Страница 2 от 2 ПървиПърви 1 2
Резултати 21 до 29 от 29

Тема: Казан за ракия

Място
    Plovdiv
    Публикации
    2,906
    Точки (при гласуване)
    16

По подразбиране От: Казан за ракия

Трябваше пост номер 2 да бъде: "Това не е твоя казан", Всичко след това е ректификация, или поне опит за такава.

Публикации
    271
    Точки (при гласуване)
    5

В крайна сметка това творение става ли или не за посочената от колегата употреба? Гледам, че някои от пишещите теоретично са доста добре позиционирани, но има ли ползвател, който практически да се е убедил в ставането или не ставането на дестилационните и ректификационните колони за домашна употреба?

Място
    София
    Публикации
    444
    Точки (при гласуване)
    10

http://forum.beer-bg.com/viewtopic.php?f=5&t=2457
    не е нужно копи пейст, а собствена мисъл. Пак казвам, че меден казан с " Попова шапка" вместо медна тръба е по-добър от всеки друг. Поне такъв 500 литров видях преди време в Троянския манастир, а всеки знае вкуса й.
    Последно редактиран от белята ; 24-10-18 в 20:33 Причина: кривопис
    Бизнеса е проста работа, ама не е за прости хора !!!

Публикации
    169
    Точки (при гласуване)
    12

Цитат Мнение на белята Преглед на публикациите
    Пак казвам, че меден казан с " Попова шапка" вместо медна тръба е по-добър от всеки друг.
    Ето и с попска шапка и със специална медна "тръба" За мен перфектния вариант.
    https://www.vinar.bg/products/destil...zani-za-rakija

Място
    Севлиево, тел.0887640708
    Публикации
    377
    Точки (при гласуване)
    8

Аз съм скептик относно разликата във вкуса на ракията от т.н. "попска шапка" и ректификационната колона /поради двойната преварка тук липсва характерния за ракията вкус, а прилича повече на водката/ или обикновения капак от мед.Няма научно обяснение за това какъв е вкуса от едното или третото.Обяснения от типа "Опитай и после кажи" НЕ се приемат.
    Единственото вярно, че медните казани, охладители, тръби правят окиси, за разлика от хром-никеловите /но пък и там има наслоявания/ и при повече варки, натрупалите се мизерии се отразяват на качеството на ракията.
    Който не вярва, да налее оцет в капака и след ден-два да опита вкуса на оцета и да опише цвета му.Гарантирам повръщане от жълт горчилак!!!При КПД-то на разричните видове казани може да има някаква разлика, но не и при вкуса.

Място
    София
    Публикации
    3,686
    Точки (при гласуване)
    16

Който иска да пие ракия, да я вари в традиционния БГ казан. На мен ракията от неКви модерни "фракционни кули" ми прилича на водка с метален привкус. Един специалист ми обясни, че при тая дестилация специфичните ароматни въглеводороди, които дават вкуса и аромата на ракията не оставали в дестилата.
    ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

Място
    с.Огнен Карнобатско
    Публикации
    567
    Точки (при гласуване)
    2

Цитат Мнение на trapper Преглед на публикациите
    Който иска да пие ракия, да я вари в традиционния БГ казан. На мен ракията от неКви модерни "фракционни кули" ми прилича на водка с метален привкус. Един специалист ми обясни, че при тая дестилация специфичните ароматни въглеводороди, които дават вкуса и аромата на ракията не оставали в дестилата.
    Според мен се пресилват нещата. Пил съм превъзходна ракия от т. н. ректификационна колона.
    Т. е. на мнение съм, че качеството на ракията зависи най-вече от качеството на материала..

Всичко друго е, аз съм чувал от един приятел, на който чичо му е разказвал за негов колега, че....
    Който търси , намира !

Място
    Копривщица
    Публикации
    14,569
    Точки (при гласуване)
    43

Цитат Мнение на cnc82 Преглед на публикациите
    Според мен се пресилват нещата. Пил съм превъзходна ракия от т. н. ректификационна колона.
    Т. е. на мнение съм, че качеството на ракията зависи най-вече от качеството на материала..

Всичко друго е, аз съм чувал от един приятел, на който чичо му е разказвал за негов колега, че....
    Колоната може да направи сносна ракия и от боклук. На хубавият материал, обаче, му орязва хубавото.
    Това в общия случай, инак е до сто и едно, и обратно.
    Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

Място
    Севлиево, тел.0887640708
    Публикации
    377
    Точки (при гласуване)
    8

Аз споделям следното:
    Вчера варих на орташкия ми казан-стандартен меден казан, циганско производство 95 литра.Преварка, на миналогодишното ми вино, джибри и т.н., която поради преминаването на ферментацията в следваща фаза-оцетна, премина в ракията с остър ацетонен мирис.Помня, че само веднъж ми се е случвало да пия ракия 70-80% алк.гр. преди доста години от гр.Кула. с такъв аценотен мирис.Е сега и аз го направих, поради неправилна ферментация-вероятно заразяване на материала от дървената кръстачка.
    Послушах хора от форума 1.Да добавя читави нови джибри към преварката, защото ще повлияят на мирис на ракията 2.Да отделям по мирис първите фракции, докато престане да мирише на ацетон.
    Верният отговор е №2.
    Отделих 7,5 литра миришеща на ацетон ракия.Следващата ракия си е нормален етанол, с абсолютно нормален вкус и мирис!
    Ако бях варил с ректификационна колона, то щеше директно да ми пусне етанола, без да ми се налага да чакам да се извари ацетона и "метила".

Страница 2 от 2 ПървиПърви 1 2

Сходни теми

1. Казан за ракия под вакуум
    От ag ro във форум Ремонт, майстори и материали
    Отговори: 38
    Последно мнение: 22-11-18, 11:17
  2. Буре за ракия
    От trapper във форум Гозби, рецепти и ястия
    Отговори: 138
    Последно мнение: 20-10-18, 14:47
  3. Сливова ракия
    От chrichri във форум Гозби, рецепти и ястия