Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Избор на струг, лесна работа или не съвсем!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    От: Избор на струг, лесна работа или не съвсем!

    Аз купих един Tos s28, ще го оправя да върши работа :-)

    Коментар


    • #62
      От: Избор на струг, лесна работа или не съвсем!

      Договорил съм оглед на няколко машини. Всичките са на 100-150км от мен. През седмицата ще се разхождам, пък дано да си харесам нещо.Ще пиша като имам резултати.

      Коментар


      • #63
        От: Избор на струг, лесна работа или не съвсем!

        https://www.offroad-bulgaria.com/sho...34#post3416534
        Ford Maverick II 2.3 XLT
        Ford Mondeo MK5

        Коментар


        • #64
          От: Избор на струг, лесна работа или не съвсем!

          Първоначално публикуван от SKF Преглед на мнение
          Договорил съм оглед на няколко машини. Всичките са на 100-150км от мен. През седмицата ще се разхождам, пък дано да си харесам нещо.Ще пиша като имам резултати.
          И що не дойдеш да яидиш СУ400 дето е при мен?!?!

          Коментар


          • #65
            От: Избор на струг, лесна работа или не съвсем!

            И аз ми се иска да го видя това СУ 400,но ми е много далече !

            Коментар


            • #66
              От: Избор на струг, лесна работа или не съвсем!

              Колеги, след дълго затишие реших да размърдам темата. Преди няколко седмици станах собственик на един стар С11, 1000. Днес го докарахме до работилницата. Машината е доста стара и цената беше буквално като подарък. Вече се намериха доброжелатели с компетентни мнения как това е само за претопяване и тн.
              На направляващите е набито нещо от сорта на 1957г /тогава въобще имало ли е с11 като модел? /. Ако е истина това желязо е на 62 години. Някъде през живота на машината е посещавала ЗРММ Враца, за радост или беда. Слушал съм всякакви теории за ремонтният завод за Разваляне на Металорежещи Машини. Взех машината с ясното съзнание , че има износване и дребни проблеми, няма да мога да произвеждам детайли за совалки и космически кораби с дописки в микрони. Като цяло ще се ползва за помощна машина при ремонт на МПС-та.
              Днес натърках машината с 10 литра нафта и го оставих да кисне през нощта. Утре ще направия опит да премахна гресоподобните гадости от машината.
              Вече започнах да правия списък с липсите. Трябва да намерия или произведа: обтегач на веригата за бърз ход, резервоар и помпа за охлаждането, различните табели по машината /или липсват или са изтрити в момента /
              Техническа документация за този ветеран.
              Впрочем някой да знае как се води точно модела С11, С11А,С11м, и тн.
              Къде да гледам точно, на направляващите е набито само С11, 1000 и сериен номер, а на другата направляваща 1957. Общо взето ще е забавление, но дано да стане нещо в крайна сметка.
              Сега е момента за съвети и критики от сорта на, аз казах ли ти какво да гледаш, а ти какво направи. [emoji38]
              Ще се опитам да кача малко актуални снимки.

              Изпратено от моят EML-L29 с помощта на Tapatalk

              Коментар


              • #67
                От: Избор на струг, лесна работа или не съвсем!

                Е аз нали ти казах!

                Честито! Ще ти върши работа.
                В миналото ще остане, каквито сме били...

                Коментар


                • #68
                  От: Избор на струг, лесна работа или не съвсем!

                  Веригата е за смяна, не за обтегач. Смени я и забрави за следващите 62 години.

                  Поне на снимките не се вижда нищо сериозно като проблеми.

                  Най-големия недостатък на толкова дърт C11, в сравнение с по-новите, е захвата на универсала към шпиндела. Другото е кажи-речи същото. Макар че от снимките не мога да преценя с кой захват е.

                  Моя е 86-та година и не изглеждаше никак по-добре.

                  За да си сигурен в годината, търси някъде табела. По направляващите обикновено се набива номер, а не година на производство. Идеята е да се знаят критичните детайли че са комплект - като имаш хале с 50 машини и махнеш на няколко от тях например подвижната част на паралелите(парчето точно под универсала е махаемо, ако не си забелязал) , ако няма номер после ще има да се чудиш кое от коя година е.
                  Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                  Коментар


                  • #69
                    От: Избор на струг, лесна работа или не съвсем!

                    Манджа с грозде са номенклатурите на българските стругове.
                    Ц всъщност е С, станало на Ц някъде през годините, незнайно как и защо. С от Струг.
                    5,6,8,10,11,13 е моделния ред.
                    От означенията знам само М-метричен и МВ-метричен с висок център. Тези с Т са ми казвали, че се водят тръбонарезни, ама не знам колко е вярно.
                    Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                    Коментар


                    • #70
                      От: Избор на струг, лесна работа или не съвсем!

                      Мисля че шпиндела е със стандартен фланец, там какъв се водеше ъгъла на конуса7'75 или нещо такова.
                      На една схема гледах, че на веригата за бърз ход оригинално има едно "търкале" [emoji38] за обтегач. При пробата на машината нямаше никакви драми с бързите ходове дори с толкова подмятаща се верига.
                      Това чудо трябва да има маслена помпа за мазане, тоест не се разчита на мазане чрез разплискване като на С8 нали?
                      Преди имаше качени в форума паспорти за С11, но сега нищо не намирам. Ако някой има моля да прати или качи някъде. Другото което забелязах, че горното наблюдателно прозорче за масло в подавателната кутия е счупено и не се вижда да е имало масло скоро . Ако не греша това трябва да Индикира кога работи въпросната по горе маслена помпа?
                      Къде да я търся тази помпа е въпроса?

                      Изпратено от моят EML-L29 с помощта на Tapatalk
                      Последно редактирано от SKF; 15-03-19, 21:32.

                      Коментар


                      • #71
                        От: Избор на струг, лесна работа или не съвсем!

                        Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
                        Манджа с грозде са номенклатурите на българските стругове.
                        Ц всъщност е С, станало на Ц някъде през годините, незнайно как и защо. С от Струг.
                        5,6,8,10,11,13 е моделния ред.
                        От означенията знам само М-метричен и МВ-метричен с висок център. Тези с Т са ми казвали, че се водят тръбонарезни, ама не знам колко е вярно.
                        Шри C11МТ "МТ" - то означава Машстрой Троян или поне станно съвпада с него, при положение че тоя струг се прави само там. Не виждам и нищо тръбонарезно в него - точно като тоя на снимките е, ама в новия ръбат вариант.


                        Има маслена помпа в скоростната кутия, за нейното мазане, маслена помпа в подавателната кутия за нейното мазане, и маслена помпа в супортната кутия за нейното мазане и мазането на паралелите.

                        Тая в скоростната кутия и тая в супортната обикновено работят, с уговорката че супортната кутия най-често е празна, на не тече по пбувките на оператора. Моята е излекувана с нови семеринги и силикон на виктор рейнц. Прокапва малко само докато се движи, по оста на колелото за ръчно подаване и покрай някои лагери отпред. Хем я бях напълнил доволно, сигурно 3 пръста над пробката поне.

                        Тая в подавателната - поне от спомени за 5-6 струга, при всичките не работеше или поне не личеше да работи. И стъкалцето им беше счупено (на моя също е счупено), а помпата изобщо не съм я гледал дали работи.
                        Последно редактирано от sparkybg; 15-03-19, 22:13.
                        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                        Коментар


                        • #72
                          От: Избор на струг, лесна работа или не съвсем!

                          Практиката ме е научила че няма лоша машина . Навремето бригадира ми на един разнебитен С 10 на който аз и панта не успявах да уцеля той правеше валове с лагерни легла до стотна . По принцип в подавателната кутия помпата и да не работи не е голяма драма . Оборотите са ниски а има ли масло колелата си го качват сами . Важна е шпинделната кутия .
                          Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                          Коментар


                          • #73
                            От: Избор на струг, лесна работа или не съвсем!

                            В шпинделната кутия, масло има. От далеч се вижда, че тече от 100места и прави локви[emoji38]. В учебника "Специална технология за стругари-фрезисти" намерих полезна информация.
                            На снимка е 1към 1 с модел С11м.
                            Дори намерих на картинка веригата за бърз ход.

                            Изпратено от моят EML-L29 с помощта на Tapatalk

                            Коментар


                            • #74
                              От: Избор на струг, лесна работа или не съвсем!

                              Обтегач може да си направиш ако толкова държиш. Веригата най-вероятно е от колело.
                              Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                              Коментар


                              • #75
                                От: Избор на струг, лесна работа или не съвсем!

                                Не е от колело . Тази стъпка верига я има в Бактрейд .
                                Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X