Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Новата ми стара настолна бормашина

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Новата ми стара настолна бормашина

    Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
    Бях останал с впечатление че имаш и по-лачена бормашина?
    тая от лидъл ли?
    Вярно беше лачена, но си беше кекава конструкция и я махнах.
    Предпочетох старото очукано желязо
    За честотния инвертор да дадеш акъл?
    I'm not Lost, I'm Discovering !

    088 три 3 четири 0 94 нула - Филип

    Коментар


    • #32
      От: Новата ми стара настолна бормашина

      Ами да дам ако мога. Погледнах по-напред в темата. Там само споделяш за идеята да сложиш такъв, та не знам какъв акъл да дам.
      Като цяло, идеята е доба де. Откакто монтирах такъв на ПН161, направо стана друга машина. Отделно с инвертора направих разни угогийки, и в момента я използвам и за навиване на резби.
      Не чета коментари и не отговарям на такива.

      И коментаторите...

      Коментар


      • #33
        От: Новата ми стара настолна бормашина

        Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
        Ами да дам ако мога. Погледнах по-напред в темата. Там само споделяш за идеята да сложиш такъв, та не знам какъв акъл да дам.
        Като цяло, идеята е доба де. Откакто монтирах такъв на ПН161, направо стана друга машина. Отделно с инвертора направих разни угогийки, и в момента я използвам и за навиване на резби.
        “Мотора е 0.5кв до колкото разчерох табелката, та 1.5кв честотен добре ли ще е? Ще взимам китайски та с 0.75 не ми се рискувa”
        Предимно за това ми е питането.
        Иначе ще поръчам от ибей (Англия) има на цени от 40 паунда
        I'm not Lost, I'm Discovering !

        088 три 3 четири 0 94 нула - Филип

        Коментар


        • #34
          От: Новата ми стара настолна бормашина

          Снощи писах, писах, но или някой го е изтрил, или нещо се е бъгнало.
          Не ми се пише пак, та накратко.
          Моята Б12 е с кондензатори в монофазен режим, липса на мощност не съм усетил.
          За струга взех инвертор, та проучих сериозно нещата.
          Инверторите биват два вида - с векторно и със скаларно управление, повечето китайски са скаларни. Образовай се, че може и да не ти вършат работа. Не трябва да е много по-мощен.

          Коментар


          • #35
            От: Новата ми стара настолна бормашина

            Първоначално публикуван от Ivan_J Преглед на мнение
            Снощи писах, писах, но или някой го е изтрил, или нещо се е бъгнало.
            Не ми се пише пак, та накратко.
            Моята Б12 е с кондензатори в монофазен режим, липса на мощност не съм усетил.
            За струга взех инвертор, та проучих сериозно нещата.
            Инверторите биват два вида - с векторно и със скаларно управление, повечето китайски са скаларни. Образовай се, че може и да не ти вършат работа. Не трябва да е много по-мощен.
            Това, което гледам е с v/f open loop метод
            Това пише за начина на регулиране, ако разбирам правилно е векторно без енкодер който да следи оборотите на мотора.
            I'm not Lost, I'm Discovering !

            088 три 3 четири 0 94 нула - Филип

            Коментар


            • #36
              От: Новата ми стара настолна бормашина

              Хм, и моето писание се е загубило.
              Идеята за инвертор е добра. След ъпгрейда на ПН161 с такъв, стана друга машина.

              Открай време гледам ако имам възможност да заобикалям каквато и да е техника произведена от "гаража на бай хой - фром цина". ПиснА ми от техните правени и недоправени откровени ментета. Затова съм по-склонен да взема нещо втора употреба, но фирмено, отколкото "фром цина".
              А техните боклуци да си ги монтират в ауспусите.
              Не чета коментари и не отговарям на такива.

              И коментаторите...

              Коментар


              • #37
                От: Новата ми стара настолна бормашина

                Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
                ...нещо втора употреба, но фирмено, отколкото ...
                +1
                След един и половина изхвърлени нонеймки, човек спира с експериментите

                Честито за придобивката, Филипе! Хеви метъла си е хеви метъл

                Моя omron/yaskawa дето храни ТОС-а си го виждал, дебни за нещо от тоя род само че 1Р->3Р
                0.55W си е достатъчно, пик-а му е 1.1W

                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:69.jpg
Прегледи:1
Размер:524.0 КБ
ID:5813728

                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:70.jpg
Прегледи:1
Размер:297.9 КБ
ID:5813729

                Коментар


                • #38
                  От: Новата ми стара настолна бормашина

                  Да спомена още няколко дреболии около инверторите. Те са надлежно описани в TFM де, но все пак да кажа, че често се пропускат...
                  На входа на инвертора трябва да се монтира подходящ филтър против смущения.
                  Кабелът между инвертора и двигателя трябва да е екраниран.
                  Не чета коментари и не отговарям на такива.

                  И коментаторите...

                  Коментар


                  • #39
                    От: Новата ми стара настолна бормашина

                    Първоначално публикуван от mmtrance Преглед на мнение
                    Това, което гледам е с v/f open loop метод
                    Това пише за начина на регулиране, ако разбирам правилно е векторно без енкодер който да следи оборотите на мотора.
                    Не, v/f open loop не дефинира метода на управление. Чайните въртят, сучат, само и само да замажат очите на купувача. Чети внимателно, питай продавача специално за VECTOR CONTROL.
                    Аз също заложих на втора употреба марков - WEG от немския ибей. Скъпо, но си заслужава. Има си вградени всички филтри, динамично спиране и още 1000 екстри. Книгата само за програмирането е 300 страници.
                    Инвертора задължително трябва да е на чисто място, защитен от стружки, прах и влага. Освен това трябва да има пространство да се охлажда.
                    При мен няма много такива лабораторни условия, затова го наврях в ел.таблото на струга, а го управлявам с оригиналните бутони на струга + потенциометър.
                    По-нататък ще го вържа да върти и компресора, докато си почива от струга. Голямо четене беше да разбера как става, но има възможност за настройка на 2-3 профила. Китайските нямат такива глезотийки, но на някои от тях можеш да извадиш клавитаруата и да я монтираш на панела.

                    Коментар


                    • #40
                      От: Новата ми стара настолна бормашина

                      Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
                      Да спомена още няколко дреболии около инверторите. Те са надлежно описани в TFM де, но все пак да кажа, че често се пропускат...
                      На входа на инвертора трябва да се монтира подходящ филтър против смущения.
                      Кабелът между инвертора и двигателя трябва да е екраниран.
                      Уф, и двете твърдения хич не са баш така .
                      За филтъра, ами виждал съм един куп изпълнения с и без филтър, малко е ...
                      Наскоро махах един , че ме съмняваше, ами след като намерих реалния проблем не намерих разлика с и без филтър .
                      За екранирания кабел, не е лошо, ама идеята му е да пази от смущения околната апаратура, та не схванах, какво точно ще пазиш около тая бормашина - разни контролери, разни джаджи къде си говорят по кан ?
                      За тия смешни двигателчета хич и не е нужен екран на кабела, виж ако ще клатиш синхронен двигател - ОК.
                      Като ви е филм колеги ползвайте инвертори, за които ще имате съпорт.
                      Побългарявах китаищина, та в случая ми беше най - удобно да го направя по ред причини с инверторче на Електроинвент - Елди .Не ми се влиза в подробности, но се получи добре .
                      Не съм им много фен по ред причини , но поне имаш съпорт и последно ми ремонтираха 3,5 или 4 КВ инвертор с думнала силова част за към 100 - 120 лева .
                      Данфос са ми слабост .
                      С Шнайдерските нещо ... ми не можах да ги харесам, сигурен съм, че са добри, но ...
                      Делта имат представителство в Пловдив, поне преди 3-4 години, щях да ги търся , но се оправих с малко повечко четене , и от тогава не съм пипал .
                      В Пловдив е представителя на Емерсон и на Инвертек - само добри думи за него, много отзивчиви. С шефчето чак се сприятелихме и много неща научих покрай него. Евала на такива хора, предлагат продукт, но и съпорт .
                      Пипал съм един куп други неща, ама нямат връзка с темата.
                      Успех

                      Коментар


                      • #41
                        От: Новата ми стара настолна бормашина

                        Първоначално публикуван от Ivan_J Преглед на мнение

                        Аз също заложих на втора употреба марков - WEG от немския ибей. Скъпо, но си заслужава. Има си вградени всички филтри, динамично спиране и още 1000 екстри. Книгата само за програмирането е 300 страници.
                        .
                        Тц Това не е добра идея! Участвам в конструиране на електронна апаратура и твърдя че където има импулси и кондензатори (а то къде ли няма) времето си е сериозен фактор. В общи линии кондензаторите с течение на времето си променят капацитета(най често намаляват).И оттам почват проблемите.В най добрия случай е нестабилна работа а в лошия гърмят.Или просто вече изделието не е сигурно и надеждно.Ремонта е скъп е нерентабилен.
                        Не съм учил задълбочено технологията на кондензаторите но те са начина да заложиш ограничено време на работа.Примерно 2-4 години.
                        Затова мисля че покупката на цифрово устройство втора употреба е кофти вариант.Като гумите - може да не са карани но стар дот. Или като използван декстоп хард диск или..

                        Коментар


                        • #42
                          От: Новата ми стара настолна бормашина

                          Като стана въпрос за Б12, на моята мотора изгоря преди година,като виновник подозирам ключа,който включваше мотора.Имаше реверс, което не знам дали е заводски заложено в машината.Ключа има и едно положение, в което мотора работеше кофти с вибрации и гаден звук като на две фази.Явно някой от колегите е нацелил точно това положение и е видял сметката на мотора.Сега се чудя дали да го давам за пренавиване, понеже сам не мога да се справя или направо да търся друг по-мощен.Може би мотора не е бил съвсем в ред, но при мен не и достигаше мощност на машината, често се случваше мотора почти да спре без да пребоксува ремъка.Иначе се ползва предимно за разкопчаване на клапани и мотора не е спешен, може и още година да изкара без мотор.

                          Коментар


                          • #43
                            От: Новата ми стара настолна бормашина

                            Първоначално публикуван от Avas Преглед на мнение
                            Уф, и двете твърдения хич не са баш така ...
                            Да не подхващаме глупави и излишни спорове. Отвори TFM на инвертор произведен от някой по-приличен производител и виж какво са обяснили.
                            За инвертор произведен от "гаража на бай хой фром цина" съм сигурен че и двете са противопоказни де. Няма и как да е иначе - те струват повече от китайския отпадък.

                            Първоначално публикуван от mishomishev Преглед на мнение
                            Тц Това не е добра идея! Участвам в конструиране на електронна апаратура и твърдя че където има импулси и кондензатори (а то къде ли няма) времето си е сериозен фактор. В общи линии кондензаторите с течение на времето си променят капацитета...
                            Ала-бала и приказки на едро. Това не е битова електроника, а индустриална. Пълно е с практически примери на такава, работеща с десетилетия. И продължава да го прави 24/7/365.
                            Не чета коментари и не отговарям на такива.

                            И коментаторите...

                            Коментар


                            • #44
                              От: Новата ми стара настолна бормашина

                              Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
                              Да не подхващаме глупави и излишни спорове. Отвори TFM на инвертор произведен от някой по-приличен производител и виж какво са обяснили.
                              За инвертор произведен от "гаража на бай хой фром цина" съм сигурен че и двете са противопоказни де. Няма и как да е иначе - те струват повече от китайския отпадък.



                              Ала-бала и приказки на едро. Това не е битова електроника, а индустриална. Пълно е с практически примери на такава, работеща с десетилетия. И продължава да го прави 24/7/365.
                              Е, хубаво де !
                              Ще ми обясниш ли , защо рядко съм видял да се слага филтър преди някой читав регулатор ?
                              А, ще споделиш ли за чии уй, ще сложиш екраниран кабел за целите, които си обсъждате тук ?
                              Ако имаш нужда от разяснения, че тоя екран пази разни работи нямащи общо с двигателя и честотния, ... няма и нужда от дискусия .
                              Успех .
                              П.П.
                              Там по документация, че си пишат, че е задължително да имаш шиилд на кабела, не ми се обяснява що така, очевидно е .

                              Коментар


                              • #45
                                От: Новата ми стара настолна бормашина

                                Първоначално публикуван от Avas Преглед на мнение
                                ...Там по документация, че си пишат, че е задължително да имаш шиилд на кабела, не ми се обяснява що така, очевидно е .
                                Предполагам че възможните причини са две:
                                Едната е, че инженерите които бачкат в тия фирми са кръгли олигофрени. Освен ако не са квадратни такива. Което води до логичния извод, че всеки третокласник знае повече от тях. А аз и ти като знания сме в космоса сравнени с тях. Не могат да ни стъпят на кутрето на левия крак!
                                Предполагам че другата възможна причина е масонски заговор на производителите на кабели. За да могат да си пробутват по-скъпите кабели, и да се нагушат!


                                Както и да е. Споменал съм каквото съм сметнал за необходимо. Тоя вид техники имат TFM. Четете, съобразявайте и т.н.
                                Не чета коментари и не отговарям на такива.

                                И коментаторите...

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X