Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Странен звук от алтернатор

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Странен звук от алтернатор

    Здравейте, приятели!
    Преди 1седмица, докато колата работи на празен ход, чух шум подобен на стържене, който не е постоянен, а все едно се повтаря на периоди. На другия ден започнах инспекция. При свален пистов ремък, шума изчезва. При завъртане на шайбата на ръка се чува много леко стържене. Не прилича на лагер, нито вие, нито бучи, а и изчезва с подаването на газ(явно двигателя го заглушава). По осезаем е на подгрят двигател и не се влияе от ел.консуматори. Знам какво е да вие лагер, но това е нещо друго.
    Преди 20хил. горе долу аз сменях лагерите на същия алтернатор. Задният виеше като турбина. Смених и двата. Допуснах малка грешка(може и да си чукам главата впоследствие), че сложих такива лагери каквито имах. Старите бяха с гумена капсуловка, аз сложих с метална(ZZ). На всичкото отгоре и някакви KYK. Единият контактен пръстен беше леко вдлъбнат, но прецених, не е фрапиращо. Четките имаха много живот. След затварянето алтернатора имаше малък шум, но го отдавах на неулегналите четки. И така 20хил бях забравил за него.
    Моля за съвет откъде идва този тих шум.
    Силно се съмнявам да са лагери. Шумът не е такъв. Може ли още да “улягат” четките(баси 20хил)? Четките нормално ли е да издават подобен звук?
    Какво вътре може да издава такъв шум?
    Перката е вътре, но ако стърже, нямаше как да не чуя.
    Иначе зарежда перфектно, но това ме дразни. Разбира се, не се чува вътре, аз не се и заслушвам като съм извън колата, но все пак ме човърка факта, че го има.
    П.С Забравих да добавя, че ролката на генератора е най-обикновено желязо, няма нищо демферно или там както се казва.
    Последно редактирано от venkabg; 09-10-18, 18:32.

  • #2
    От: Странен звук от алтернатор

    Някои алтернатори издават странни звуци когато им умре някой диод или стане късо съединение в намотките. Но това изобщо не може да се познае без развъртане до работни режими.

    Ако при въртене на ръка издава звуци са лагери.

    Коментар


    • #3
      От: Странен звук от алтернатор

      Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
      Някои алтернатори издават странни звуци когато им умре някой диод или стане късо съединение в намотките. Но това изобщо не може да се познае без развъртане до работни режими.

      Ако при въртене на ръка издава звуци са лагери.
      Странното е, че не прилича на лагер. Няма го онова “румолене” или пък виенето на турбина, което се увеличава с оборотите. Тук все едно нещо стърже, ама не постоянно, а както се вика на пресекулки. На студен двигател шума е по-малко, поне на ръка като въртя. За 20хил. лагерите могат ли да умрат? Генератора е високо, та много много не се къпе. Лагери сложих KYK-ужасно добре опакован, със надписи от сорта на “Доживотна гаранция” и гордия надпис-Made jn japan. Говорих с един познат и били китайски. Надявам се да има и китайско, и китайско.
      Пък как не ми се сваля тоя пуст генератор.... последният път си удължих ръцете в опит да отвия дългите болтове, където го държат.

      Коментар


      • #4
        От: Странен звук от алтернатор

        Отваряй го преди да е изгорял - най вероятно ротора стърже в статора!
        Land Rover Discovery II, V8 4.0
        VW Golf VI variant
        Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

        Коментар


        • #5
          От: Странен звук от алтернатор

          Първоначално публикуван от rosen_offroad Преглед на мнение
          Отваряй го преди да е изгорял - най вероятно ротора стърже в статора!
          Баси! За да го отворя, трябва да се прибера кажи речи 200км. Досега в това положение съм минал едно 300-400км. А в София нямам даже и чук. Дано да не е това.

          Коментар


          • #6
            От: Странен звук от алтернатор

            Днес закупих двата лагера. Взех от най-скъпите Skf, с гумена капсуловка 2RS, произведени в Италия. Като ги загледах после хубаво в колата видях, че имат С3. Тоест лагери с леко увеличена радиална хлабина. Проблем ли е? От моята логика даже би било добре да са такива, защото там оборотите достигат 14-15000. Та може и да е за добро. И без това ще го отварям в близките две седмици(освен ако не изреве в София, тогава ще е експресно) има ли смисъл да сменям и четките? Преди 20хиляди при свален ротор се показваха в отвора, където влиза ротора около 60-70%, тоест малко повече от радиуса му.
            Съмнявам се да стърже ротора в статора. Щеше да се е окотил вече, пък и е доста слабичък звукът.

            Коментар


            • #7
              От: Странен звук от алтернатор

              Първоначално публикуван от venkabg Преглед на мнение
              Днес закупих двата лагера. Взех от най-скъпите Skf, с гумена капсуловка 2RS, произведени в Италия. Като ги загледах после хубаво в колата видях, че имат С3. Тоест лагери с леко увеличена радиална хлабина. Проблем ли е? От моята логика даже би било добре да са такива, защото там оборотите достигат 14-15000. Та може и да е за добро. И без това ще го отварям в близките две седмици(освен ако не изреве в София, тогава ще е експресно) има ли смисъл да сменям и четките? Преди 20хиляди при свален ротор се показваха в отвора, където влиза ротора около 60-70%, тоест малко повече от радиуса му.
              Съмнявам се да стърже ротора в статора. Щеше да се е окотил вече, пък и е доста слабичък звукът.
              Кой размер са тези лагери?
              Land Rover Discovery II, V8 4.0
              VW Golf VI variant
              Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

              Коментар


              • #8
                От: Странен звук от алтернатор

                Първоначално публикуван от rosen_offroad Преглед на мнение
                Кой размер са тези лагери?
                Нищо особено-6203 и 6000, първият е от към шайбата, а вторият е заден.

                Коментар


                • #9
                  От: Странен звук от алтернатор

                  Един бърз тест с дълга права отвертка може и да помогне, главата на отвертката се слага по агрегатите при запален мотор и вибрациите в дръжката насочват към проблемни места.
                  Бъдете живи и здрави!

                  Коментар


                  • #10
                    От: Странен звук от алтернатор

                    Направих аскултация-и с отверка, и със слушалки. Преслушах на три места-в предния край, в задния и посредата. И в трите се чува свистящ шум. Най-малко до предния лагер. Шумът в средата е с по-висока честота-предполагам заради перката, която свисти. Отзад шума е най-силен, като освен свисти има и някакви нехомогенни причуквания, които се смесват със свистенето. Колкото повече отивам до задния лагер, толкова се и увеличават като непосредствено до пластмасовата му капачка се чуват силно румолене, освен свистенето. Та значи най-вероятно е задният лагер. И миналият път се беше той разшумял. Би трябвало да е предният, все пак там ремъка натиска най-много. За сега мисля да покарам така, докато не се разшуми хептен, пък като ми се отвори време ще го отворя.
                    А лагерите пречи ли, че са С3?

                    Коментар


                    • #11
                      От: Странен звук от алтернатор

                      От 5-6 алтернатора които досега съм ремонтирал все е бил задният лагер.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Странен звук от алтернатор

                        Винаги е задният ,особено ако лека серия като този.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Странен звук от алтернатор

                          Няма страшно и при мен се е случвало нещо такова .Под алтернатора купчина стружки и блокирал мотор.Ма имах късмет ,че стана в двора.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Странен звук от алтернатор

                            Първоначално публикуван от ivo-police Преглед на мнение
                            Няма страшно и при мен се е случвало нещо такова .Под алтернатора купчина стружки и блокирал мотор.Ма имах късмет ,че стана в двора.
                            Не е от мотора, алтернаторът почна да си жужи. Вярно слабо, но като се приближиш се чува съвсем ясно. Тая седмицата сигурно ще му реша съдбата. Трябва да го правя скоро, защото идва зима и ще ме остави някъде, та пак ще си се чудя на тъпотията. Пък и сега горе-долу се работи нормално, топло е още.
                            Не казахте за лагерите. Взех нещо и в тях да се съмнявам. Без картонена кутийка са, а в едно запечатано пликче с инициалите на марката. Двата лагера излязоха 16лева.
                            Има ли проблем, че са С3 клас на хлабина? Поразгледах по руските форуми и видях, че на някои алтернатори(не същия) слагат подобни лагери. Иска ми се като го затворя, да не го свалям поне 100хил.км. И друго-гледам, че братушките яко тъпчат с грес нови лагери. Махат капсуловката и слагат още грес-тази вътре била много малко. Та, има ли смисъл? Досега не съм го правил, ама и лагерите не са се въртяли с толкова много обороти, пък и машините са ползвани от дъжда на вятър и нямам наблюдения.
                            Като го разглобя ще пиша детайлно как не трябва да слагате метална капсуловка вместо гумена(ZZ вместо 2RS) и качеството на лагери KYK. Поне един аджамия да спася.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Странен звук от алтернатор

                              За лагерите стана ясно. И в наши и в чужди форуми споделят, че било по-добре лагерът да бъде С3, поради причината, че алтернатора се нагрява силно от двигателя. Може би и затова шума е по-силен на загрял хубаво двигател. Някои поставят и СМ, които уж били с по-добро качество за електромотори. За сега съм решил, че няма да махам капсуловката и да тъпча с грес по две причини. Едната е да не повреда случайно капсуловката, а другата-фирма като Skf би трябвало да са сложили колкото трябва. Де да знам, може и повече да вреди, ако е натъпкан. Ще взема и едни четки, за всеки случай. Ако мина без тях ще е по-лесно. Ще пиша докъде съм стигнал. Благодаря на всички за отговорите.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X