Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Трактор за двор 10 дка - какъв?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Трактор за двор 10 дка - какъв?

    Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
    Първо сподели какъв ти е опита със селското стопанство, после ще даваме акъл!
    Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
    Универсална моторна машина нали знаеш какво е
    Не знам какво е нито първото, нито второто. Опитът ми в растениевъдството е 0,1 по 10-обалната скала, щото като студент ходих на бригада да садим фиданки. Но так така се пернах с някакъв "меч" за садене и от мен се изсипаха толкова много устопсувни матерни сквернословия, че намразих растениевъдсвото и се хванах с лова.
    Та затова питам, иначе щях да си купя сам правилния трактор.
    ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

    Коментар


    • #17
      От: Трактор за двор 10 дка - какъв?

      Унимог.
      Не е точно трактор, но може много неща. Той за това за което питаш е измислен.
      И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

      Коментар


      • #18
        От: Трактор за двор 10 дка - какъв?

        Унимог за десет декара?Ти сериозно ли?Дай по-добре Г-класа,може нищо да не изоре или напръска,но поне ще се разхожда комфортно из двора.

        Коментар


        • #19
          От: Трактор за двор 10 дка - какъв?

          Е що кво? Колко струва?
          Не последния модел, нали.
          И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

          Коментар


          • #20
            От: Трактор за двор 10 дка - какъв?

            Да кажем че е късметлия и намери читав за 15-20 бона.Ще си има прекрасно и много проходимо КАМИОНЧЕ оттам нататък трябва да тръгне да го приспособява за трактор,да приспособява инвентара,за да пасне на унимога,да му измисли силоотводен вал,понеже едва ли ще има такъв див късмет да намери за тези пари версията с ВОМ и накрая цялата игра за 10 декара за лично ползване.

            Коментар


            • #21
              От: Трактор за двор 10 дка - какъв?

              Вие се ебавате с човека, 10 декара са това, преди 20-30 години всеки селянин обработваше 2-3 пъти по толкова с магаре и няколко мотики, на село двора ни беше 4 декара, градината в другия край на селото още 4 декара, лозе, бостан поне половин декар и още доста декари в кооперации с други хора, на 90% всичко минаваше през мотиката на баба и дядо и Марко магаренцето за някой операции.

              Трактор НЕ ти трябва поне за първите 2-3 години, в началото наемаш и плащаш, после като влезеш в час ще знаеш какво ти е нужно.

              Аз съм стопанисвал успешно няколко пъти по 10 декара без собствен трактор, щото все едно да ти се ходи на риба и да си купиш яхта.

              Започни с няколко(2-3) стотин квадрата и сей от всичко по малко докато се научиш, едрата земя засей механизирано с квото ти е на сърце, всичкото ще се реализира лесно, зърно, царевица, картофи, боб, каквото ти е на сърце, само не отивай на трайни насъждения преди да си натрупал опит, в този случай лозе и ягоди се броят такива насъждения

              Дърветата също изискват много внимание докато са млади, не набивай камара пари наведнъж а поетапно.

              Доста неща научих за една година фермерство и 15-20 бона назад само в това начинание, не бъди като мене, учи се от чуждите грешки

              Най-важното нещо във фермерството, което научих е - НЕ се занимавай с фермерство, а съм селско чадо, отрасъл по нивите и по машините и завършил и практикувал ветеринарна медицина...
              Бъдете живи и здрави!

              Коментар


              • #22
                От: Трактор за двор 10 дка - какъв?

                Ако е в някое по-отдалечено село може горивото за да дойде трактора и да свърши работата да надмине цената на обработката.Това което му предлагам спокойно може да си го зареже в градината,най-много да му хвърли един брезент отгоре.Ако не му потръгне с фермерството винаги може да го продаде,търсят се още.И съсвем не се ебавам за ТЛ30,това е перфектната машина за двор,малко лозе или малка овошна градина,икономична е дори по днешни стандарти,маневрена и опростена за работа.

                Коментар


                • #23
                  От: Трактор за двор 10 дка - какъв?

                  Влизаш в приключение, в което...може да се окаже, че си си забил прекалено голям трън. Ще дам пример със селото на баба ми-там са така, с дворове по десетина и отгоре декара, отделно имат бостани, лозя и т.н. Можеше да влиза малък трактор в двора и да оре.
                  От там нататък-картофите дават поне два тона от декар и това е в слаба година. Зелето и то е някъде там. Нормално са повече. Чушки, патладжани и домати...като започнеше "кампанията" за брането им, тръгваше едно масово варене на лютеници и домати. Пробвай 4-членно семейство да изяде 300 буркана лютеница за година...понеже сестрата на баба ми толкова затваряше. Царевицата успяваха да я изразходват, защото в буквално всеки двор имаше гъски-от 20-30 до над 100. Тук-там имат и овце, прасета, гледаше се и по някоя пуйка. Конкретно при сестрата на баба ми гледха пуйки, кокошки, 5-6 овце и магаре. Магарето умря от старост една година, после взеха кон. Изпадах в ужас от това село само при мисълта, че трябва да ходя там. Особено след като станах на 18 и имах кола. Работата е непрекъсната, денонощна, никога не свършва и на практика заема целия ти живот, цялото ти време. Животните постоянно искат грижи. Постоянно. Чистене, хранене, поене, прибиране от полето. Най-трудно е когато трябва да се прибере реколтата, защото тя се прибира за кратко време и трябва някъде да се съхранява. От бостаните непрекъснато се крадеше и никога дините не са били под 3-4 тона от декар. Често излизаха с колите и продаваха край пътя от ремаркета каквото могат. Реално обаче едни над 50% от продукцията заминаваха в дерето. Овошки рядко гледат-плодовете се ползват основно за ракия.
                  Такова приключение е за хора, които са израстнали на село, свикнали са със селския живот, с работата, с това да ти е нормално да ставаш в 4-5 сутринта и да можеш последователно да отмяташ големи обеми от работа без много замисляне кое след кое следва и как трябва да се направи. Като бяхме съвсем деца, бабите се мъчеха да ни правят закуски "като в града" -разбирай бухти, пържени филии и т.н. Закуската на възрстните е попара с вино и месо от някакво пернато. Точно е по това време на годината в селото не остава една гъска- всичко е изклано и в буркани. Вече като по-голям, думите "чакай да закусим и тогава ще си тръгваш за София" силно ме притесняваха, защото знам каква е закуската и че после имам 6 часа каране. И се сърдят ако откажеш.
                  То вярно е, че села всякакви....но тия селски изпълнения не са за всеки. Това, че нищо не можеш и не разбираш от работа на село, не е страшно-учи се. Пролемът е, че за да си го причиниш това, трябва наистина много да те влече. Наистина ти трябва много силна вътрешна потребност от точно такъв начин на живот. Иначе обемите работа ще започнат много скоро да ти тежат.
                  Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                  Коментар


                  • #24
                    От: Трактор за двор 10 дка - какъв?

                    Няма какво да приспособява. Всичко се продава. Той стар инвентар няма
                    И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                    Коментар


                    • #25
                      От: Трактор за двор 10 дка - какъв?

                      Аз в двор 5 декара съм оставил само овошките, 50 крилати за яйца и хапване, едно куче да пази. Вземаш една косачка за тревата(тези като тракторче) косиш, пернатите торят след теб и спестяваш много главоболия с трактори и инвентар. Като косиш тревата редовно след първата година става като на футболно игрище.

                      Коментар


                      • #26
                        От: Трактор за двор 10 дка - какъв?

                        Първоначално публикуван от Kirilpm Преглед на мнение
                        ....такъв в движение за 700лв.....
                        Спомени ако някъде е останал още един....
                        По темата - подкрепям за верижна машинка.
                        0877 17 07 27 Понеделник - ден за почивка

                        Коментар


                        • #27
                          От: Трактор за двор 10 дка - какъв?

                          Колеги, много майтапи прочетох тука и май сме на път да обърнем и тая тема на лакърдия. Както се казва - има ли желание, има и начин.
                          Въобще изключваме варианта колегата да се превръща в роб на труда, аз поне съм твърдо против таквиз ситуации! Същевременно, толкова декари е кощунство да седят и да не се ползват по предназначение! Земята е основно средство за производство сега и поне за в близко бъдеще. Нищо, че не му разбира - лека-полека, с четене и желание нещата ще се получават. Информация от умни хора има навсякъде. 5-10 декара с едно магаре сме гледали и ние близо две десетилетия в края на миналия век, но сега няма как да стане. Всичко зависи как човек ще си подреди нещата според възможностите.
                          Трапер, на първо време гледаш да не стане джунгла, тъй че поддържаш целина и оттам нататък според зависи. Разните пернати - кокошки, пуйки, токаци, пауни, фазани могат да ти поддържат 1-2 декара и повече на черна угар, вечер трябва да ги прибираш, през деня знаеш как е - ловец си. Черната угар ти е част от сеитбооборота, но затова - нататък. С тревата от косенето - зайци, прасета, кози, коне, според зависи. Пазар има за всичко, трябва сам да си го търсиш и създаваш и да произвеждаш толкова, колкото можеш да продадеш на цена която те устройва. Зависи в къв район си, но например 1-2 декара веднага може да ги заложиш с люцерна - механизирана подготовка на почвата, сеитба може и на ръка, косене може и на ръка с ръчна или мотокоса, без поливане 3-4 откоса според зависи. Това в сухо/свежо състояние го яде всичко гореизброено, с някои особености, а на бали може да го реализираш винаги. За зеленчука за лични и семейни нужди /не ти знам бройката/ на първо време един до два декара ти стигат. Зависи вече с колко работна ръка разполагаш за сеитба/садене и прибиране на продукцията и оттам нататък си правиш сметката. С тракторчето /или коня/ покриваш основната обработка на почвата и някои междинни, както и транспорта. На първо време не се хвърляш да произведеш всичко за семейството, достатъчно е картофа /да речем няколко ара до половин декар/, доматите, боба, лука и още нещо дребно. Квото хартиса и не може да го реализираш - на прасетата и кокошките. По-нататък, пак от много неща зависи, ако имаш пазар може да заложиш и една до две култури за бизнес. Само за инфо, един познат тая година сложи няколко декара зеле в селски двор - разсад закупен от фирма производител, садене с няколко селски баби, поливане с дъждовал, среден добив 10тона/декар - изби рибата. Има тракторче японец и няква баничарка с ремарке.
                          Успех и ни дръж в течение, че да помагаме

                          Коментар


                          • #28
                            От: Трактор за двор 10 дка - какъв?

                            Колеги, не препоръчвайте тези верижни антики тл30 и тл45 на човека. Ще се вкара в приключение и ще го откажете от земеделието Единствено за първоначалната дълбока оран може да му е полезен и то ако е читав за момента екземпляр. От там нататък е хамалогия за работа и реставрация. Във форума са коментирани тези машини и ще добиете представа за тях. Части почти няма, освен износени от донори. За тази цел и площ едно японче 4х4 ~20 к.с. ще е напълно достатъчно, всякакъв инвентар може да закача и придвижва без притеснения. Инвентара може да го коментираме според вида и начина на отглеждане на насажденията.
                            Във връзка с горния коментар - насажденията, ако са овошки - угар и сеитбооборот м/у дръвчетата не са задължителни.

                            Коментар


                            • #29
                              От: Трактор за двор 10 дка - какъв?

                              Части все още се намират по магазините,поне в Бургас ги има,виж ако екземпляра е в окаяно състояние и Господ не може да му помогне,за това го питах колегата как се разбира с техниката.Японските машини са много по-човешки направени и удобни за работа,но не могат да свършат работата на верижната машина,нито обратното.При тях поне с Исеки и Кубота все още е трудно с частите,всичко пътува по еконт,за една водна помпа съм чакал две седмици,а я поръчах от вносителя срещу скромните 180 лева.Големия плюс им е,че ще може да ги позлва за транспорт,а тези въшки влачат очудващо много и са доста бързоходни.

                              Коментар


                              • #30
                                От: Трактор за двор 10 дка - какъв?

                                Благодаря за многото практични съвети за трактора, следствие на които за сега се ориентирам съм БРДМ, а темата продължава тук.
                                ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X