Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Съвет за начинаещ заварчик

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Съвет за начинаещ заварчик

    Дори начинаещ е силно казано, но ... отскоро се зарибих да се усъвършенствам като заварчик и имам следния проблем.
    Пробвах електроди на BOHLER 6013 FOX ETI които много ми харесаха в първия момент, защото се палят много лесно и горят на по-малък ток.
    Проблема е че винаги ми дърпа заварката към единия от детайлите.
    Пробвах какво ли не - различен ток, различен ъгъл, различно разстояние на електрода от детайла, е все го дърпа. Самата заварка изглежда тясна и висока, а не разлята и плоска.

    Прикачвам снимка за ориентир и за сравнение. Знам че и другите ми заварки не са добри, но се уча.

    Пропуснах да кажа че машината е класически променливотоков електрожен 170A

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Zavarka.jpg
Прегледи:1
Размер:188.5 КБ
ID:6151288
    "Когато целта е всичко и пътят е без значение"

    Grand Cherokee Limited 2.7CRD

  • #2
    От: Съвет за начинаещ заварчик

    Държиш дълга дъга,пробвай първо на плоска повърхност,като оставиш ръкохватката под собствената си тежест да топи елекрода,само придържаш под подходящ ъгъл.След това пробвай да клатиш ръкохватката напред-назад(със около два санта отклонение в посока) под същият ъгъл,като оставяш ръкохватката под собствената си тежест да топи материяла(без натискане или дърпане).Трябва да получиш шев със ширина около 1см,ако се получава,пробвай и ъглов шев.
    Със рутилките се работи много приятно,стига да им хванеш чалъма.Но най-добре е някой да ти покаже,да ти хване ръчичката и да усетиш и видиш как точно трябва да водиш ръкохватката.
    При целулозният си "дърпал" леко ръкохватката,затова има пропадания в шева,при вежена е почти същото,но тока ти е малко малък и трупа без да прави съществен провар.
    Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

    Коментар


    • #3
      От: Съвет за начинаещ заварчик

      Това ако умишлено го целя, вероятно няма да успея.Нещо бъркаш основно.Как държиш електрода.Направи едно клипче на целия процес

      И да,тока е малък.
      Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
      Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
      Анатолий Пейчинов o8875о9815
      https://dvrbg.com/

      Коментар


      • #4
        От: Съвет за начинаещ заварчик

        С каква дебелина на електродите пробваш? При променливотоков електрожен ако ти куца захранващото напрежение може да видиш много работи.
        Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
        Из "Златния телец"

        Коментар


        • #5
          От: Съвет за начинаещ заварчик

          Ако имаш желание (и възможност разбира се), запиши се на курс по заваряване. Аз съвсем наскоро изкарах (по съвет на съфорумец) първо ниво по РЕДЗ (ъглов шев) и ми беше изключително полезно, макар и да не се чувствам заварчик все още .

          Коментар


          • #6
            От: Съвет за начинаещ заварчик

            Пробвам с 2.0 и 2.5мм.

            Почнаха да се получават нещата с доста опити, електрода трябва да е много залепен към мястото на заварката-направо стърже на твърдо и после игра с ъгъла.

            Но като цяло с 46.00 и Вежен ми се получават по-добри. Жалко защото пък Bohleр-а както казах се пали много лесно и гори без да пръска. Ще трябва още опити.
            "Когато целта е всичко и пътят е без значение"

            Grand Cherokee Limited 2.7CRD

            Коментар


            • #7
              От: Съвет за начинаещ заварчик

              Първоначално публикуван от Interceptor Преглед на мнение

              Почнаха да се получават нещата с доста опити, електрода трябва да е много залепен към мястото на заварката-направо стърже на твърдо и после игра с ъгъла.
              Явно опита при теб е ключа ....!А беше писал че са пробвал всичко,.....ето че не си!"Вежена" също работи по горепосочения начин-забит към детайла.
              При още малко опит,ще ти се разяснят още доста неща.
              Относно паленето-погледни дали трудно палещите елктроди не правят "козирка".
              https://www.youtube.com/watch?v=cgb6BThxVU4
              https://www.youtube.com/watch?v=Dz3BH1U3TPc

              Being A Good Welder Is 3% Talent, 97% Not Being Distracted By The Internet.

              Коментар


              • #8
                От: Съвет за начинаещ заварчик

                BOHLER 6013 FOX ETI е дебелообмазан нискоскоростен електрод. Не е за съвсем начинаещи "заварчици", които все още им е трудно да различават кое е метала и кое е шлаката през маската. Профитата го ползват за други неща......За сега го остави и тренирай с другите. Обърни внимание на ъгъла на водене на пръчката......трябва да е голям спрямо шева и горе-долу еднакъв спрямо двете планки. Не завирай електрода в стопилката, не променяй амперите безцелно....поне не на всеки електрод, щото хептен ще се объркаш и няма да разбереш какво се случва. Трябва да различиш минимум два цвята в стопилката /това е важно/ за целта си подбери подходящо стъкло за маската.

                За сега толкоз от мен.

                Коментар


                • #9
                  От: Съвет за начинаещ заварчик

                  И един съвет от мен,преди да се хвърлиш на ъглови шевове почни от най-простото,наварявай върху един детайл или съедини два детайла челно.Първо да свикнеш със скоростта на движението,ъгъла и разстоянието от електрода до детайла.Старай се да държиш електрода възможно най-близо,без да го забиваш в разтопения материал и да изгасне.Мисля че това ще ти е от полза.
                  https://www.youtube.com/watch?v=zWdgEaXWDxQ

                  Коментар


                  • #10
                    От: Съвет за начинаещ заварчик

                    Според мен доста бързо теглиш електрода. Спокойно, и аз бях на тоя хал. Не, че сега съм се научил де. Тук-там шупла Не бързай да дърпаш, а го остави да си направи ваничка. Ако трябва заварявай с прекъсвания, като че малко по-лесно е, контрола е по-голям. Аз имах чуството, че като мина 1-2см, все едно психическа атака ми прилигаха. Не се хвърляй на тънко. Заварявай дебели винкели, тях поне не можеш да ги прогориш. Преди 1месец заварявах фреонова битилка с 2мм електрод. Продупчих е разбира се, колко псувни отнесе само. Аз съм останал с впечатлението, че вежена хич не му се работи забит във ваната. Kirilpm го е казал, опитва се да гасне и прекъсва. Трябва да има някакво малко разстояние, иначе дъга йок.
                    Поздрави! И повече електроди да гориш!

                    Коментар


                    • #11
                      От: Съвет за начинаещ заварчик

                      Гледам детайла ти е с добра дебелина.Задържай и не бързай да теглиш.Карай с много малки дъги ,ляво -дясно или с микро кръгчета с електрода ,без бързане .Това недоразтапяне ще изчезне при добър ъгъл и скорост ,нещата ще се получат.
                      Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

                      Коментар


                      • #12
                        От: Съвет за начинаещ заварчик

                        Благодаря за всички съвети. Определено се иска доста проби и опит за да почнат да се получават нещата. Един път става, един път не.
                        Заварчик за съвети няма от къде да намеря.

                        За сега искам да пробвам различни електроди. Както писах по-горе имам Вежен, ОК 46.00 и Бьолер FOX ETI.
                        Искам да пробвам Emona, Saf-Frо. Има и някакви турски които не ги знам как са и Raider за които също има мнения че не са зле.
                        Лошото е че от тях никъде не дават на бройка във Варна. А цял пакет като за проба от начинаещ .....

                        Имате ли мнения за гореизброените електроди?
                        "Когато целта е всичко и пътят е без значение"

                        Grand Cherokee Limited 2.7CRD

                        Коментар


                        • #13
                          От: Съвет за начинаещ заварчик

                          Научи се първо с един тип електроди,примерно сегашния еквивалент на вежен.Гледай да вземеш нови електроди от пакет,а не 100 годишни стояли някъде в нечие мазе,оттам ще отпаднат доста чуденки,защо електродите ти тровят живота.Ако пък имаш стари,изсуши ги във фурна или ги сложи върху печка с влажен електрод си усложняваш живота.След като свикнеш с най-обикновените рутилови електроди в поне 2 положения,тогава мисли за райдери,магмауелди и т.н.
                          Ако можеш да намериш заварчик,или поне любител заварчик,който да ти покаже основните неща,много ще си улесниш живота.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Съвет за начинаещ заварчик

                            Зависи и с какъв апарат заваряваш.Вежена с кофти апарат пали трудно и може и да накъсва заварката при положение че нямаш и опит.Най важно е да не бързаш и да топиш равномерно и двата детайла,за тая цел е и движението на дъга или кръгчета с електрода.
                            Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

                            Коментар


                            • #15
                              От: Съвет за начинаещ заварчик

                              В почти всяка квартална железария продават електроди на бройка. От нашата вземах едни турски- Magma Weld- рутилови, работеха доста прилично, и шлаката се отделяше много лесно. Купувал съм и на Ейнхел, и те не са лоши, палят се лесно.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X