ, където се правеше основен ремонт на стругове и където продаваха ремонтирани. Едва ли още съществува още като завод.
          Все още съществува . Абревиатурата ЗРММ се превеждаше на времето като завод за разваляне на металорежещи машини
          Първоначално публикуван от pgv64 Преглед на мнение
          Зависи какво разбираш под " помощно".
          Първоначално публикуван от pgv64 Преглед на мнение
          Ако е леко помощно и С8С ще върши работа.
          Идеалният вариант е читав С11. Но там с бюджет от 3000 освен дараци едва ли ще намериш.Или увеличи бюджета или вземи читав С8.Преди 15-16 г.имаше все още читави С11 за около 3500-4000 , сега е голям късмет ако уцелиш такъв за около 5000. Моят С11МВ го взех , 2002г. с пазарлък за 3500.Успех и късмет в търсенето!
          Нормално е да е така . Струг в България за нашия пазар не е произвеждан от 1990 насам . От трите големи ЗММ в момента е жив само ЗММ Сливен . Търговците като Ракан изкупуват и изнасят всичко и е въпрос на време за никакви пари да не остане читава машина . През 1995 за 4 000 лева купихме чисто нов С 11 МТ на 2 000 мм междуцентрово непускан с цялото оборудване . Сега за моето МТ което е също на 2000 мм междуцентрово ми дават 10 000 лева и цената върви нагоре .
          Последно редактирано от sek.1; 27-11-18, 03:48.
          Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

          Коментар


          • #6
            От: Избор на струг, лесна работа или не съвсем!

            Аз си взех C5МБ на 1100мм. Струга е 1968г. и го взех на цена почти колкото в отпадъци. Като изключим факта, че много хора го недолюбват и осмиват, машината си е много прилична. Тежи 2800кг. със всичкото оборудване по нея, т.е. достатъчно стабилна и солидна е. Аз мислих да си взема C8, тъй като мястото ми е ограничено, а и не ми трябва толкав струг. Съвсем случайно ми изпадна C5-ца и я товарих. Моето виждане е че, C5 макар и доста стар като концепция е междинен вариант на C8 и C10/C11. За ремонтни дейности по автомобили, както и за средно габаритни (до ф200) детайли е чудесна машина. Единственият минус за мен е че за различните резби трябва да сменяш няколко зъбни колела в сменната лира.
            Ето и някоя снимка за сравнение, не съм убеден че ако бях купил машина на 3пъти по-висока цена щеше да е в по-добро състояние... Но за сметка на това 2 месеца го реставрирам. Така че моя съвет е в дадения бюджет да се ориентираш към по-малка машина C8 или C5 в възможно най-запазено състояние. След което да го постегнеш и да го ползваш.











            ПОздрави


            ПОздрави
            Последно редактирано от I.Stoyanov; 27-11-18, 07:44.

            Коментар


            • #7
              От: Избор на струг, лесна работа или не съвсем!

              Ако искаш истинска здрава и безшумна машина,търси серията СУ-502 или СУ-582.Това са софийски стругове които са малка серия (в сравнение със С 10-11)и не много разпространени,но са истински машини.Увеличи бюджета,за тая сума ще си купиш скраб.
              Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

              Коментар


              • #8
                От: Избор на струг, лесна работа или не съвсем!

                Ех пустото Су582, с часове съм стоял до работещо такова. Говорех си със стугара и крадях занаят. Аз със супер скромният си опит по-хубава машина не съм виждал. Но там нещата стават дебели, като бюджет е доста над 3000лв. За това нещо трябва стабилен фундамент и много ток. Само двигателя на самоходна е повече от на с8 основният/или поне аз така си мисля/. За момента тази машина е само в мечтите ми.
                Употребата на струг като помощно средство в сервиза ще е за леки процедури. Колкото и да е смешно в момента си правия каквото ми трябва на моето подобие на с8 (снимах го да го видите, но имам проблем с качването на снимките за момента). На това стругче си правия необходимите дорници и приспособления. След доста подигравки от един стар стругар се хванах на бас че ще направия опашка морз2 на това стругче. Е направих и този 1,25''градус. Все пак 10 години само гледам стругари, чета форума и само да прочета някоя хитрина и веднага я усвоявам. Индикаторни часовници, стегнати клинове и тн. Бая зор видях, но стана. С8с-то в завода ми се вижда като космически кораб спрямо моето, но като зная че и там да отрежа нещо различно от пластмаса или тефлон е мисля невъзможна или поне супер сложна. Затова не ми се дават пари за подобен струг. Поне да е малко по-голям като С5, но пък те са доста стари и да намерия нещо читаво ще е егати късмета. Аз съм от София, но бих организирал транспорт от по далеко ако има читава машина.
                От известно време насам се питам какво ще стане като изчезнат старите стугари, врели и кипели в тези неща. Аз съм на 31 и нямам нито един познат връсник с интерес да си цапа ръцете с подобни железа.
                Последно редактирано от SKF; 27-11-18, 16:08.

                Коментар


                • #9
                  От: Избор на струг, лесна работа или не съвсем!

                  Значи си точно за с5,с този бюджет ще можеш да го пооправиш. Годините не са опасни но виж майстора може много да направи за да скъси живота на машината.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Избор на струг, лесна работа или не съвсем!

                    За тока на струга се заблуждаваш-трифазен мотор яде колкото го натовариш. Ако въртиш железа по 500 кила, ще харчи много. Ако го ползваш за дребни неща, в края на месеца ще се окаже, че климатика на работилницата ти е изял повече ток от струга.
                    Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Избор на струг, лесна работа или не съвсем!

                      https://www.olx.bg/ad/strug-CID1012-...tml#348db6b420 ето един да си го вапцаш, като Ванката .
                      0 8 9 8 4 8 1 3 3 0

                      Коментар


                      • #12
                        От: Избор на струг, лесна работа или не съвсем!

                        Първоначално публикуван от travelling Преглед на мнение
                        https://www.olx.bg/ad/strug-CID1012-...tml#348db6b420 ето един да си го вапцаш, като Ванката .
                        Еее това е смешно.За това желязо !?!! Това е всичко друго но не и машина за работа.За да я вкара в вид на работеща , то е трудно и като гледам ръждата по паралелите и въобще навсякъде ... , това не бих го препоръчал.Ще излезе по скъпо от нормална читава и качествената машина. Момче събери парици или вземи кредит и си купи МАШИНА ,а не дарак. Компромиса сега ще доведе до компромиси в бъдеще и ще платиш много повече.
                        "Българинът ще стане велик гражданин на света в деня, когато зареже най-долното си качество - винаги да гледа да мине тънко и да не си плати справедливо за това, което получава!"
                        Ат.Буров.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Избор на струг, лесна работа или не съвсем!

                          Първоначално публикуван от pgv64 Преглед на мнение
                          Еее това е смешно.За това желязо !?!! Това е всичко друго но не и машина за работа.За да я вкара в вид на работеща , то е трудно и като гледам ръждата по паралелите и въобще навсякъде ... , това не бих го препоръчал.Ще излезе по скъпо от нормална читава и качествената машина. Момче събери парици или вземи кредит и си купи МАШИНА ,а не дарак. Компромиса сега ще доведе до компромиси в бъдеще и ще платиш много повече.
                          И аз съм на същото мнение. Но между другото, в момента е много по-лесно да си намериш струг, отколкото истински дарак за вълна....
                          В миналото ще остане, каквито сме били...

                          Коментар


                          • #14
                            От: Избор на струг, лесна работа или не съвсем!

                            Колега, pgv64(да се сложа и аз при стругарите. Барабар Петко с мъжете) много си прав. Ако взема нещо компромисно сега, след някоя друга година ще съм на същото положение. Ще помисля сериозно за увеличение на бюджета. Поговорката, евтино излиза скъпо ще се потвърди за пореден път. Междувременно се мотае една обява в олх за Су400.
                            https://www.olx.bg/ad/strug-su-400-CID1012-ID7ApM7.html
                            Как ви изглежда дали да ходя да го видя? Това не е ли всъщност с11 под прикритие ��

                            Коментар


                            • #15
                              От: Избор на струг, лесна работа или не съвсем!

                              В базар-а има за продажба Dean, Smith & Grace !
                              Какви СУ-та, какви Ц-та, кви триста дяволи?
                              Последно редактирано от santaclash; 27-11-18, 23:09.
                              Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X