Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Митровица - полит/не/коректно за балканската реалност

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Митровица - полит/не/коректно за балканската реалност

    Така изглеждаше моста Не го събориха ,а го "изтъргаха" до арматура и го направиха както изглежда сега. От дясно в сръбската част имаше малка джамия и от там започва и "бошнячката махала" до другия мост..по малкия Моста го направиха след като се намериха някой "ценни" метали в "Трепча" в "камионско" количество и заминаха на запад От ляво на моста стояха "чуварите"/съгледвачи/ ...уж да предупреждават за нападение ...просто си бяха банда престъпници Извинявам се за спама ама ...спомени...и то едни...

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:mostaMitro.jpg
Прегледи:2
Размер:96.1 КБ
ID:5802590
    ''Хубави сте, но сте празни..''- продължи малкият принц. - ''За вас не може да се умре.''.

    Коментар


    • #17
      От: Митровица - полит/не/коректно за балканската реалност

      В балканските бивши Югославски територии е и много красиво, и много вкусни някак си, доста близко, не знам дали заради език, заради нрави, кухня, не знам за какво точно, но въпреки неуредици, заяждане от полицаи и царина винаги ми е тръпка да обриша там.
      Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

      "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

      Коментар


      • #18
        От: Митровица - полит/не/коректно за балканската реалност

        Митровица е наистина странно място, в което напрежението не мисля, че ще отмине скоро, за съжаление... Подобни кадри като снимката горе съм виждал из нета и някак все едно за друго място става въпрос - просто моите впечатления от Косово датират от 2009-та насам. Тогава вече патакламата беше приключила...или поне грубата и кръвопролитната и част!
        Alvanovo motors - Сам съм си клуб, сам съм си президент!
        Yamaha XJ 900 F, Yamaha FJ 1200, Suzuki GSX 1100 F
        Fiat Grande Punto 1.4, Volvo 460 1.7 T, BMW 523i

        Коментар


        • #19
          От: Митровица - полит/не/коректно за балканската реалност

          Всъщност, не хуквам чак така пък на разходка, по-скоро се чудя и почесвам дали първо да ударя едно кафе, или един бурек, че честно казано и от двете имам нужда. Егати, минах през две граници, повече от 300 км и ни кафе, ни храна... Срамота! Поглеждам часовника на мотора – показва си нещо там, но по кое време и колко реално беше тук часа нямах понятие... Не, че ме бъркаше особено. Бях си задал като краен час на тръгване 2 ч. българско време. Време имах достатъчно! По-скоро колебанието беше дали да заложа на бурек или направо да пропусна сутрешната част от кулинарията и да наблегна на тежката артилерия – плескавиците... ОК, решавам, че така и така сутрешното кафе отдаааавна съм го изтървал, та се впускам по главната улица на Косовска Митровица с идеята да диря нещо за душата.
          Тръгвам нагоре по баира. Попроменили са това онова сърбите. Не знам дали така по ми харесва или не, а и баш ги брига косовските сърби за мнението на бая ти Фори, ама нейсе. Преди време тази очертаваща се като централна пешеходна улица си беше най-нормална улица с движение, защото спомените ми са, че се спусках свободно по нея с мотора докато стигнеше моста с чакъла и там обикновено паркирах нейде встрани. Ама тогава ни кръгово имаше, ни пешеходна, ни нищо. Даже ей там встрани дето са нацвъкали пейките и алейките имаше зеленчуков пазар.

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20181028_103412.jpg
Прегледи:1
Размер:74.5 КБ
ID:5803696

          Сега пазарът е изместен в дъното, а тук са оформили нещо като естествено продължение на благоустроения мост. Надниквам набързо в коритото на реката и там гледам хора щъкат, алеи, пейки, лампи, циливилизация с две думи! Та подхващам значи нагоре да пешеходствам, защото много ясно съм дал превес първо на сръбската Митровица, преди да се впусна в дебрите на албанската. Не знам дали тук просто е останало нещо недовършено типично в нашенски стил, или е съвсем целенасочено като своего рода илюстрация на края на света, но обръщайки взор назад към моста няма как да не отбележа в какво завършва пешеходния център – в полукръг от ламарини и купища боклучак пред тях

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20181028_103726.jpg
Прегледи:1
Размер:30.4 КБ
ID:5803697

          Да, няма грешка! Това е краят на сръбската главна, непосредствено преди кръговото и моста! Странно някак на фона на иначе много подредената и доста лицеприятна централна част... Вървя лежерно, един вид шляя се, като тук таме снимам крадешком това и онова. Избягвам да снимам много и твърде явно, защото първо е бъкано с полиция, а хич не ми се мисли в какъв филм мога да се вкарам, ако чичко полицай реши да ми играе сценки на съмнения и конспирация! А сръбските полицаи това го могат! Охо, само как го могат! Както казах, тук меко казано не е туристическо и едно, че по принцип ме гледат накриво, но ми прави впечатление неодобрителните погледи към моето скромно фотографиране. Не искам да дразня излишно местните, още повече местните джандари! А те са навсякъде! Ама навсякъде! Имам чувството, че полицаите са повече от знамената, а знамената хич не са малко, повярвайте ми!

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20181028_103843.jpg
Прегледи:1
Размер:60.8 КБ
ID:5803698

          Странно се чувствам. По принцип по сръбско съм си като у дома, но тук не е така, тук има някакво напрежение! Напрежението витае във въздуха! По същият начин се чувствах преди 12 години, когато за пръв път отидох в Босна. Тъкмо бяха паднали визите и там на туризъм никой не ходеше. Даже си спомням как босненския консул ни отказа визи, въпреки старателно подготвените безумни документи. Не знам познавате ли някой дето да са му отказвали виза...за Босна. Е...и токаво жувотно има се оказа! И мен ми се видя смешно на пръв прочит, ама консулът хич не се и шегуваше! Викам добре де, а ние какво да правим сега, а той като истински дипломат отсече – чакайте да паднат визите! И визите паднаха... И ние отидохме в Сараево на филмовия фестивал, където се и канехме да ходим. И със Сам Гарбарски се запознахме. И на премиерата на „Гърбавица“ бяхме и въобще всичко беше много странно...и трудно осъществимо. А сега до Сараево можеш да отскочиш като да отскочиш от Люлин до Младост. Даже по-лесно.... Но не за това ми беше думата. Та спрял съм значи мотора нейде след Вишеград. Тъмно е, студено е, тъкмо беше спряло да вали, аз хал хабер нямам къде се намираме и къде ли е точно туй пусто Сараево! На тръни съм, по същият начин, по който бях на тръни първият път, когато влязох в Албания, като първия път, когато попаднах в Анадола... Влизам в крайпътните храсти по разни естествени нужди и ха, изненада! Крива метална табела с готин череп и кокали и многозначителния надпис „Пази се! Мини!“ Ама мини не да минеш и заминеш, а че ако минеш ще си заминеш!За нула време се припотих в студената иначе вечер... Та и тук така.... Вървя си значи нагоре, уж всичко ми е познато и нашенско, но си има едно такова напрежение. Опитвам се да си спомня, но тук толкова показно полицейско присъствие май май не помня! Или нещо пак е станало, или тепърва ще става. Опитвам се да се сетя дали не беше скоро убийството на Оливер Иванович, но комай не беше много скоро... Надали има връзка...

          И тъй като нито бурек, нито кафе, пък камо ли плескавици откривам, криввам към отсрещната будка да се подсигуря поне със заветната Дрина. Мека Дрина има ли?-питам любезно девойчето. Има, вика, ама само сараевска – с елементи на заговор и съспенс заговорнически ме осведомява момата. За миг се поколебавам дали да не взема няколко, ама като се знам колко пуша ще ми стигнат до Нова година, а и това с тая сараевска Дрина знам ли каква ще излезе, а и знам ли царинарите колко точно ще да са кисели на излизане. Давай йедна Дрина с йедна опаляча и да ходим да си дирим кафе и плескавици.
          Плескавици не отривам /Подранил съм, знам си! Или пък просто митничарят киселяк ме прокле!/, но откривам чудна бурекчийница. Като виден кулинар хлътвам и в отсрещната, където се сдобивам с още една торбичка с вкусен топъл бурек. Снимам изодзадзе статуята на Крал Лазар, че откъм лицеприятната му страна беше наистина бъкано с полиция

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20181028_104905.jpg
Прегледи:1
Размер:60.7 КБ
ID:5803699

          И доволен от живота тръгвам надолу към мотора.
          Не мога да не отбележа, че тук дори графитите са странни и нетипични

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20181028_104303.jpg
Прегледи:1
Размер:52.3 КБ
ID:5803700

          Попадам на още няколко подобни „революционни“ творения! Няма как да не навява спомени за едни други времена. Времена на манифестации, фалшиви лозунги, портрети на вождове и пропагандно-патриотични творения. Има ли враг, има и лозунги! А тук врагът е близо – зад моста!
          В подобни размисли и страсти някак неусетно съм се върнал долу до мотора. Няма по-удачно място за скромният ми закуско-обяд от въпросните пейчици до реката. Приближавам небрежно. Мястото е пусто. Само в единия ъгъл се е опнал полицай. За миг се колебая дали да не направя едно бързо кръгом, но решавам, че по няма да бия на очи ако си продължа със замисъла. „Добар дан! Моторът ми пречи ли там на тротоара?“ – ни в клин, ни в ръкав изтърсвам, като дори самият аз се учудвам да дивотиите дето ми ражда ума понякога! Полисменът изломотва нещо на албански. Аааа, ясно – врагът е прецапал реката да отмаря под вражеското слънце! Ми няма да му преча! Присядам през две пейки от него, отварям бохчата с благата и нашичкият мигом става и се заприпква нанякъде! Аааа море....губиш драги! Тъкмо мислех да те черпя бурек....
          Alvanovo motors - Сам съм си клуб, сам съм си президент!
          Yamaha XJ 900 F, Yamaha FJ 1200, Suzuki GSX 1100 F
          Fiat Grande Punto 1.4, Volvo 460 1.7 T, BMW 523i

          Коментар


          • #20
            От: Митровица - полит/не/коректно за балканската реалност

            Да де, те па щото американците гоуем рахат направиха на шиптАрете, та затова сега мечтата на всеки шиптар е да прати щерка си да я плющат по Италия, или Германия за да му изкарва пари, да брои заветните 10 000 евро за сръбски пасош и да бега у Немачка.
            Ако некой ми каже, че горното не е верно, да се изчака зад некой ъгъл и като минава оттам да се гръмне!
            На ден днешен в Непризната република Косово зашеметяващите 3% от всички албанци живеят в ослепителна перверзия, останалите 97% са като червеи в калта - глад, ужасна мизерия и пущинак. Обаче са се надули като балон с пръдня, че живеят в независима ''държава'' . Горди и гладни.

            Горе-долу като мангалите в Мароко и Тунис - реват с изхвръкнали очи колко яко се живее в циганските им катуни в пустинята, обаче разменят всичките си 5 деца за EU виза. Аре нема нужда .......

            Тая псевдо ''държава'' я направиха за да могат Големите да си произвеждат хероина абсолютно необезпокоявано. Остава да видим колко шъ просъществува това безумие. Но определено няма да изкара още дълго. Поне такъв е Плана.

            Палимдере!
            Ако ще нафтата и без пари да я направят, пак че краднем!
            Само DIESEL !!!

            Мечтата на всеки леопард е да има гащи от курвенска кожа.

            Коментар


            • #21
              От: Митровица - полит/не/коректно за балканската реалност

              Първоначално публикуван от мишоци Преглед на мнение
              Да де, те па щото американците гоуем рахат направиха на шиптАрете
              Изобщо казано, по света никой на никого не прави рахат.

              А че някои хора така разбират свободата и възможностите - познай дали е от хубаво и дали не е изграждано последните 1-2-3 поколения нарочно.

              И ние бяхме страшен цирк като ни отвързаха.

              Коментар


              • #22
                От: Митровица - полит/не/коректно за балканската реалност

                Както се казва Митровица си е тенджера под налягане на косъм от избухване! Тази сутрин е имало акция на косовските спецчасти в Северна Митровица. Освен спецчастите е имало и представители на косовските сили за сигурност, като естествено са мобилизирани само тези от служителите им, които не са сърби... Според сърбите е имало обещание от страна на кейфор да не допуснат влизането на спецчасти в северно Косово, но това си е останало само на думи... Това според сръбските медии разбира се! Та така... Лудият Макс /Чичко Тръмп де/ явно пак започна нещо да пренарежда игралната маса....
                Alvanovo motors - Сам съм си клуб, сам съм си президент!
                Yamaha XJ 900 F, Yamaha FJ 1200, Suzuki GSX 1100 F
                Fiat Grande Punto 1.4, Volvo 460 1.7 T, BMW 523i

                Коментар


                • #23
                  От: Митровица - полит/не/коректно за балканската реалност

                  Не разбирам само защо се очаква някой да прави евала на сърбите?
                  И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                  Коментар


                  • #24
                    От: Митровица - полит/не/коректно за балканската реалност

                    Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
                    В балканските бивши Югославски територии е и много красиво, и много вкусни някак си, доста близко, не знам дали заради език, заради нрави, кухня, не знам за какво точно, но въпреки неуредици, заяждане от полицаи и царина винаги ми е тръпка да обриша там.

                    С изключение на република Македония, Хърватия, Словения, в държавите от бивша югославия, няма абсолютно нищо красиво или което да е подходящо за гледане! Пълна загуба на време е да се посещават. Лично мнение, нали.
                    https://www.youtube.com/watch?v=f4KS0m24Lts

                    Коментар


                    • #25
                      От: Митровица - полит/не/коректно за балканската реалност

                      Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                      Не разбирам само защо се очаква някой да прави евала на сърбите?

                      Съвсем правилно и вярно Търтей! Сърбите разпалиха четири войни, водени от шовинистичната цел за ,,велика Сърбия". Е, този път, в крайя на ХХ век, обстановката беше коренно различна от ситуацията през първите две десетилетия на ХХ век и сърбите си счупиха лакомите зъби!
                      https://www.youtube.com/watch?v=f4KS0m24Lts

                      Коментар


                      • #26
                        От: Митровица - полит/не/коректно за балканската реалност

                        Ще се опитам да изложа и аз личното си мнение, макар че съм сигурен, че достатъчно лъха и от пътеписите, но все пак! Естествено, идеята ми не е да подпалвам политически дискусии тук във форума, защото то е ясно - всеки българин разбира най-вече от две неща - от футбол и от политика... Та и аз така Разбира се не ангажирам никого с мнението ми по балканските въпроси и не претендирам да съм "последна инстанция"!
                        По въпроса за войните - четири ли са, десет ли са не знам. Това, което знам е, че:
                        500 години сме били под турско робство/османско владичество/турско присъствие, или колкото и толерантен термин да измислят господата съвременни политици говорим все за тея 500 години! Да де, но въпреки този факт средностатистическия българин мре за турския ол инклузив и без да съм се възползвал лично от подобна услуга, смея да твърдя, че има защо!
                        Почти 200 години сме били под гръцко робство/влияние/владение/присъствие, абе...гърците са ни били на гости да речем. Средностатистическия българин не обича гърците - факт! Но е факт, че мрем да ходим на море именно в Гърция и особено по празниците целокупния български народ се изнася масово на юг при маляките.
                        Румънците трябва да ги мразим заради Добруджа. И сигурно ги мразим - де да знам. Мен са ми безразлични... Македонците трябва да ги мразим, защото там нещата са "да получиш удар под кръста от родния си брат!" Сещате се за какво иде реч... Признахме първи държавата им, подарихме им танкове ли беше какво беше, подбутваме ги за Европа, толерантни сме та чак сме се надупили от толерантност. И? И макетата се възползват от приведената ни стойка и не пропускат да ни го сложат, защото за тях сме враг номер едно! А защо надали и някой македонец може да ти каже... Това обаче не пречи като отиде човек по Охрид да вижда и чува повече българи отколкото местни!
                        Ако трябва да обобщя - историята си е история и не трябва да се бърка с туризма и емиграцията!

                        Сега дали е загуба на време пътуването по екс Югославия...също е въпрос на лична преценка и себеусещане. За някои е, за някои не е. В тази връзка аз най-не обичам да пътувам в Гърция и не разбирам хората, които се прехласват по гръцкото море или нрави, или култура или каквото и да е там. За мен Гърция е последното място за което се сещам като се зсиля да се размотавам или почивам нанякъде, ама това не значи, че ходенето в Гърция е чиста загуба на време. За мен може би, но за 3 876 567 човека не е така...
                        Че няма какво да се види в Екс Югославия освен в Македония, Хърватска и Словения, позволете ми да не се съглася! В Словения не съм ходил никога впрочем, затова и не мога да коментирам, но да се твърди, че в Сърбия, Черна гора, Косово, Босна и Херцеговина няма какво да се види....някак.... За любителите на природа има природа, за любителите на море има море /Черногорската ривиера!/, за любителите на старините и историята има предостатъчно старини, за любителите на кулинарния туризъм мисля, че е ясно, за любителите на културни събития от всякакъв род също! Нима ще омаловажите Екзит феста в Нови сад, филмовия фест в Сараево, фестивалът в Гуча?
                        Защо сърбите очакват някой да им прави евала? Защото са надути и с огромно самочувствие предполагам... Защото при ситуацията в Косово са от натакованата страна и хич не им е конфортно и реват като ощипани моми, но и самите те не са цвете за мирисане, така че каквото почукало такова се обадило, защото спомнете си клането в Сребреница, Вуковар, снайперистите над Сараево дето са избили маса цивилни хора! Отношението към българите в Западните покрайнини го знаете! Но ако трябва да обърнем палачинката от другата страна - какво правим и ние за нашите сънародници там? И защо позволяваме на сърбите да правят това, което правят?
                        За това, което каза Ясен, че "по света никой на никого не прави рахат"... Така е. Мисля, че отдавна никой не вярва на дивотиите, че дяда ти Драган примерно дошъл да ни помогне само защото е харесал черните ни очи. Интереса клати феса е казал някой си някога...
                        По повод на тезата за Велика Сърбия... Ако трябва да го кажа в прав текст - предпочитам да сме съседи на велика Сърбия, отколкото на Велика Албания, щото да сме позиционирани между велика Албания и велика Турция жална ни майка!
                        И последно - пристрастен съм, да! По стечение на обстоятелствата съм завършил теология и някак винаги ще са ми по-близо до сърцето "братските" християнски народи /дори и гърците, въпреки, че грам не ги харесвам!/! Жена ми е наполовина сръбкиня, което някак също накланя везните да съм с добри чувства към сърбянките, от трета страна пък дъщеря ми живее в САЩ и е омъжена там и зетко много си го обичам, но това грам не ме е накарало да заобичам американците или пази Боже безумната им политика! Дотолкова не ги обичам, че и на сватбата на дъщеря си отказах да отида! От четвърта страна поставете се на мястото на сърбите в Косово. Просто за момент си представете да живеете в Кърджали, или Джебел или Разград или Кирково и в един момент целокупното мюсулманско население в родното ви място да обяви независимост просто, защото са мюсулмани и не искат повече батя ви Бойко за премиер, а искат премиерът им да се казва Реджеп Тайип и тъй нататък, приемат турската лира за платежно средство, сменят официалния език, църквите и манастирите ни, за да не бъдат катурнати ще се наложи италианските карабинери да ги пазят... Сещате се за каква чисто хипотетична дивотия говоря? Е, тогава няма ли и ние да ревем като ощипана мома с пълно гърло и да чакаме някой чужбинец да се трогне от крокодилските ни сълзи?...


                        Това е от мен тази вечер. Приемете го вместо поредната част от пътеписа, а ако ви се вижда много крайно или нетактично или де да знам точно какво, или противоречи на правилата на форума, най-любезно моля някой модератор да го изтрие! Въобще няма да има сърдити!
                        И отново! Нямам грам никакво намерение да се конфронтирам с някого! Просто мнение...естествено чисто субективно и необвързващо никого с нищо!
                        Alvanovo motors - Сам съм си клуб, сам съм си президент!
                        Yamaha XJ 900 F, Yamaha FJ 1200, Suzuki GSX 1100 F
                        Fiat Grande Punto 1.4, Volvo 460 1.7 T, BMW 523i

                        Коментар


                        • #27
                          От: Митровица - полит/не/коректно за балканската реалност

                          Първоначално публикуван от мишоци Преглед на мнение
                          Да де, те па щото американците гоуем рахат направиха на шиптАрете, та затова сега мечтата на всеки шиптар е да прати щерка си да я плющат по Италия, или Германия за да му изкарва пари, да брои заветните 10 000 евро за сръбски пасош и да бега у Немачка.
                          Ако некой ми каже, че горното не е верно, да се изчака зад некой ъгъл и като минава оттам да се гръмне!
                          На ден днешен в Непризната република Косово зашеметяващите 3% от всички албанци живеят в ослепителна перверзия, останалите 97% са като червеи в калта - глад, ужасна мизерия и пущинак. Обаче са се надули като балон с пръдня, че живеят в независима ''държава'' . Горди и гладни.

                          Горе-долу като мангалите в Мароко и Тунис - реват с изхвръкнали очи колко яко се живее в циганските им катуни в пустинята, обаче разменят всичките си 5 деца за EU виза. Аре нема нужда .......

                          Тая псевдо ''държава'' я направиха за да могат Големите да си произвеждат хероина абсолютно необезпокоявано. Остава да видим колко шъ просъществува това безумие. Но определено няма да изкара още дълго. Поне такъв е Плана.

                          Палимдере!
                          А малко се успокой! Става ли?
                          Само под секрет да ти го кажа: Напук на теб и на ракива ,,умни", като теб и КосовА ще (про)съществува и американосите ще са още дъъълго, мнооого дълго ( за справака, базата ,,Бондстийл").
                          Системното слушане на турбофолка на ,,брачата" е противопоказно!
                          https://www.youtube.com/watch?v=f4KS0m24Lts

                          Коментар


                          • #28
                            От: Митровица - полит/не/коректно за балканската реалност

                            А не. Ние с Косово имаме топли връзки. ПСВ ги освобождаваме от сърбите, ВСВ от немците.
                            И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                            Коментар


                            • #29
                              От: Митровица - полит/не/коректно за балканската реалност

                              Първоначално публикуван от forry Преглед на мнение
                              Ще се опитам да изложа и аз личното си мнение, макар че съм сигурен, че достатъчно лъха и от пътеписите, но все пак! Естествено, идеята ми не е да подпалвам политически дискусии тук във форума, защото то е ясно - всеки българин разбира най-вече от две неща - от футбол и от политика... Та и аз така Разбира се не ангажирам никого с мнението ми по балканските въпроси и не претендирам да съм "последна инстанция"!
                              По въпроса за войните - четири ли са, десет ли са не знам. Това, което знам е, че:
                              500 години сме били под турско робство/османско владичество/турско присъствие, или колкото и толерантен термин да измислят господата съвременни политици говорим все за тея 500 години! Да де, но въпреки този факт средностатистическия българин мре за турския ол инклузив и без да съм се възползвал лично от подобна услуга, смея да твърдя, че има защо!
                              Почти 200 години сме били под гръцко робство/влияние/владение/присъствие, абе...гърците са ни били на гости да речем. Средностатистическия българин не обича гърците - факт! Но е факт, че мрем да ходим на море именно в Гърция и особено по празниците целокупния български народ се изнася масово на юг при маляките.
                              Румънците трябва да ги мразим заради Добруджа. И сигурно ги мразим - де да знам. Мен са ми безразлични... Македонците трябва да ги мразим, защото там нещата са "да получиш удар под кръста от родния си брат!" Сещате се за какво иде реч... Признахме първи държавата им, подарихме им танкове ли беше какво беше, подбутваме ги за Европа, толерантни сме та чак сме се надупили от толерантност. И? И макетата се възползват от приведената ни стойка и не пропускат да ни го сложат, защото за тях сме враг номер едно! А защо надали и някой македонец може да ти каже... Това обаче не пречи като отиде човек по Охрид да вижда и чува повече българи отколкото местни!
                              Ако трябва да обобщя - историята си е история и не трябва да се бърка с туризма и емиграцията!

                              Сега дали е загуба на време пътуването по екс Югославия...също е въпрос на лична преценка и себеусещане. За някои е, за някои не е. В тази връзка аз най-не обичам да пътувам в Гърция и не разбирам хората, които се прехласват по гръцкото море или нрави, или култура или каквото и да е там. За мен Гърция е последното място за което се сещам като се зсиля да се размотавам или почивам нанякъде, ама това не значи, че ходенето в Гърция е чиста загуба на време. За мен може би, но за 3 876 567 човека не е така...
                              Че няма какво да се види в Екс Югославия освен в Македония, Хърватска и Словения, позволете ми да не се съглася! В Словения не съм ходил никога впрочем, затова и не мога да коментирам, но да се твърди, че в Сърбия, Черна гора, Косово, Босна и Херцеговина няма какво да се види....някак.... За любителите на природа има природа, за любителите на море има море /Черногорската ривиера!/, за любителите на старините и историята има предостатъчно старини, за любителите на кулинарния туризъм мисля, че е ясно, за любителите на културни събития от всякакъв род също! Нима ще омаловажите Екзит феста в Нови сад, филмовия фест в Сараево, фестивалът в Гуча?
                              Защо сърбите очакват някой да им прави евала? Защото са надути и с огромно самочувствие предполагам... Защото при ситуацията в Косово са от натакованата страна и хич не им е конфортно и реват като ощипани моми, но и самите те не са цвете за мирисане, така че каквото почукало такова се обадило, защото спомнете си клането в Сребреница, Вуковар, снайперистите над Сараево дето са избили маса цивилни хора! Отношението към българите в Западните покрайнини го знаете! Но ако трябва да обърнем палачинката от другата страна - какво правим и ние за нашите сънародници там? И защо позволяваме на сърбите да правят това, което правят?
                              За това, което каза Ясен, че "по света никой на никого не прави рахат"... Така е. Мисля, че отдавна никой не вярва на дивотиите, че дяда ти Драган примерно дошъл да ни помогне само защото е харесал черните ни очи. Интереса клати феса е казал някой си някога...
                              По повод на тезата за Велика Сърбия... Ако трябва да го кажа в прав текст - предпочитам да сме съседи на велика Сърбия, отколкото на Велика Албания, щото да сме позиционирани между велика Албания и велика Турция жална ни майка!
                              И последно - пристрастен съм, да! По стечение на обстоятелствата съм завършил теология и някак винаги ще са ми по-близо до сърцето "братските" християнски народи /дори и гърците, въпреки, че грам не ги харесвам!/! Жена ми е наполовина сръбкиня, което някак също накланя везните да съм с добри чувства към сърбянките, от трета страна пък дъщеря ми живее в САЩ и е омъжена там и зетко много си го обичам, но това грам не ме е накарало да заобичам американците или пази Боже безумната им политика! Дотолкова не ги обичам, че и на сватбата на дъщеря си отказах да отида! От четвърта страна поставете се на мястото на сърбите в Косово. Просто за момент си представете да живеете в Кърджали, или Джебел или Разград или Кирково и в един момент целокупното мюсулманско население в родното ви място да обяви независимост просто, защото са мюсулмани и не искат повече батя ви Бойко за премиер, а искат премиерът им да се казва Реджеп Тайип и тъй нататък, приемат турската лира за платежно средство, сменят официалния език, църквите и манастирите ни, за да не бъдат катурнати ще се наложи италианските карабинери да ги пазят... Сещате се за каква чисто хипотетична дивотия говоря? Е, тогава няма ли и ние да ревем като ощипана мома с пълно гърло и да чакаме някой чужбинец да се трогне от крокодилските ни сълзи?...


                              Това е от мен тази вечер. Приемете го вместо поредната част от пътеписа, а ако ви се вижда много крайно или нетактично или де да знам точно какво, или противоречи на правилата на форума, най-любезно моля някой модератор да го изтрие! Въобще няма да има сърдити!
                              И отново! Нямам грам никакво намерение да се конфронтирам с някого! Просто мнение...естествено чисто субективно и необвързващо никого с нищо!
                              Без политика, прав си! И все пак, като стигнах до излиянието ти, че предпочиташ за съсед ,,Велика Сърбия", пред ,,Велика Албания" и най-паче до това, че дори на СВАТБАТА НА ДЕТЕТО ЗИ не си отишъл, само защото е в омразните ти САЩ, мисля че просто е излишен коментар, относно написаното. Иначе, за сърбите важи поговорката ,,лакомо дупе, кръв сере".
                              От мен толкоз!
                              Пчиначе, пътеписът е чудесен, ивлекателно написан, чете се с интерес на един дъх!
                              Всичко, което си написал и споделил, като преки, лични твои непосредствени впечатления е много увлекателно. Но....сърбоманските залитания, ОТКРОВЕНО СЪРБОМАНСКИТЕ ЗАЛИТАНИЯ в напиасното от теб и цитирано от мен мнение, така да се кажа, най политически (не)коректно ,,ЕБАХА МАМАТА НА ПЕЙЗАЖО"!
                              Поздрави!
                              https://www.youtube.com/watch?v=f4KS0m24Lts

                              Коментар


                              • #30
                                От: Митровица - полит/не/коректно за балканската реалност

                                Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                                А не. Ние с Косово имаме топли връзки. ПСВ ги освобождаваме от сърбите, ВСВ от немците.
                                Точно така е! Между другото, през октомври-ноември 1915 г. албански четници масово подпомагат Българската армия(Първа армия), при придвижването й на юг в Косово, към Повардарието.
                                https://www.youtube.com/watch?v=f4KS0m24Lts

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X