Обява

Свий
Няма добавени обяви.

БГВ от термопомпа vs соларни панели

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • БГВ от термопомпа vs соларни панели

    Здравейте,

    Дилемата е следната - инсталация с нискотемпературно отопление с термопомпа въздух-вода + котел на пелети за най-студените месеци. Това е ясната част от системата. Сега някой ще ме пита защо ще купувам котел като имам термопомпа или обратното...новата инсталация ще се изгражда около термопомпа, котела просто го имам и вместо да го продавам ще си го сложа за бекъп.

    Чуденката е откъде да идва горещата вода. Първоначалната идея беше бойлер с две серпентини, едната към соларен панел/и, другата към котела на пелети.

    Всички търговци на термопомпи (донякъде логично, все пак продават термопомпи) ме убеждават как инвестицията за соларен панел била безмислена и нерентабилна, защото термопомпата ти топли водата за стотинки.

    Това е така, но не и в големите студове. Не и когато лятото работи на охлаждане и трябва да обърне цикъла на отопление, за да ти стопли бойлера и после да го обърне обратно и така постоянно. Като така не само спира охлаждането докато топли бойлера, ами и едно определено количество течност, което е във вътрешното тяло и до трипътния вентил трябва непрекъснато да се охлажда и стопля, което си е чиста загуба на енергия.

    Освен това дори в режим на отопление, при обръщане на трипътния вентил към бойлера отоплението на къщата спира докато не се затопли бойлера.

    Представете си целия този жик-так, когато в едно домакинство от 6 човека тръгнем да се къпем....

    Модерните соларни панели са доста ефективни и лично съм виждал как през зимата в студен, но слънчев ден 2 панела Бош топлят 500 литров бойлер до 40-45 градуса.

    Някой стоял ли е пред същата дилема и как я е решил?

    Лични впечатления от едното или другото също ще са ми от полза, не е нужно да е правен А/Б тест

    Благодаря предварително!
    Последно редактирано от ivokbg; 08-11-18, 10:22.

  • #2
    От: БГВ от термопомпа vs соларни панели

    Достатъчно хитра термопомпа би трябвало да може да топли бойлера с част от топлината, взета при охлаждането на къщата. Това за летните размисли.

    Иначе, соларните панели освен за битова гореща вода могат съвсем дейно да участват и в отоплението на къщата.

    Така че слагай и едното, и другото и мисли как ще се управлява всичко това.

    Коментар


    • #3
      От: БГВ от термопомпа vs соларни панели

      Не ми е известно от ширпотребските термопомпи някоя да използва отделената топлина от охлаждането за затопляне на вода.

      И едното и другото става малко прекалено дебело А пък на термопомпата предвидена за бойлер й е различно и вътрешното тяло, а и е по-скъпа от тази, която няма опцията. Т.е. е глупаво да купя тази опция и да не я използвам

      Коментар


      • #4
        От: БГВ от термопомпа vs соларни панели

        Само малко опит....

        Помпа въздух вода на 7 години и малко.

        В началото като елитен ТНТМ-чик реших и аз да ползвам бойлер топлен от помпата... че даже и по маняшки директно с втори топлообменник фреон вода и циркулационна помпа. Майтап, след една година експлатация и забавления със цялата инсталация (18 температурни датчика две ардуинота и т.н., нали се разбрахме че съм ТНТМ-чик ) разкарах бойлера от помпата. Все още му стои цялата инсталация и мога да го пусна като термопомпен с едно класическо он-оффче 9-ка, но не виждам смисъл.

        Термопомпата работи добре при ниски температури на водата и във инвенторен режим (нали това е и идеята), но ти искаш "топла вода" и тук започва забавното, напъваш помпата в идиотски режими за да имаш "евтина топла вода" обаче в тези режими помпата работи в кошмарен режим и ако съпоставиш инвестицията със "спестеното".... мале мале. И Ясен е прав може и на охлаждане да топли ама тази хитрост работи на хартия в реалния живот нещата са малко по различни и пак почваме да охлаждаме за да имаме топла вода....

        Нкаратко или си остави нормален бойлер на ток или го комбинирай със НАЙ- ЕВТИНАТА соларна схема със един или дава пнела. Тогава ще си гарантираш някаква икономическа обосновка. Термопомпен бойлер звучи чудесно... но финансово все още не обосновано.

        Коментар


        • #5
          От: БГВ от термопомпа vs соларни панели

          Аз пък имам термопомпен бойлер (само бойлер, никаква връзка с други неща).

          Финансово даже доста добре се обоснова.

          Коментар


          • #6
            От: БГВ от термопомпа vs соларни панели

            Ето от първо лице ...
            Аз грея къщата и БГВ с A-W ТП. Соларка за БГВ.
            Конкретно текущата година, от Март допреди 2-3 седмици термопомпата беше изключена напълно, охлаждане беше нужно за 2-3 дни, така и не намерих време да я пусна тогава.
            30 вакуумни тръби се грижат за БГВ през този период. 300л бойлер с две серпентини и нагревател, управляван от ТП.
            Не помня да сме имали проблем с недостиг на т. вода.
            Ако сложите прекалено много тръби, ще се чудите как да ги охлаждате през лятото. Трябва да балансирате. Добивът за 1 година беше е около 3MWh, по спомен.

            През зимата ТП с един трипътник грее подовото (<35°С) и БГВ (42°С). Жик-такът за прехвърляне на режимите си го прави машината сама.

            Соларката не носи много енергия през зимата. Затова и се отказах да добавям топлообменник, трипътни клапани и да пиша код за нея, та да я ползвам за отопление. Прозорците в повечето стаи са витрини на Юг и реално няма смисъл да улавям топлината в солара, при положение, че директно грее вътре и то от доста малък ъгъл. Помощ за БГВ е достатъчна.

            Пелетният котел е добро решение за резерв, но му предвидете резервирано захранване.

            Аз не бих питал търговци за съвети - проектантите са правилните хора.
            Човек се учи докато е прост!

            Коментар


            • #7
              От: БГВ от термопомпа vs соларни панели

              Първоначално публикуван от Gadnyara Преглед на мнение
              Ето от първо лице ...
              Аз грея къщата и БГВ с A-W ТП. Соларка за БГВ.
              Конкретно текущата година, от Март допреди 2-3 седмици термопомпата беше изключена напълно, охлаждане беше нужно за 2-3 дни, така и не намерих време да я пусна тогава.
              30 вакуумни тръби се грижат за БГВ през този период. 300л бойлер с две серпентини и нагревател, управляван от ТП.
              Не помня да сме имали проблем с недостиг на т. вода.
              Ако сложите прекалено много тръби, ще се чудите как да ги охлаждате през лятото. Трябва да балансирате. Добивът за 1 година беше е около 3MWh, по спомен.

              През зимата ТП с един трипътник грее подовото (<35°С) и БГВ (42°С). Жик-такът за прехвърляне на режимите си го прави машината сама.

              Соларката не носи много енергия през зимата. Затова и се отказах да добавям топлообменник, трипътни клапани и да пиша код за нея, та да я ползвам за отопление. Прозорците в повечето стаи са витрини на Юг и реално няма смисъл да улавям топлината в солара, при положение, че директно грее вътре и то от доста малък ъгъл. Помощ за БГВ е достатъчна.

              Пелетният котел е добро решение за резерв, но му предвидете резервирано захранване.

              Аз не бих питал търговци за съвети - проектантите са правилните хора.
              Тъй де, и аз не разчитам на соларни панели за отопление. Не смятам, че ще е обосновано да се инвестира в голям брой, а 1 или 2 панела достатъчни за бойлер с отоплението нищо няма да помогнат.

              Въртенето на режимите е ясно, че си ги прави сама машината, но е неефективно да топлиш една течност, после да я охлаждаш и после пак обратно. Поне така ми се струва. Освен това тия трипътни вентили с ел. задвижка предполагам си имат някъв живот, а и със сигурност струват пара. Той като се врътка по 50 пъти на ден... Разбира се това не е най-същественото нещо в една система, но човек като се готви да даде една камара пари гледа да осмисли ситуацията от възможно най-много ъгли.

              Иначе аз не искам съвети от търговците как да си организирам системата, затова пиша тук. Търговците просто си пеят мантрата, че като имаш ТП солар ти не требе. Иначе и проектантите и търговците имат един общ проблем, че в голямата си част знанията им са теоритични, т.е. така пише някъде. Което е чудесно, в никакъв случай не отхвърлям теорията, но искам да чуя мненията на реални ползватели, какъвто ще съм и аз.

              Първоначално публикуван от manta2005 Преглед на мнение
              Само малко опит....

              Помпа въздух вода на 7 години и малко.

              В началото като елитен ТНТМ-чик реших и аз да ползвам бойлер топлен от помпата... че даже и по маняшки директно с втори топлообменник фреон вода и циркулационна помпа. Майтап, след една година експлатация и забавления със цялата инсталация (18 температурни датчика две ардуинота и т.н., нали се разбрахме че съм ТНТМ-чик ) разкарах бойлера от помпата. Все още му стои цялата инсталация и мога да го пусна като термопомпен с едно класическо он-оффче 9-ка, но не виждам смисъл.

              Термопомпата работи добре при ниски температури на водата и във инвенторен режим (нали това е и идеята), но ти искаш "топла вода" и тук започва забавното, напъваш помпата в идиотски режими за да имаш "евтина топла вода" обаче в тези режими помпата работи в кошмарен режим и ако съпоставиш инвестицията със "спестеното".... мале мале. И Ясен е прав може и на охлаждане да топли ама тази хитрост работи на хартия в реалния живот нещата са малко по различни и пак почваме да охлаждаме за да имаме топла вода....

              Нкаратко или си остави нормален бойлер на ток или го комбинирай със НАЙ- ЕВТИНАТА соларна схема със един или дава пнела. Тогава ще си гарантираш някаква икономическа обосновка. Термопомпен бойлер звучи чудесно... но финансово все още не обосновано.
              Благодаря ти за мнението!

              Малко уточнение. Не говоря за термопомпен бойлер. Аз така или иначе ще имам термопомпа за отопление на къщата. Въпросът ми е да се възползвам ли от опцията, че тя може да топли и бойлер. Разбира се опцията струва още пари отгоре. Иначе всеки бойлер със серпентини си има и ел. нагревател.

              Да разбирам ли, че с твоята ТП се топлиш? Каква марка е, какви са ти впечатленията?

              Коментар


              • #8
                От: БГВ от термопомпа vs соларни панели

                Да топля и охлаждам 100кв апартамент... 3 конвектора подово и две лири ( да лири много удобно за кърпи и други подобни в банята) водата я карам на 40-36 зимата и 14-17 лятото.

                Заради налудничавата идея бойлера да оползотворява отнетата енергия лятото, взех 120 литра бойлер. Поради спецификата на инсталацията имах 120литра хомогенна 45-48 градусова вода, веднъж седмично през контролер я загрявах до 70 със ел. нагревателя.

                Истината е че в момента с по високата температура на водата в бойлера термоглавата в банята работи по-добре.

                Термопомпата ми вече си работи в инвенторен режим, преди заради бойлера я форсирах изкуствено за да вдигна висока температура на водата.

                Термопомпата ми е самоделка на основата на Дайкин. Все пак е на 7 години, чакам да се предаде и да я сменя.. ама животното не умира.

                Коментар


                • #9
                  От: БГВ от термопомпа vs соларни панели

                  Първоначално публикуван от ivokbg Преглед на мнение
                  Тъй де, и аз не разчитам на соларни панели за отопление. Не смятам, че ще е обосновано да се инвестира в голям брой, а 1 или 2 панела достатъчни за бойлер с отоплението нищо няма да помогнат.

                  Въртенето на режимите е ясно, че си ги прави сама машината, но е неефективно да топлиш една течност, после да я охлаждаш и после пак обратно. Поне така ми се струва. Освен това тия трипътни вентили с ел. задвижка предполагам си имат някъв живот, а и със сигурност струват пара. Той като се врътка по 50 пъти на ден... Разбира се това не е най-същественото нещо в една система, но човек като се готви да даде една камара пари гледа да осмисли ситуацията от възможно най-много ъгли.

                  Иначе аз не искам съвети от търговците как да си организирам системата, затова пиша тук. Търговците просто си пеят мантрата, че като имаш ТП солар ти не требе. Иначе и проектантите и търговците имат един общ проблем, че в голямата си част знанията им са теоритични, т.е. така пише някъде. Което е чудесно, в никакъв случай не отхвърлям теорията, но искам да чуя мненията на реални ползватели, какъвто ще съм и аз.
                  Под смяна на режимите имам предвид от отопление към БГВ, което е все в посока загряване, макар и от ниско- към високо-температурно.
                  А през дните, в които трябва охлаждане, соларната система е (пре)достатъчна за БГВ и изобщо не се сещам да включа ТП за греене на т. вода. Напротив - дори я преглеждам за прегряване.

                  За да не се врътка вентила, слагате голям бойлер и задавате в настройките на ТП температурата, при която да грее БГВ. Например, аз съм задал 36*С - като падне под тях, включва да възстанови до 42*.

                  Каква разлика в инвестицията очаквате, ако бойлерът се грее само с ТП и соларна с-ма спрямо подгряване от нагревателя му и соларка? Явно стигаме до икономическо съпоставяне...
                  Последно редактирано от Gadnyara; 08-11-18, 14:44.
                  Човек се учи докато е прост!

                  Коментар


                  • #10
                    От: БГВ от термопомпа vs соларни панели

                    Първоначално публикуван от Gadnyara Преглед на мнение
                    Под смяна на режимите имам предвид от отопление към БГВ, което е все в посока загряване, макар и от ниско- към високо-температурно.
                    А през дните, в които трябва охлаждане, соларната система е (пре)достатъчна за БГВ и изобщо не се сещам да включа ТП за греене на т. вода. Напротив - дори я преглеждам за прегряване.

                    За да не се врътка вентила, слагате голям бойлер и задавате в настройките на ТП температурата, при която да грее БГВ. Например, аз съм задал 36*С - като падне под тях, включва да възстанови до 42*.

                    Каква разлика в инвестицията очаквате, ако бойлерът се грее само с ТП и соларна с-ма спрямо подгряване от нагревателя му и соларка? Явно стигаме до икономическо съпоставяне...
                    Дилемата е по-скоро или модул за БГВ към ТП или солар. Не допускам вариант да слагаме и двете. Като първоначална инвестиция не съм го смятал до последния лев, но е съизмеримо. На фона на целия масраф за ОВК 300 или 500лв разлика между двата варианта няма да обърнат каруцата. По-скоро ме интересуват оптимални експлоатационни разходи след това и гъвкавост на системата.

                    Първоначално публикуван от manta2005 Преглед на мнение
                    Да топля и охлаждам 100кв апартамент... 3 конвектора подово и две лири ( да лири много удобно за кърпи и други подобни в банята) водата я карам на 40-36 зимата и 14-17 лятото.

                    Заради налудничавата идея бойлера да оползотворява отнетата енергия лятото, взех 120 литра бойлер. Поради спецификата на инсталацията имах 120литра хомогенна 45-48 градусова вода, веднъж седмично през контролер я загрявах до 70 със ел. нагревателя.

                    Истината е че в момента с по високата температура на водата в бойлера термоглавата в банята работи по-добре.

                    Термопомпата ми вече си работи в инвенторен режим, преди заради бойлера я форсирах изкуствено за да вдигна висока температура на водата.

                    Термопомпата ми е самоделка на основата на Дайкин. Все пак е на 7 години, чакам да се предаде и да я сменя.. ама животното не умира.
                    Да разбирам ли, че в охлаждането лятото участва и подовото? Какъв е ефекта?

                    Тази температура на водата 14-17 градуса ме изненадва за охлаждане дори през конвектори. Честно казано мислех, че се върти под 10.

                    Коментар


                    • #11
                      От: БГВ от термопомпа vs соларни панели

                      Първоначално публикуван от ivokbg Преглед на мнение
                      Дилемата е по-скоро или модул за БГВ към ТП или солар. Не допускам вариант да слагаме и двете. Като първоначална инвестиция не съм го смятал до последния лев, но е съизмеримо. На фона на целия масраф за ОВК 300 или 500лв разлика между двата варианта няма да обърнат каруцата. По-скоро ме интересуват оптимални експлоатационни разходи след това и гъвкавост на системата.



                      Да разбирам ли, че в охлаждането лятото участва и подовото? Какъв е ефекта?

                      Тази температура на водата 14-17 градуса ме изненадва за охлаждане дори през конвектори. Честно казано мислех, че се върти под 10.
                      Във никакъв случай не можеш ( по скоро не трабва ) да пускаш студена вода в не изолирани тръби, много бързо ще ги видиш без значение колко надълбоко в стената са. Ползвам конвектори. Спирам само лирите и подовото. Опитно установих че не ми е нужна по-студена вода, системата работи 24/7 през 10месеца в годината. И при темпериране не е необходимо голяма мощност. Конвектори те са леко преоразмерени (смятал съм ги на първа степен на вентилатора). Не спирам циркулацията а управлявам само вентилаторите през стайни програматори, преди ги гласях на различни температурни режими по часове и дни, но вече са на еднаква температура. При изолирано и темперирано помещение много бавно се охлажда/затопля. Като цяло идеята ми беше за климатизация от типа слагаш и забравяш.

                      П.С. за реален топлообмен ти трябва повече от 5градуса делтаТ. А идеята на конвектори те на много ниска скорост на вентилатора една са супер тихи и въздушния поток (колкото и малък да е) да е с най-близката температура до желаната, при темперирано помещение нямам никакви студени или топли течения.... И имам тишина..няма го "климатичното" усещане. Да няма го и онова хубаво инфрачервено излъчване което топли душата ама пълно щастие няма... В момента имам 23 градуса навсякъде подът е 21 тавана 21 . Измерени току що.
                      Последно редактирано от manta2005; 08-11-18, 16:30.

                      Коментар

                      Активност за темата

                      Свий

                      В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                      Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                      Зареждам...
                      X