Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Трактор за двор 10 дка - какъв?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Трактор за двор 10 дка - какъв?

    Не виждам логична връзка между темата и брдм, освен 10дка полигон ....

    Коментар


    • #32
      От: Трактор за двор 10 дка - какъв?

      Е какъв, без бюджет и някои уточнения, няма как да се даде адекватен съвет...(не че аз съм нужния експерт).
      Нов/стар, колко голям, какви дейности ориентировъчно, ще се ползва ли зимата, респективно, кабина, отопление/климатизация, разходи, бюджет, сервиз, комфорт...
      Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

      Коментар


      • #33
        От: Трактор за двор 10 дка - какъв?

        Е, добре:
        - трактор/че - на старо;
        - размер - като за 10 дка;
        - цена ... не знам, ако ми се види скъп, просто няма да го купя;
        - какви дейности (ориентировъчно) - ами всичко, необходимо за обработка на земята;
        - комфорт - никакъв, най-много да има кабина/покрив, но не е задължително;
        - сервиз - аз, затова не ща такъв, който лесно се чупи, щото ми трябва за работа.
        п.п. Да става и снегорин, като се наложи, че имам 300 м частен път.
        Последно редактирано от trapper; 27-11-18, 16:45.
        ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

        Коментар


        • #34
          От: Трактор за двор 10 дка - какъв?

          Поради това ,че и на мен ми предстои преместване на село,горе долу съм на същият въпрос.
          Тракторът има много предназначения,съответно инвентар,та трябва да се знае какво ще се работи с него.
          До колкото виждам твоето имение се намира в предпланински,да не кажа планински район.Това според мен ограничава отглежданите култури доста.
          На каква надморска височина си?Наклон?Почва-камениста,песъчлива,глинеста?
          Оранта изисква трактор с мощност поне 15 к.с.,за предпочитане 4х4.
          Ако ще се отглеждат овощни култури оранта е излишна,изисква наличие на пръскачка/става и с гръбна моторна/,косачка,ремарке и за предпочитане фреза.
          Вида на отглежданата култура определя трактора.
          Владимировеца по мнение на много приятели е страхотен избор,но не става за овощна градина/много е висок/.
          Личният ми избор е японски трактор 18-20 к.с,4х4 с фреза,ремарке за кола/или някаква самоделка,даже и каруца/и малко плугче 2ка.Всичко това за около 10 хил. лв.
          Но трактор за лични цели за пишман земеделец е прекалено голяма хапка.Ще го ползваш само пролетта при предсеитбената подготовка и след това цяло лято ще стои под някой навес.Не разбрах колко човека ще бъдете, но според мен 7-8 дка трябва да отделиш за едно производство(дали дървета,люцерна,картофи,лук...) с цел бърза и механизирана обработка.Но това означава и продажба на произведената продукция.Както са споменали колегите преди мен,за едно семейство са достатъчни 1,5-2 дка за лична консумация.Всичко нагоре предполага много труд,расад,плевене,пръскане с различни препарати,обработки,бране и консервиране.
          А малка овощна градина от 7 дка сливи например, биха дали 15-30 тона продукция.Което не се връзва за бране без помощен персонал,търсене на пазари и пр.
          За ябълка пък даже не ми се мисли...Тя дава около 4 тона от декар,в нормална година...
          Много стана,но и аз съм в този филм.
          P.S.Може да помислиш за мотоблок,но не може да оре.Фрезоване и транспорт на ремарке до 500 кг не са проблем за него а струва 2 хил лв.

          Коментар


          • #35
            От: Трактор за двор 10 дка - какъв?

            Първоначално публикуван от trapper Преглед на мнение
            Е, добре:
            - трактор/че - на старо;
            - размер - като за 10 дка;
            - цена ... не знам, ако ми се види скъп, просто няма да го купя;
            - какви дейности (ориентировъчно) - ами всичко, необходимо за обработка на земята;
            - комфорт - никакъв, най-много да има кабина/покрив, но не е задължително;
            - сервиз - аз, затова не ща такъв, който лесно се чупи, щото ми трябва за работа.
            п.п. Да става и снегорин, като се наложи, че имам 300 м частен път.
            Ами кажи от тези които ти предложиха,кой ти харесва и защо?Примерно искам Кубота,пък не искам Исеки,колесен ли да е,верижен ли да е?Можеш ли да ползваш жокер обади се на тракторист от селото,който един път да го изоре дълбоко и после да си го работиш с фреза,но за 10дка с фреза ще ти дойде малко в повече.

            Коментар


            • #36
              От: Трактор за двор 10 дка - какъв?

              Първоначално публикуван от Kirilpm Преглед на мнение
              .. искам Кубота,пък не искам Исеки...
              Ами освен марката, пишете и модела, щото така ми звучат като имена на каратеки!
              ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

              Коментар


              • #37
                От: Трактор за двор 10 дка - какъв?

                Примерно
                https://tractor.bg/f/gallery/8/730_i...k-s-8120-2.jpg
                32 коня 4х4,по малките твърде много ми бият на детска играчка и не си представям как ще се оре с тях.При тоя габарит и тегло определно бих държал да е 4х4.
                Това е еквивалента на кубота
                https://farmstar.co.uk/wp-content/up...ubota-L131.jpg
                Хубавото е,че управлението им е детска игра дори ако ти е за първи път,прощават доста грешки и са сравнително безпроблемни
                Верижно болгарче ТЛ30 и 45 предполагам си виждал.Също много сполучлива машина,която излиза с няколко вида двигатели от завода,до колкото ми е известно всичките са безпроблемни.Това което не ми харесва на всичките тези,е че нямат кабина,но доста сръчковци си правят или метална или пвц,та не е болка за умиране,а ако работиш лятото даже си е плюс

                Коментар


                • #38
                  От: Трактор за двор 10 дка - какъв?

                  Тракторите са втора употреба-купуваш каквото има и е в най-запазен вид.Марка,модел,цвят,к.с-само в магазина.
                  https://www.youtube.com/watch?v=jDWRa6Lqaos
                  Това нагледен пример за какво става реч.

                  Коментар


                  • #39
                    От: Трактор за двор 10 дка - какъв?

                    Точно пък от тези малките тракторчета има толкова богат избор,че не може да бъде.Моя съвет към колегата е,ако има възможност да намери някой с такъв трактор и да го помоли за проба,да види какво може машината,а след това да си прецени дали му върши работа.

                    Коментар


                    • #40
                      От: Трактор за двор 10 дка - какъв?

                      Има и с кабина, но са малко по-мощни.
                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:730_77511a2ccb66419756b1ee1d4b1a2075.jpg
Прегледи:1
Размер:185.2 КБ
ID:5804008

                      И нещо руско, за по-скромни пари...

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:730_ltz-t40an-81683.jpg
Прегледи:1
Размер:312.2 КБ
ID:5804009

                      Не е зор да е малък, по-големия може и много и малко.
                      Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

                      Коментар


                      • #41
                        От: Трактор за двор 10 дка - какъв?

                        Владимировеца поне на мен ми се вижда малко в повече,наистина може много,но такъв работещ не съм виждал от години,те по моя край никога не са били особено разпространени.

                        Коментар


                        • #42
                          От: Трактор за двор 10 дка - какъв?

                          От тези японски тракторчета има някои много куци серии, които са оборудвани да работят по оризища. Шашава навесна система и не стават за оране. За фрезоване, косене и т.н. се справят, но не и с плуг. Та....и тия си имат особености.
                          Т40 е много архаична машина. Не случайно е заменен през годините от други трактори-ЮМЗ6, МТЗ80/82.
                          Последно редактирано от santaclash; 27-11-18, 22:13.
                          Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                          Коментар


                          • #43
                            От: Трактор за двор 10 дка - какъв?

                            Т 40 му е много архаична кабината и като му пречи, ще си я свали, но иначе си е машина отвсякъде. Нови такива са внасяни в България допреди малко повече от 20 години, а резервни части за тях се произвеждат и сега. Ако е за снегорин, от дотук изброените само той, Унимога и булгарите стават. Става и за балопреса, става и за дърводобив и за какво ли не с инвентар за Владик или другото масово.
                            За японците си прав напълно, там няма два еднакви, тъй че трябва да се гледа на място и да се знае какво се очаква от машината.

                            Коментар


                            • #44
                              От: Трактор за двор 10 дка - какъв?

                              Първоначално публикуван от Kirilpm Преглед на мнение
                              Владимировеца поне на мен ми се вижда малко в повече,наистина може много,но такъв работещ не съм виждал от години,те по моя край никога не са били особено разпространени.
                              Владимировец Т25 купен нов, експлоатиран доста над 10г. основно от баща ми и по малко от мен е дал само 2 /два/ проблема-саморазвиване на болтовете на ръкавите към СК и блокиране на първа бавна един път. И двете лесно поправими. От смяна до смяна на масло без доливане, икономичен на всякакъв режим откъм гориво. Регулируем по височина. Безпроблемна машина отвсякъде. Човекът който я купи от нас я експлоатира до ден днешен безпроблемно а беше нова машинката 91-ва на миналият век.
                              Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
                              Селска фурна аспух нема. Пак същият.
                              В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

                              Коментар


                              • #45
                                От: Трактор за двор 10 дка - какъв?

                                Хехе, 91-ва Владковците идваха у нас по ЖП, 8 броя на вагон, напряко. 92-3-та някъде почнаха да ги карат заедно с Т-40 и ЛТЗ със стотици, на Пристанище Свищов... С шлепове и направо върху въглища или арматурно желязо. Един ден случайно нещо бях по работа в Бултрекс-а /вносител на тия машини тогава/ и гледам един от нашто село, съученик на майка ми, ще си купува трактор. Дългогодишен механизатор и таман се беше пенсионирал /последно работеше на Т-150 "фадрома" и Клаас Ягуар/, та мноого се колебаеше между 25 и 40. Разсъждаваше съвсем разумно, отказа се от Т-40 заради габарита и предното предаване - за нашо село и неговите планове не му трябваше. Ами май още си кара Владето, маса работа е отхвърлил с него, че и в нашия двор е влизал да оре...

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X