Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Казан за ракия

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Казан за ракия

    Първоначално публикуван от kbot Преглед на мнение
    ...колоната беше една педя диаметър.
    За 500лв - толкова. Тва бакър брат ми!
    Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

    Коментар


    • #17
      От: Казан за ракия

      Първоначално публикуван от kbot Преглед на мнение
      Някой има ли практически опит с такова?
      Последния път варих ракията в казан с колона, ама няма нищо общо с картинката - колоната беше една педя диаметър.
      Не знам,но колко трябва да е на 500л. казан?
      Този на който ходя,колоната е с диаметър около 30см. бакър.
      .Карам бавно стигам бързо. А...ма не всеки път.
      Киа спортаж2000тди 98г
      Ауди А3 1.9ТДИ
      Каравана Аdria 390Q

      Коментар


      • #18
        От: Казан за ракия

        Първоначално публикуван от kbot Преглед на мнение
        Някой има ли практически опит с такова?
        Последния път варих ракията в казан с колона, ама няма нищо общо с картинката - колоната беше една педя диаметър.
        ... това горното е рефлуксна колона - за напреднали...

        Коментар


        • #19
          От: Казан за ракия

          Мисля, че по-правилно е процеса да се нарече ректификация, защото се използва ректификационна колона, а този казан е с една обикновенна медна тръба и без да има тарелки в нея. Не мисля, че ще дестилира, както един добър казан с "Попова шапка"за капак. справка вижте този линк.
          https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A0...86%D0%B8%D1%8F
          Бизнеса е проста работа, ама не е за прости хора !!!

          Коментар


          • #20
            От: Казан за ракия

            Рефлуксна колона,от Reflux - отлив.Спиртно-водните пари се изкачват нагоре и се охлаждат.Тъй като,съставките на изпаренията имат различна температура на втечняване,то едни ще се втечнят по-рано от другите и ще се устремят надолу,където ще бъдат пресрещнати от нови горещи пари и ще се изпарят отново.Така след известно време в колоната ще настъпи равновесие и отделните фракций ще достигат само до определена височина.Задачата е да отнемем желаната втечнена фракция.За целта се използват различни видове охладащи глави.Колоната се изработва от медна тръба с диаметър от 40мм до 70мм.При по голям диаметър се нарушава процеса.Диаметъра определя дебита на колоната за определено време.Височината е свързана с чистотата на крайния продукт и е около 1 - 1,20 м.За да може да се получи желания процес,колоната трябва да е запълнена с пълнеж,който има за задача да увеличи максимално охлаждащата повърхност. Това могат да бъдат метални или стъклени елементи,като топчета,тръбички или подобни.Един от най-добрите пълнежи е медна вълна.
            Колона с диаметър 50мм,височина 1200мм,нагревател 2200W,дава 1,5 литра на час 93% алкохол.Онлаждащата глава може да бъде вътре в колоната или външна.Конструкциите са разнообразни и не могат да се опишат с няколко думи.
            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:rr1.gif
Прегледи:1
Размер:27.5 КБ
ID:5800200
            Последно редактирано от cnc82; 13-10-18, 08:34.
            Който търси , намира !
            Човекът е човек, когато е на път !

            Коментар


            • #21
              От: Казан за ракия

              Първоначално публикуван от kalinntv Преглед на мнение
              Трябваше пост номер 2 да бъде: "Това не е твоя казан", Всичко след това е ректификация, или поне опит за такава.

              Коментар


              • #22
                От: Казан за ракия

                В крайна сметка това творение става ли или не за посочената от колегата употреба? Гледам, че някои от пишещите теоретично са доста добре позиционирани, но има ли ползвател, който практически да се е убедил в ставането или не ставането на дестилационните и ректификационните колони за домашна употреба?

                Коментар


                • #23
                  От: Казан за ракия

                  http://forum.beer-bg.com/viewtopic.php?f=5&t=2457
                  не е нужно копи пейст, а собствена мисъл. Пак казвам, че меден казан с " Попова шапка" вместо медна тръба е по-добър от всеки друг. Поне такъв 500 литров видях преди време в Троянския манастир, а всеки знае вкуса й.
                  Последно редактирано от белята; 24-10-18, 19:33. Причина: кривопис
                  Бизнеса е проста работа, ама не е за прости хора !!!

                  Коментар


                  • #24
                    От: Казан за ракия

                    Първоначално публикуван от белята Преглед на мнение
                    Пак казвам, че меден казан с " Попова шапка" вместо медна тръба е по-добър от всеки друг.
                    Ето и с попска шапка и със специална медна "тръба" За мен перфектния вариант.
                    https://www.vinar.bg/products/destil...zani-za-rakija

                    Коментар


                    • #25
                      От: Казан за ракия

                      Аз съм скептик относно разликата във вкуса на ракията от т.н. "попска шапка" и ректификационната колона /поради двойната преварка тук липсва характерния за ракията вкус, а прилича повече на водката/ или обикновения капак от мед.Няма научно обяснение за това какъв е вкуса от едното или третото.Обяснения от типа "Опитай и после кажи" НЕ се приемат.
                      Единственото вярно, че медните казани, охладители, тръби правят окиси, за разлика от хром-никеловите /но пък и там има наслоявания/ и при повече варки, натрупалите се мизерии се отразяват на качеството на ракията.
                      Който не вярва, да налее оцет в капака и след ден-два да опита вкуса на оцета и да опише цвета му.Гарантирам повръщане от жълт горчилак!!!При КПД-то на разричните видове казани може да има някаква разлика, но не и при вкуса.

                      Коментар


                      • #26
                        От: Казан за ракия

                        Който иска да пие ракия, да я вари в традиционния БГ казан. На мен ракията от неКви модерни "фракционни кули" ми прилича на водка с метален привкус. Един специалист ми обясни, че при тая дестилация специфичните ароматни въглеводороди, които дават вкуса и аромата на ракията не оставали в дестилата.
                        ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

                        Коментар


                        • #27
                          От: Казан за ракия

                          Първоначално публикуван от trapper Преглед на мнение
                          Който иска да пие ракия, да я вари в традиционния БГ казан. На мен ракията от неКви модерни "фракционни кули" ми прилича на водка с метален привкус. Един специалист ми обясни, че при тая дестилация специфичните ароматни въглеводороди, които дават вкуса и аромата на ракията не оставали в дестилата.
                          Според мен се пресилват нещата. Пил съм превъзходна ракия от т. н. ректификационна колона.
                          Т. е. на мнение съм, че качеството на ракията зависи най-вече от качеството на материала..

                          Всичко друго е, аз съм чувал от един приятел, на който чичо му е разказвал за негов колега, че....
                          Който търси , намира !
                          Човекът е човек, когато е на път !

                          Коментар


                          • #28
                            От: Казан за ракия

                            Първоначално публикуван от cnc82 Преглед на мнение
                            Според мен се пресилват нещата. Пил съм превъзходна ракия от т. н. ректификационна колона.
                            Т. е. на мнение съм, че качеството на ракията зависи най-вече от качеството на материала..

                            Всичко друго е, аз съм чувал от един приятел, на който чичо му е разказвал за негов колега, че....
                            Колоната може да направи сносна ракия и от боклук. На хубавият материал, обаче, му орязва хубавото.
                            Това в общия случай, инак е до сто и едно, и обратно.
                            Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                            Коментар


                            • #29
                              От: Казан за ракия

                              Аз споделям следното:
                              Вчера варих на орташкия ми казан-стандартен меден казан, циганско производство 95 литра.Преварка, на миналогодишното ми вино, джибри и т.н., която поради преминаването на ферментацията в следваща фаза-оцетна, премина в ракията с остър ацетонен мирис.Помня, че само веднъж ми се е случвало да пия ракия 70-80% алк.гр. преди доста години от гр.Кула. с такъв аценотен мирис.Е сега и аз го направих, поради неправилна ферментация-вероятно заразяване на материала от дървената кръстачка.
                              Послушах хора от форума 1.Да добавя читави нови джибри към преварката, защото ще повлияят на мирис на ракията 2.Да отделям по мирис първите фракции, докато престане да мирише на ацетон.
                              Верният отговор е №2.
                              Отделих 7,5 литра миришеща на ацетон ракия.Следващата ракия си е нормален етанол, с абсолютно нормален вкус и мирис!
                              Ако бях варил с ректификационна колона, то щеше директно да ми пусне етанола, без да ми се налага да чакам да се извари ацетона и "метила".

                              Коментар


                              • #30
                                От: Казан за ракия

                                След прочит на темата отивам да си сипя една. Ще следя с интерес
                                Nissan Pathfinder 4.0L

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X