Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Kia Sorento 3.5 v6 2005г - прегрява

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Kia Sorento 3.5 v6 2005г - прегрява

    Здравейте колеги, 3ти месец вече джиткам с тоя звер. Тва ми е първото 4x4 и съм голям лаик, така че бъдете снисходителни
    Та да дойда на проблема - края на юли смених големият маркуч на радиатора (този отгоре) че нещо се беше раздул, смених антифриз както си му е реда. След седмица (предимно градско каране) подпалихме към морето. На магистралата всичко беше ок, но на прохода между Влас и Обзор се наложи да изпреваря един автобус, и при изпреварването стрелката на температурата полудя. Стигна почти до червеното деление. Спрях, умувах, дзверих се - нямаше видими проблеми. На връщане към София проблеми по магистралата нямаше. докато не се сблъсках със софийското задръстване. Веднага в сервиз - смениха термостат при DL Penevi, гледали перките , били добре. Уж всичко щяло да е ок - ама нейсе. След като стана ясно че не е отстранен проблема отидох пак до сервиз DL Penevi - оп, излезли в отпуска. Отидох до Колос, там смениха температурният датчик и ми казаха, че проблема е в отечка и уреда отчитал грешно - двигателя бил перфектен. Оправих, пак при DL Penevi отечката и за седмица проблеми нямаше докато на отсечката между Княжево и Владая (има лек баир) стрелката не прескочи средното деление. За жалост почна да се превръща в хроничен проблем, дори на околовръстното при лек баир се наблюдава повишаване на температурата.
    Имам ODB и следя температурата на охлаждащата течност. На място при загрят двигател температурата стига до 96 градуса след което се пуска перката и температурата пада до 90-92 градуса. В движение обаче често температурата достига до 105 градуса а понякога дори 108 Както писах по-горе - лаик съм с джипките и може Sorento-то да има по-висока работна температура, но 108 градуса са си за пържене на яйца....
    Вчера ми направи впечатление, че средната конзола (тази между седалките, до скоростния лост) е доста топла, та почнах да си мисля дали не е проблема в автоматичната скоростна кутия. Днес мисля да проверя маслото на скоростната кутия (ако разбера как) и може би да измия със пароструйка радиатора. Ще се радвам да споделите каквото и да е мнение и евентуално да ме посъветвате за сервиз (че се оказаха кът тия в София). Поздрави.

  • #2
    От: Kia Sorento 3.5 v6 2005г - прегрява

    Здравей,

    Не съм запознат нито с марката, нито с модела, но:

    1. Какво визираш под това, че големият маркуч "се беше раздул"? Фи-то му ли е станало по-голямо от обикновено или самият маркуч е станал твърд?
    2. Имаш ли загуба на охладителна течност?
    3. От написаното разбирам, че автомобилът загрява при изкачване на баир, респективно в по-високи обороти, отколкото при движение по магистрала (предполагам). Съмнявам се на сравнително нов автомобил да му е запушен радиаторът с боклуци, но все пак, ако не си първи собственик, едва ли се знае пълната история. Ако ще се заиграваш с радиатора, първо провери, дали може да бъде "разглобен" и каналите му да бъдат почистени механично. С водоструйки и химии препоръчвам да не се занимаваш. Най-добре си е ръка да пипне.
    4. Може да пробваш да направиш тест за изгорели газове в системата, стига да намериш сервиз в София, който да го направи. Става лесно и бързо.

    Поздрави!

    Коментар


    • #3
      От: Kia Sorento 3.5 v6 2005г - прегрява

      Пишеш че имаш OBDII грешки не дава ли?
      Пишеш да автомата .. там какво е положението? Кога за последно и с каква течност е сменяно? Има версии с 4 и 5 скорости и те вървят с различни чорби - да не е станала грешка?
      Останалото - виж дали не варира нивото на маслото и антифриза .. да не е пукната глава ... пу пу

      Като е загряла - внимаааателно отваряш преливника и наблюдаваш за мИхурчета - това не е 100% но е лесно да се провери.

      Коментар


      • #4
        От: Kia Sorento 3.5 v6 2005г - прегрява

        Водна помпа сменя ли е?

        Коментар


        • #5
          От: Kia Sorento 3.5 v6 2005г - прегрява

          Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
          Водна помпа сменя ли е?
          И аз мисля че е от водната помпа!

          Коментар


          • #6
            От: Kia Sorento 3.5 v6 2005г - прегрява

            Ако е бил раздут маркуча, това е в следствие на масло в антифриза, единия варянт е че е прегрят и после са му пуснали гарнитура без шлайш за да го продадат. И сега почва по малко да надува но капачката успява да изпусне газовете от антифриза. Лекото надуване избутва антифриза от главите и за това почва да грее при натискане. Другото е водна помпа, ама клоня повече на духната гарнитура заради раздутия маркуч. Моли се да греша. Масло гори ли и колко?
            Теч?! Какъв теч? Това под колата е просто потта на всички коне под капака!

            Коментар


            • #7
              Първо ви благодаря за активността
              Излизат две грешки на OBDII, но в в сервиза ми обясниха че са заради Газовата уредба. Ще ги видя и ще пиша какво точно е описанието и кодовете. От друга страна и в двата сервиза, в които беше, са изчистили тези грешки - тоест са ги видяли, ако са били свързани със загравянето и не са направили нищо в тая посока - **** ги в сервиза.
              Колата я взех от човек, който я взел втора ръка (тоест минимум 3ти собственик съм) Сервизна история няма, но преди да я взема я водих да я прегледат - всичко, според сервиза, беше ок - освен раздутия маркуч (да раздут, разширен и омекнал). Сервизна история няма. След покупката смених масло и филтри имах желание и ремъка да смения (въпреки че продавача ми каза че е сменян) казаха ми че наистина е сменян и няма нужда на този етап. На дневен ред ми беше да сменя маслото в автомата, но се появи проблема със загряването. Сега проучвам къде да се случи това (може да мятате идеи). 5 скоростна е кутията.

              Видимо, няма загуба нито на масло, нито на антифриз. Антифриза е бистър, маслото и то. Казанчето на антифриза 100% ври, при загрял двигател. На пипане е доста топло и не мисля че е здравословно да отварям капачката
              Под "баир" имам предвид лек наклон - примерно магистрала Тракия от турският ресторант до тунела. Ако остане на 5та скорост температурата се вдига, оборотите и скоростта падат (наклон все пак). Забелязах че при сваляне на предавка и вдигане на оборотите температурата леко спада или спира да се покачва. Това донякъде ме заведе до скоростната кутия, но може и да бъркам.


              ПС: Не съм писал в първият пост, ама Кията е бензин с ГИ (то 3.5 дизеляк няма) ама аз да си кажа

              Коментар


              • #8
                От: Kia Sorento 3.5 v6 2005г - прегрява

                Погледни катализаторите дали са посинели, често тунела се нагрява много от катализаторите, най-вече на мощни бензинови мотори! Скоро имах същия проблем с едно цлк 3.2 наложи се да ги махна! А за загряването, симптома е за термостат, но смени и водната помпа, но първо направи тест за газове в охлаждането!!!
                мисля, да зема а се замисля...

                Коментар


                • #9
                  От: Kia Sorento 3.5 v6 2005г - прегрява

                  Тест на газове!!!!!!
                  Елементарно и много показателно! Ял съм хурката с една Астра- от надуване по Витиня направо си изхвърли долния маркуч на радиатора!

                  Изпратено от моят TINATRADE с помощта на Tapatalk
                  Марин Райковски

                  Коментар


                  • #10
                    От: Kia Sorento 3.5 v6 2005г - прегрява

                    Не съм запознат с модела,но как бих постъпил аз.
                    1.Тест на газовете/ако са нормални/
                    2.Термостат/точният за модела/
                    3.Вентилатор за охлаждане/не знам какъв е/
                    4.Радиатор/задръстен/
                    .Карам бавно стигам бързо. А...ма не всеки път.
                    Киа спортаж2000тди 98г
                    Ауди А3 1.9ТДИ
                    Каравана Аdria 390Q

                    Коментар


                    • #11
                      От: Kia Sorento 3.5 v6 2005г - прегрява

                      Ако след теста за газове не покаже нищо, аз бих сменил чорбата на автомата като втора точка. трета - водна помпа.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Kia Sorento 3.5 v6 2005г - прегрява

                        Със същата кола съм. Никога не надвишава средата на температурата.

                        С тези симптоми си за гарнитура(и) според мен. Ангренажен ремък и водна помпа се сменят, ако ще от майка си да купуваш кола.
                        Смени сервиза. Препоръчвам Соти (ninja_1), звънни и си запази час.

                        Приготви се финансово, приключението е голямо

                        Когато свалите колекторите (пеперудата), обърнете внимание на вихровите клапи (има сервизен бюлетин).
                        Когато сменяте ангренажния ремък, сменете болта на шайбата на коляновия вал (има сервизен бюлетин).
                        Водната помпа трябва да е по възможност оригинална. Има един калпав O-пръстен зад нея - обърни внимание как я монтират.

                        Както посъветваха колегите, задължително освежи маслото (2х4 литра) на автоматика с подходящо такова (нямаш много опции, разгледай секцията във форума).

                        Откъде е внесена - ръждясала ли е или е италианка?

                        Поздрави и успех!
                        Камен

                        Коментар


                        • #13
                          От: Kia Sorento 3.5 v6 2005г - прегрява

                          Подобен проблем с терано 2.7 на връщане от Гърция с каравана отзад на всеки баир стрелката леко се мърдаше нагоре.Оказа се мръсен радиатор,уж видимо чист но след като го свалих и почнах да мия с водоструйката чак след десетата минута спря да тече тиня от ламелите.
                          0 8 76 36 8 542

                          Коментар


                          • #14
                            От: Kia Sorento 3.5 v6 2005г - прегрява

                            Първоначално публикуван от metalgiar Преглед на мнение
                            Подобен проблем с терано 2.7 на връщане от Гърция с каравана отзад на всеки баир стрелката леко се мърдаше нагоре.Оказа се мръсен радиатор,уж видимо чист но след като го свалих и почнах да мия с водоструйката чак след десетата минута спря да тече тиня от ламелите.
                            Неговите симптоми отиват на гарнитура.

                            Масло гори ли? Към колегата с кията.
                            Теч?! Какъв теч? Това под колата е просто потта на всички коне под капака!

                            Коментар


                            • #15
                              От: Kia Sorento 3.5 v6 2005г - прегрява

                              Благодаря изключително много за насоките. Ще започна със газовия тест, после водна помпа, ангренаж, масло на кутията и дано не се стига до гранитурата.... ама...

                              Днес вързах OBD-то, излязоха две грешки:


                              Current Fault Log
                              ------------------
                              P0431: Warm Up Catalyst Efficiency Below Threshold (Bank 2)

                              Pending Fault Log
                              ------------------
                              P0421: Warm Up Catalyst Efficiency Below Threshold (Bank 1)


                              Не съм запознат с произхода. В джабката имаше книжка с упътване на гръцки и стикер с гръцкото знаме отзад

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X