Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Отопление на селска къща, далече от цивилизацията

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Отопление на селска къща, дачече от цивилизацията

    Термопомпа за малка къща ще да е 2-5 кВт. Какво трябва да е полето с колектори, което да я захрани и да зареди и акумулаторите за през нощта? Питам сериозно, защото нямам идея. За мен екологични са соларни панели, само когато са разположени върху постройка. На земята засенчват и пречат на растенията да се развиват.

    Коментар


    • От: Отопление на селска къща, дачече от цивилизацията

      За тази мощност, 20-40 m2. Т.е. около 14 000 лв. за цялата инсталация, експлоатационна годност 20-30 г.
      Chevrolet Aveo, 1.2 - 4 х 4, почти
      „Ако Дракула беше веган, щеше да се казва - Брокула..."
      LZ1EMS

      Коментар


      • От: Отопление на селска къща, дачече от цивилизацията

        Първоначално публикуван от emanuilis Преглед на мнение
        За тази мощност, 20-40 m2. Т.е. около 14 000 лв. за цялата инсталация, експлоатационна годност 20-30 г.
        А акумулаторите, Санчо? И тях ли на 20-30 години?

        Коментар


        • От: Отопление на селска къща, дачече от цивилизацията

          Не съм дистрибутор, „Кихоте".

          Всъщност, на сила хубост не става.
          Chevrolet Aveo, 1.2 - 4 х 4, почти
          „Ако Дракула беше веган, щеше да се казва - Брокула..."
          LZ1EMS

          Коментар


          • От: Отопление на селска къща, дачече от цивилизацията

            Финансовата култура е важно нещо, без което човек трудно би взел правилното решение с поглед за след 20 години.

            Коментар


            • От: Отопление на селска къща, дачече от цивилизацията

              И политическа такава.
              Chevrolet Aveo, 1.2 - 4 х 4, почти
              „Ако Дракула беше веган, щеше да се казва - Брокула..."
              LZ1EMS

              Коментар


              • От: Отопление на селска къща, дачече от цивилизацията

                Батериите формират над 50% от цената на тия системи и имат живот в най-добрия случай около 4-5 години или 1500-1800 цикъла. А със сигурност ще има и такива, дето ще умрат преди да са направили 1000. Освен ако обстоятелствата не те принуждават да ползваш фотоволтаици и нямаш избор, инвестицията в тях е брутално нерентабилна.
                Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                Коментар


                • От: Отопление на селска къща, дачече от цивилизацията

                  Първоначално публикуван от emanuilis Преглед на мнение
                  Ти кажи, аз поне не си го представям. Електричеството ще е необходимо единствено за да функционира ротора на помпата.
                  https://www.offroad-bulgaria.com/sho...d.php?t=169904

                  Няма да се получи за разумна сума.
                  Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                  "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                  Коментар


                  • От: Отопление на селска къща, дачече от цивилизацията

                    Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
                    Ама аз никакви вратички не отварям! Устата на огнището ми е някъде към половин квадратен метър. И винаги е отворена.
                    Е вярно имам и клапа над него, както и клапа на изхода на комина, ама се ползват рядко - основно при бурни ветрове.
                    И повече свети от колкото грее
                    Първоначално публикуван от сто Преглед на мнение
                    Може и мърляч да ме наречеш, няма да се впрегна. И на мен са ми странни изпитващите страх от мръсотията, но явно са такива, дето не са се омазвали с л@йната на децата, примерно, и не вярват, че след вода и сапун пак може да се храниш с тия ръце.
                    Не ме е страх от мърсотията, ама защо излишно да се мърлям? Да се покажа колко корав пич съм или?
                    Първоначално публикуван от сто Преглед на мнение
                    ... . според теб професии като готвач, автомонтьор, заварчик и други, трябва или да се забранят, или практикуващите ги да бъдат ограничавани в изолатори.
                    Понеже нямаш реални доводи започваш да ми слагаш думи в устата с цел да изкривиш темата. Част от професията ми е да ходя по строежи, но това не значи, че трябва и вкъщи да съм оклепан с вар. Точно защото съм се отоплявал на дърва знам какво говоря. Едно е да си запалиш каминката и да слушаш как пукат дръвцата, съвсем друго е да разчиташ за отопление.
                    Първоначално публикуван от icerunner Преглед на мнение
                    Добре изолираната къща е доста по-инертна термодинамична система от това, което си представяш.
                    Няма какво да си представям, въпросната вила за която говоря е една от първите в България изолирана с Fibran още 2000г.
                    Напиши колко ти е температурата вечер и сутрин да видим.

                    Първоначално публикуван от icerunner Преглед на мнение

                    Без съмнение си прав за това, но истината е че физическия комфорт и мързела, въпреки, че често се стремим към него не е нито самоцел нито най-висша цел за всички.

                    Очевидно градската цивилизация печели повече привърженици през последните десетилетия (столетия), т.е. без съмнение така се живее по-леко и удобно. Но хората за които това благо е незаменимо обикновено не си правят планове за 10 декара чифлик за нуждите на семейството... Нали и нуждите на семейството хората с незанижени критерии за хигиена и комфорт си ги задоволяват в Метро, а не на двора.
                    Времето е единственото нещо, което не можеш да си купиш или възстановиш. Пари се изкарват, вещи се купуват, времето минава и заминава. Е аз предпочитам времето да си го прекарвам в по-приятни занимания от това под часовник да бухам дърва в печката.
                    Да имаш свободно време не значи да мързелуваш.


                    Дървата си имат своите предимства, като цена, достъпност, множество уреди с които могат да се използват, но имат и много недостатъци.

                    Коментар


                    • От: Отопление на селска къща, дачече от цивилизацията

                      Първоначално публикуван от ak101 Преглед на мнение

                      Понеже нямаш реални доводи....
                      Имам си свои доводи, съвсем реални за моето битие. Не са някаква тайна - 12 часа у нас живеят само кучето и котаракът. Топло не им трябва. Къщата е неизолирана (или лошо изолирана на места само вътре), дограмата е модел '79-та година. Няма друг източник на топлина, който за половин-един час от 10-15 градуса да направи 25 около себе си и 18-20 в най-отдалечените места. Не и за цената на дървата и уреда за топлене. Ма мръсно било - ми мръсно е понякога около печката, чистим и това е. И печката не пуска миризми, а напротив - смуче ги.

                      Коментар


                      • От: Отопление на селска къща, дачече от цивилизацията

                        Е как на котарака не му трябва топло
                        И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                        Коментар


                        • От: Отопление на селска къща, дачече от цивилизацията

                          Първоначално публикуван от сто Преглед на мнение
                          Имам си свои доводи, съвсем реални за моето битие. Не са някаква тайна - 12 часа у нас живеят само кучето и котаракът. Топло не им трябва. Къщата е неизолирана (или лошо изолирана на места само вътре), дограмата е модел '79-та година. Няма друг източник на топлина, който за половин-един час от 10-15 градуса да направи 25 около себе си и 18-20 в най-отдалечените места. Не и за цената на дървата и уреда за топлене. Ма мръсно било - ми мръсно е понякога около печката, чистим и това е. И печката не пуска миризми, а напротив - смуче ги.
                          Естествено, че си си преценил най-доброто за теб, аз сметка не ти държа, но не ми слагай думи в устата.

                          Коментар


                          • От: Отопление на селска къща, дачече от цивилизацията

                            Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                            Е как на котарака не му трябва топло
                            То че обича топло - обича, ма щом стои вътре и излиза само да се разкърши и по нужда, значи му стига.
                            Инак вечер е под-пред-около печката

                            Коментар


                            • От: Отопление на селска къща, дачече от цивилизацията

                              Колега trapper,

                              В началото си писал за термопомпа вързана към геотермален извор, но какво те спира?
                              Предполагам това, което и всички нас- цената? Каква кубатура искаш да отопляваш?
                              По груби сметки, ако имаш 160 квадрата площ, цената би скочила близо до 15 000лв., ако не и отгоре. Друга система като например пелетна камина с по-голяма мощност, би струвала може би наполовина. С пелетите обаче имаш едно постоянно зареждане, сътветно разход за закупуването им. Интересно ми е за какъв период от време, пелетна камина/котел ще стъпи заедно с горивото на цената на термопомпата. Ако говорим за 4-5 години, може би инвестицията в термопомпа е по-добрият избор.

                              Колеги, как мислите?

                              Коментар


                              • От: Отопление на селска къща, дачече от цивилизацията

                                Първоначално публикуван от n0m4d1c Преглед на мнение
                                Колега trapper,

                                В началото си писал за термопомпа вързана към геотермален извор, но какво те спира?
                                Предполагам това, което и всички нас- цената? Каква кубатура искаш да отопляваш?
                                По груби сметки, ако имаш 160 квадрата площ, цената би скочила близо до 15 000лв., ако не и отгоре. Друга система като например пелетна камина с по-голяма мощност, би струвала може би наполовина. С пелетите обаче имаш едно постоянно зареждане, сътветно разход за закупуването им. Интересно ми е за какъв период от време, пелетна камина/котел ще стъпи заедно с горивото на цената на термопомпата. Ако говорим за 4-5 години, може би инвестицията в термопомпа е по-добрият избор.

                                Колеги, как мислите?
                                Може би за 20-на години,ако не и повече.В момента един киловатчас на пелети струва към 10 ст. Дори и при -20 градуса.За 4000 лв вземаш добър котел с горелка и другото е инсталация,която ще я има и при термопомпата,само че по-скъпа.Колко ще да е този КОП, за да избиеш към 10-15000 само от разликата,която я има, когато е по- топло.Вероятно докато избиеш, от термопомпата няма да има и помен.
                                Тойота Ленд Крузер RJ 73 22R-E,LPG
                                Субару Форестер 2.0 ХТ,253к.с.
                                Враца

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X