Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Olympus.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Olympus.

    Просто продължавай напред. Няма значение колко бавно се движиш и колко дълго вървиш. Важното е да не спираш. Ако продължаваш да следваш правилния път, накрая ще стигнеш желаната дестинация. Успешният човек е този, който е верен на идеята си и въпреки обстоятелствата се движи към целта си.
    Конфуций /на него приписват това/.


    Посята мисълта беше - да изкачим Митикас и Стефани в началото на есента с Радко, още на връщане от Косова и околности. Тая мисъл успешно покълна в началото на септември, а Ванката се нави да ни бъде и там водач. Един вид, последна екскурзия благодарение на старата кола /с парите от продажбата и/. Образно казано - минус баба Астра, плюс Олимп /Митикас и Стефани гласяхме да изкачим/. После малко плаж, ако стане.
    Пътуването започна стандартно, от гарата във Варна, през Централна ж.п. г. София и към 10.30 вече закусвах шкембе близо до Кресна, в едно лустросано соц-ресторантче увиснало над реката.
    Останалия път до Приония се наливах с бира на предната дясна седалка на Зафирата и слушах историите на Иван.
    Той винаги има какво да разкаже.
    @@@@


    От паркинга към хижа Спилеос Агапитос тръгнахме ранния след обяд. Нагоре - горещо и раницата ми тежеше. Бях наблъскал отново Лувъра и Колхозния пазар вътре. Не знам защо го правя, по-силно е от мен. Манията да не забравя нещо /което се прави на необходимо/ някой ден ще ми изяде главата. Или шийните прешлени, както се случи този път. Накратко - изплезих език още първия час. После само кретах и тихичко пъшках...







    Въпреки това, до горе изпреварихме маса хора. Спомням си една възпълничка лелка, как седна изведнъж морно на пътеката и кимна да продължавам. Е, аз форсирах колкото мога и след половин час, доста по- нагоре и.... видях гърба напреде си. Щом задъхано я настигнах, разбрах че била друга възпълничка лелка. Първата приличаше отзад на трапец, а втората на пясъчен часовник. Изпреварих и нeя и очаквах да „я видя за трети път” и тая геометрия окончателно да ме побърка, но се появи хижата и кошмара ми свърши.
    Горе, макар и в неделя след обяд, имаше маса народ. И пристигаха още. Лелки , чичковци, деца, кучета – всичко. Скоро в столовата стана задушевно, но гюрултията беше по европейски умерена. Запознахме се с едни хора от Шумен и търпеливо ги изчакахме да се навечерят и наприказват. В 21.50 оглеждах масите на които ще спим с Радко. Резервации нямахме, Ванката предпочете палатката вън, а ние решихме да се разположим в столовата. В 21.58 хижарката Мария ни посочи по-малката столова като по-удобна. В 22 угасиха лампите навсякъде, а ние вече бяхме легнали. Моята маса беше твърда и неудобна затова спях на пресекулки и сънувах глупости. Между пресекулките също ми се привиждаха разни досадни неща.Събудих се рано със схванат врат, пихме по едно бързо кафе и тръгнахме към Митикас/ на гръцки май означава - нос/. Пред нас имаше малко хора. Аз пак се влачех, и този път бях най-слабия от малка компания....




    Изгрев.





    Правя се че гледам нещо в телефона, всъщност си вземам дъх...









    ...въпреки това пристигнахме на Скала в съответствие с туристическото време. Оставихме раниците в една долчинка и се закатерихме към връх Митикас. За час и нещо се обърнахме в двете посоки. Горе беше малък митинг. По скалите по-долу обаче шумно пъплеха нишки от хора затова побързахме да се разкараме след няколко снимки.вие с туристическото време.


    Митикас от Скала.



















    Хората пъплят нагоре...









    Ние също...









    Минус една мечта.


























    @@@@@@
    Към Стефани нямаше никой. Малко се подвоумих дали ще имам сили за два върха в този ден, но Ванката ни убеди че – да. Страшния наглед кулоар към върха свърши точно след 45 минути и бяхме на туристическата кота. На една ръка разстояние от нас бе Митикас. Хора имаше още там, но намаляваха. Някой ни гледаха и викаха. Към основния връх се обвързах /за какво носим въже иначе/. Преди това Радко премина по наклонена плоча, надвиснала над огромен казан и отказа да продължи нагоре. Скри се в една дупка в скалите и се приготви да ни чака. Ванката качи класически пирамидата, а аз вързан. Май я качихме по трудния път. Горе си направихме снимки и се върнахме по същия път.




    към Стефани.

















    Някой скучае над туристическата кота.









    Аз като малък /понеже е отгоре/.









    Красотата дебне отвсякъде.









    Бавничко нагоре.







    Връх Стефани.












    Митикас от наша гледна точка.







    Прибрахме батката и заслизахме надолу. Беше много по-лесно обратно, макар че на снимките после изглеждаше малко плашещо. В три и нещо бяхме на хиж Георгиос Апостолидис.. Щяхме да бъдем и по-рано, но се забавих да снимам едни диви кози. Никой не ги закача, свещени са и пускат хората много близо. На хижата пихме кафе, бира, хапвахме и си говорехме. Общо взето чакахме да мръкне и да си легнем.




    Част от Зонария.







    Вездесъщи кози.













    Спах лошо. Изкривения от снощната маса врат вече ме болеше зверски. Сутринта рано тръгнахме надолу.


    Стефани и Зонария.












    Ето ни трима.







    Пак кози.











    При Мария направихме голяма почивка и си прибрахме някакъв багаж който бяхме оставили временно. След обяд бяхме отново на паркинга. В ресторантчето се подвоумих дали да не пия само бира, или и да хапна. Избрах второто.. За пръв път ядох пържола алангле. В Литохоро купихме малко сувенирчета и привечер цъфнахме в къмпинга Олимп. Плажа не е нищо особено - водата е доста солена, а камъните са прекалено остри. Хубаво - че е чисто. Поръчах си октопод за вечеря в едно капанче над „пясъка”. Донесоха ми само едно пипало, но дебело като магарешко копито. Е, от малко магаренце. Беше много вкусно. Щом се стъмни побързахме да легнем. Постелката ми е тънка и през нощта за малко не пробих пода на палатката да се въртя и да се намествам. Сутринта се обръщах като вълк, главата ми беше като заварена за раменете.
    Тръгнахме рано към България и спряхме само в Солун за разходка. Повъртяхме се, повъртяхме се и излязохме на пазара накрая там. Купих суров октопод за вкъщи. Молех се, да не се вмирише за едно денонощие а и да ни дойде музата да го сготвим, че да става за ядене.
    Краткото пътешествие приключи в спалния вагон към Варна. Леглото беше меко, но гърба и шията ми бяха вдървени и ми беше все тая дали лежа в пух или натрошени стъкла. Хубаво, че поне нищо не сънувах. На другата сутрин цъфнахме у дома.
    п.п. Октопода издаяни до тенджерата и после легна върху скарата. Свеж и деликатен, като наскоро заловен и току-що блъскан по камъка. Дори каката пренебрегна вегетарианските си навици и омете половината пипала...


    п.п. Някой снимки /доста/ не са мои. Благодаря на фотографите.

  • #2
    От: Olympus.

    Браво ! Като гледам снимките доста сериозно предизвикателство !
    Поздравления още един път !
    Който търси , намира !
    Човекът е човек, когато е на път !

    Коментар


    • #3
      От: Olympus.

      Страхотно. На връх Стефани се преборих със страха от високо.
      Хубаво време сте имали.
      Поздравления за ентусиазма. ��

      Коментар


      • #4
        От: Olympus.

        Невероятна красота!
        Благодаря за споделеното!
        0осем9осем7шест0осем7едно
        Миро

        Коментар


        • #5
          От: Olympus.

          Доста страшно изглежда. И красиво.
          Благодаря, че ни заведе и там.
          Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

          "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

          Коментар

          Активност за темата

          Свий

          В момента има 0 потребители онлайн. 0 потребители и 0 гости.

          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

          Зареждам...
          X