Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Отопление на селска къща, далече от цивилизацията

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Отопление на селска къща, дачече от цивилизацията

    Първоначално публикуван от Skorpion_BG Преглед на мнение
    ... Особенно ако има кой да ти нареже/нацепи дървата ...
    Много ключов въпрос. На доста мяста просто няма кой ...

    Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
    ...
    2. Утопление с комбинации от - газ е лесно, дърва е романтично ама хамалогия, ток е най-правилно ама режими/аварии, дизел/мазут е надежно но скъпо като първоначална инвестиция, всички тия могат да работят в режим централно парно.
    3. Добре изолирани помещения ще се охлаждат лесно и евтино лятото с климатик.
    Отопление на ток в село ... Може ,ама Ич не е сигурно. Щото зависи от селото. Я токът ще е слаб, я баш кога ти трябва топлото ще изпопадат стълбовете и няма да имаш ток една седмица ...

    Това пък с добре изолираните помещения направо ме убива. Ще отида да живея на село и ще се затворя херметично в опаковани със стиропор помещения да ми духа климатик. Да бе! Да не говорим, че ефектът от изолацията може да е противоречив и пак си зависи от селото. Комшията на село си налепи стиропора и го питам как е. За зимата - по-добре било. Ама лятото взе да се оплаква. Къщата изолирана и, съответно, стените не се нагряват от слънцето. Прозорците - тесни по стара архитектурна традиция в района - не пускат много слънце в стаите и вътре на човека му студенооо. Щото не е долу в полето, дето става и 40* ...
    Последно редактирано от Чавдар (V93); 26-11-18, 22:45.
    Ние не сме неутрални!

    Коментар


    • #17
      От: Отопление на селска къща, дачече от цивилизацията

      Първоначално публикуван от Джоу (x3mrjoe) Преглед на мнение
      По-тънко и безхамално от пропан-бутан няма. За миналият сезон на приятел му я караха в тях на към 60ст/л.
      E , и ?
      Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

      Коментар


      • #18
        От: Отопление на селска къща, дачече от цивилизацията

        Ако има възможност за подово(може и конвектори),нискотемпературна термопомпа (въздух-вода),буфер и соларни панели.Условие:Професионално проектирана и изпълнена система. И изолация.Много и навсякъде!

        П.П.сега се сетих,как на една кандидат пасивна къща,при термовизия(или както се казва) най-студено беше при разклонителните кутии и контактите.
        Последно редактирано от Krelion; 26-11-18, 22:55.
        Дизелов Jeep, не е Jeep.

        Коментар


        • #19
          От: Отопление на селска къща, дачече от цивилизацията

          Първоначално публикуван от Vlado_Ts Преглед на мнение
          E , и ?
          Интересува те тотала ли ? Ако да, ще го питам и ще дам конкретни цифри, а моите сметки бяха отдавнашни, но явно пак са актуални.
          Бе тя сметката е проста, но някой трябва да си я направи.
          ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

          Коментар


          • #20
            От: Отопление на селска къща, дачече от цивилизацията

            Два-три климатика на първо време са ОК, ако ползваш само единия етаж през зимата. За аварийни ситуации, камината. Ако ти се дават пари, парно на дърва/въглища, може и свързано с камината, още по-добре за аварийни ситуации, и за когато решиш да топлиш цялата къща, примерно за гости.
            Хамалогията ще е само като резервен вариант, и когато ще се топли цялата къща(ако си направил и парно).
            Дърва и евентуално малко въглища, в една селска къща трябва да има винаги. Хамалогията по набавянето, може да се замести с пари. А разхода им няма да е съществен, както и хамалогията да се ползват чат-пат, когато ги има наготово.
            Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

            Коментар


            • #21
              От: Отопление на селска къща, дачече от цивилизацията

              От "традиционните" горива само пелетите позволяват пълна автоматизация.
              Вариантът с пропан-бутан съм го проучвал-засега не е масово разпространено, поради което е доволно скъпо.
              Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

              Коментар


              • #22
                От: Отопление на селска къща, дачече от цивилизацията

                Първоначално публикуван от trapper Преглед на мнение
                ...
                - за пропан-бутан: лична цистерна 3-5 куб.м - лесно е, цената й е около 2,5-3,500 лв., но за доставка на газ на цена "на едро" (около 50% от крайната на дребно) искат инсталацията да е направена от лицензирана фирма (към 11 000 лв. за тая къща), което обезсмисля идеята, а иначе е твърде скъпо;
                ...
                Едно жокерче да ти дам - потърси и проучи що е то "транспортируем резервоар за пропан-бутан". С такъв не ти е необходим проект, разрешение, изграждане на инсталация от лицензирана фирама и т.н. и тези 11к лева силно се редуцират.
                www.occ.bg - Преносими газови бойлери и Мобилна баня за къмпингуване
                0898777327

                Коментар


                • #23
                  От: Отопление на селска къща, дачече от цивилизацията

                  Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
                  От "традиционните" горива само пелетите позволяват пълна автоматизация.
                  Вариантът с пропан-бутан съм го проучвал-засега не е масово разпространено, поради което е доволно скъпо.
                  Кое имаш предвид, че е доволно скъпо с пропан-бутан? Като гориво или оборудването и инсталацията?
                  При отопление с пропан-бутан можеш да постигнеш още по-пълна автоматизация в сравнение с пелетите. Ползвам и двете системи в един отоплителен кръг, та имам някаква база за сравнение.
                  www.occ.bg - Преносими газови бойлери и Мобилна баня за къмпингуване
                  0898777327

                  Коментар


                  • #24
                    От: Отопление на селска къща, дачече от цивилизацията

                    Имам предвид, че идеята за отопление с нещо, дето изисква сертификация от държавен орган в БГ, колкото и да е евтино самото гориво, е гавра със собствените живот, здраве, нерви, финанси и не на последно място-здрав разум. Отстоянията за самата цистерна бяха много големи- по спомен десетина метра от постройки, съседни имоти и т.н. Освен ако през годините нещо не е променяно.
                    Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                    Коментар


                    • #25
                      От: Отопление на селска къща, дачече от цивилизацията

                      Селска къща без дърва , не ми се връзва . Работа ще има предостатъчно с размерите на този двор , дори само бурените да почистиш . Климатици са добър вариант , но обикновено по такива места има проблем и с тока . Отиваме на система с генератор , или дърва за резервно захранване . Дизелови генератори се намират на прилични суми .

                      Коментар


                      • #26
                        От: Отопление на селска къща, дачече от цивилизацията

                        Първоначално публикуван от Джоу (x3mrjoe) Преглед на мнение
                        Интересува те тотала ли ? Ако да, ще го питам и ще дам конкретни цифри, а моите сметки бяха отдавнашни, но явно пак са актуални.
                        Бе тя сметката е проста, но някой трябва да си я направи.
                        Разбира се , че тотала Обаче сам по себе си (дали му се връзва сметката) не е интересен без вида на жилището , площта му и локацията . Та ако може и данни за тЕя неща , че ми е любопитно .
                        ... а иначе сметката не е никак проста . Щото в конкретната тема не става въпрос ни за отдавнашни данни , ни за настоящи , а за прогнозни . За след 10-20 години ... а аз по- горе не случайно направИх нЕкои намеци
                        Първоначално публикуван от Пламен Атанасов Преглед на мнение
                        .... обикновено по такива места има проблем и с тока . ... .
                        "Такива места" е доста общо понятие . Конкретно в Краище (ако колегата има предвид това под Белица , а не Толбухинско) на този етап проблем с тока няма . Обаче след 15 години примерно ... баф ли го .... я камилата , я камиларя ....
                        Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                        Коментар


                        • #27
                          От: Отопление на селска къща, дачече от цивилизацията

                          Проблем с тока не в смисъл че го няма . Просто го спират когато си решат . Или има аварийни ситуации продължаващи с дни .

                          Коментар


                          • #28
                            От: Отопление на селска къща, дачече от цивилизацията

                            Първоначално публикуван от Пламен Атанасов Преглед на мнение
                            Проблем с тока не в смисъл че го няма . Просто го спират когато си решат . Или има аварийни ситуации продължаващи с дни .
                            Или напрежението е по-ниско и нестабилно.
                            Ние не сме неутрални!

                            Коментар


                            • #29
                              От: Отопление на селска къща, дачече от цивилизацията

                              Първоначално публикуван от Пламен Атанасов Преглед на мнение
                              Проблем с тока не в смисъл че го няма . Просто го спират когато си решат . Или има аварийни ситуации продължаващи с дни .
                              E аз именно в този смисъл го казах : за сега проблеми там няма . Поне от едногодишните ми преки наблюдения

                              ... и напрежението е 224 V . И то не съвсем в центъра .
                              Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                              Коментар


                              • #30
                                От: Отопление на селска къща, дачече от цивилизацията

                                Първоначално публикуван от Vlado_Ts Преглед на мнение
                                E аз именно в този смисъл го казах : за сега проблеми там няма . Поне от едногодишните ми преки наблюдения

                                ... и напрежението е 224 V . И то не съвсем в центъра .
                                Твоите наблюдения са изключение. На ток не може да се разчита 100 % ,особено далече от цивилизацията.Нагледах се на падове, пренапрежения и аварии по провинцията. Демек , автономност е задължителна.
                                Други горива не планирам в селската къща , дърва са заредени яко.И то предимно от ремонтите и разчистване на стари дървета.
                                Щом децата и жена 44 кила се справят и се кефят , няма нищо хамалогично.
                                Друг е въпроса какво планира екологичният Европейски съюз по въпроса с твърдото гориво след някоя годинка. Като гледам на село на никой не му дреме.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X