Обява

Свий
Няма добавени обяви.

През село Морско до Доброванските гъби

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: През село Морско до Доброванските гъби

    Намерих го, изселено е още през 1893г. На място ще търся дупките.
    В района има още много несъществуващи вече села, но от тях и керемидка сигурно не е останала.
    Последно редактирано от Ivan_J; 05-11-18, 20:11.

    Коментар


    • #17
      От: През село Морско до Доброванските гъби

      Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
      Е, аз това го посетих по Великден - пълна пошлост.
      По-скоро тия скални ниши да не са някакви останки от въпросната крепост? Щото била мноооооооооого голяма - от Гермето до Обзор. И при Козичино дават да имало някакви останки. Имало и останки от стени някакви покрай пътя Булаир - Рожден... нищо не видях, а пътят определено е римски (вертикално набити каменни плочи като павета под чакъла, с който са насипвали векове по-късно)...
      Да не се обиди автора не темата, че си клюкарим тук!

      Пътя в този вид(макадам) е от 70-те години на 20-ти век... Горските го построиха заради дърводобива в онези години. Преди това беше обикновен почвен път. Дали има Римска намеса, не знам. Ще разпитам бабите.
      А пък нишите(аз им викам така), са доста далеч от "крепостта", около 12-13км. Не мога да Ви дам координати на Кидика. Аз си го знам по ориентация. Следващият път ще ги запиша на GPS-а.
      P.S. Там където Google дава крепостта, е низина... А над Гермето са само върхове. Би трябвало ако има крепост, да е на високо. Просто разсъждавам.

      Коментар


      • #18
        От: През село Морско до Доброванските гъби

        Първоначално публикуван от Ivan_J Преглед на мнение
        Намерих го, изселено е още през 1893г. На място ще търся дупките.
        В района има още много несъществуващи вече села, но от тях и керемидка сигурно не е останала.
        Да, било е село, населено с Турско население до Освобождението от "присъствието"...
        После се изселват.

        Коментар


        • #19
          От: През село Морско до Доброванските гъби

          Първоначално публикуван от Stany Преглед на мнение
          Да не се обиди автора не темата, че си клюкарим тук!

          Пътя в този вид(макадам) е от 70-те години на 20-ти век... Горските го построиха заради дърводобива в онези години. Преди това беше обикновен почвен път. Дали има Римска намеса, не знам. Ще разпитам бабите.
          А пък нишите(аз им викам така), са доста далеч от "крепостта", около 12-13км. Не мога да Ви дам координати на Кидика. Аз си го знам по ориентация. Следващият път ще ги запиша на GPS-а.
          P.S. Там където Google дава крепостта, е низина... А над Гермето са само върхове. Би трябвало ако има крепост, да е на високо. Просто разсъждавам.
          Що да се обиди? Развиваме неговата тема.
          Аз през пролетта направих този маршрут, вдъхновен от тема на преждеписавшия Ivan_J и именно на баира над Гермето намерих някакви признаци на бивши укрепления.Хора от Булаир ме упътиха. Из нета (ама затворих "прозореца" и вече не си спомням къде ги гледах) има снимки на същите трошляци и чирепи за ниското долу, покрай което два пъти съм минал, ама е в някакви шубраци.
          За това Кидика от Козичино ли е по-добре да се мине или от Булаир-Рожден ?
          "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

          Коментар


          • #20
            От: През село Морско до Доброванските гъби

            За това Кидика от Козичино ли е по-добре да се мине или от Булаир-Рожден ?[/QUOTE]

            Кидика се намира между Козичино и Доброван. Колегата е минал край него, но няма как да го види...
            Трябва да знаеш че там е имало село, иначе трябва да си археолог за да разбереш.
            Сега всичко е обрасло(за 130 години). Аз го знам от дядо и баба(на времето).
            На открито място е. Има чешма(на 100-тина метра от пътя) и един червен бус без гуми, като каравана за говедарите .
            Всичко това, по маркировката Ком - Емине.

            Коментар


            • #21
              От: През село Морско до Доброванските гъби

              Първоначално публикуван от Stany Преглед на мнение
              Кидика се намира между Козичино и Доброван. Колегата е минал край него, но няма как да го види...
              Трябва да знаеш че там е имало село, иначе трябва да си археолог за да разбереш.
              Сега всичко е обрасло(за 130 години). Аз го знам от дядо и баба(на времето).
              На открито място е. Има чешма(на 100-тина метра от пътя) и един червен бус без гуми, като каравана за говедарите .
              Всичко това, по маркировката Ком - Емине.
              А има ли път? Тука гледам, е посочен някакъв:

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Koz-Dobr.jpg
Прегледи:1
Размер:57.8 КБ
ID:5801908

              Ако проявиш добрина , можеш да боднеш ТУК курсор и да щракнеш с мишката ориентировъчно къде биха могли да се намират нишите - ще излезнат координати.
              "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

              Коментар


              • #22
                От: През село Морско до Доброванските гъби

                Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
                А има ли път? Тука гледам, е посочен някакъв:

                [ATTACH=CONFIG]973746[/ATTACH]

                Ако проявиш добрина , можеш да боднеш ТУК курсор и да щракнеш с мишката ориентировъчно къде биха могли да се намират нишите - ще излезнат координати.
                42°49′25.5″N 27°31′07.6″E
                Тук някъде е, +– мааалко.

                Коментар


                • #23
                  От: През село Морско до Доброванските гъби

                  Първоначално публикуван от Stany Преглед на мнение
                  42°49′25.5″N 27°31′07.6″E
                  Тук някъде е, +– мааалко.
                  Благодаря!
                  В "Уикимапията" има наблизо някакъв водоем "Кадишка локва", дали не е "кИдишка" на името на изчезналото село Кидика?
                  Изобщо, да се бях сетил по-рано за тая Уикимапия - ето и мояТ фикс-идеЙ за "Хемските порти" се поизясни - посетил съм горната част и два пъти съм минал покрай долната, както и покрай преградната стена на пътя:

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Koz-Dobr1.jpg
Прегледи:1
Размер:86.6 КБ
ID:5801960

                  Явно ще се ходи пак.
                  "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                  Коментар


                  • #24
                    От: През село Морско до Доброванските гъби

                    Благодаря за разходката! Един кадър от мен на горепосочените гъби

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:_AST4508.JPG
Прегледи:3
Размер:1.20 МБ
ID:5802100

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:_AST4524.JPG
Прегледи:2
Размер:1.09 МБ
ID:5802101
                    По-добре здрав и богат, отколкото беден, но болен !!!

                    Коментар


                    • #25
                      От: През село Морско до Доброванските гъби

                      Първоначално публикуван от a100 Преглед на мнение
                      Благодаря за разходката! Един кадър от мен на горепосочените гъби

                      [ATTACH=CONFIG]974013[/ATTACH]

                      [ATTACH=CONFIG]974014[/ATTACH]
                      Снимките къртят!
                      Който търси , намира !
                      Човекът е човек, когато е на път !

                      Коментар


                      • #26
                        От: През село Морско до Доброванските гъби

                        Добре, че не сте слезли покрай онази изгнила баничарка - щеше да се ощавите здраво на клонаците (беше едно време черен път, който слизаше до един мост до Просеник, но сега си е направо пътека).

                        Ако има моторджии в района, мога да споделя пътеки - няма разни екстремни истории като сипеи, но са си интересни.

                        Друг вариант за лежерна разходка, пак в този район, е покрай Ръжица, от Просеник през нивите и към язовира (източно от Ръжица). Пътищата в полетата са си направо екстремни в сравнение тези в гората и планината (на места в "подходящия сезон" може да се затъне почти до вратите - това при с джип с 30см клирънс).

                        Интересно ми е до билото дали има проходими пътища (без ексремизми - не си падам по такива), че да се стигне чак до Айтос. Правил съм си "разходки" до Косовец). Струва ми се, че има път към Пещерско през Ръжица и от там вече лесно ще се стигне до Айтос.

                        А снимката на нощните Добровански гъби е много сполучлива! Браво!
                        Тел / Viber: +359 889 396 793

                        Коментар


                        • #27
                          От: През село Морско до Доброванските гъби

                          Първоначално публикуван от Sartor Преглед на мнение
                          Добре, че не сте слезли покрай онази изгнила баничарка - щеше да се ощавите здраво на клонаците (беше едно време черен път, който слизаше до един мост до Просеник, но сега си е направо пътека).

                          Ако има моторджии в района, мога да споделя пътеки - няма разни екстремни истории като сипеи, но са си интересни.

                          Друг вариант за лежерна разходка, пак в този район, е покрай Ръжица, от Просеник през нивите и към язовира (източно от Ръжица). Пътищата в полетата са си направо екстремни в сравнение тези в гората и планината (на места в "подходящия сезон" може да се затъне почти до вратите - това при с джип с 30см клирънс).

                          Интересно ми е до билото дали има проходими пътища (без ексремизми - не си падам по такива), че да се стигне чак до Айтос. Правил съм си "разходки" до Косовец). Струва ми се, че има път към Пещерско през Ръжица и от там вече лесно ще се стигне до Айтос.

                          А снимката на нощните Добровански гъби е много сполучлива! Браво!
                          Скоро минах от Ръжица за Черна могила. Интересно е, особено ако е валяло. От Черна могила може да отидеш до Белoдол(по черно), до Косовец(по макадам) и до Мъглен по асфалт(сигурно ще може и по черно)

                          Коментар

                          Активност за темата

                          Свий

                          В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                          Зареждам...
                          X