Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Предавателни числа на предавките?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Предавателни числа на предавките?

    Здравейте.Преди време в един пост имаше информация за предавателните числа на бързи и бавни предавки на Нивата но не мога да го намеря,бихте ли помогнали?

  • #2
    От: Предавателни числа на предавките?

    1.2-бързи
    2.135-бавни-(демултипликатор)
    П.П.
    -Всъщност тъпото е,че имаш редукция и на бързите.
    Трябвало е да си изберат най-бавните серийни ВАЗови дифове с 4.44:1 и да си направят бързите 1ца-(директна),както е при болшинството джипки.
    А те слагат сравнително бързи дифове 4.1,по-късно при 1.7 даже 3.9 и раздатка,която не е директна!?
    С моя вариант хем щяха да постигнат по-голяма мощност на бавни,хем и правилна работа на асфалтов режим на бързи!
    Но аз съм се изумил с много решения в тази 4х4 лека кола с повишен просвет,тъй че и това никак не ме очудва...
    Последно редактирано от Янко Желязков; 30-10-18, 12:23.

    Коментар


    • #3
      От: Предавателни числа на предавките?

      Първоначално публикуван от Янко Желязков Преглед на мнение
      1.2-бързи
      2.135-бавни-(демултипликатор)
      П.П.
      -Всъщност тъпото е,че имаш редукция и на бързите.
      Трябвало е да си изберат най-бавните серийни ВАЗови дифове с 4.44:1 и да си направят бързите 1ца-(директна),както е при болшинството джипки.
      А те слагат сравнително бързи дифове 4.1,по-късно при 1.7 даже 3.9 и раздатка,която не е директна!?
      С моя вариант хем щяха да постигнат по-голяма мощност на бавни,хем и правилна работа на асфалтов режим на бързи!
      Но аз съм се изумил с много решения в тази 4х4 лека кола с повишен просвет,тъй че и това никак не ме очудва...
      В грешка си, по-бавен диф като цяло означава и по-слаб. Почти всички фул-тайм са с различни от 1 предавания в раздатката, а при парт-тайм е рядкост, но и там се намират.
      Citroen C-Crosser 2.4 бензин ръчка 2009г.
      Телефон - в профила!

      Коментар


      • #4
        От: Предавателни числа на предавките?

        Първоначално публикуван от Иван Жоров Преглед на мнение
        В грешка си, по-бавен диф като цяло означава и по-слаб. Почти всички фул-тайм са с различни от 1 предавания в раздатката, а при парт-тайм е рядкост, но и там се намират.
        Хич не съм в грешка-колкото ти е по-голямо предавателното число на главното предаване,толкова по-бавен се води "дифа" и имаш по-голяма теглителна сила и по-динамично поведение на машината!!!
        Абсолютно същото е и с раздатъчните кутии.....-не си ли чувал за тунингова БАВНА раздатка на Сузуки с пред.число 4.16:1 на бавни!?

        Коментар


        • #5
          От: Предавателни числа на предавките?

          Първоначално публикуван от Янко Желязков Преглед на мнение
          Хич не съм в грешка-колкото ти е по-голямо предавателното число на главното предаване,толкова по-бавен се води "дифа" и имаш по-голяма теглителна сила и по-динамично поведение на машината!!!
          Абсолютно същото е и с раздатъчните кутии.....-не си ли чувал за тунингова БАВНА раздатка на Сузуки с пред.число 4.16:1 на бавни!?
          Не само съм чувал ами и търся вече. Оригиналната на бързи е 1,409 и 2,27 на бавни доколкото знам. Дифа 3,73 и е по-здрав от всички по-бавни, за това е за предпочитане да се "бута" раздатката вместо диференциала. Същата работа е и с Нивата, по-бавните дифове стават по-слаби и за това са променили предаването в раздатката. Колкокото повече зъби слагаш на пиньон и корона, толкова по-малки стават те. Иначе като крайно предаване е ясно, че по-бавно е по-добре, но не става само от диференциала.
          Citroen C-Crosser 2.4 бензин ръчка 2009г.
          Телефон - в профила!

          Коментар


          • #6
            От: Предавателни числа на предавките?

            Първоначално публикуван от Иван Жоров Преглед на мнение
            Не само съм чувал ами и търся вече. Оригиналната на бързи е 1,409 и 2,27 на бавни доколкото знам. Дифа 3,73 и е по-здрав от всички по-бавни, за това е за предпочитане да се "бута" раздатката вместо диференциала. Същата работа е и с Нивата, по-бавните дифове стават по-слаби и за това са променили предаването в раздатката. Колкокото повече зъби слагаш на пиньон и корона, толкова по-малки стават те.
            Чакай сега-къде по-горе видя да коментирам механична здравина на главно предаване?
            Съвсем друго коментирах....,а това колко са ситни зъбите си зависи от техния брой,а и не само...-зависи и колко инча е короната.
            Има и нещо друго: примерно и ВАЗ и КИА имат диф с предавателно число 4.44.
            Само,че при двете марки е получено с различен подбор на брой зъби пиньон/корона.
            При КИА е постигнато с 40 зъба на короната към 9 зъба на пиньона.
            Да,ама при ВАЗ не е така и е със съвсем друг подбор и получават отново 4.44.
            Тъй,че си е супер индивидуална работа за всяка марка колко е механически здрав един диф и колко не!

            Коментар


            • #7
              От: Предавателни числа на предавките?

              Първоначално публикуван от Янко Желязков Преглед на мнение
              Чакай сега-къде по-горе видя да коментирам механична здравина на главно предаване?
              Съвсем друго коментирах....,а това колко са ситни зъбите си зависи от техния брой,а и не само...-зависи и колко инча е короната.
              Има и нещо друго: примерно и ВАЗ и КИА имат диф с предавателно число 4.44.
              Само,че при двете марки е получено с различен подбор на брой зъби пиньон/корона.
              При КИА е постигнато с 40 зъба на короната към 9 зъба на пиньона.
              Да,ама при ВАЗ не е така и е със съвсем друг подбор и получават отново 4.44.
              Тъй,че си е супер индивидуална работа за всяка марка колко е механически здрав един диф и колко не!
              Просто се опитах да обясня защо са избрали варианта с раздатка 1,2 раздатка и 4,1 диф(4,92 общо) пред 1 раздатка и 4,44 диф.
              При Самурая има и вариант с 5,12 диф. Много по-удачно е бавна раздатка и оригиналния диф, хем е по-здрав хем раздатката го разтоварва. Същата е и схемата с редукторните (портални) мостове, разтоварват всичко и поемат голяма част от натоварването.
              Citroen C-Crosser 2.4 бензин ръчка 2009г.
              Телефон - в профила!

              Коментар


              • #8
                От: Предавателни числа на предавките?

                Първоначално публикуван от Иван Жоров Преглед на мнение
                Просто се опитах да обясня защо са избрали варианта с раздатка 1,2 раздатка и 4,1 диф(4,92 общо) пред 1 раздатка и 4,44 диф.
                При Самурая има и вариант с 5,12 диф. Много по-удачно е бавна раздатка и оригиналния диф, хем е по-здрав хем раздатката го разтоварва. Същата е и схемата с редукторните (портални) мостове, разтоварват всичко и поемат голяма част от натоварването.
                В случая при НИВА въобще не е с цел здравина,а заради това да ползват същата ск.кутия от леката кола Лада със същите пред.числа.
                Да,ама в НИВА вече има постоянно задвижване на 4те колела,по-голям диаметър гуми,по-тежко купе.
                Същевременно в заданието на колата е казано,че трябва да се ползват колкото се може повече части от леките коли ВАЗ със задно предаване с цел взаимозаменяемост.
                Така решават да изберат скоростите от леката кола и да компенсират с 1.2:1 на бързи по-големия диаметър гуми и др.неща, които по-горе изброих...

                Коментар


                • #9
                  От: Предавателни числа на предавките?

                  Преди всичко, в Нива раздатъчната кутия съдържа най-традициония симетричен диференциал.

                  Това налага обръщане на посоката на движение (задвижва го зъбен венец на касетата от вал успореден на оста му) и още една зъбна предавка за второ обръщане на посоката.

                  Предавателните числа в РК са резултат, освен от всичко друго, и от трудния компромис в тази конструкция. Освен това едно от колелата в междинния вал е зацепено едновременно за две други и това така е им усложнило сметките, че са я оставили правозъба - за кеф и удоволствие на всички които пътуват в купето.

                  Вариации на тема асиметричен диф с верига (каквито има в Лендровър) категорично не са били в състояние да произведат. Даже и да проектират.
                  Прогресивни идеи от вида надлъжни скорости работещи като на нормалните коли напречните без директна и обръщащи посоката направо на междуосевия диф (каквито има в Субару) - съвсем.


                  Диференциалите в мостовете: взели са механично най-здравите от жигулското семейство. По тях и по размера на колелата са напаснали останалото.

                  Защо точно 4.1 са били най-здрави съм чувал обяснението, но не съм го разбрал. И за това си имало причина - и не, 4.3 и 4.44 не са по-здрави, не и откъм ритници през полуосите.

                  По-новите Нива ги правят с 3.7 .
                  Последно редактирано от Ясен; 30-10-18, 17:37.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Предавателни числа на предавките?

                    От чисто механична гледна точка следва 3.9 да е най-здравия диференциал.До сега всички ниви от новите модели с вертикалните фарове,които са ми попадали са били с него.От старите съм срещал и 4.1 и 3.9.А за раздатката има и един друг момент,разтоварват кутията,която и без друго не е мислена за нуждите на нивата и си подбират предавките според това,че джипа не е замислян да развива повече от 90-100км/ч.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Предавателни числа на предавките?

                      Първоначално публикуван от Иван Жоров Преглед на мнение
                      Не само съм чувал ами и търся вече. Оригиналната на бързи е 1,409 и 2,27 на бавни доколкото знам. Дифа 3,73 и е по-здрав от всички по-бавни, за това е за предпочитане да се "бута" раздатката вместо диференциала. Същата работа е и с Нивата, по-бавните дифове стават по-слаби и за това са променили предаването в раздатката. Колкокото повече зъби слагаш на пиньон и корона, толкова по-малки стават те. Иначе като крайно предаване е ясно, че по-бавно е по-добре, но не става само от диференциала.
                      Още едно доказателство,че не винаги по-бързия диф е с по-едри зъби от по-бавния са дифовете при КИА.
                      Имаме 9х40-(4.44) и 8х37-(4.62),короните са еднакви инчове!
                      И съответно в случая става точно обратното на това,което твърдиш ти.
                      8х37 е хем по-бавен,хем с по-едри зъби, така,че както споменах и по-горе много зависи с каква компилация от брой на зъби пиньон спрямо брой зъби на корона е получена дадената предавка.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Предавателни числа на предавките?

                        Първоначално публикуван от Янко Желязков Преглед на мнение
                        Още едно доказателство,че не винаги по-бързия диф е с по-едри зъби от по-бавния са дифовете при КИА.
                        Имаме 9х40-(4.44) и 8х37-(4.62),короните са еднакви инчове!
                        И съответно в случая става точно обратното на това,което твърдиш ти.
                        8х37 е хем по-бавен,хем с по-едри зъби, така,че както споменах и по-горе много зависи с каква компилация от брой на зъби пиньон спрямо брой зъби на корона е получена дадената предавка.
                        Конкретния случай е по-ското изключение. Нищо обаче не отменя факта, че при 1,2 раздатка имаме по-голямо разтоварване на дифа от 1,0 независимо какъв е дифа. Какви са зъбните комбинации при ВАЗ?
                        Citroen C-Crosser 2.4 бензин ръчка 2009г.
                        Телефон - в профила!

                        Коментар


                        • #13
                          От: Предавателни числа на предавките?

                          Първоначално публикуван от Иван Жоров Преглед на мнение
                          Конкретния случай е по-ското изключение. Нищо обаче не отменя факта, че при 1,2 раздатка имаме по-голямо разтоварване на дифа от 1,0 независимо какъв е дифа. Какви са зъбните комбинации при ВАЗ?
                          В случая при НИВА никой не е мислил за това-гаранция!
                          Просто историята на колата е съвсем друга-на завода ВАЗ тогавашната партия,която е на власт дава задача да се създаде лек автомобил с повишена проходимост,който да няма нищо общо с тогавашните джипове с военно минало и новия тип автомобил да има колкото се може повече общи агрегати с този на класическия задноприводен ВАЗ!

                          Коментар


                          • #14
                            От: Предавателни числа на предавките?

                            До колкото схванах трябва да умножа предавателните числа на скоростната кутия по тези на раздатката за да знам реда на скоростите по мощност.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Предавателни числа на предавките?

                              Първоначално публикуван от paiko Преглед на мнение
                              До колкото схванах трябва да умножа предавателните числа на скоростната кутия по тези на раздатката за да знам реда на скоростите по мощност.
                              Точно с мощността не се захващай. На всички предавки е приблизително еднаква.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X