Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Отопление на селска къща, далече от цивилизацията

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Отопление на селска къща, далече от цивилизацията

    Купих масивна стара къща в Краище, 2 етажа по 100 кв.м, с двор 10 дка. Като се пенсионирам, мисля да си направя чифлик за лични нужди и да живея предимно там. Има пещ и камина, но ще са за кеф, а не за всеки ден. За сега основният въпрос е как да я отоплявам икономично. Сонда за термичен извор ми е на сърце, ама надали...
    Проучих възможностите за доставка на:
    - природен газ: не става, щото е далече, а за лична цистерна се иска подстанция, сложно и прекалено скъпо;
    - за пропан-бутан: лична цистерна 3-5 куб.м - лесно е, цената й е около 2,5-3,500 лв., но за доставка на газ на цена "на едро" (около 50% от крайната на дребно) искат инсталацията да е направена от лицензирана фирма (към 11 000 лв. за тая къща), което обезсмисля идеята, а иначе е твърде скъпо;
    - за пелети не ща да слушам;
    - остава парно на дърва, а ма е хамалогия.
    Дайте съвети!
    Ако не стане, ще бия сонди докато бликне лава!
    ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

  • #2
    От: Отопление на селска къща, дачече от цивилизацията

    Ми на нафта ? Или отработено масло ?

    Коментар


    • #3
      От: Отопление на селска къща, дачече от цивилизацията

      В твоя случай в сегашната ситуация за мен има две решения - отопление на дърва и термопомпа въздух-вода ако позволява захранването.
      יעבור
      «И това ще мине»

      Коментар


      • #4
        От: Отопление на селска къща, дачече от цивилизацията

        Колко ще ти струва, ако наемеш местен (и има ли) да пали парното с дърва, ситуирано в специално отделена постройка
        Сметки и тн или възможни решения
        Последно редактирано от veskov; 26-11-18, 21:28.
        А тези простотии се правят от името на всички ни.
        Даника
        Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

        Коментар


        • #5
          От: Отопление на селска къща, дачече от цивилизацията

          Познати са си направили циментов бункер под земята с цистерна и изведено табло отвън на оградата. Чат-пат засичам фирмата "кълвача газ" с цистерната, пред пълначките, ама колко им е излезнало, и колко им струва месечно отоплението, не мога да кажа. Но са доволни.
          Павел Викторов - 0 осем 7817878 три

          Коментар


          • #6
            От: Отопление на селска къща, дачече от цивилизацията

            Първоначално публикуван от viperr Преглед на мнение
            Ми на нафта ? Или отработено масло ?
            ...или на отработено олио ?

            Първоначално публикуван от Skorpion_BG Преглед на мнение
            В твоя случай в сегашната ситуация за мен има две решения - отопление на дърва ....
            На дърва отпада . Трапера не ще хамалогия
            Освен това човекът не говори за сегашната ситуация , а откак се пенционира ...
            пък тогава ... `баф ли го , може на ток да е най- кефско ... особено ако построЙм Белене и тока ни го подават по 2 с`тинки и половина /киловатчаса ...
            Последно редактирано от Vlado_Ts; 26-11-18, 21:34.
            Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

            Коментар


            • #7
              От: Отопление на селска къща, дачече от цивилизацията

              Е срещу десет кинта някой краищенец няма ли да я свърши тая хамалогия?
              И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

              Коментар


              • #8
                От: Отопление на селска къща, дачече от цивилизацията

                Първоначално публикуван от Vlado_Ts Преглед на мнение
                На дърва отпада . Трапера не ще хамалогия
                Освен това човекът не говори за сегашната ситуация , а откак се пенционира ...
                пък тогава ... `баф ли го , може на ток да е най- кефско ... особено ако построЙм Белене и тока ни го подават по 2 с`тинки и половина /киловатчаса ...
                "Хамалогията" на дърва въобще не е хамалогия. Особенно ако има кой да ти нареже/нацепи дървата и ако си с пиролизен котел например.
                יעבור
                «И това ще мине»

                Коментар


                • #9
                  От: Отопление на селска къща, дачече от цивилизацията

                  Първоначално публикуван от Skorpion_BG Преглед на мнение
                  "Хамалогията" на дърва въобще не е хамалогия. Особенно ако има кой да ти нареже/нацепи дървата и ако си с пиролизен котел например.
                  Ма не убеждавай мен бе приятелю , чети тука :
                  Първоначално публикуван от trapper Преглед на мнение
                  ... остава парно на дърва, а ма е хамалогия....
                  Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Отопление на селска къща, дачече от цивилизацията

                    Първоначално публикуван от Vlado_Ts Преглед на мнение
                    Ма не убеждавай мен бе приятелю , чети тука :
                    Ааа, никой не убеждавам, аз съм на пелети и сега монтирам термопомпа. Оти съм мързелив!
                    יעבור
                    «И това ще мине»

                    Коментар


                    • #11
                      От: Отопление на селска къща, дачече от цивилизацията

                      Първоначално публикуван от Skorpion_BG Преглед на мнение
                      Ааа, никой не убеждавам, аз съм на пелети и сега монтирам термопомпа. Оти съм мързелив!
                      Офф топик : едно време , през далечната 1972-ра бате ти Владо (току що завършИл пети клас) беше на един летен лагер на Чипровската застава . Старата , превърната в пионерски лагер . ...
                      Чат - пат , по лагерния план , се разхождахме из една букова гора , близо до Границата , охранявана далеч по-късно И от видния форумен граничар Боголюб Гагич . .
                      Помня , че 3-ма (трима ) момчурляци се опитвахме да обхванем с ръце ствола на една (от многото) бука ... е , не успявахме ...
                      .... по разни причини, почти 40 години по- късно пак обхождах същите райони - включително и Чупрене и Г. и Д. Лом в разстояние на 1-2 години . ....
                      ...да се хванем ли на бас , че след 10 години (живи и здрави да ги стигнем !) дори пелетите ше са лукс ?
                      Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Отопление на селска къща, дачече от цивилизацията

                        А аз съм реалист и прагматичен, и като такъв бих препоръчал:

                        1. Една всекидневна, една гостна(спалня), постоянната семейна спалня и една баня и тоалетна - МЕГА хубава термоизолация от вън и от вътре.
                        2. Утопление с комбинации от - газ е лесно, дърва е романтично ама хамалогия, ток е най-правилно ама режими/аварии, дизел/мазут е надежно но скъпо като първоначална инвестиция, всички тия могат да работят в режим централно парно.
                        3. Добре изолирани помещения ще се охлаждат лесно и евтино лятото с климатик.
                        Бъдете живи и здрави!

                        Коментар


                        • #13
                          От: Отопление на селска къща, дачече от цивилизацията

                          Първоначално публикуван от Vlado_Ts Преглед на мнение
                          Офф топик : едно време , през далечната 1972-ра бате ти Владо (току що завършИл пети клас) беше на един летен лагер на Чипровската застава . Старата , превърната в пионерски лагер . ...
                          Чат - пат , по лагерния план , се разхождахме из една букова гора , близо до Границата , охранявана далеч по-късно И от видния форумен граничар Боголюб Гагич . .
                          Помня , че 3-ма (трима ) момчурляци се опитвахме да обхванем с ръце ствола на една (от многото) бука ... е , не успявахме ...
                          .... по разни причини, почти 40 години по- късно пак обхождах същите райони - включително и Чупрене и Г. и Д. Лом в разстояние на 1-2 години . ....
                          ...да се хванем ли на бас , че след 10 години (живи и здрави да ги стигнем !) дори пелетите ше са лукс ?
                          Пелетите ще лукс щото много почнаха да се топлят на пелети. А буките си ги има в Чипровци. И същите дето не можеш ги обхвана.
                          יעבור
                          «И това ще мине»

                          Коментар


                          • #14
                            От: Отопление на селска къща, дачече от цивилизацията

                            По-тънко и безхамално от пропан-бутан няма. За миналият сезон на приятел му я караха в тях на към 60ст/л. Другите сметки можеш да си направиш и сам, но да ти кажа, че нещо са те понатоварили в цените.
                            Подобни сметки съм правил преди 15г, като пак пропан-бутана би всичко, просто защото за битови нужди е без акциз, и беше нещо около 13kW за литър или килограм. Беше отдавна и не съм сигурен кое от двете, но при желание лесно се проверява.
                            ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                            Коментар


                            • #15
                              От: Отопление на селска къща, дачече от цивилизацията

                              Първоначално публикуван от Skorpion_BG Преглед на мнение
                              Пелетите ще лукс щото много почнаха да се топлят на пелети. А буките си ги има в Чипровци. И същите дето не можеш ги обхвана.
                              Анджък ! Това забелязах и аз -все още ги има . В смисъл , при темпът с който се сече (законно при това , незаконното на фона на законното изглежда кокошкарско и не го броим) все още (учудващо) ги има .
                              Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X