Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Нисан Терано II Бензин - втори старт от скрапа.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Нисан Терано II Бензин - втори старт от скрапа.

    Дълго се чудех дали да започвам тема тук, тъй като трудно мога да се меря с база и умения за ръчкане по джипката с повечето от вас.
    Но после се сетих за неволите ми по предния джип и всъщност колко път изминах, не само по магистралите и в гората, ами и с тунингите и ремонтите, които в края на краищата се оказаха не малко. И реших, че малко систематизирана информация може да е от полза на някой. Освен това забелязах, че за бензиновите има по-малко изписано.

    Та така, как купих джипа е дълга история, но с с няколко реда ще обобщя. За тези които са начинаещи в офроуда и се питат дали могат да си купят читава джипка за 5000лв, истината е, че това е близко до абсурда... Но това е положението, толкова ми бяха кинтите на мен и ми отне година търсене обикаляне и тн,. на какви смехории се нагледах през това време по автокъщи и частни тарикати и страдалци искащи да се отърват...мога книжка да напиша. В края на краищата довлякох джипа от Германия и както може да се очаква ръждата го бе подкарала, било то и все още в умерен стадий. Склоних защото се оказа на малко километри гаражна кола с изключително запазен салон и двигател + ходова част ( все пак поизгнила, не знам с какво пръскат там зимата по улиците ама е сериозно) и влизаше в бюджета.



    И така за облсужването.
    Рових доста из форума, из книжки и тн и горе долу схванах какви течности е добре да му се сипват.
    Двигател - при първото обслужване му сипах Bardahl 5W40 пълна синтетика, от която обаче не останах особено очарован. След 8000км навъртяни през лятото, двигателят стана по шумен и сега го смених с Motul 8100 ex нещо си. Взимам го от официалния вносител, та ментето, ако е такова да е по изпипано.
    Драмата се оказа при трансмисионните масла. тези дни ще добавя количествата които е събрала колата, но накрая сумата в лв беше зашеметяваща.
    Скорости, раздатка и преден мост Motul 75W90 Gear 300
    Задният мост е с LSD и затова взех масло с присадка за блокаж - Motul 75W140. Беше около 50лв литъра, а дифа ми се оказа от големите. Все тая по добре масло отколкото ремонти.
    Сигурно се чудите що съм се оръсил и не съм му сипал нещо по "нашенско". Причината е първо защото съм убеден, че ако се изгавря с колата, тя ще ми го върне. От опит. И второ, умувам да карам джипа в доста различни температурни граници, без да имам много опции да го сменям сезонно на 6 месеца.

    След това промих цялата охладителна система. От там изтече някаква зверска тиня. В момента нямам особено добро парно в колата и се съмнявам, че част от боклуците си е останала в радиаторчето.
    Сложих му HEPU, за сега след 20 000км е все още бистър.
    Термостата беше някаква шега, джипа не загряваше повече от 70 градуса. След смяната при топло време стрелката започна да покрива точката на таблото, която е в средата на циферблата. Смятам, че това е нормалното и положение. Работата е там, че при пускане на наклон или по магистралата сега в студено време, стрелката стои по надолу. Ще карам за сега така пък напролет ще и мисля.

    Е разбира се предните биелетки бяха чао. Смених ги с някакви уж оригинални. 15 000 няма ядове вече с тях. Чекнал съм и и по черен път. И това е за сега, считам го като бонус.

    Смених и един семеринг на коляновия вал от който имаше теч + ремъците и с това приключих по първоначалното обслужване и потягане.

    Последва кърпенето - което се оказа по-скоро козметично. Калниците естествено хехе, хората правят бизнес с тях.
    Да ви кажа сга за тези, композитни така да ги наречем. Четох че били хубави. Ми поръчах едни и като пристигнаха, майстора, който правеше колята ми се изсмя. Пробвах аз лично да ги напасна, зарежи, жалка гледка. Накрая просто закърпихме моите стари калници, обработихме ги колкото може по добре и туй беше. За борбата с ръждата ще пиша натам още..

    Така, после дойде газовата уредба. Естествено, няма да карам бензинка на бензин я. Единствената причина да не взема дизел, беше газта. Беше ми писнало тотално от ремонти и по другите ми коли та просто закарах джипката на един пич в квартала, който ми даде цена от 700лв. Позачудих се, че евтино ми се видя. Дори не го питах каква марка е само да не е турска му казах. 6 часа след като му оставих тераното, газаджията ми се обади, че е готово. Думите му бяха - "По лесна кола за газифициране не е идвала от 2-3 години. Всичко вървеше като песен." Страх ме е да го кажа, че ще вземе да се прецака, но 15 000км не е пипано нищо, дори донастройка не е правена. Само газ и тва е. Vega някаква се оказа, български комп + всичко останало италианско. Бутилката събира 37литра някъде.
    Водя си статистика за разхода.
    12/100 път ( родопите примерно)
    13/100 - магистрала със 110
    градско около 15 - 16, но я карам доста малко в града и все студена.
    Това е с гуми 235/75/15 Goodyear wrangler silent armor AT
    Взех джипа април месец до тук са 20 000км.
    Не съм от джигитите, карам си спокойно.


    За двигателя понеже има питания. Вървежа... ами върви наравно с Audi 80 1.8, Голф 1.6 и тн. Давам това сравнение, понеже такива бензинови коли имам и е горе долу същото. Със сигурност дизела тегли по добре, но ако се нагодиш с този мотор няма абсолютно никакви ядове и с 5 човека и багаж. В гората няма никакви проблеми, до сега не съм имал недостиг на мощност.

    И до сега впечатленията.....Колата ми харесва супер много, хора родих се. В сравнение със Самурая ( дето уж беше правен, на пружини и 70кс двигател) това нещо е като джъмбо джет. Вози мазно супер тихо без грам вибрации, абе супер е. На магистралата си е като кола с АТ гумите. За тия кинти това е ултра джип не знам какво да кажа.
    Изискването беше да е възможно по-икономична и да мога да легна вътре. Тоест дълга база. Това допълнително затрудни търсенето. Ходех в началото с една рулетка по автокъщите просто да видя кой модел става на дължина... страшен смях...

    Предстои ми:
    Смяна на съединител, понеже не отделя добре и лагера се чува.
    Да сменя всички маркучи и тръбички по спирачната система + накладки и тн.
    Нови гуми.
    И после ще трябва малко тунинги, че я глася за по сериозни пътувания.

    PS със снимките нещо не се получава работата. Дава ми Upload failed, ще пробвам натам пак.
    Ами това е, следва продължение...

  • #2
    От: Нисан Терано II Бензин - втори старт от скрапа.

    Намали снимките до 1024х768 и ще се качват.
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

    Коментар


    • #3
      От: Нисан Терано II Бензин - втори старт от скрапа.

      Честито за придобивката!

      Ще се радваме и да я видим както сега, така и на по-късен етап след подобренията.
      Безаварийни километри!
      Който търси , намира !
      Човекът е човек, когато е на път !

      Коментар


      • #4
        От: Нисан Терано II Бензин - втори старт от скрапа.

        Смених съединителя. Днес си взех колата от майстора, но нещо не съм очарован. При студен двигател на първото натискане се чува леко пресвирване при полусъединител. При отпуснат педал на неутрална няма никакви шумове, също и при движение. Само на полусъединител. Като загрее изчезва. Всичко по съединителя уж е ново и е най-доброто което намерихме.
        Излезе ми 950лв с труда, иначе 650 мисля бяха частите. Ще го покарам така пък да видим....

        Ето малко снимки. Първо от на-началния етап, когато го оголихме и лъснаха ръждите.

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:_DSC0252.jpg
Прегледи:1
Размер:604.2 КБ
ID:5803984Натиснете снимката за да я уголемите

Име:_DSC0253.jpg
Прегледи:1
Размер:585.0 КБ
ID:5803985Натиснете снимката за да я уголемите

Име:_DSC0254.jpg
Прегледи:1
Размер:548.2 КБ
ID:5803986Натиснете снимката за да я уголемите

Име:_DSC0266.jpg
Прегледи:1
Размер:453.9 КБ
ID:5803987

        Иначе колата изглеждаше така...

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20171122_151024473_HDR-copy.jpg
Прегледи:1
Размер:707.8 КБ
ID:5803988

        Смених и всички гърнета, че бяха пред разпад. Средното гърне + задното. Катализаторът си остана, в цветущо здраве е, даже не ми се вярваше.
        Ремонта по ауспуха ми излезна към 300лв, оказа се че за моя модел нямаха налични беше голям зор. Средното гърне е скъпото, това задното е само резонатор и беше към 120лв.
        Следват спирачките...
        Последно редактирано от Jirko; 27-11-18, 16:14.

        Коментар


        • #5
          От: Нисан Терано II Бензин - втори старт от скрапа.

          Колега честито,и много безаварийни километри.Казваш че може да се спи в нея.Да разбирам ли,че задните седалки лягат до пода и може да се опънеш.И аз се замислям за дълго Терано.Поздрави.

          Коментар


          • #6
            От: Нисан Терано II Бензин - втори старт от скрапа.

            Първоначално публикуван от Jirko Преглед на мнение
            ...Катализаторът си остана...
            Катализатор нямаш. Имаш малко и голямо гърне. А най-отзад преди изхода има и миниатюрно трето гърне, поне на късата база преди 2000г.
            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

            Коментар


            • #7
              От: Нисан Терано II Бензин - втори старт от скрапа.

              Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
              Катализатор нямаш. Имаш малко и голямо гърне. А най-отзад преди изхода има и миниатюрно трето гърне, поне на късата база преди 2000г.
              Той е бензинов ...
              Nissan Terrano 2,7 TDI

              Коментар


              • #8
                От: Нисан Терано II Бензин - втори старт от скрапа.

                Оф, с тоя въздухозаборник отгоре постоянно се бъркам.
                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                Коментар


                • #9
                  От: Нисан Терано II Бензин - втори старт от скрапа.

                  Както си му бил свалил така броните направо да му беше закачил едни железни )) задната особенно е една излишна пластмаса, която събира кал, тя и предната де.... Днес в гората един клон ми направи дупка в задните леви светлини и се замислих дали да го оправям, сменям или направо да свалям бронята, защото много ми се искат едни ей такива.... Натиснете снимката за да я уголемите

Име:46813831_10156513658400306_7162358845166059520_n.jpg
Прегледи:1
Размер:74.5 КБ
ID:5804711Натиснете снимката за да я уголемите

Име:46656724_10156513658560306_5493870381175406592_n.jpg
Прегледи:1
Размер:55.7 КБ
ID:5804712
                  Maverik/Terrano 2 2.7 TDI, 1997
                  X-trail 2.2 Di 2003
                  Maverik/Terrano 2 2.7 TD, 1994

                  Коментар


                  • #10
                    Завъртя се времето, както и километража по джипката и се сетих за темата, докато се ровех по разни неща из форума, че ме е зачовъркало. Нека да поизбършем прахта, на някой може да му е полезно, знам ли.
                    Та до момента - 100 000 км на теранозавъра. Вече е на 340 000 Среден разход 13-14/100 газ за 70:30 - извън:градско. Стокови гуми олтеренки и окачване. На магистралата под 110 не падам.
                    До тук освен гърнетата, съединител, накладки и дискове, отзад цилиндърчета.. Смених всички тръбички и маркучи - 900 кинта излезе.

                    Съединител тук беше забавно - от 4 марки на пазара LUK SACHS и някакви незнайни кучи се оказа, че съединителите са едни и същи. Ама едно към едно даже и по номерата на тях и кодовете всичко. Само на Закса беше по фенси лагера затова взех него. За сега бачка 30 хиляди вече.... не буксува.

                    3 комплекта свещи NGK изгорих буквално заради газта. Филтри само MANN като масления особено е от значение иначе ми свети лапмата при студен старт към 2-3 секунди. За това е писано доста...

                    Окачване - интересното е, че откакто купих колата освен биалетките - 2 комплекта оригинални ( в момента е с втория) по окачването не съм сменял друго. А я тряскам доста по черно. Вече се обаждат амортисьори ще се прави лифт май, но ще видя....май ще е поетапно
                    По двигател само водна помпа, ремъци (два пъти) гарнитура на капак клапани и един семеринг. Това е, двигателя е бомба, един от най-здравите нисански бензинки, K24E слага се на доста коли и части се намират лесно.

                    Газифицирането беше елементарно - вече 80 хиляди не съм го пипнал - само филтри сменям. С българска газова е, 800 кинта инжекцион.

                    Масла - карам го само с Мотул, който взимам от познат просто защото е проверено, не че е най-доброто.
                    Двигател 5w30 зима и 10w40 лято. Трансмисии 75w90. Заден диф едно синьо масло компетишън нещо си по 40 кинта литъра. 75w140. Дебело е ама блокажът бачка без грешка.
                    Всичко се сменя по сервизно ръководство антифриз, спирачна течност.

                    Скъса ми се маншона на скоростния лост - за втори път ще го правя сега.
                    Падна ми малката тежест дето е във волана преди няколко месеца. Първо тропаше, после започна да свири клаксона неистово, щяха да ме бият по едни села докато обясня...
                    Ами май това е..

                    Понеже не съм писал по темата две години да направя едно обобщение. Имал съм ТЛК 70, Самурай понаправен ( на пружини) и това Терано. Тази джипка се оказа най-добрия компромис от практичност, здравина, разход, вървеж, комфорт и проходимост при това на тази цена за която я взех тогава.......е направо яка оферта.
                    Идеята беше да я задържа година макс и да си взема Патрол, който да правя за екседиционен, но сега съм решил да я потегна и попреобразя. След самурая с 31ците се бях заклел, че няма повече да троша пари за това, освен ако не е за дълъг път, но миналата година буквално живях повече от 100дни в това Терано. Та поне си заслужава сега. Колата я ползвам за да пътувам с нея по работа, 2/3 от годината съм по горите и върши доста добра работа
                    На въпроса дали се спи добре в него..и още как...но трябва да демонтирате едната задна седалка и да изравните с нещо кривината на шасито. Аз лично там съм си измислил място за сандъка с инструментите и разни багажи, дето винаги са в колата.

                    Какво ме дразни по джипа - строших хъбовете - два чифта, автоматичните и едни AVM сега ще си сложа китайски.
                    Увисна ми задницата в резултат на което теглича ми се тътрузи здраво по камънака. Дойде ли пролетта ще има лифт, иначе ще си остана някъде по гората.
                    Предстои ми смяна на дреболии по двигателя - кабели, свещи имам проблеми с генерацията след колектора, двуцевката след колектора, която ще свалям тази седмица щото е драма - трябва да се свалят кардани ала бала и по-трудно се намира май тази част.

                    Свири първичния вал в скоростната кутия вече 60 000км. Едно типично ручене по скоро. Сутрин на студено. Няма кой да го оправи или поне аз не знам. Ще се кара докато не стане лошо и тогава друга кутия. Това им е слабото място...Мислех да ходя в Исландия с нея и преди това да сменя кутията, ама с ковида се объркаха плановете и сега така си я карам, по принцип няма ядове за сега за в БГ е ОК. Като затръгвам ще му мисля.

                    Ще се постарая да пиша по често, добре е като ви чета темите. Ще кача скоро снимки, поне в това ме бива до някъде.... да снимам джипа по баирите.

                    Коментар


                    • cnc82
                      cnc82 коментира
                      Редактиране на коментар
                      И аз съм на същото мнение, че Тераното е една от най-универсалните джипки ! 😎

                  • #11
                    За масления филтър, моя дизел светеше дълго време лампата на студен старт с филтър филтрон, с Ман гаснеше веднага а вече две смени слагам някакъв fil по евтин е от филтрона и гасне веднага. В провинцията е трудно да намеря Ман пък последния при който питах ми поиска към 70 лв с поръчка.
                    "Джипът започва да върви, като спре да ти е жал за него"УАЗ 469ТЕРАНО 2,7ТДПЕЖО 307 1,6хди

                    Коментар


                    • #12
                      Първоначално публикуван от kra_kra Преглед на мнение
                      За масления филтър, моя дизел светеше дълго време лампата на студен старт с филтър филтрон, с Ман гаснеше веднага а вече две смени слагам някакъв fil по евтин е от филтрона и гасне веднага. В провинцията е трудно да намеря Ман пък последния при който питах ми поиска към 70 лв с поръчка.
                      От доста време масла и филтри си поръчвам от интернет. И въпреки, че има доставка крайната цена ми е по-изгодна от колкото от магазина. Отделно си поръчвам каквото си искам (както в твоя случай филтри Ман).
                      Който търси , намира !
                      Човекът е човек, когато е на път !

                      Коментар


                      • bullet_pk
                        bullet_pk коментира
                        Редактиране на коментар
                        И аз така. Всичко, каквото мога поръчвам онлайн. Идва до най-близкия Еконт за ден и до адрес не е много по-скъпо. Да, даваш 6-7 лв за куриер, но онлайн намирам винаги по-евтино от колкото на място в магазин.

                    Активност за темата

                    Свий

                    В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                    Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                    Зареждам...
                    X