Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Съвет за начинаещ заварчик

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Съвет за начинаещ заварчик

    Здравейте....ще използвам темата на колегата, понеже и аз съм новобранец в занаята, а ми трябва съвет от знаещите и можещите. Занимавам се чисто любителски със заваряване от 1 година, и до днес си мислех, че малко от малко съм овладял нещата. Започнах да си правя ролбар за мотора от тръба Ф20 с дебелина на стените 2мм. Имах под ръка 4-5 електрода вежен 2,5мм, които съм купувал преди месец.Нямаше да ми стигнат и затова купих още 1 кг. , но не вежен а ОК 46.00. Използвам апарат на АИГ 160А. Започнах да заварявам с Вежен на 80А. Електрода пали много лесно. Правя заварката на точки за да не проваря тръбата.Става перфектно...до момента в който свърши вежена и захванах работата с ОК. Не знам какъв е проблема, но тези електроди палят много трудно, постоянно залепват. Не мога да направя 3 точки без да залепне. Вдигнах ампеража на 100 и пак залепват. Взимам един винкел и подкарвам 1 см шев за да стопли електрода и после пак пробвам върху тръбата....е неще и неще. Чак се ядосах и спрях за днес. Четах много добри отзиви за тези електроди и то точно тук във форума...но нещо при мен не се получават нещата. Направи ми впечатление че когато купувах електродите ми ги изтеглиха от отворена кутия. Едва ли има голямо значение, защото ги купих от специализиран магазин и мисля, че там не се задържат много време отворени защото постоянно има хора да пазарят. Другото , което ми направи впечатление е че обмазката на тия електроди е два пъти по тънка от на вежена....ако това има значение за залепването. И така...моля за съвет. Може би не съм избрал правилните електроди за тази работа или проблема според вас е другаде.

    Коментар


    • #17
      От: Съвет за начинаещ заварчик

      Взел си си базични електроди,които по презумпция палят трудно.Работят на прав ток,като се заварява с минуса,а плюса е маса това е отбелязано на кутията.Палят със драскане и при прекъсване отпред се образува твърда козирка,която не се маха лесно за следващо палене.
      За твоята работа си вземи вежен.
      Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

      Коментар


      • #18
        От: Съвет за начинаещ заварчик

        Първоначално публикуван от petroffbg Преглед на мнение
        Взел си си базични електроди,които по презумпция палят трудно.Работят на прав ток,като се заварява с минуса,а плюса е маса това е отбелязано на кутията.Палят със драскане и при прекъсване отпред се образува твърда козирка,която не се маха лесно за следващо палене.
        За твоята работа си вземи вежен.
        Ц!В грешка си!
        "The two most important days in your life are the day you are born and the day you find out why."
        Mark Twain
        СтоЕнчA

        Коментар


        • #19
          От: Съвет за начинаещ заварчик

          Здравейте, имам значително количество вертикални и тавански заварки, с какви електроди ще е най-добре да се направят, вежена не ми харесва за тая работа...

          Коментар


          • #20
            От: Съвет за начинаещ заварчик

            Първоначално публикуван от petroffbg Преглед на мнение
            Взел си си базични електроди,които по презумпция палят трудно.Работят на прав ток,като се заварява с минуса,а плюса е маса това е отбелязано на кутията.Палят със драскане и при прекъсване отпред се образува твърда козирка,която не се маха лесно за следващо палене.
            За твоята работа си вземи вежен.
            Пробвах и на двете полярности и все тая. Мисля че ОК 46 са рутилови а 48 са базични. Поправете ме ако греша

            Коментар


            • #21
              От: Съвет за начинаещ заварчик

              Първоначално публикуван от kalinaki Преглед на мнение
              Пробвах и на двете полярности и все тая. Мисля че ОК 46 са рутилови а 48 са базични. Поправете ме ако греша
              Опс,аз си мислех за ОК-48...
              Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

              Коментар


              • #22
                От: Съвет за начинаещ заварчик

                Рутил-целулозен е май всъщност.
                Не би следвало да имаш драма с паленето - РъкодръжкатА на минус и си ти.
                Не съм ги ползвал тия електроди, ама не би следвало да имаш драма с тях. Мисля съм заварявал инцидентно веднъж с такива, ползвам подобни за някакви определени цели и всичко е ОК.
                Идват ми наум разни идеи на ум, ама не би следвало баж с тия електроди да имаш драма. Прегледай си връзките на кабелите на машината - в смисъл, на ръкохватката и на масата, там и още едно слабо място има, но не би следвало да имаш филм с тия електроди, да бяха базични ...
                Пробвай пак с вежен и виж и там да няма драма.
                resistbody - не казваш какво точно ще заваряш - аз лично щях да ги изпраскам с нещо базично - 7018.
                Ти по спомен, май имаше телчарка - какво те притеснява с нея да ги направиш нещата ?

                Коментар


                • #23
                  От: Съвет за начинаещ заварчик

                  Първоначално публикуван от kalinaki Преглед на мнение
                  Не знам какъв е проблема, но тези електроди палят много трудно, постоянно залепват. Не мога да направя 3 точки без да залепне. Вдигнах ампеража на 100 и пак залепват. Взимам един винкел и подкарвам 1 см шев за да стопли електрода и после пак пробвам върху тръбата....е неще и неще. Чак се ядосах и спрях за днес.
                  Първия вариант е да рискуваш и да слагаш точките една след друга бързо преди да е изстинала шлаката,някои казват че е правилно,други,че не бива таква,но се получава.Изстине ли електрода трябва да го чукнеш в земята,за да разбие шапчицата,която е изстинала накрая,другия вариант е да го драснеш по парче скрап защипано по масата и веднага да започнеш да заваряш

                  Коментар


                  • #24
                    От: Съвет за начинаещ заварчик

                    Първоначално публикуван от Avas Преглед на мнение
                    resistbody - не казваш какво точно ще заваряш - аз лично щях да ги изпраскам с нещо базично - 7018.
                    Ти по спомен, май имаше телчарка - какво те притеснява с нея да ги направиш нещата ?
                    Точно с тях щях да пробвам, имам телчарка отскоро и ТИГ, но имам желание да усвоя по-добре пръчката..

                    Коментар


                    • #25
                      От: Съвет за начинаещ заварчик

                      Рутил-целулозен е май всъщност.
                      Не би следвало да имаш драма с паленето - РъкодръжкатА на минус и си ти.
                      Не съм ги ползвал тия електроди, ама не би следвало да имаш драма с тях. Мисля съм заварявал инцидентно веднъж с такива, ползвам подобни за някакви определени цели и всичко е ОК.
                      Идват ми наум разни идеи на ум, ама не би следвало баж с тия електроди да имаш драма. Прегледай си връзките на кабелите на машината - в смисъл, на ръкохватката и на масата, там и още едно слабо място има, но не би следвало да имаш филм с тия електроди, да бяха базични ...
                      Пробвай пак с вежен и виж и там да няма драма.
                      Както споменах по-рано първо стопих няколко пръчки Вежен(колкото имах) и после продължих с ОК. Пробвах и в двете полярности, но ефекта е същия. Преди малко взех от баща ми някоко електрода Вежен и отидох в гаража да поспортувам. Ефекта е същия. Вежена се пали като барут...заварям на точки, като изчаквам почти да изстине ваната. Допра ли електрода и пали веднага. Сложа ли ОК и нещата придобиват груб селски характер. Направо побеснявам.
                      Първия вариант е да рискуваш и да слагаш точките една след друга бързо преди да е изстинала шлаката,някои казват че е правилно,други,че не бива таква,но се получава.Изстине ли електрода трябва да го чукнеш в земята,за да разбие шапчицата,която е изстинала накрая
                      Ами всъщност точно това правя. С Вежена всичко е като по масло , но с ОК не мога да направя и 2 поредни точки...вдигна ли електрода и на следващото чукване е залепнал.

                      Коментар


                      • #26
                        От: Съвет за начинаещ заварчик

                        Първоначално публикуван от resistbody Преглед на мнение
                        Точно с тях щях да пробвам, имам телчарка отскоро и ТИГ, но имам желание да усвоя по-добре пръчката..
                        С таванните, яко ще се изнервиш щом нямаш опит.
                        Вземи си добри ръкавици и си помагай във воденето с другата ръка. И в двете положения търсиш по-нисък ток.
                        На мен лично вертикалите много ми допадат, и много добре ми се случват, виж с таванните шевове - ми не е баш така, ама и при тях стават работите - малко внимание и концентрация.
                        А, аз нали е ясно, че съм далече от тия работи.

                        Коментар


                        • #27
                          От: Съвет за начинаещ заварчик

                          Първоначално публикуван от kalinaki Преглед на мнение
                          с ОК не мога да направя и 2 поредни точки...вдигна ли електрода и на следващото чукване е залепнал.


                          Здравей ,

                          Да не са ти дали вместо ОК 46 , Ок 48.Заварявал съм с тези електроди с 5 различни електрожена ( различни марки-все инвертори) и винаги са работили без проблеми и става добър шев.Вярно ,че като заваряваш с електрожен от АИГ електроди Вежен ги топи като масло и усещането е много приятно,но пък аз Вежен не ползвам , освен ако няма други.А иначе самия електрожен (АИГ) работи добре и с базични електроди ама там си трябва повече практика и по голям ток.Иначе "лепнат" .


                          resistbody-
                          Точно с тях щях да пробвам, имам телчарка отскоро и ТИГ, но имам желание да усвоя по-добре пръчката..
                          Значи решението е с телчарката - става по-бързо .Освен ако нямаш време за губене.

                          Коментар


                          • #28
                            От: Съвет за начинаещ заварчик

                            Здравей ,

                            Да не са ти дали вместо ОК 46 , Ок 48.Заварявал съм с тези електроди с 5 различни електрожена ( различни марки-все инвертори) и винаги са работили без проблеми и става добър шев.Вярно ,че като заваряваш с електрожен от АИГ електроди Вежен ги топи като масло и усещането е много приятно,но пък аз Вежен не ползвам , освен ако няма други.А иначе самия електрожен (АИГ) работи добре и с базични електроди ама там си трябва повече практика и по голям ток.Иначе "лепнат" .
                            Електродите са ОК 46.00 няма грешка в тях. Помислих си че може и да са влажни понеже ми ги дадоха от отворена кутия. За това днес отидох и си взех още 1 килограм. Този път отвориха кутия специално заради мен. Стопих поне 30 електрода. Всъщност проблем с паленето не е осезаем. Палят може би една идея по лошо от Вежен, или поне аз така си мисля.Няма проблем и с шевовете щом запали електрода. Проблема идва когато започна да застъпвам точка по точка. Направи ми впечатление че когато застъпвам наполовина предната точка тогава лепне най много. Но ако чукна до предната точка няма проблеми...електрода си пали веднага, особено след като вече е стоплил. Не знам, може би ми трябва практика с тия електроди. Нещо друго...в магазина, момъка който ми даде електродите каза че ОК 46.00 са рутило-целулозни и били доста по твърди от Вежен (водели се дори леко стоманизирани или нещо такова) и според него ако до сега не съм работил с такива трябвало да се адаптирам. Няколко души ми казаха че са по добри от Вежен...определено заварките стават по здрави. Определено има и разлика в работата на двата електрода. Не знам защо но ми се струва че Вежена работи една идея по гладко и не пръска толкова при един и същи ампераж и една и съща полярност. Може би само си внушавам...за това продължавам да се упражнявам на една тераса

                            Коментар


                            • #29
                              От: Съвет за начинаещ заварчик

                              Рутил-целулозните си пръскат доволно повече от веженките. Както им казва едно приятелче миризливите електроди, че и на мирис си имат разлика.
                              Май си очаквал да работят сходно с вежен, е да де - ама не.

                              Коментар


                              • #30
                                От: Съвет за начинаещ заварчик

                                Първоначално публикуван от Avas Преглед на мнение
                                С таванните, яко ще се изнервиш щом нямаш опит.
                                Вземи си добри ръкавици и си помагай във воденето с другата ръка. И в двете положения търсиш по-нисък ток.
                                На мен лично вертикалите много ми допадат, и много добре ми се случват, виж с таванните шевове - ми не е баш така, ама и при тях стават работите - малко внимание и концентрация.
                                А, аз нали е ясно, че съм далече от тия работи.
                                При позиция таван тока не трябва да е нисък, а като при хоризонтален шев. Ъгъла на водене варира от 80 до 100 градуса взависимост от вида на шева /челен, ъглов/.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X