Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Износен супорт на струг.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Износен супорт на струг.

    Здравейте,
    много интересни неща има в този форум и с удоволствие ги чета.
    Но имам едно питане, ако позволите
    Имам едно малко стругче-почти часовникарско, неизвестна марка.
    Обаче забелязвам луфт в кръстатия супорт.
    Примерно когато е прибран изцяло, се движи стегнато и повече усилие,
    когато мине една трета от хода му, започва луфт които е забележим вече.
    Не съм го мерил но в края може да отиде и към 1 мм.
    С пристягане на клина се оправят работите, но пък в почти прибрано състояние много трудно се движи.

    Та: какви са вариантите?
    Може ли що годе на поносима цена да се коригира неравномерното износване.
    Да се шлайфа/шаброва или каквото е нужно.



    То е дълго към 200 мм и широко 70-80 мм:

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:suport.JPG
Прегледи:1
Размер:145.3 КБ
ID:6151244

    И друг въпрос:

    Колко би струвало ( ориентировъчно) изработка на нов супорт лястовича опашка? Само този вид на детайла , без други операции:

    https://johnfsworkshop.org/milling-m...-introduction/

  • #2
    От: Износен супорт на струг.

    Провери си гайката,най-вероятно не е на център спрямо винта.
    Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

    Коментар


    • #3
      От: Износен супорт на струг.

      Благодаря за насоката ще проверя, но проблема е в неравномерното износване.

      Коментар


      • #4
        От: Износен супорт на струг.

        Здравей,
        Трябва да се провери геометрията на супорта, на клина и тогава да се види, какво е по-добре да се направи.
        Не е много ясно къде се явява луфта от описанието ти.Във винта и гайката и ти се налага постоянно да правиш корекции с нониуса или в лястовичата опашка и клина и супорта ти става хлабав ?

        Коментар


        • #5
          От: Износен супорт на струг.

          Да пропуснах да кажа, луфта е лястовичата опашка - м/у клина, супорта.
          Въпроса е кой може да провери геометрията, т.е да има нужните инструменти. Тъй като аз нямам такива

          Коментар


          • #6
            От: Износен супорт на струг.

            Или винта барабар с гайката имат износване в най-често ползваната работна зона, или лястовицата се е износила в тази зона. Винта и гайката се оправят с нови. На друг струг ще се изработят по размерите от тези.
            Ако е лястовицата ще се наложи да се зачисти на шепинг, за шлайф не знам, понеже нямаме при нас. Фреза с специфична корона също може да зачисти лястовицата и да я изправи. Иначе при нас сме оправяли износен супорт на шепинга, като ножовете се заточват с по голям R на върха и с минимално подаване се получава хубава гладка повърхност по чугуна. Но трябва много да се внимава с закрепването и центровката да не стане всичко мазало...че при нас съм виждал как шепинга метна 70кила менгеме на един метър от него, което беше хванато за масата яко с болтове. Хвърли го като перце без да го усети даже. После с клина ще убереш луфта лесно вече, стига да не се е наложило да се шепингова доста.

            За цена на изработка на нов супорт... вероятно ще ти струва повече от струга...

            Коментар


            • #7
              От: Износен супорт на струг.

              Ако ти е интересно да разбереш как трябва да се направи контрола и точната обработка те съветвам да изгледаш тези два клипа.
              Показано е , като за учебник.
              https://www.youtube.com/watch?v=D1eOQa1gYiU
              https://www.youtube.com/watch?v=esAqz6bCVyQ&t=329s

              Коментар


              • #8
                От: Износен супорт на струг.

                Износването на малката шейна на супорта е доволно рядко явление, понеже при нормално ползване се ползва рядко.

                И понеже лично съм възстановявал голямата (основната) - ето ти и последователността:

                1. Фрезова се основата с подходяща профилна фреза. Там всичко е симетрично и просто трябва да се пуснат по няколко фини тегела да обере износването. На българските стругове наколона на лястовичата опашка е 55 градуса, ако помня добре. По битаците се намират такива фрези. Не мисля че и друг градус ще е особено проблемно за намиране. Само с шаброване при голямо износване няма да се получи, или по-скоро е безсмислено. Идеята на шаброването е да е финишната обработка. Ако тръгнеш да сваляш десети с шаброване ще се видиш в чудо.

                2. Ако клина е наистина клин, тоест с променлива дебелина, горната част се фрезова по същия наклон на клина (гласи се с микрометър), който наклон по някакъв начин трябва да се "запомни", защото по него без местене се прави и нов клин. Крайната цел е клина, сложен на мястото си, да образува с отсрещната повърнина на лястовичата опашка точно успореден "профил".

                3. Двете части, заедно с клина се напасват една спрямо друга - класическия метод е с шаброване. Дълга и досадна операция, изискваща доста търпение, четене и майсторлък, за да стане наистина добре (гонят се стотни). Все пак, ако фрезоването е достатъчно прецизно (детайлите са малки и е възможно да се направи общо взето лесно), тая част може да се замести и само с фино шлайфане или притриване, с цел да се изгладят повърхностите и да се сработят една към друга, след което съвсем финно "надраскване" с шабър за да се получат места, където да прониква масло, когато смазваш.


                ...обаче...

                1. Както казах износване точно на тая лястовича опашка е крайно невероятно явление, освен ако естеството на ползване на машината е изисквало работа предимно с нея, дълго и напоително, съчетано с рядко до липдващо почистване и смазване. Наистина трябва МНОГО упорство и МНОГО талибанщина.

                2. На снимките се виждат 3 болта за регулиране на хлабината на "прав клин", от които единия липсва. Болтовете трябва да са с контра гайки (или да имат някакъв друг начин за законтряне), трябва всичките да са налични, и с тях фино да се регулира луфта по цялата дължина на клина така че шейната да се движи плавно от край до край. Като гледам липсващия болт, при теб това ще да е проблема. Смени и трите болта, сложи им контра гайки, регулирай и вероятно проблема ще отпадне.

                3. Приказките горе за проверка на винта, гайката и луфтовете в опорните лагери (независимо дали са търкалящи или плъзгащи) си важат с пълна сила, но едва ли от това ти е проблема, освен ако гайката не е натегната точно където винта е най-износен.
                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                Коментар


                • #9
                  От: Износен супорт на струг.

                  Много симпатично изглежда стругчето и го заглеждах още април месец в базар.бг, но изтърбушените скоростна и подавателна кутия ме възпряха от покупка.Така и не можах да разбера по снимките какъв модел е. Намерих и взех руско P105 с подобни размери и.... имам същите проблеми с луфтове на лястовичите опашки.
                  Те това е фъстъка:
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P105.jpg
Прегледи:1
Размер:117.4 КБ
ID:5800405
                  Проблема с износването и напасването го реших на два етапа. Първо почистих хубаво паралелилите от засъхнали масла и боклуци с домакинско телче за съдове.
                  На втория етап махнах водещите винтове за да мога да бутам на ръка горната част на супорта и със шлайф паста Р320 започнах да го раздвижвам напред назад.
                  Нещо подобно на това https://www.youtube.com/watch?v=glAb9UwCvlc 31 минута. Сега е доста по добре поне по моите критерии.
                  А по темата за лястовичите опашки-руснаците наистина са изруди - правят ластохвост с ракета: https://www.youtube.com/watch?v=bh8XWKMvgZs

                  Коментар


                  • #10
                    От: Износен супорт на струг.

                    Първоначално публикуван от ulf Преглед на мнение
                    А по темата за лястовичите опашки-руснаците наистина са изруди - правят ластохвост с ракета: https://www.youtube.com/watch?v=bh8XWKMvgZs
                    Тия на клипа не са никакви издУди, а най-обикновени малоумници. Още от първите 10 секунди като им видиш заварките личи. Баси - аз винаги съм казвал че с електрожен не ме бива, ама даже аз ще направя по-красиви заварки от тия говна на снимките.
                    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Износен супорт на струг.

                      Благодаря на всички за точните и ясни насоки, точно такава информация търсех

                      Първоначално публикуван от ulf Преглед на мнение
                      Много симпатично изглежда стругчето и го заглеждах още април месец ..
                      И аз тогава го гледах, после изчезна за известно време, и пак се появи и ... аз клъвнах.
                      Кофти е че беше далеч и нямаше как да го видя на място. Като говорих с човека, каза че било много стегнато без луфтове. И аз повярвах.....
                      Както и да е моя си е вината.
                      Иначе другото е що годе добре, универсала има към 1 - 2 стотни биене.
                      Може да пробвам и твоя метод, ако не намеря друг достъпен начин. Благодаря ти !




                      Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                      ...обаче...

                      1. Както казах износване точно на тая лястовича опашка е крайно невероятно явление, освен ако

                      А твоето мнение ..... право в десятката( да не кажа в 'стотната' )
                      Наистина точно каквото ми трябва, без излишни отклонения, а точно и ясно !!!



                      Още малко инфо от днес:

                      Клина наистина е 'прав' и има 3 болта за регулиране.
                      И трите са си там, само че последния не се вижда на снимката защото е черен

                      Поиграх си пак, разглобих го, почистих, смазах, въртях болтовете....
                      Но само се убеждавам че е износен неравномерно, там където най често е работило ( в 2/3 -ти от

                      хода му )
                      Ако убера луфта в тях, накрая вече съвсем затяга, ако пък накрая е добре, в първата част почва

                      вече да "играе"

                      Винта и гайката не са причината, във всички положения си имат луфт и не затяга.

                      И аз имах някаква такава идея, на фреза да се пусне лека стружка с ъглов фрезер, но за сега не намирам подходящ човек който няма да оцапа положението още повече



                      И друго ми е интересно, понеже съм начинаещ,
                      https://www.youtube.com/watch?v=yCM3LrUWMbc

                      На всякъде където съм питал за фрезови услуги , да ми изработят сглобка " лястовича опашка"
                      ми дават едни оферти че ми иде да се гръмна.
                      То верно че е специфичен труд ама чак пък толкова...
                      таксува се на час. Що така?
                      Ми той може да се мотае с детайла и 10 дена, не би ли било редно да е за свършена работа.
                      Този детайл - толкова пари !
                      ( само един където питах ми каза крайна цена - 80-100лв) но пък ми е далече и не си струва разкарването)

                      Другите дават оферти: ми виж сега 15-20 часа , по толкова на час ....
                      Толкова ли време отнема наистина да се фрезова едно 15 см парче метал с този профил?

                      Накрая че взема да си купя един ъглов фрезер и дрелката ще го нарежа този ъгъл

                      TОва беше лирично отклонение , прощавайте !

                      Коментар


                      • #12
                        От: Износен супорт на струг.

                        Ако искаш да ремонтираш сегашния супорт мисля, че е работа по-скоро за шлайфист отколкото за фрезист.
                        И в моя край майсторите се дърпат като чуят за лястовича опашка, но ми направиха прецизно менгеме с прави канали. Всички детайли бяха фрезовани и шлайфани и няма грам луфтове. На MK3002 дори паралелите са с подобна форма.
                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:x.jpg
Прегледи:1
Размер:159.2 КБ
ID:5800458

                        Коментар


                        • #13
                          От: Износен супорт на струг.

                          Първоначално публикуван от amdatlon Преглед на мнение
                          ..Накрая че взема да си купя един ъглов фрезер и дрелката ще го нарежа този ъгъл
                          Ще нарежеш едно голямо нищо така.

                          При теб всичко е право и е лесно. Трудното е когато клина е наистина клин.

                          При теб трябва да се фрезоват двете повърхности на основата успоредно, едната на шейната, и да се направи нов прав клин. За съжаление свободното ми време напоследък клони не към нула, а е отрицателна стойност, иначе ако са 55 градусови наклоните да съм ти свършил работа. Аз поне не виждам повече от 4-5 часа работа в това.
                          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Износен супорт на струг.

                            А нормално ли е клина да не се долепва плътно в лястовичата опашка? Моя като му стегна болтовете и стои сякаш накриво....
                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:a.jpg
Прегледи:1
Размер:77.6 КБ
ID:5800459Натиснете снимката за да я уголемите

Име:b.jpg
Прегледи:1
Размер:96.3 КБ
ID:5800460

                            Коментар


                            • #15
                              От: Износен супорт на струг.

                              Не, не стои нормално това на снимката. Трябва да контактува по цялата повърхност иначе ще съсипеш опашката. Клинът просто си е отишъл и трябва нов. 20 часа не е реално време за изработка на точно този клин. Там, където си питал, или не са разбрали какво точно искаш, или отдавна са построили комунизма...
                              Ето пример за сложни клинове, които наистина могат да отидат на толкова часове работа:
                              Прикачени файлове
                              Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X