Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Отопление на селска къща, далече от цивилизацията

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Отопление на селска къща, далече от цивилизацията

    А леле! Аз в темата първо малко почетох, после малко пописах, сега доста почетох... и май освен да се събирам и изнасям от вкъщи
    Technical Rescue Direct - life lies in courage
    http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

    Коментар


    • От: Отопление на селска къща, далече от цивилизацията

      Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
      ... Относно изгодността - ако Чавдар знае какви ще са цените на енергията не след 20 а след 10 години, то очевидно си е сбъркал професията.
      Чавдар няма претенции да знае какви ще са цените на енергията след 10 години, а и не му трябва особено. Щото след 10 години я камилата ...
      Чавдар я гледа сметката така: Лицето Х има къща сега и иска да почне да се топли от, примерно, догодина. Гледаме какви са реалните алтернативи:

      - Дървата струват по ХХ/кубик. Трябват ми горе-долу толкова кубика х ХХ = ХХХ. Отделен въпрос е какво е положението в конкретния район. Примерно, има наблизо широколистна дървесина за отопление - по-ниски транспортни разходи. Няма наблизо - транспортът трупа разходи. Отделно това е свързано с един определен гърч. Можеш сам да ги обработиш до готов за употреба вид или не можеш? Има кой да ти свърши тази работа срещу заплащане или няма?;

      - Пелети струват ХХХ/тон - пак конкретика за района: какви, на каква цена, от какво разстояние. Пак имаш някаква разправия в един момент да преметнеш няколко тона. Можеш/ не можеш.

      - Газ - пак конкретика за района. Какви доставчици има, на каква цена, от какво разстояние и т.н.

      - Климатици - цена на тока, наличие на стабилно напрежение и сигурно електроподаване. Щото на село не толкова отдавна, като изпопадаха стълбовете от снега 9 дни нямаше ток. Пък на други места напрежението е ниско и нестабилно, щото трафопостът е от втората половина на миналия век и отдавна няма капацитет.

      - Термопомпи ...

      Това са реалностите, които се поддават на някаква конкретна сметка по така конкретно зададения въпрос.

      А другото, от типа: "Ще си насадиш овошки, пък ще ги чакаш 4-5 години да почнат да дават плод, пък ще си спретнеш междувременно едно цехче за сокове и сладка, пък ще си събираш костилките и ще се топлиш" е лаладжийска история, която очеизвадно излиза от темата и те вкарва в някакъв филм с неизвестен край.

      Първоначално публикуван от Vlado_Ts Преглед на мнение
      .... А конкретно по темата си толкова полезен , колкото и Търтея .
      Това, че моето предпочитание се разминава с това на питащия, не означава, че изказаното мнение е непременно безполезно. Щото той може и да не иска и да чува за пелети, и да не ще да се гърчи с цепене на дърва, ама в крайна сметка всичко опира до това каква ще му излезе конкретната сметка. Ако при варианта с газ сметката вземе та не му хареса, иска - не иска ...
      Ние не сме неутрални!

      Коментар


      • От: Отопление на селска къща, далече от цивилизацията

        Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
        ....Това, че моето предпочитание се разминава с това на питащия, не означава, че изказаното мнение е непременно безполезно. Щото той може и да не иска и да чува за пелети, и да не ще да се гърчи с цепене на дърва, ама в крайна сметка всичко опира до това каква ще му излезе конкретната сметка. Ако при варианта с газ сметката вземе та не му хареса, иска - не иска ...
        Повидимо за сега му харесва .
        Първоначално публикуван от trapper Преглед на мнение
        ...... Затова за сега се насочвам към бутилка 5 куб.м пропан. Остава да се спазаря с доставчика за цената.
        ... но формално си прав . Тъй като (както обикновено ) совите не са това , което са - Трапера като се сблъска със суровата действителност (като му дойде времето ), нищо чудно и да си промени мнението .
        Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

        Коментар


        • От: Отопление на селска къща, далече от цивилизацията

          Първоначално публикуван от icerunner Преглед на мнение
          А леле! Аз в темата първо малко почетох, после малко пописах, сега доста почетох... и май освен да се събирам и изнасям от вкъщи
          Що бре, ти си си ти, имаш си виждане, реализирал си си го напрактика и си доволен. Какво повече.
          Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

          Коментар


          • От: Отопление на селска къща, далече от цивилизацията

            Купувам сухи костилки от вишни, череши, кайсии, сливи.
            Щом са без пари аз ще дам някой лев за тях.
            И аз съм оня всегоривния. В момента се топля с костилки от череши смесени с орехови черупки, имам и малко от праскови. Тези дни очаквам доставка на сливови.
            А по темата пиролизен котел на дърва /имах такъв преди години/ се зарежда 2 пъти за 24 часа при положителни темп и 3 пъти при отрицателни. При под -15 С даже и 4 пъти. Яде големи цепеници, има си автоматика, само трябва да се монтира с 3 или 4-пътен вентил.

            П.П. Пропуснах големите изцепки на Търтьо, че трябваше малко да се занимая със почистване и зареждане на топлото.
            Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

            "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

            Коментар


            • От: Отопление на селска къща, далече от цивилизацията

              Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
              ...
              А по темата пиролизен котел на дърва ...
              С пиролизни котли (2 бр) един си топлеше и осигуряваше топла вода за хотела (40-на стаи), ама тази технология не беше ли капризна на тема сухи дърва?
              Ние не сме неутрални!

              Коментар


              • От: Отопление на селска къща, далече от цивилизацията

                Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
                С пиролизни котли (2 бр) един си топлеше и осигуряваше топла вода за хотела (40-на стаи), ама тази технология не беше ли капризна на тема сухи дърва?
                Капризна е и трябва да имаш двоен склад за дървата,за да може една година да съхнат.
                Тойота Ленд Крузер RJ 73 22R-E,LPG
                Субару Форестер 2.0 ХТ,253к.с.
                Враца

                Коментар


                • От: Отопление на селска къща, далече от цивилизацията

                  Да, дървата е хубаво да са сухи от миналия сезон, но това е и за камина и за какъвто и да е отоплителен уред, защото ако в дървата има 40% влага голяма част от енергията на същите тези дърва отива за тяхното изсушаване.
                  Нужно е температурата на връщащата се в котела вода да не пада под 40 С при загрят котел, защото кондензира парите и този конденз е киселинен и малко по малко разяжда котела. Затова моя го пенсионирах преждевременно. Трябва да се сложи 3 пътен термовентил или 4 пътен ел. управляем.
                  Удобен е, че гори постоянно и пепелта пада отдолу, има много добро изгаряне и от 100 кг. сухи дърва е само 1 лопатка. Чисти се основно веднъж месечно, много катран се наслоява в кънците, защото темп. на изгорелите газове е доста ниска и парите и там кондензират. 2 или 3 пъти сменях кюнци, докато не ми направиха от неръждаема стомана. И сега ползвам кюнците от стария пиролизен котел.
                  Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                  "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                  Коментар


                  • От: Отопление на селска къща, далече от цивилизацията

                    Бор или топола?
                    А тези простотии се правят от името на всички ни.
                    Даника
                    Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                    Коментар


                    • От: Отопление на селска къща, далече от цивилизацията

                      Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
                      Примерно, има наблизо широколистна дървесина за отопление - по-ниски транспортни разходи. Няма наблизо - транспортът трупа разходи.
                      Логично е да е така. Обаче наскоро автора спомена едни цени при него (по спомен окило 45 лв/кубик), които са доста доста под тези в нашия край (май към 70 лв/кубик, не се занимавам аз с тях) въпреки, че сме почти в гората.

                      Едно гориво го почти го пропуснахте, а то е от основните по селата - въглища. В първото ми жилище имах правен котел в мазето. Не се гасеше. Сутрин му слагах преди да тръгна на работа, жената (по спомени) 1-2 пъти през деня и вечер към 22ч преди лягане. Единствена автоматизация за тогава ми беше едно жило, което си бях прекарал в банята да регулирам клапата на комина. Но не го препоръчвам. Голяма мръсотия. И ми беше по-скъпо тогава за 70 кв.м. от сега за 100. Вероятно не е от това, щото тогава панел, сега тухла, и ред други разлики, но не бих се върнал на въглища. Най-малкото заради миризмата.

                      Темата няма как да има категоричен отговор. Щото един го мързи и предпочита пелети, газ, ток, нафта (никой май не я спомена), друг няма пари и предпочита да си нацепи дървата, и т.н. Повечето време се дърляме за изказвания. Предполагам, че автора вече е решил да си построи атомен реактор ...

                      ПП. Доскоро рядко влизах в тоя форум (известно време ми беше забранено ). Но пиша в няколко други и чат пат си правим срещи. Та ми е интересно - тук правите ли си срещи и има ли изискване на тях да се ходи без оръжие?

                      ПП2. На чаша вино все се сещаш, че нещо не си дообяснил. Един буфер + малко автоматика с котел на твърдо гориво елиминират нееднаквостта на температурата в часовете през денонощието с твърдо гориво. И раздалечават в доста по-широки граници нуждата от добавяне на гориво.
                      Последно редактирано от Veselin Monkov; 02-12-18, 21:20.

                      Коментар


                      • От: Отопление на селска къща, далече от цивилизацията

                        Първоначално публикуван от Veselin Monkov Преглед на мнение
                        ... Едно гориво го почти го пропуснахте, а то е от основните по селата - въглища. ...
                        Зависи къде са селата. Някъде кюмюрът е по-скоро екзотика, щото трябва да се кара отдалеч, за разлика от дървата.
                        Това гориво лично аз го мразя още от казармата, където се топлехме с въглищен прах/трошляк, напоен с мазут. Гадна мръсотия! А и в момента София смърди гадно точно заради това гориво ...
                        Ние не сме неутрални!

                        Коментар


                        • От: Отопление на селска къща, далече от цивилизацията

                          И ти нищо не каза. София смърди на гума и пластмаса.

                          Насам народе, още една моя изцепка.
                          И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                          Коментар


                          • От: Отопление на селска къща, далече от цивилизацията

                            Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
                            ...Моя котел гори и зърнени култури /овес, жито царевица.../, но не ми излиза добре финансово сметката.
                            Пробвал си с царевица или така пише в инструкцията?Защото аз съм пробвал.
                            На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор.
                            "Погледнато формално, всичко е нормално. Погледнато нормално, всичко е формално!"-Радой Ралин

                            Коментар


                            • От: Отопление на селска къща, далече от цивилизацията

                              Първоначално публикуван от trapper Преглед на мнение
                              ... Затова за сега се насочвам към бутилка 5 куб.м пропан. Остава да се спазаря с доставчика за цената.
                              Как се продава, в какви мерни единици: м3, /литър/, кг и каква е цената? Балона отопление ли има, или помпа?
                              Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                              "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                              Коментар


                              • От: Отопление на селска къща, далече от цивилизацията

                                Първоначално публикуван от ag ro Преглед на мнение
                                Пробвал си с царевица или така пише в инструкцията?Защото аз съм пробвал.
                                И ? Да не става на пуканки ?
                                Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X