Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Автобомили, паркинги, местна власт и т.н.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Куриозни снимки и филмчета на нарушители

    Първоначално публикуван от Борислав Ангелов Преглед на мнение
    А може ли да се опитаме да погледнем на нещата от страна различна от страната на притежателите на автомобили? Аз пък ще гласувам за някой, който смело стане и се изправи да каже, че притежанието и ползването на автомобил не е нито местен нито национален интерес, който трябва да се защитава. Това, че българина приравнява по степен на важност една ламарина до децата, жената и др. изобщо не е основание да се харчат парите на всички, за да се строят паркинги. Предпочитам парите за такава глупост да се дадат за образование, детски градини, места за отдих, а не за скапани паркинги. Притежаването и ползването на автомобил не се гарантира от конституцията.Ако не можеш да стопанисваш една вещ, няма да си я купуваш. На същия принцип аз искам параход, трябва ли да ми се направи канал, да си го докарам пред блока? Или място за кацане на личния ми вертолет? Ай стия глупости....
    Можем да се опитаме да го погледнем от всяка гледна точка, стига да не пропускаме някои неудобни факти:
    1. Стигам до работа по-бързо отколкото с който и да е друг транспорт - и за болшинството други е така. Докато е така, ще хода на работа с автомобил, както и много други.
    2. Разхода като гориво за пробега до работа е сравним, че дори и по-малък от разхода за гориво на автомобила ми, при положение че хич не е от икономичните. Докато е така, ще ходя на работа с автомобил, както и много други.
    3. Ако трябва да прибирам деца от детска градина, училище, тренировка, уроци - разликата става още по-голяма.
    4. Ако разликата в загубеното време с автомобил и градски транспорт се пресметне в пари - сметката съвсем отиде някъде си.
    5. Ако трябва с малко дете спешно да се стигне посред нощ до спешен кабинет - транспорт няма, бърза помощ я дойде, я не.
    6. Ти може и да искаш кораб, но докато поне значим процент от народонаселението не поиска същото, канал никой няма да тръгне да прави.
    7. Никой не те е вързал насила в града. На село има всичко, дето искаш, че и в излишък. Ама си имаш причина да не си там, нали?
    8. По отношение на това за какво се дават пари - ползвателите на автомобили плащат данъци, веднъж пряко, втори път през акцизите на горивата, трети път през ДДС-то на горивата и четвърти път през винетките и пети път през таксите за синя и селена зони. За какво държавата и общините харчат тия пари и дали ги харчат за това, което искаш ти - обръщай се към съответните отговарящи за харченето. Цифрата е доволно голяма и е твърде вероятно ако я няма, да няма и за извънградски пътища, тунели и мостове, където и ти пътуваш, дори с автобус, както и за градинки и т.н.
    9. Не, не се харчат парите на всички за паркинги, а тъкмо обратното - доволна част от парите, прибрани от тия, дето използват автомобили, се харчат за друго. Ако се харчеха за паркинги и пътища тая тема изобщо нямаше да е актуална, поне по отношение на големите градове. Един паркинг да речем за 500 автомобила е смешна цифра в сравнение със събраното. По един на година да строяха, темата пак нямаше да е актуална.

    ПП: Приходи от акциз и ддс на горива годишно е над 5 000 000 000лв. Ако в София има да речем 2 000 000 автомобила, прихода от данъка върху тях (при 30лв среден данък) е 60 000 000лв. Прихода от синя, залена зони, скоби и т.н. за 2015г е 25 000 000лв. Я пак си помисли дали пък не се харчат от моите пари за твоите градинки.
    Последно редактирано от sparkybg; 21-11-18, 12:40.
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

    Коментар


    • #17
      От: Куриозни снимки и филмчета на нарушители

      Сигурен ли си? Щото Бредбъри никого нито е имал нито е карал кола.
      А на соц вестник да се разчита ...
      И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

      Коментар


      • #18
        От: Куриозни снимки и филмчета на нарушители

        И двамата само потвърждавате казаното. Автомобила е една глезотийка. Не виждам защо го отричате. Дайте да не влизаме в спор за принципите на данъчното облагане и защо някои вещи се облагат, други не и как трябва да се харчат парите.
        Докато не разберете смисъла на данъка неговата същност не бутайте темата в тая посока
        Това, че една вещ прави на някой живота му по-щастлив изобщо не може да служи като основание на тоя някой да иска цялото общество да се съобразява с неговия кеф. Независимо от броя на хората, на които им е кеф. В тоя смисъл примера с парахода си е актуален. Не може всеки да иска нещо държавата да му построи, осигури и т.н. Съвсем скоро технологията ще позволява евтини летателни апарати. Почвайте от сега с исканията да се строят писти. Че е по-удобно, ѓ раздвижи икономиката, няма да се чака по светофарите....
        мале мале..

        Коментар


        • #19
          От: Куриозни снимки и филмчета на нарушители

          Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
          Сигурен ли си? Щото Бредбъри никого нито е имал нито е карал кола.
          А на соц вестник да се разчита ...
          Бяха го "пречупили през призмата на противопоставянето между двата лагера". Кво ся? У ФАЩ заблудените консуматори фетишизират автомобила, па ние тука умните къде-къде по-висши ценности имаме! Щото нема нищо лошо да си се возим по 50 човека в автобус или още по-добре - на пейки в каросерията на ЗиЛ-а и да пеем бригадирски песни!
          "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

          Коментар


          • #20
            От: Куриозни снимки и филмчета на нарушители

            Автомотобила си е фетиш. Интересен по темата е Азимов. Или Кинг. Виж за Бредбъри аз лично се съмнявам.
            И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

            Коментар


            • #21
              От: Куриозни снимки и филмчета на нарушители

              Първоначално публикуван от Борислав Ангелов Преглед на мнение
              Автомобила е една глезотийка..... мале мале..
              И индивидуалното жилище си е глезотийка отсекъде. Едно време славните ни предци бОлгарски са се раждали в движение на коня... е може да е било на носилка, влачена от коня, ама така е било! И в шатри-юрти децата са си правили! А сега - хапартаментче, моля ви се?! Ама-ха! Прабаба ти се у апартамент е живела, нали? С не само кенеф, че и баня (брях!) вътре в жилището?! Врътнеш крана и шурне она ми ти топла вОда?!
              Е-е-е-еййй, изпедерасти се тоА народ, бреееййй! Коли им се приискали! Я да връзват цървулите, да намотват навущата и да впрягат воловете, че ей сиги ги почнАх!!!
              "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

              Коментар


              • #22
                От: Куриозни снимки и филмчета на нарушители

                Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                ... Интересен по темата е Азимов. Или Кинг.
                ... най-вече Фройд.

                Все едно, въпреки всички прехласвания по лекия автомобил, той е смислен при определена гъстота на населението. Прекалено ниска = няма пътища. Прекалено висока = няма място.

                И едната, и другата граница зависят от това доколко въпросното население си е осигурило читава администрация и висок БВП на глава. Ние, в това отношение, сме далеч от шампионите.

                София в голямата си част е много отвъд горната граница. Не че горната граница не може да се отмести - трябват само много пари и адекватна администрация.

                Коментар


                • #23
                  От: Куриозни снимки и филмчета на нарушители

                  Първоначално публикуван от Борислав Ангелов Преглед на мнение
                  ...Автомобила е една глезотийка...
                  Всяко нещо е глезотийка, когато имаш алтернатива. Аз съм поискал, купил и карал автомобил след като вече е имало пътища. Ако вече имаше канали вместо тях, щях да си купя лодка. Някъде така се придвижват.

                  Добър пример ти дадоха - по тая логика и топлата вода и осветлението и те са глезотийки. И без тях може точно колкото и без автомобил. За протокола дълго време не съм имал автомобил и съм ползвал градски транспорт. И на работа с колело съм се пробвал да ходя и пак бих, ако имаше поне елементарни условия за това.
                  Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                  Коментар


                  • #24
                    От: Куриозни снимки и филмчета на нарушители

                    Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                    Всяко нещо е глезотийка, когато имаш алтернатива. Аз съм поискал, купил и карал автомобил след като вече е имало пътища. Ако вече имаше канали вместо тях, щях да си купя лодка. Някъде така се придвижват.

                    Добър пример ти дадоха - по тая логика и топлата вода и осветлението и те са глезотийки. И без тях може точно колкото и без автомобил. За протокола дълго време не съм имал автомобил и съм ползвал градски транспорт. И на работа с колело съм се пробвал да ходя и пак бих, ако имаше поне елементарни условия за това.
                    Никакъв добър пример не са ми дали. Гагич е цар на това да сравнява несравними категории. Да сравняваш автомобила с топлата вода и апартамента е толкова несъстоятелно, че ме е срам да го коментирам. Апартамента не ми го е купила общината с парите на хората. Банята също. Топлата вода е услуга, до която би могъл практически да се ползва всеки който пожелае - за разлика от паркинга на общината, който редица категории хора не могат по обективни причини. Междудругото предполагам, че ако трябва да избирате между паркинг и топла вода ще изберете първото нали? Даже изобщо може и без вода Паркинги да има...


                    Коментар


                    • #25
                      От: Куриозни снимки и филмчета на нарушители

                      Първоначално публикуван от Борислав Ангелов Преглед на мнение
                      Да сравняваш автомобила с топлата вода и апартамента е толкова несъстоятелно, че ме е срам да го коментирам. Апартамента не ми го е купила общината с парите на хората. Банята също.
                      И на мен автомобила не ми го е купила общината.

                      Първоначално публикуван от Борислав Ангелов Преглед на мнение
                      Топлата вода е услуга, до която би могъл практически да се ползва всеки който пожелае.
                      В момента в София се ползва от тия, дето се разберат с комшиите да прекарат "топофикация". И обратното - зорлем се ползва от тия, които не искат, но пък комшиите им искат. Аналогията е съвсем пълна, колкото и да не ти се ще.

                      Първоначално публикуван от Борислав Ангелов Преглед на мнение
                      Междудругото предполагам, че ако трябва да избирате между паркинг и топла вода ще изберете първото нали?
                      Аз съм избрал именно първото - водата сам си я топля. Не искам общинска и не искам никаква топлофикация в сегашния и вид, в който цената на безценната им услуга е съизмерима с топленето с ел.енергия. За паркинг нямам нищо против да си плащам, както междувпрочем съм си и плащал в голяма част от периода на притежание на МПС. Ама не на общината а на частници. Общината паркинг около жилището ми така и не направи, ни беплатен ни платен.

                      ПП: И пак - не е важно какво искаме аз и ти поотделно, а какво иска обществото като цяло. Очевидно е какво иска, иначе проблема нямаше да го има.
                      Последно редактирано от sparkybg; 21-11-18, 14:03.
                      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                      Коментар


                      • #26
                        От: Куриозни снимки и филмчета на нарушители

                        Фактът че аз, с трите си автомобила, през работни дни пътувам много повече с градски транспорт, отколкото с кола (и си купувам годишна карта за градския транспорт) идва да каже че не е чак безалтернативно.

                        Да, имам си отделен набор от молитви към богинята-майка за въпросния градски транспорт, но към настоящия момент (и от няколко години) той е не просто алтернатива, а по-доброто средство за отиване на работа.

                        Да, планирането на града е кретенско, още повече на новото му застрояване, но при наличните обстоятелства съм твърдо против усвояването (официално и неофициално) на нови площи от гъсто населената по-централна част града за паркинги. Още повече съм против харченето на обществени пари за тази цел. Частната инициатива е напълно достатъчна, благодаря.

                        Резултатите от харченето на обществени пари за паркинги може да се видят нагледно в буферните паркинги на метрото. На Цариградско шосе е празен, на Баучер се води война.

                        Коментар


                        • #27
                          От: Куриозни снимки и филмчета на нарушители

                          Както горе писах-този въпрос трябва да се изчисти от политически и идеологически цапаници и да се работи само с факти и закономерности. Не с това на кой какво му се иска, а с това какво е реалното положение сега и какво ще бъде в следващите 20-30 години. Трябва да се научим да приемаме фактите, които не можем да променим. Поддръжката на обществен транспорт до отдалечени точки извън най-населените зони на градовете е много нерентабилна. А там живеят и в бъдеще ще живеят все повече хора-не за друго, а защото мястото в най-населените точки свършва. Автомобилната индустрия за това е индустрия- за да задоволява нуждите на пазара. Има пазар-има стока. Ограничаваме пазара = страда индустрията = икономиката се влошава = хората стават по-бедни. Заради това не трябва да се ограничава пазара, а мерките на държавата/общините там могат само леко да побутват търсенето в една или друга посока. Много леко и много интелигентно. Всякакви идеи за шутове с кубинки са абсурдни-мястото на тоя инструмент е дълбоко в гардероба, понеже далекоперспективните ефекти от употребата му рязко обезсмислят всякакви краткосрочни ползи.
                          Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                          Коментар


                          • #28
                            От: Куриозни снимки и филмчета на нарушители

                            Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                            Фактът че аз
                            Така де - "аз".

                            А за моето "аз" нещата не стоят така. Моето "аз" с личен автомобил стига до работа за меджу 10 и 20 минути (в 90% от случаите за 12-13), а алтернативата е 2 превозни средства от градския транспорт с присъщите им минимум 40 минути, при положение че пеша се стига за около 45 минути. Ако имах използваема метростанция в радиус от 5 минути ходене пеша (тоест километър), нещата щяха да са иначе.

                            Всъщност сериозно се замислям за електрическа тротинетка или нещо такова.

                            ...това когато само ходя и се връщам от работа. Ако има още нещо за вършене или мъкнене, а такова има поне в 30% от случаите....
                            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                            Коментар


                            • #29
                              От: Куриозни снимки и филмчета на нарушители

                              Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                              Така де - "аз".
                              90% от съгражданите ни се кълнат и в жилището си (даже не винаги собствено), и в местоработата си, и в колата си.

                              ... и са значително по-склонни да си сменят жената примерно.

                              Това е и общия проблем. Искаме да живеем в мегаполис (то па един мегаполис), а не щем да живеем по мегаполиски.

                              Коментар


                              • #30
                                От: Куриозни снимки и филмчета на нарушители

                                Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                                Така де - "аз".
                                Ясен се прави на луд. Щото ходи с кола всеки ден от ДрЪгалеФци до буферен паркинг на метрото. Я да оди с рейсо, па тогаз да ни пише тука мъдрости.
                                "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X