Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Термоустойчиво стъкло

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Термоустойчиво стъкло

    Закаляването е за да се чупи стъклото. Термоустойчивото стъкло е точно обратното в известен смисъл - кварцово с нисък коефициент на термично разширение (така ли се казваше на български...?). Кварцовото се реже лесно, закаленото не се реже.

    Не става ли с подходяща по форма лабораторна стъклария? Някой с пресни познания по химия да каже кое как се казва.. стъкло на Петри с по-малък диаметър не става ли?

    Коментар


    • #17
      От: Термоустойчиво стъкло

      Мисля, няма минерално стъкло, което да има точка на топене под 1000 С. 100 С могат да впечатлят само някой стъклоподобен полимер. Принципно има стъкло 1,8 или 2 мм, но не съм си играл никога с такива.

      Коментар


      • #18
        От: Термоустойчиво стъкло

        Първоначално публикуван от ag ro Преглед на мнение
        3 + 3 + нещо за лепило на стъклопакета = мин. 8 мм. Не съм сигурен, че резбата на притягащата гайка ще го поеме, но утре ще проверя. Медната капачка е не повече от милиметър дебела. Обикновеното стъкло държи ли на 100 градуса? Ако да, идеята е чудесна.
        Би трябвало,ако няма рязка смяна на температурата.
        .Карам бавно стигам бързо. А...ма не всеки път.
        Киа спортаж2000тди 98г
        Ауди А3 1.9ТДИ
        Каравана Аdria 390Q

        Коментар


        • #19
          От: Термоустойчиво стъкло

          Първоначално публикуван от Stbd Преглед на мнение
          Закаляването е за да се чупи стъклото. Термоустойчивото стъкло е точно обратното в известен смисъл - кварцово с нисък коефициент на термично разширение (така ли се казваше на български...?). Кварцовото се реже лесно, закаленото не се реже.

          Не става ли с подходяща по форма лабораторна стъклария? Някой с пресни познания по химия да каже кое как се казва.. стъкло на Петри с по-малък диаметър не става ли?
          По тази логика мога да си изрежа кръгчетата от стъкло на стара готварска печка. Няма лошо, но дали ще се получи? Затуй съм се захванал да питам.
          На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор.
          "Погледнато формално, всичко е нормално. Погледнато нормално, всичко е формално!"-Радой Ралин

          Коментар


          • #20
            От: Термоустойчиво стъкло

            На термоустойчивото стъкло само името му е стъкло. Прозрачна керамика е, издържа към 800-900 градуса и идеята му е да издържа при условия, в които зад него има открит пламък. Това нещо в казан за ракия за какво точно ще ти послужи, въобще не ми е ясно...там всички процеси приключват на около 100 градуса. Масовото стъкло, незакалено, което е в употреба, е до 2 см дебелина. Ако нямаш рязка смяна на температурите, ще ти е предостатъчно. Но 2 см стъкло се режат само на водно.
            Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

            Коментар


            • #21
              От: Термоустойчиво стъкло

              Керамика? Не е ли кварц, силициев двуокис?
              Стара печка е идеалното решение и ще се реже абразивно без да се пръска на парченца.

              Коментар


              • #22
                От: Термоустойчиво стъкло

                Керамика го водят. Те са най-различни смеси, зависи на колко градуса ти трябва да издържа. Идеята е да имат нисък коефициент на разширение. Плотовете на печките са от точно такива материали. Понеже са под патент тия неща, само производителя си знае какво има вътре. За потребителя е..плот на печка-на него повече не му и трябва.
                Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                Коментар


                • #23
                  От: Термоустойчиво стъкло

                  Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
                  ...Ако нямаш рязка смяна на температурите...
                  Няма гаранция в кой момент някой ще залее със студена вода нагрятото стъкло. Например при невнимателно боравене с маркуча за миене или тези на охлаждащата вода. Затова не ми се слага обикновено стъкло, нямам му доверие. В ракиения форум твърдят, че слагат на колоните си обикновено стъкло, ама по-добре да си е сигурна работата.
                  Последно редактирано от ag ro; 22-11-18, 10:32.
                  На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор.
                  "Погледнато формално, всичко е нормално. Погледнато нормално, всичко е формално!"-Радой Ралин

                  Коментар


                  • #24
                    От: Термоустойчиво стъкло

                    Проблема се разреши. След прозвъняване на всички възможни доставчици на наблюдателни стъкла в Бг, намерени в нет-а се оказа, че 1. Нямат търсения размер в наличност. 2. Двама от доставчиците могат да поръчат близък размер /разлика 1 мм/, но ще падне чакане. 3. Цените бяха кофти - напр. 100 лв за 1 бр.
                    Отидох при производител на камини за износ. Продаде ми парче английско стъкло за камина, каза, че издържа до 700 градуса и го режат на ръка със стъклорез. Цена - 200 лв /кв.м. Моето парче излезе 15 лв. За всеки случай се снабдих и с едно стъкло от фурна на неизвестна готварска печка /от вторични/.
                    Така въоръжен, дадох стъклата на водно рязане. Стъклото от фурна се оказа закалено и се пръсна на секундата. От другото срещу 10 лв ми изрязаха 10 стъкла с точния диаметър. Та едно стъкло ми излезе 2,50 и много загубено време.
                    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор.
                    "Погледнато формално, всичко е нормално. Погледнато нормално, всичко е формално!"-Радой Ралин

                    Коментар

                    Активност за темата

                    Свий

                    В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                    Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                    Зареждам...
                    X