Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Новата ми стара настолна бормашина

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Новата ми стара настолна бормашина

    След като около година ползвах лидълската настолна, и след като я тунинговах до колкото е възможно преди няколко дни ми попадна интересна обява
    “Продавам стойка за бормашина”
    От снимката стана ясно, че не е само стойка и я взех.
    Оказа се настолна бормашина производство на “Рачо ковача” без мотор.
    Разглобих я и я почнах с флекса и телената четка... съдейки по качеството на отливките може и брак да е била.
    но поне важните чаркове изглеждаха читави.
    Почистих я, смазах я и започнах събирането. След като я събрах показа биене около 4-5 стотни на конуса, което за мен е повече от добре [emoji1]
    Теглих една черна боя и започнах да умувам мотора...
    в крайна сметка сложих мотор от пералня с регулиране на оборотите (имах го наличен...)
    Тествах с едно свредло 15мм в 10мм шина - ми дупчи си [emoji1]

    Остава да “скова” един предпазен капак около ремъка и да намеря връщаща пружина, че в момента няма.

    Универсала е временно предоставен от приятел, да го ползвам за менгеме докато си намеря оригинално на прилична цена.

    А като инвестиция- бормашина 70 пари, доставка до София- 30пари, платка за управление на мотора 50 пари
    Мотор, боя и труд от мен.
    И удоволствието да сътвориш/реставрираш нещо и да го видиш как работи - безценно.
    I'm not Lost, I'm Discovering !

    088 три 3 четири 0 94 нула - Филип

  • #2
    От: Новата ми стара настолна бормашина

    Случил си на техника в прилично състояние, която при минимални грижи наистина може да те надживее. Обикновено обаче картинката е друга-всичко де що е зъбна предавка е в окаяно състояние, а всичко що е лагер или втулка- безнадеждно блокирало.
    На стойката се качва машинно менгеме. Лошото е, че цената им е възнеприятна, дори и втора употреба.
    Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

    Коментар


    • #3
      От: Новата ми стара настолна бормашина

      Честито! Изглежда повече от добре особено за тези пари Защо не сложиш ремъка на фабричната стъпална шайба и да и върнеш оригиналния предпазител? Имаш корекция на оборотите и не би трябвало да е проблем. В момента има едно симпатично 125мм менгеме в базара за 110 пари.... Ако не е за отоговорни задачи и нов райдър за 19,99 върши работа.

      И удоволствието да сътвориш/реставрираш нещо и да го видиш как работи - безценно.
      Подкрепям напълно!

      Коментар


      • #4
        От: Новата ми стара настолна бормашина

        Първоначално публикуван от ulf Преглед на мнение
        Честито! Изглежда повече от добре особено за тези пари Защо не сложиш ремъка на фабричната стъпална шайба и да и върнеш оригиналния предпазител? Имаш корекция на оборотите и не би трябвало да е проблем. В момента има едно симпатично 125мм менгеме в базара за 110 пари.... Ако не е за отоговорни задачи и нов райдър за 19,99 върши работа.

        Подкрепям напълно!
        Това си е много добро решение. Първо, че няма да даде за монофазен мотор двойно повече пари от колкото е дал до сега за всичко и второ, регулирането на оборотите е плавно и много по-бързо от колкото с оригиналните шайби. Честито за добрата покупка.
        За заеми и кредити поискани от лица с които нямам кръвна връзка не отговарям.

        Работя бързо, евтино и качествено. Можеш да избереш две от трите опции.

        Коментар


        • #5
          От: Новата ми стара настолна бормашина

          Защото с тази ремъчна шайба имам по-ниски обороти на шпиндела при по-високи на мотора. Пробвах и на оригиналната шайба, но тогава мотора трябва да е в много ниски обороти, а там има някакви колебания и нестабилна работа.
          Това в базар го гледам, но нещо ме притеснява... от много време стои обявата, на 2 пъти свалят цената и все си стои.

          А райдърските... имам... не става [emoji1]
          I'm not Lost, I'm Discovering !

          088 три 3 четири 0 94 нула - Филип

          Коментар


          • #6
            От: Новата ми стара настолна бормашина

            За 20 лева е съмнително дали може да се вземе нормално менгеме, при положение, че ново китайско е в рамките на 350-500 лева. Ако не е убито, втора употреба за стотина лева си е направо късмет.
            Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

            Коментар


            • #7
              От: Новата ми стара настолна бормашина

              Тъкмо се колебая между елмотор от пералня+управление от Русе или още един честотен регулатор за трифазния който имам.... Да разбирам ли че тези шим управления правят проблеми при ниски скорости?

              Коментар


              • #8
                От: Новата ми стара настолна бормашина

                Много добре е станала машинката!Със здраве да си я ползваш.Ако един ден ти се окаже,че ти е малка ,тогава ще мислиш за друг вариант.

                Коментар


                • #9
                  От: Новата ми стара настолна бормашина

                  Първоначално публикуван от ulf Преглед на мнение
                  Тъкмо се колебая между елмотор от пералня+управление от Русе или още един честотен регулатор за трифазния който имам.... Да разбирам ли че тези шим управления правят проблеми при ниски скорости?
                  Проблем чак не бих казал. Ще направя някой клип, за да видиш как работи.
                  Като цяло трифазен мотор + честотен рег. си е за предпочитане, но цената на едното и на другото.... [emoji1]
                  I'm not Lost, I'm Discovering !

                  088 три 3 четири 0 94 нула - Филип

                  Коментар


                  • #10
                    От: Новата ми стара настолна бормашина

                    Проблем чак не бих казал. Ще направя някой клип, за да видиш как работи.
                    Ако не те затруднява-ще съм благодарен.

                    Ами за мотор от пералня+шим ми искат 150 лв.
                    Заглеждам и един трифазен+честотен регулатор на 370W за 230 лв /ама мотори имам да ги варя на чорба.
                    И.... хем сърби хем боли

                    Коментар


                    • #11
                      От: Новата ми стара настолна бормашина

                      Първоначално публикуван от ulf Преглед на мнение
                      Ако не те затруднява-ще съм благодарен.

                      Ами за мотор от пералня+шим ми искат 150 лв.
                      Заглеждам и един трифазен+честотен регулатор на 370W за 230 лв /ама мотори имам да ги варя на чорба.
                      И.... хем сърби хем боли
                      При теб дилемата е сериозна, разликата не е голяма. При мен беше друго - платка 50лв + мотор който имах или честотен + голям мотор които трябва да купя (не знам защо, но не намирам честотен под 250-300лв)...
                      утре ще закача едно свредло ф18-20 и ще тествам с оборотомера какво се случва.
                      I'm not Lost, I'm Discovering !

                      088 три 3 четири 0 94 нула - Филип

                      Коментар


                      • #12
                        От: Новата ми стара настолна бормашина

                        Първоначално публикуван от ulf Преглед на мнение
                        Ако не те затруднява-ще съм благодарен.

                        Ами за мотор от пералня+шим ми искат 150 лв.
                        Заглеждам и един трифазен+честотен регулатор на 370W за 230 лв /ама мотори имам да ги варя на чорба.
                        И.... хем сърби хем боли
                        Днес гледах Danfoss VTL5001, мисля че беше 750W за 200 пари...
                        Не чета коментари и не отговарям на такива.

                        И коментаторите...

                        Коментар


                        • #13
                          От: Новата ми стара настолна бормашина

                          Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
                          Днес гледах Danfoss VTL5001, мисля че беше 750W за 200 пари...
                          Като входа е еднофазен, а изхода трифазен може ли да се върже монофазен двигател? И какви филтри трябват, че да пазят самия инвертор от пикове и падове в мрежата?
                          Хич ме няма с тоците, а имам нужда от един инвертор за една друга машина
                          I'm not Lost, I'm Discovering !

                          088 три 3 четири 0 94 нула - Филип

                          Коментар


                          • #14
                            От: Новата ми стара настолна бормашина

                            Никога не съм свързвал монофазен двигател към инвертор. И в описанията на инверторите които съм използвал, а те не са кой знае колко, не съм срещал описание на такъв режим на работа.
                            Съфорумник беше споделил че го е правил, и всичко е работило безпроблемно.
                            Хубаво е да се има предвид, че има инвертори с монофазен и с трифазен вход. Тоест, не с всеки инвертор може да се направи "преходник" монофазно към трифазно.

                            За филтрите - хубаво е на входа да има противосмутителен, а двигателя да се свърже към инвертора с екраниран кабел. Като цяло, инверторите съвсем не са някакви нежни машинки на които трябва да им се бае и непрекъснато да се дундуркат за да са работоспособни. Все пак, това са изделия предвидени да работят в индустриална среда.
                            Не чета коментари и не отговарям на такива.

                            И коментаторите...

                            Коментар


                            • #15
                              От: Новата ми стара настолна бормашина

                              Първоначално публикуван от mmtrance Преглед на мнение
                              Като входа е еднофазен, а изхода трифазен може ли да се върже монофазен двигател? И какви филтри трябват, че да пазят самия инвертор от пикове и падове в мрежата?
                              Хич ме няма с тоците, а имам нужда от един инвертор за една друга машина


                              Не съм експерт, но не съм виждал инвертор за монофазен мотор. Поне при Делта защитите са си в самия инвертор. Има защита пренапрежение на входа и защита от претоварване. Поне тези знам. Има около 600 програмируеми настройки - аз знам и ползвам 5-6 от тях.
                              Трифазните мотори са дуракоустойчивия клас и носят на мъгел, чести пуск/стоп... Инвертора с монофазен вход и трифазен изход е перфектен когато нямаш трифазен ток, а имаш трифазни машинки.

                              Ittso благодаря - ще го погледна. 1.5 kw Delta e 320 нов с гаранция и ... аз ако знаех какво искам

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X