Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Вдигане на купе за отстраняване на ръжда по купето (ГВ 2003)

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Вдигане на купе за отстраняване на ръжда по купето (ГВ 2003)

    Здравейте, тази година при профилактичните дейности насочени срещу появата и отстраняването на ръжди се натъкнах на прикрити места, които се оказаха шок и може би ахилесовата пета на купето на витарата. Става дума за напречните гредички, които стъпват върху тампоните върху рамата при предната част на предните врати.
    Фактически гредите са покрити с ламарина, върху която е фабричната гумировка като основната беля става между ламарината и гредата! Това кара детайла да изглежда без проблем с корозията докато нещата не напреднат прекалено:
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:43252997_1850657941715715_600378832469360640_n.jpg
Прегледи:1
Размер:404.7 КБ
ID:6151186Натиснете снимката за да я уголемите

Име:43408484_741218769603774_7278465490647777280_n.jpg
Прегледи:1
Размер:399.7 КБ
ID:6151187

    Находката ме шокира понеже никога не бях се сблъсквал с нишо повече от повърхностни ръжди, които отстранявах щом забележа. Ръждата засяга само зоната между прага и рамата, другата част, която завива към кухината за скоростната кутия е ок.
    Самите гредички са здрави и е достатъчно да се махнат и обработят добре, при което да се обработят местата по купето в зоната на гредите и да се запуши дупката откъм прага (който няма никъде ръжда освен в тази точка).
    Друго място, което е пролемно за гранд витарат,а са зоните на тампоните отзад, където се закачва задното окачване за рамата – там са няколко слоя ламарини като гледам:


    Въпросът е, колко е проблематично повдигането на купето от рамата на този модел и дали има подводни камъни при процедурата. За разлика от по старите серии май не съм виждал боди лифт при тези между 98 и 2005, което ме накара да си мисля, че не е лесно.
    Ще съм благодарен на всякакви съвети, включително и на версии, че би могло да има варианти и без вдигане на купе и махане на елемента.

  • #2
    От: Вдигане на купе за отстраняване на ръжда по купето (ГВ 2003)

    При мен тези гредички направо ги е изяла мишката. Явно са слабо място за гранд витарата. Като се върне от майстора ще дам отзиви.
    Suzuki Grand Vitara 2.5 V6 H25A 2000г. | 3" сиромашки лифт

    Коментар


    • Tedi_Mincho
      Tedi_Mincho коментира
      Редактиране на коментар
      Колега може ли инфо от къде е Майстора и негов телефон.
      Много добре е станало, и аз днес установих оодобнен проблем и много се притесних .
      Не виждах възможност да се оправи.

  • #3
    От: Вдигане на купе за отстраняване на ръжда по купето (ГВ 2003)

    Здравейте, преди 6 месеца и аз су купих ГВ 2001 бензин 2.0 - 128кс. 3 врати ! Внос Швейцария ( ръжда имам и аз , но за сега само отлагам ). За въпроса с повдигането, тука в Хасково ми предлагат евтино вдигане с 5см на купето до около 200 кинта каза момчето. Поразпитах приятели всички препоръчват Стара Загора, в интернет се натъкнах на оферта в Стара Загора за повдигане на ГВ с 5см 290лв само тампончетата с болтовете и самото повдигане сигурно и той ще е нещо толкова ! Значи избора остава 200 кинта повдигане в гараж или 450-500 кинта повдигане в Стара Загора ( но по сигурно ). Двуумя се много,честно ! Амортисьорите също за смяна, мисля да са купя на Нипартс, ако имате други мнения може да ги споделите. За сега смених предните 2 носача 120 единия 150лв другия - незнам защо но цената за едното беше различно от другото ? Другото , което за мене е много важно, предстои покупка на гуми МОЛЯ ви кажете максималния размер, който може да се вкара на нашите модели ? мисля за размер 225/70-75/16 , в момента съм с 235/60/16 - ако взема офроуд гуми с размера, който съм дал дали ще влязат ? Натиснете снимката за да я уголемите

Име:гв - 2001ь.jpg
Прегледи:1
Размер:44.2 КБ
ID:5800081

    Коментар


    • #4
      От: Вдигане на купе за отстраняване на ръжда по купето (ГВ 2003)

      Първоначално публикуван от The_Fallen_One Преглед на мнение
      При мен тези гредички направо ги е изяла мишката. Явно са слабо място за гранд витарата. Като се върне от майстора ще дам отзиви.
      Колега,мерси за инфото, Ще се радвам да узная, какви са ти отзивите след ремонта. Стискам палци да стане добре.

      Видях ти поста и в другата тема. Като цяло и моят подход е чистене и вюрт с хубва боя отгоре, и след това използване на смазки. Мисля че навсякъде си струва да се омазни между другото.

      Коментар


      • #5
        От: Вдигане на купе за отстраняване на ръжда по купето (ГВ 2003)

        Първоначално публикуван от Балкански32 Преглед на мнение
        ...
        Тука става дума за вдигане с цел само отстраняване на ръжди и ръждясали детайли, но ако ще лифтваш купето това е удобен момент да подходиш радикално към ръжфите по цялата кола.
        На мен джипката ми е лифтната с 10 см, но без вдигане на купето, а с вдигане на окачването. Лифтнах я при Иван Попов и съм доволен.

        Коментар


        • #6
          От: Вдигане на купе за отстраняване на ръжда по купето (ГВ 2003)

          Първоначално публикуван от yazkata Преглед на мнение
          Мисля че навсякъде си струва да се омазни между другото.
          Така е, но аз засега опръсках с парафин предимно в кухините - шаси от вътре, тръби и на местата където не мога да достигна да изчегъртам и боядисам. Остава ми още обработка на повърхностни ръжди, кърпене, абе има си работа, а без подемник става мъчно и бавно... Като се обработи всичко(ако изобщо стане тази година) вероятно ще я опръскам цялата от долу.

          При теб гредичките са здрави и ако повдигнеш купето можеш да ги обработиш само по познатата процедура - вюрт, грунд и някакво покритие от горе. Но при мен или трябва да се изградят от здрава ламарина или да се ползва някакъв готов железен профил, който да се сложи на мястото на гредата.

          Колега Балкански32,
          след като амортисьорите ти са за смяна помисли направо за лифт на окачването, вместо на купето. Мисля, че има един човек от Пловдив, от когото можеш да купиш пълен комплект подложки, фланци и т.н. Боди лифта има по-скоро визуален ефект и понякога се прави за да се съберат по-големи гуми.

          Ако пък имаш път към София аз също препоръчвам Иван Попов. И моята кола е лифтвана от него.
          Suzuki Grand Vitara 2.5 V6 H25A 2000г. | 3" сиромашки лифт

          Коментар


          • #7
            От: Вдигане на купе за отстраняване на ръжда по купето (ГВ 2003)

            Първоначално публикуван от The_Fallen_One Преглед на мнение
            трябва да се изградят от здрава ламарина или да се ползва някакъв готов железен профил, който да се сложи на мястото на гредата.
            Аз закарах джипката на 1 човек в София, който каза че може да изработи греди, имал мн добра ламарина, но това преди да ги разчопля така и да видя всичко до гредата, която е цяла и здрава като чели. Самата греда ни изглеждаше като няколко слоя ламарина.

            Човека се чудеше обаче, как да се направи понеже няма стенд в работилницата - дали някак да вдигаме купето и да махнем гредата от долу или да срежеме пода и от там да набараме гредата. Като гледам дупката, която се отворила около гредата в прага, няма да мине без поне малко рязане на пода май..

            Коментар


            • #8
              От: Вдигане на купе за отстраняване на ръжда по купето (ГВ 2003)

              Първоначално публикуван от yazkata Преглед на мнение
              Аз закарах джипката на 1 човек в София, който каза че може да изработи греди, имал мн добра ламарина, но това преди да ги разчопля така и да видя всичко до гредата, която е цяла и здрава като чели. Самата греда ни изглеждаше като няколко слоя ламарина.

              Човека се чудеше обаче, как да се направи понеже няма стенд в работилницата - дали някак да вдигаме купето и да махнем гредата от долу или да срежеме пода и от там да набараме гредата. Като гледам дупката, която се отворила около гредата в прага, няма да мине без поне малко рязане на пода май..
              Всъщност след твоите снимки вече и аз имам надежда, че и моите греди може да се окажат здрави след като се изчегъртат всички слоеве изгнила ламарина. Колата ми е сравнително добре от към ръжди, няма логика 2мм. желязо да е прогнило само и точно там.

              Иначе за отделянето на купето май майсторът нещо спомена, че се отвъртат болтовете от едната страна и с нещо като крик се повдига купето да кажем не повече от 10см. колкото да се работи. След това от другата страна и така...

              Утре сутринта ще я оставя да се прави, че човекът си имаше ангажименти до сега. Ще пиша след това.
              Suzuki Grand Vitara 2.5 V6 H25A 2000г. | 3" сиромашки лифт

              Коментар


              • #9
                От: Вдигане на купе за отстраняване на ръжда по купето (ГВ 2003)

                Първоначално публикуван от The_Fallen_One Преглед на мнение
                Утре сутринта ще я оставя да се прави, че човекът си имаше ангажименти до сега. Ще пиша след това.
                Колега, случайно да си приключил с ремонта вече? Ще съм благодарен на твоите отзиви, ако може с някоя друга снимка.

                Коментар


                • #10
                  От: Вдигане на купе за отстраняване на ръжда по купето (ГВ 2003)

                  Нямах много време да качвам снимки защото имам да довършвам още повърхностни ръжди. Останало ми е отзад около резервоара, също и трябва да се свали задната броня и да се обработи каквото има под нея. Майсторът ми помогна малко с повърхностните ръжди, които са от вътрешната страна по шасито, но аз трябва да си довърша останалите.

                  Ето я пред моя гараж още преди да открия големите дупки:




                  Едната греда заедно с прага.



                  В такова състояние му я дадох:



                  Няколко снимки от майстора по време на работа. Облякъл я е в ламарина 2мм.












                  Ето и другата греда, която не е пропаднала, но е изтъняла доста. Има и дупка в шасито, образувана заради джоб от отлепено фабрично покритие, и то на кофти място.





                  В това състояние му я дадох:



                  Снимки от майстора:






                  Едно изгнило прагче:



                  Снимки от майстора:










                  Дупка в пода:



                  Снимки от майстора:

















                  Имаше и още няколко дребни неща за кърпене и ги е оправил.
                  Suzuki Grand Vitara 2.5 V6 H25A 2000г. | 3" сиромашки лифт

                  Коментар


                  • #11
                    От: Вдигане на купе за отстраняване на ръжда по купето (ГВ 2003)

                    Работите под джип подпрян на дървени трупчет и тухли??? Гледам и не вярвам на ушите си! Ще се изтрепете, моля Ви, подпрете го истински.

                    Коментар


                    • #12
                      От: Вдигане на купе за отстраняване на ръжда по купето (ГВ 2003)

                      Първоначално публикуван от The_Fallen_One Преглед на мнение
                      Нямах много време да качвам снимки защото имам да довършвам още повърхностни ръжди. Останало ми е отзад около резервоара, също и трябва да се свали задната броня и да се обработи каквото има под нея. Майсторът ми помогна малко с повърхностните ръжди, които са от вътрешната страна по шасито, но аз трябва да си довърша останалите.
                      Имаше и още няколко дребни неща за кърпене и ги е оправил.
                      Колега, мерси за многобройните снимки! Мисля, че като ги покажа на майстора, който съм избрал, това допълнителни ще го улесни. Изгежда доста добре при това с малко рязане. Честито! Сега всяка година по едно добро омазване преди зимата и би трябвало много години да няма проблем. Аз ще я оставя следващата или по-следващата седмица и ще постна снимки поне как е станало, но ще помоля и майстора да поснима.

                      За задницата мога да ти кажа, че след като махнеш бронята има голям метален елемент под нея, нещо като дебела метална структурна броня за задницата, който може да се демонтира и обработи в домашни условия. От всяка страна зад задните калници има по един метален страничен детаил, който също може да се свали и обработи. Най-недосегаемите части там са над резервоара, но аз заега мажа с вюрта обилно с дълга четка и държа мазно, поне засега нещата са повърхностни и спряха почти напълно от тази комбинация.

                      Коментар


                      • #13
                        От: Вдигане на купе за отстраняване на ръжда по купето (ГВ 2003)

                        Не карам Витара, но съм минал по този път веднъж вече и мога да ви дам следното мнение, като ви закърпи майстора каквото има за кърпене, нека той да обработи и намаже с каквото прецени само от страните от които вие няма да може да работите ако е повдигал изобщо купето или е разглабял нещо, ако не да остави всичко на вас. Вземате джипа, минавате на една мивка с водоструйката отдолу да поизмиете каквото можете и го вкарвате в някой гараж с канал и започвате да го обработвате. За сега най-удачния начин който аз открих за себе си в домашни условия е следния-навсякъде където има ръжда, съмнителни участъци и кърпено с дрелка и телени четки се минава и почиства перфектно, първо с преплетени четки от по-твърдата тел, после с по-меките обикновени четки. Освен, че трябва да си купите и от двата вида, трябва да си вземете и различни форми, за да може да бъркате на различните места. Чисти се до блясък на ламарината. След като сте изчистили обезмаслявате и мажете хубаво и дебело с ръждопреобразувател на основата на фосфорна киселина, аз ползвах австрийски на Nigrin. Мажете и оставяте 24 часа,през които там където е добре почистено метала леко посивява, а където има повечко останала ръжда побелява като прах, слагате пак четката и отново излъсквате всичко, за да премахнете слоя окис който се е получил и да се открият останалите по-дебели ръждички. После миете, някой съветват с вода, аз минах с екстрационен бензин и не знам до колко е правилно, но така прецених да не мокря по метала с вода, за да може да се премахнат остатъци от невлязлата в реакция киселина. След това се бърка оловен миниум с ленен безир и минавате всичко участтци на две, три ръця с него, вярно съхне около 2 дена, но не знам да има нещо по надеждно за ръжда, което да може да нанесеш на стара тръгнала да ръждясва и непесъкоструена ламарина. След като изсъхне вземате кутия универсален бързосъхнещ грунд за черни и цветни метали на Лакпром минавате на две ръце върху миниума и от там нататък може да полагате всякакви покрития върху този грунд, било на акрилна, алкидна и т. н основи. Аз избрах алкиден емайллак+втвърдител за него и там където бият камъчета боди на Nigrin на тънко две ръце, по шасито само емайллака и парафин на Боди. На мен ми отне два месеца почти всяка вечер след работа плюс събота и неделя, невероятно количество прах, миризми и мръсотия, но го направих без да претупвам, както трябва, и съм спазвал времената за съхнене на нещата които съм ползвал.Така никой майстор няма да се занимава, защото просто няма да му е изгодно. Относно грунда силно ви съветвам за миниума, пробвал съм почти всички известни преобразуватели на Вюрт, Мипа, Перматекс, Нигрин и ефекта е слаб и временен. Само от Мипата съм долу горе доволен и то ако се намаже ведната върху прясна заварка и нова ламарина. Ако искате питайте нещо ще помогна с каквото мога.

                        Коментар


                        • #14
                          От: Вдигане на купе за отстраняване на ръжда по купето (ГВ 2003)

                          Мерси за съветите и информацията, колега! Но за толкова много обработки си трябва сервиз направо и много време. Аз съм по-скромен, в топлото време работя пред гаража, а в студеното в гаража, но е малко тесничко...


                          За задната броня предположих, че под пластмасата има друга метална броня. От пред е същото и вече го обработих, но ръждите бяха съвсем малко. От зад обаче ще са повече. Ако е много ръждясало ще опитам да демонтирам каквото мога, но това създава доста проблеми заради запекли болтове, които се чупят. Всички ръждясали болтове, които са проблемни ги заменям с неръждавейка, а тези, които реша да оставя мажа с медна грес. Лошото е, че вече имам два счупени и е мъка ваденето. В единият даже счупих стоманен шпилкоизваждач.

                          Под резервоара ще обработвам идната година. Тогава ще се слага газова бутилка на мястото на резервоара.
                          Suzuki Grand Vitara 2.5 V6 H25A 2000г. | 3" сиромашки лифт

                          Коментар


                          • #15
                            От: Вдигане на купе за отстраняване на ръжда по купето (ГВ 2003)

                            Аз го правих в гараж и то тесен,но с канал.Работих от канала за отдолу, за отстрани въртях колата, че да има повече място за работа. Мерак да имаш само. Поздрави.

                            Коментар

                            Активност за темата

                            Свий

                            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                            Зареждам...
                            X