Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Разни разсъждения за акумулатор

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Разни разсъждения за акумулатор

    Нямам хонда, ама в една друга тема (и рядкото използване на автомобила последно време) ме подтикнаха да се позагледам в какво състояние е акумулатора на Джипката...
    Все пак е 5 годишен... Върти, пали и т.н. без никакъв проблем...
    Ама нали има електроника - я да видим какво показва....
    Оказа се, че нашите американски хубостници са сложили контролер на минусовата клема на акумулатора, който да рапортува, командва, мисли, и т.н...
    Общо взето - такива неща:
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Screenshot_20181027-103916.jpg
Прегледи:1
Размер:63.5 КБ
ID:6151772
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Screenshot_20181027-133611.jpg
Прегледи:2
Размер:65.1 КБ
ID:6151773
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Screenshot_20181027-133625.jpg
Прегледи:2
Размер:60.8 КБ
ID:6151774


    За мое удивление акумулатора показваше 35-45 Ач остатъчен заряд, което ме наведе на мисълта, че трябва да го заредя... Включих го в зарядното (през терминалните кабели в моторния отсек, защото достъп до акумулатора няма без демонтаж ), и капацитета се покачи на цели 50Ач
    Което отново ме озадачи и реших да попрочета за 'какво пее радиото' Явно нещо се намесва 'грубо' в опитите ми
    Така попаднах на : https://jeepcherokeeclub.com/65-elec...-replaced.html
    IBS (интелигентния сензор на батерията) е монтиран директно на минусовата клема на 12В батерияIBS е черен с надпис БОШ на него


    IBS се използва за записване и обработка на измерените параметри на батерията (ток, напрежение, температура) за системата за мениджмънт на електрическата мрежа.
    IBS изчислява 'текущ заряд', 'здравето' на батерията, и функционалността и.


    Механически IBS е монтиран на минусовата клема и е захванат с болт към кабела за минус/корпус. Функционалната задача е да осигури електрически контакт между корпуса и отрицателният електрод на батерията, съдържа електронен модул (измервателен елемент), и осигурява термална връзка между температурен сензор и отрицателният електрод на батерията.
    Механически IBS също защитава електронните компоненти от външно въздействие..


    IBS е монтиран директно на клемата,като гайката не самозахващаща. Шайбата и ще бъде повредена/счупена ако гайката бъде премахната.


    Сензорът на батерията измерва, изчислява и изпраща волтаж, ток, температура, състояние на заряд и други параметри чрез шината LIN (Local interconnect network) към главния контролен модул (контролер на двигателя - PCM, контролера на купето - body control module BCM и т.н.)
    Сензорът се използва за оптимизиране работата на автомобила (поддържане заряда на батерията, икономия на гориво и т.н.) чрез автомобилната електрическа система.


    Сензорът може да се чете и диагностира чрез сканер, който може да покаже всички достъпни параметри, нужни за обслужване и ремонт.
    Информацията, която IBS изпраща през шината CAN e:


    SOC = Battery State of Charge: Процент на остатъчен заряд спрямо номиналният капацитет. С две думи - текущ реален заряд.
    SOH = Battery State of Health: Реалният капацитет спрямо номиналният капацитет на батерията. По време на екплоатацията капацитетът на батерията спада невъзвратимо спрямо оригиналният. Практически този параметър показва остаряването на батерията.
    SOF = Battery State of Function: Прогнозно минимално напрежение, което ще бъде достигнато при палене/въртенето на стартера


    При първоначално подаване на напрежение, или след възстановяване на напрежението след отпадането му, IBS преминава през фаза на 'рекалибриране
    По време на тази фаза погрешността на параметрите (SOC, SOF, SOH) е по-голяма спрямо погрешността при нормална експлоатация...
    Дано информацията е полезна на колегите, които се чудят 'що не им се зарежда акумулатора' Просто явно все още е доста топло...
    Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
    Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

  • #2
    От: Разни разсъждения за акумулатор

    Покрай изброените азбучни истини са написани и много разни с цел ,,лице пи@е продава".
    Също като за разход, смяна на масло, налягания разни и тн.
    А тези простотии се правят от името на всички ни.
    Даника
    Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

    Коментар


    • #3
      От: Разни разсъждения за акумулатор

      Имах предвид чисто техническият аспект...
      Кое имаш предвид за 'азбучна истина' и кое за 'разни' с цел 'заблуда на противника' ?
      Защото според мен щом дадена информация се изпраща на PCM и BCM, то в зависимост от нейната стойност системите реагират по различен начин...
      Т.е. не виждам нещо, което би било излишно за управлението на системите или за диагностика...
      А поне за мен тези наблюдения не бяха 'азбучна истина' , защото не бях срещал такава система досега - т.е. не съм чел този буквар
      Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
      Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

      Коментар


      • #4
        От: Разни разсъждения за акумулатор

        Кога последно си я карал?
        TOYOTA SEQUOIA ‘11
        W140 S420 '99

        Коментар


        • #5
          От: Разни разсъждения за акумулатор

          В европейските се задава марка и модел акумулатор, от списък, за да е коректно инфото. Ако акумулатора е калпава марка, то батери мениджмънта може да работи нелогично.

          Коментар


          • #6
            От: Разни разсъждения за акумулатор

            Първоначално публикуван от BENZBOSS Преглед на мнение
            Кога последно си я карал?
            Навярно седмица преди това имах пътуване на около 300км... Иначе наистина напоследък стои по няколко дни без употреба...
            След зареждането със зарядно (но не пряко на клемите на акумулатора - там няма как да се бръкне, а на 'дистанционните' клеми в моторният отсек - т.е. токът пак е преминавал през IBS) и изключване на зарядното, 'остатъчният заряд' показваше около 50Ач... След заряда 'напрежението при въртене' се повиши от около 8.3В до около 9.5В...
            Да, навярно трябваше да пусна рекалибриране - да видя тогава какво ще каже
            Ама докато върти и пали безпроблемно - какво да го пипам

            stefsab, навярно дори и с калпав акумулатор IBS ще се оправи, защото както пише - той тества си батерията, без да има нужда нещо да му задаваш първоначално... Факт е, че показва дори и вътрешното и съпротивление (май 0.02 Ома в конкретния случай)
            Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
            Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

            Коментар


            • #7
              От: Разни разсъждения за акумулатор

              Сърби ме да напиша, че данните от системата са грешни. Напрежението от 14.29 В изглежда високо за зареден само до 59% акумулатор. За много типове оловни акумулатори се очаква да са заредени до 75% и нагоре при това показание на волтметъра. Жалко, че липсва тока в момента и данни какво е ставало през последните десетина минути преди засичането (зареждане, разреждане или промяна от едното към другото). Все пак това е автомобил с непостоянни режими на електроупотребата.
              Степента на зареждане е информационната нирвана за ползвателя на един оловен акумулатор. Останалото е почти ненужна гарнитура, когато това работи.

              Коментар


              • #8
                От: Разни разсъждения за акумулатор

                Напрежението е такова заради това, че двигателя в момента на измерването работи...
                Двигателят е стартиран минута-две преди измерването, като още минута-две преди това е било изключено зарядното
                А дали са грешни данните - напълно е възможно, защото при 35Ач остатъчен заряд едва ли би въртял толкова 'радостно' трилитров дизел
                Токът към акумулатора не се визуализира.. Визуализира се таргета и натоварването върху алтернатора... Но пък тези параметри не са информативни за реалните действия с акумулатора...
                Последно редактирано от slowtraveler; 30-10-18, 13:15.
                Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                Коментар


                • #9
                  От: Разни разсъждения за акумулатор

                  60% зареден акумулатор е способен да върти чудесно и дълго, но недозареждането го разрушава бавно и неизбежно.
                  ...
                  Може да сме в грешка. По другия начин на смятане, напрежението си идва на мястото - абсолютна степен на зареждане 76%, остатъчен заряд до пълно разреждане 82 Ач, минимален допустим разряд 40%, реален капацитет на акумулатора 98 Ач, грешка в изчисленията на системата 10%/11 Ач или малко повече. С отчитане и корекция на грешката степента на зареждане (СНЗ?) става 86%, остатъчния заряд 84 Ач.
                  След рекалибриране, добро зареждане и пътуване над пет-десет часа с грижа за електропотреблението, системата трябва да коригира изчисления капацитет на акумулатора до посочения в предното изречение. Всичко около клемите на акумулатора трябва да е перфектно чисто, особено тънки жички, ако има такива.
                  Получи се нещо като лов на комар в тъмна нощ, но е по-скоро вярно отколкото невярно. За повече трябва да се знае как се изчислява капацитета от 109 Ач, колко е токът при 14,29В, и какво се измерва и изчислява след рекалибриране и как се изчислява.
                  Ако всичко е грешно, колата е счупена.
                  Последно редактирано от Stbd; 30-10-18, 14:39.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Разни разсъждения за акумулатор

                    В това, което съм убеден (чрез измервания)е, че лятото при високи температури напрежението в бордовата система (и към акумулатора) спада много сериозно, а зимата се качва... Като разликата е над 1 Волт...
                    Тънки жички около клемите няма... Всичко е накачено на самата клема.
                    Затова и смятам, че просто системата не позволява по-голям заряд на акумулатора от текущият... За рекалибрирането - ще видя дали през менюто не мога да го направя (не ми се откача акумулатор)..
                    Ще е интересно да се види резултата
                    Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                    Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Разни разсъждения за акумулатор

                      На WJ без да има този модул смених 2 годишен банер защото лятото не дозареждаше, за повече от 2 часа път извън града не можа да дозареди /при външна темп над 30С напрежението при работещ двг. беше около 13,2 волта. От "Банер" ми казаха да се сменя генератора или поне управлението на зареждането, защото ставали някакви непреходни процеси в него... Смених батерията в крайна сметка с гелова. Мисля, че някъде съм писал вече за проблема.
                      Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                      "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                      Коментар


                      • #12
                        От: Разни разсъждения за акумулатор

                        При 45 градуса зареждането на практика едва ли не трябва да спре. Напрежението се понижава, според каквото казва интернета.
                        Тънките жички са поне един брой и трябва да са до клемата - за измерването на напрежението. Тя трябва да прави добър контакт, както и клемата към клемата на акумулатора.
                        Системата може и да се рекалибрира сама след много упорито зареждане със зарядно, което да уцели параметрите ѝ за такова действие.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Разни разсъждения за акумулатор

                          Напрежението вероятно си го смъква през куплунга през който върви и комуникацията. IBS неслучайно е монтиран на самата минусова клема в 'неразглобяем вид' - горе си пише да не се пипа гайката, с която е захванат, защото устройството безвъзвратно ще бъде повредено.
                          Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                          Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Разни разсъждения за акумулатор

                            Напрежението трябва да се отчете от плюсовата клема с отделен кабел за да няма смущения, и после ще отиде някак в системата.
                            Регулира се от реле-регулатора в алтернатора. И той ще е навързан в схемата. Намалява при повишаване на температурата и обратно. В умните системи и след зареждане до около 80% (при теб 60) също, казват документите на скъпите зарядни устройства.
                            Това последното може да е обяснението за гатанката от тази история
                            Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
                            .. лятото не дозареждаше, за повече от 2 часа път извън града не можа да дозареди /при външна темп над 30С напрежението при работещ двг. беше около 13,2 волта. От "Банер" ми казаха да се сменя генератора или поне управлението на зареждането, защото ставали някакви непреходни процеси в него...
                            Последно редактирано от Stbd; 30-10-18, 16:13.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Разни разсъждения за акумулатор

                              Шанса да разбереш какъв е реалния остатъчен капацитет на оловен акумулатор, мерейки напрежение, силно клони към нула.
                              И според мен зависи само от знанията на незнаен /примерно Индийски/ програмист.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X